Gry i zabawy

Zamknij oczy - zabawa dla dzieci

Zawiąż oczy dziecku chustką. Wybierz w pokoju cel, do którego chcesz doprowadzić dziecko. Okręć kilkakrotnie dziecko...

Zawiąż oczy dziecku chustką. Wybierz w pokoju cel, do którego chcesz doprowadzić dziecko. Okręć kilkakrotnie dziecko wokół własnej osi, a potem idąc za nim, prowadź je głosem, np. „idź do przodu”, „teraz w prawo”. Zapytaj dziecko, czy wie, do czego doszło. Dziecko odgaduje, co było Twoim celem. Inną wersją tej zabawy jest popularna "ciuciubabka".
Co to daje?
Taka zabawa pomaga rozwijać wyobraźnię dziecka. Ćwiczy orientację w przestrzeni, uczy koncentracji.

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

waga dzeicka
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko? [normy]
Zastanawiasz się, czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź, ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko!

W 4. miesiącu życia waga dziecka powinna być co najmniej o 70-80 proc. większa od jego wagi urodzeniowej. N ie przybiera już tak szybko jak na początku, jednak wciąż powinno zwiększać wagę o ok. 150-200 g tygodniowo. Na tym etapie rozwoju część dzieci prawdopodobnie już podwoi swoją wagę urodzeniową.  Ważna waga urodzeniowa Dla niemowląt, nawet już nieco podrośniętych, punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa . Nie jest ważne, aby "dogoniło" większych rówieśników, ale by dziecko równomiernie przybierało na wadze . Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra ocenia całościowy rozwój maluszka. Zbyt mało i zbyt dużo kilogramów Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych . Znajdziesz je także w książkach o rodzicielstwie i (zazwyczaj) książeczce zdrowia twojego dziecka. Na siatkach zaznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem, a waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tuszy swojego niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem. Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze, zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.  Pamiętaj, że dziecko rośnie w swoim rytmie. Możesz spodziewać się momentów chwilowego zastoju wagi, przeplatanych momentami gwałtownego wzrostu. Jest to normalne. 

dziecko, mama, zdrowie, nosek, katar
Panthermedia
Zdrowie
Jak wydmuchać nosek?
Gdy twoje dziecko było niemowlakiem i miało katar, oczyszczałaś mu nos aspiratorem. Kiedy przychodzi pora, by dziecko nauczyło się robić to samo?

Czyszczenie nosa przy katarze jest ważne. Wydzieliny trzeba się pozbyć, bo utrudnia oddychanie, jedzenie, spanie, zabawę. Zakatarzony malec oddycha przez usta, a do gardła dostaje się powietrze zbyt chłodne i nieoczyszczone. Wtedy do kataru szybko dołącza się zapalenie gardła , a infekcja może się rozszerzyć na dolne drogi oddechowe. Niewydmuchiwany do końca katar często prowadzi do zapalenia ucha . Wydzielina jest też świetną pożywką dla bakterii, dlatego gdy zalega w drogach oddechowych, szybko się one namnażają. A więc nos trzeba czyścić. A żaden, nawet najlepszy, aspirator nie zrobi tego tak dobrze jak dziecko!   Nauka dmuchania nosa przez zabawę Już półtoraroczne dziecko możesz uczyć samodzielnego czyszczenia noska . Najlepiej rozpocząć naukę, gdy dziecko nie ma infekcji . Najpierw zaproponuj zdmuchiwanie ustami palących się świeczek (uważaj tylko, by smyk się nie oparzył), robienie baniek mydlanych. Dziecko chętnie zagra też w dmuchaną piłkę nożną (stół może być boiskiem, a piłką – papierowa kulka). Gdy jesteś pewna, że dziecko już wie, o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj mu takie same zabawy, tylko z wypuszczaniem powietrza przez nos. Potem wytłumacz, że w czasie kataru też trzeba wydmuchiwać nos, bo inaczej dłużej się choruje. Od początku ucz dziecko prawidłowego czyszczenia : najpierw zatykaj jedną dziurkę nosa i proś, by malec dmuchał, a potem to samo zrób z drugą dziurką. Wtedy rzeczywiście dziecko skutecznie pozbędzie się wydzieliny.     Zakatarzone dziecko Gdy dziecko jest zakatarzone, podaj mu do nosa po kropelce soli fizjologicznej (lub preparat wody morskiej). Rozrzedzisz w ten sposób wydzielinę, co ułatwi jej wydmuchanie. Potem posadź dziecko na swoich kolanach, weź jednorazowe chusteczki higieniczne, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnął. Później to samo zrób z drugą dziurką. Jeśli dziecko...

mama, pierś, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Gdy niemowlę gryzie pierś
Co zrobić, gdy dziecko podczas karmienia gryzie pierś? Czy odstawić dziecko od piersi czy są inne sposoby, by złagodzić ból i oduczyć dziecko gryzienia?

Publikujemy list Agnieszki, która wytrwała w karmieniu piersią, mimo że dziecko boleśnie raniło jej brodawki, oraz rady Hanny, Katarzyny i Danuty. Skorzystajcie z ich podpowiedzi. Przetrwałam, bo lubię karmić Jestem mamą Julii, która ma teraz siedem miesięcy. Od narodzin córeczki karmię ją piersią, choć były momenty, że chciałam przejść na butelkę. Nawet kilka razy się złamałam i podałam małej mleko modyfikowane. Te trudne chwile związane były z faktem, że Julce już w czwartym miesiącu wyrżnęły się dolne jedynki, a zaraz potem górne. Teraz ma już nawet górne dwójki. Podczas karmienia moja córcia gryzła mnie tak, że na brodawkach miałam rany. Smarowałam je Bepanthenem (to naprawdę supermaść!) i po kilku dniach przechodziło. Co mnie w takim razie skłoniło, by mimo bólu nie przestawać małej karmić piersią? Po pierwsze to, że Julia od urodzenia najlepiej zasypia przy piersi. Dopiero potem odkładam ją do łóżeczka. Tam spokojnie i bez problemu śpi dalej. Po drugie, moja maleńka córeczka robi mi niezwykle przyjemny masaż, podczas gdy ssie. Jedną rączką podtrzymuje od dołu moją pierś, a drugą z góry delikatnie głaszcze. Dla takich chwil warto karmić, nawet mimo przejściowego bólu. No i nie można zapominać, rzecz jasna, o pozytywnych zdrowotnych aspektach karmienia piersią. Trzymajcie się więc, drogie mamy, i wytrwajcie. Zdrowy uśmiech dziecka wynagrodzi wam wszelkie kłopoty! Agnieszka z Wrocławia   Nie pozwalaj gryźć Mój synek miał dziewięć miesięcy, gdy zaczął mnie gryźć. Jęczałam z bólu. Chciałam już skończyć karmienie, ale postanowiłam spróbować jeszcze jednego sposobu. Gdy synek ugryzł, wyjmowałam mu pierś z buzi, mówiłam: „Nie, nie” i po chwili znów pozwalałam ssać. W końcu pomogło! Hanna z Krakowa Przystawiaj prawidłowo Czy trzytygodniowe dziecko może gryźć? Tak, bezzębnymi dziąsełkami. Gdy moja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj