zabawy na rozwijanie słuchu dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy na rozwój słuchu twojego dziecka - zobacz jakie te proste!

Warto z maluchem bawić się w zabawy rozwijające jego słuch - dzięki temu rozwinie się jego wrażliwość na dźwięki, ale też szybciej zacznie mówić. Oto kilka zabaw, które wspomogą uwagę słuchową dziecka, a przy tym są świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu. Zobacz, jakie to proste!

Zabawy na rozwój słuchu dziecka doskonalą w maluchu rozpoznawanie i rozróżnianie dźwięków, koncentrację, wrażliwość na dźwięki. To pomoże dziecku w mówieniu, wzbogaci jego słownictwo, wyczuli malucha na różne odgłosy i ich rozróżnianie.

Otul dziecko dźwiękiem
Miasteczko Zmysłów

Pamiętaj, że im więcej będziesz mówić do dziecka i otaczać je dźwiękami, tym szybciej maleństwo zacznie mówić! Badania udowodniły, że zmysł dziecka najlepiej pobudzają dźwięki rytmiczne. Okazuje się, że to właśnie na rytmie, a nie na melodii maluch skupia się najbardziej.
Oto propozycja 7 zabaw pobudzających zmysł słuchu. Rozwijają one wrażliwość na dźwięki, jego natężenie, tempo i rytm. Dzięki nim twoje dziecko będzie ćwiczyć rozpoznawanie i znajdowanie różnic między dźwiękami. Nie potrzebujesz do tego drogich zabawek!
 

Zobacz także
Rozwój zmysłu słuchu u dziecka

Czy wiesz, jak rozwija się słuch twojego dziecka i na co trzeba uważać? [QUIZ]

Słuch

Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch - alarmuje prof. Skarżyński

Do czytania, słuchania i oglądania

 

1. Co to za dźwięk?

Połóż przed maluchem różne przedmioty z domowej kuchni, np. pokrywkę od garnka, blachę do pieczenia ciasta, drewniany tłuczek, pojemnik z wodą, z ryżem, kaszą. Uderzaj w nie np. drewnianą łyżką lub też je przelewaj, przesypuj, tak aby dziecko posłuchało ich odgłosu. Następnie zasłoń maluchowi oczy, tak aby już tylko za pomocą słuchu odgadywał dźwięk konkretnego przedmiotu. Zapytaj się, czy słyszy dźwięk cichy, czy głośny, krótki czy długi, wysoki ("cienki") – czy dźwięk niski ("gruby")?

2. Jaka to melodia?

Zaśpiewaj maluszkowi tylko fragment znanej mu piosenki. Ciekawe, czy odgadnie? Na początek, aby było łatwiej, zaśpiewaj pierwsze takty piosenki, następnie możesz wybierać fragmenty ze środka utworu. Z czasem, dla utrudnienia, możesz już tylko nucić fragmenty melodii.

3. Gra na dzwonkach

Ustaw dziecko tyłem do dzwonków, następnie uderz pałeczką w jedną płytkę instrumentu. Niech maluch odszuka ten dźwięk. Dla ułatwienia rozróżnienia dźwięku możesz do każdej z płytek przykleić karteczkę w innym kolorze. W ten sposób dziecku będzie łatwiej odszukać i zapamiętać właściwy dźwięk.

4. Ile wyrazów - tyle podskoków

Powiedz do dziecka proste zdanie, np. "Ola bawi się lalką" i zaproponuj, aby maluch wykonał tyle podskoków, ile usłyszał wyrazów w zdaniu. Na początek niech będą to proste, krótkie zdania, z czasem możesz urtudnić zadanie i wydłużyć zdania na bardziej rozbudowane.

5. Co wydaje taki dźwięk?

Nagraj na dyktafon w telefonie komórkowy codzienne dźwięki, jakie towarzyszą domowemu życiu (telewizor, dzwonek do drzwi, woda lejąca się z kranu itp.). Odtwórz dziecku nagranie, tak aby mogło je rozpoznać i nazwać. Warto nagrać też dźwięki rzadziej zauważane, jak np. oddech osoby nagrywającej, brzęczenie lodówki, szum suszarki. Ciekawe czy maluch będzie miał kłopot z ich rozpoznaniem?

