


1. Stwórz motyla
Do tej zabawy potrzebujecie:
- farby plakatowe,
- pędzelek,
- kartkę papieru technicznego.
Najpiękniejszy motyl może powstać w zaciszu domowym - wystarczy zgiąć na pół kartkę z bloku technicznego i zachęcić dziecko do namalowania farbami, na jednej ze stron, kolorowego skrzydła tego urokliwego owada. Po zgięciu i rozłożeniu papieru oczom ukaże się odbicie, tworzące cudowny obrazek.
Warto pamiętać o tym, że malowanie kształtuje u dzieci indywidualne poczucie piękna. Rozwija też ich zdolności manualne. Jeżeli maluch nie będzie zadowolony z efektu swojej pracy, obrazek może wzbogacić np. wycinankami z kolorowego papieru lub bibuły.

2. Zgadnij, co to za stwór
Do tej zabawy potrzebne są kredki i blok rysunkowy. Dziecko wybiera w myślach trzy ulubione zwierzęta i zapamiętuje je. Następnie rodzic wymienia nazwy trzech najprostszych do odwzorowania części ciała, np. głowa, łapy i ogon. Zadaniem malucha jest narysowanie jednego stwora, mającego cechy wybranych wcześniej zwierząt. Mama lub tata zgadują, do kogo należą poszczególne fragmenty. Zabawa ta pomaga utrwalić w pamięci dziecka nazwy zwierząt i części ciała. Powstałego stwora można też nazwać, zachęcając pociechę do tworzenia nowych słów.

3. Ubierz księżniczkę i księcia na bal
Do tej zabawy będziecie potrzebować: białą kartkę papieru, kolorowy papier (mogą też być samoprzylepne kolorowe papiery), kredek i kleju. Narysuj wspólnie z dzieckiem księżniczkę lub księcia, a następnie zachęć dziecko do wyklejenia za pomocą kolorowego papieru ich stroju balowego. Do tej pracy może przydać się wszystko, co macie w domu: nitki, piórko, plastelinę itp. Wyklejając ubrania, dzieci utrwalają w pamięci nazwy części ciała i garderoby. Kształtują indywidualne poczucie piękna. Z pomocą rodziców uczą się reguł ubioru.

4. Znajdź kółka
Do zabawy potrzebny jest dziurkacz i kolorowe kartki. Dziecko, używając tych przedmiotów, wycina barwne kółka, którymi wykleja biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym ciekawsza okaże się zabawa. Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia. Wyklejając drobne elementy najmłodsi uczą się cierpliwości i ćwiczą koncentrację. Odkrywają znaczenie kontrastu kolorów. Paletę barw można wzbogacić wycinając kółka ze stron przeczytanych już czasopism lub z samodzielnie pomalowanych kartek papieru.

Zobacz także: Jak zrobić masę solną?



Rodzaj choroby a zabawa z dzieckiem Pamiętajmy, aby dostosować formy zabawowej aktywności do stanu zdrowia chorowitka, tego np. jak szybko się męczy. Weźmy pod uwagę, czy dziecko czuje się względnie dobrze (może się poruszać, wychodzić na krótkie spacery) czy może nie powinno wychodzić z łóżka. Nie rezygnuj z zabawy z dzieckiem tylko dlatego, że jest chore. Gdy dziecko nie musi leżeć pozwól mu się cieplej ubrać i zaproponuj zabawy, które pozwolą dziecku rozładować energię , ale nie będą zbyt męczące. Jeśli dziecko się zmęczy z pewnością da ci znać. Jesienne przeziębienie przeważnie nie wymagają ciągłego leżenia, więc nie każ dziecku spędzać całego dnia pod kołdrą. Rola zabawy w procesie zdrowienia dziecka Czy zabawa może działać terapeutycznie na chore dziecko? Zabawa ułatwia znoszenie bólu , pomaga choć na chwilę o nim zapomnieć, rozwesela i dodaje energii osowiałym dzieciom (np. mającym gorączkę), rozładowuje napięcie , pobudzenie, które pojawia się często przy chorobach objawiających się wysypką. Zachęcaj więc dziecko do wspólnej zabawy. A w co się bawić z chorym dzieckiem? Zabawy dla chorego dziecka, które musi leżeć Zgadywanki Aby ułatwić zabawę, ograniczcie ją np. do zwierząt lub przedmiotów znajdujących się w pokoju, w którym jesteście. Jedna z osób myśli o jakimś przedmiocie/zwierzęciu, a druga próbuje je odgadnąć, zadając pytania, na które można odpowiedzieć jedynie "Tak" lub "Nie" (np. Czy to jest duże? Czy to jest twarde?). Po odgadnięciu zamieńcie się rolami. Zapamiętywanka Rozpocznij zdanie od słów: "Mama poszła do sklepu i kupiła (tu podaj jedną rzecz)". Dziecko powinno powtórzyć zdanie, które powiedziałaś, dodając kolejną rzecz do listy zakupów. Potem twoja kolej na powtórzenie dwóch przedmiotów i dodanie swojego....