6. Puszki z niespodzianką

Weź jednakowe, nieprzezroczyste pojemniki, mogą to być np. identyczne opakowania po jogurtach do picia, nieprzezroczyste pudełka po filmach. Utwórz z nich pary i do każdej z nich nasyp kolejno: piasek lub kaszę mannę, siemię lniane, groch, fasolę drobną lub dużą, itp. Pary pojemników oznacz na dnie, tak aby ich nie pomylić. Niech maluch, potrząsając pojemnikiem, spróbuje po dźwięku odnaleźć do niego parę.

7. Rymowanki

Wymyślaj z dzieckiem proste wyrazy rymujące się, np. grzyby-ryby, kotek-płotek. Szukaj też z maluchem obrazków w książeczce, których nazwy się rymują.

Napiszcie w komentarzach, czy bawicie się w domu z dzieckiem w jakieś zabawy, które ćwiczą zmysł słuchu dziecka?

Zobacz też:

Prof. Skarżyński: 60 proc. rodziców nie wie, że dziecko ma wadę słuchu [WIDEO]

zabawy na rozwój zmysłu słuchu u dziecka
AdobeStock
Rozwój dziecka
7 zabaw na rozwój zmysłu słuchu u niemowlaka, od pierwszych tygodni
Do uszu niemowlęcia dolatuje tysiące dźwięków, ale nie bój się, że mogą mu wyrządzić krzywdę. To właśnie w ten sposób dziecko poznaje otaczający je świat i rozwija się umysłowo oraz emocjonalnie. Oto propozycje 7 prostych zabaw, które pobudzą rozwój zmysłu słuchu twojego dziecka i będą jednocześnie momentem wspólnej zabawy i pogłębieniem waszej więzi.

Badania naukowców dowodzą, że to właśnie słuch w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jego najważniejszym zmysłem. Dlatego im więcej dźwięków do niego dociera, tym lepiej dla rozwoju malucha - w jego mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. W świecie ciszy dziecko nie rozwija się Nie staraj się więc, aby wokół smyka panowała absolutna cisza – przeciwnie, dźwięki życia toczącego się w domu rozwijają malucha. Nie szepcz, nie chodź wokół dziecka na paluszkach. Nie wyłączaj muzyki - niemowlęta są zafascynowane zarówno spokojną, jak i szybszą muzyką, szumem odkurzacza, odgłosem dzwonka. Baw się z maleństwem grzechotkami, zawieś nad łóżeczkiem karuzelkę, grającą relaksacyjną melodię, a przede wszystkim mów do dziecka – bo to twój głos wspaniale rozwija dziecko. Śpiewaj piosenki i kołysanki, naśladuj dźwięki wypowiadane przez dziecko na głos. Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej maleństwo samo zacznie mówić! Poprzez słuch niemowlę poznaje język i emocje Dzięki ćwiczeniom słuchu doskonalisz u dziecka rozpoznawanie i rozróżnianie dźwięków, koncentrację oraz rozwijasz wrażliwość na dźwięki. To pomoże dziecku w mówieniu , wzbogaci jego słownictwo. Kiedy tylko jest to możliwe, włączaj malca w rozmowy rodzinne - słuchanie rodziców jest dla dziecka niezwykle cenne i wzbogaca jego słownictwo.   Naukowcy przekonują, aby otaczać dziecko rytmicznymi melodiami. To właśnie na rytmie , a nie melodii, skupia się maluch. Nic dziwnego - już w twoim łonie odczuwa bicie twojego serca i odgłosy krwi przepływającej w ciele. Wiele dzieci woli rytmy bardziej zdecydowane, np. rocka, ale pamiętaj, aby nie puszczać za głośnej muzyki. Ustaw ja na takim poziomie, aby można było swobodnie rozmawiać.   Rozwijanie zmysłu słuchu nie wymaga szczególnego skupienia, wystarczy, że życie toczy się obok. Zobacz,...

Słuch fonematyczny: dlaczego trzeba go rozwijać?
AdobeStock
Zdrowie
Słuch fonematyczny: co to jest i jak go rozwijać? Jakie są objawy zaburzeń słuchu fonemowego?
Słuch fonematyczny pozwala na rozróżnianie fonemów, czyli najmniejszych elementów mowy. Gdy jest źle rozwinięty, może powodować zaburzenia, takie jak wady wymowy i trudności w czytaniu. Jak go ćwiczyć?

Słuch fonematyczny (słuch fonemowy) to jeden z trzech rodzajów słuchu, jakie posiadamy (oprócz słuchu fizjologicznego i muzycznego). Dzięki niemu możemy rozróżniać fonemy, czyli najmniejsze elementy mowy. Jeśli dziecko ma zaburzenia w zakresie słuchu fonematycznego, może nie odróżniać np. głoski „d” od „t” czy „s” od „sz”. To z kolei może przyczynić się do powstania problemów z pisaniem i czytaniem. Słuch fonemowy można ćwiczyć i warto to robić, by zapobiec podobnym kłopotom u dziecka. Spis treści: Słuch fonematyczny – co to jest? Zaburzenia słuchu fonematycznego: przyczyny i objawy Ćwiczenia rozwijające słuch fonematyczny Badanie słuchu fonematycznego Słuch fonematyczny – co to jest? Słuch fonematyczny – zwany również słuchem fonemowym – pozwala nam odróżniać poszczególne dźwięki mowy, np. „e” oraz „i”, „w” oraz „r”, głoski dźwięczne i bezdźwięczne, np. „z” oraz „s”, „g” oraz „k”. Dzięki niemu słyszymy też, jak prawidłowo dzielić słowa na sylaby i głoski. Rozwija się on u dzieci w wieku od 1-2 lat do 6-7 lat, kiedy to kończy się proces kształtowania mowy. Zaburzenia słuchu fonematycznego: przyczyny i objawy Przyczyny zaburzeń słuchu fonematycznego nie są do końca znane. Podłoże tych zaburzeń może mieć zatem bardzo szerokie spektrum. Według specjalistów, źródła zaburzeń słuchu fonematycznego stanowić mogą: Nieprawidłowe funkcjonowanie układu słuchowego, Nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu nerwowego, Czynniki genetyczne Czynniki środowiskowe. Okazuje się też, że niemożliwe jest stwierdzenie dokładnej skali zaburzeń słuchu fonematycznego. Często stopień zaburzeń określa się w oparciu o objawy, które...

mama, niemowlę, zabawa, śmiech
Rozwój
Świat dźwięków niemowlaka
Pierwszy dźwięk, który słyszy dziecko tuż po narodzinach, to głos mamy. Czuły, delikatny i taki znajomy… Wówczas nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, ile jeszcze dźwiękowych odkryć go czeka!

Dobrze wiesz, że dziecko boi się zbyt głośnych dźwięków. Głośne dzięki sprawiają, że serduszko malca zaczyna bić mocniej, puls staje się szybszy, dziecko jest rozdrażnione. Postaraj się, aby w waszym domu, było słychać tylko przyjemne dźwięki. Ustaw niezbyt głośny i miły dla ucha dźwięk dzwonka do drzwi wejściowych, a także cichy dźwięk w swoim telefonie. Włączając telewizor czy odtwarzacz CD, pamiętaj o tym, by dźwięk nie był zbyt głośny. Niektórzy rodzice starają się odgrodzić dziecko od wszelkich dźwięków. Takie postępowanie nie jest najkorzystniejsze dla dziecka. Maleńkiemu człowiekowi dana jest możliwość słyszenia, więc należy ją rozwijać. Głos mamy, taty, babci czy dziadka są różne, ale każdy z nich jest na swój sposób przyjemny dla dziecka. Muzyka klasyczna, zabawki wydające przyjemne dźwięki, podobają się dziecku, a przysłuchując się im, szkrab uczy się rozróżniać dźwięki. Niektóre z nich stają się jego ulubionymi, np. miauczenie kotka czy śmiech siostrzyczki. Agresywny ton u rodziców może wywołać traumę u dziecka. Takich dźwięków malec z pewnością nie lubi! Dlatego też, oby nigdy ich słyszał. Muzyka twojego głosu Wyobraź sobie, że dźwięk twojego głosu, to dla bobasa prawdziwy instrument muzyczny. Dziecko bardzo lubi, kiedy do niego mówisz. Dlatego staraj się „rozmawiać” z nim jak najczęściej, wówczas szybciej nauczy się słuchać i imitować dźwięki. Zadanie składa się z 2 części: 1- Połóż dziecko wygodnie na łóżku i pochyl się nad nim tak, by dobrze widział twoje usta. Starszego malca posadź sobie na kolana tak, by jego twarz była zwrócona ku twojej. 2 - Teraz otwórz usta, z początku nie wydobywając z nich żadnego dźwięku. Maluch zacznie się interesować, dlaczego usta się otwierają, a nie słychać dźwięku. Wówczas możesz dodać głos, z początku mów szeptem, potem coraz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj