zabawka
Gry i zabawy

Zestawy edukacyjne na baterie – do samodzielnego wykonania

Sprawdź, jak wspierać i zachęcać dzieci do konstruktywnej zabawy.

Postaw na kreatywność

Zabawa jest spontaniczną i podstawową formą aktywności dziecka, która w ogromnym stopniu odpowiada za jego rozwój psychofizyczny. To właśnie podczas niej rozwija się i udoskonala większość procesów psychicznych tj.: wyobraźnia, pamięć, koncentracja uwagi, spostrzegawczość, doznania zmysłowe czy logiczne myślenie. Dlatego warto wspierać i zachęcać dzieci do kreatywnej zabawy.

"Neurobiolodzy zauważyli również w badaniach laboratoryjnych, że pozbawienie małych szczurów możliwości zabawy hamuje rozwój przedczołowych płatów kory mózgowej. Odpowiadają one za wyższe funkcje poznawcze: planowanie, kontrolowanie emocji, zachowania społeczne, czyli większość cech uznanych współcześnie za kluczowe umiejętności odpowiadające za osiągnięcie sukcesu w życiu dorosłym. Fascynujące badania na ten temat prowadzi między innymi The National Institute For Play z dr. S. Brownem." Jedną z aktywności, które zapewniają dziecku prawidłowy rozwój są zabawy konstrukcyjne.

Przygoda z zabawą konstrukcyjną!

Już w okresie niemowlęctwa dziecko rozpoczyna swoją przygodę z zabawą konstrukcyjną. Poprzez manipulowanie klockami lub innymi przedmiotami, uczy się chwytania zabawek, obracania nimi, przekładania z rączki do rączki. W 2 roku życia doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa, co uwidacznia się w coraz to bardziej precyzyjnych ruchach oraz w zabawie konstrukcyjnej. Dwulatek potrafi zbudować wieżę z 2-3 klocków, a w wieku 3 lat - nawet z 6 elementów. Trzylatki mogą tworzyć pierwsze konstrukcje, takie jak "bramki" z 3 lub więcej klocków. Dzieci zaczynają także stawiać pierwsze budowle z piasku, jednak nie tworzą jeszcze planu budowy swojego dzieła. W 4 roku życia maluch potrafi nazwać konstrukcję przed jej zbudowaniem, co początkuje zjawisko planowania. Dopiero, w 5-6 roku życia w zabawie konstrukcyjnej do głosu dochodzi wyobraźnia. Dzieci potrafią dobudować nowe, wymyślone przez siebie elementy konstrukcji, chętnie budują zespołowo. W tym przypadku zabawa konstrukcyjna jest zaplanowana z wielką dokładnością. W dalszych latach życia umiejętność konstruowania udoskonala się, a u niektórych dzieci dochodzi do etapu tworzenia własnych modeli i konstrukcji.

Po drugie! Ożywiamy zabawki

Samodzielne zbudowanie makiety czy pojazdu napawa dziecko ogromną dumą. Maluch, budując coś od zera, zyskuje wiarę w swoje zdolności, uczy się cierpliwości i rzetelnej pracy. Nie ma nic wspanialszego, niż własnoręcznie zbudowana zabawka ożywiona za pomocą baterii, które wprawiają ją w ruch, ożywiają dźwiękiem i kolorem błyskających diod. Ważne jest by wybrać odpowiednie baterie do konstruowanych zabawek. Jeśli zabawka jest interaktywna prawdopodobnie zużywa dużo energii. Warto w tego typu zabawkach używać baterii, którą jak na przykład Energizer Maximum z technologią PowerBoost, która sprawia, że baterie działają do 70* dłużej niż standardowe baterie alkaliczne. Wybierając takie baterie zaoszczędzisz na ich częstej wymianie, i wywrzesz pozytywny wpływ na środowisko produkując mniej odpadów.

 

Ciekawe zabawki konstrukcyjne na baterie do samodzielnego wykonania:

 

Ruchome konstrukcje metalowe
samochód


Dziecko za pomocą tych zabawek może przekształcić się w małego mechanika samochodowego i konstruktora maszyn w jednym. Zabawa polega na tym, by najpierw złożyć pojazd od podstaw z załączonych elementów, a następnie przy użyciu baterii wprawić go w ruch.

 

 


Makiety miast czy torów wyścigowych
dźwig


Każdy malec marzy o stworzeniu makiety ruchomej kolejki, czy budowie makiety miasta. Dzieci lubią tworzyć swoje zabawkowe światy, w których mogą dzięki swojej wyobraźni i inwencji twórczej rozgrywać różnorodne zabawy. Baterie pomogą wprawić ten magiczny świat w ruch, uruchomić pojazdy, windy, zapadnie itp., dadzą efekty dźwiękowe i wizualne.

 

 

 

Zestawy do samodzielnego wykonania zabawek z eko-odpadów, np. robota z puszki po napoju.


Bardzo popularne są zabawki konstrukcyjne zgodne z nurtem eko, wykorzystujące odpady gospodarstwa domowego. Dzieci za pomocą elementów zestawu i odpadów np. puszki po napoju, plastikowej butelki, płyty CD, szczotki do czyszczenia, tworzą ruchome roboty, pływające konstrukcje i ruchome pojazdy. Tego rodzaju zabawki zachęcają dzieci do ekologicznego spojrzenia na odpady, uczą ponownego ich wykorzystywania oraz troski o środowisko w którym żyjemy.


Autor: Magdalena Kordaszewska - ekspert ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci. Redaktor naczelna serwisu z recenzjami produktów dla dzieci www.zabawkowicz.pl testującego zabawki razem z dziećmi i rodzicami. Prowadząca cykl \"Mali eksperci testują zabawki\" dla Dzień Dobry TVN, autorka cyklu "Mama ma malucha" dla Pytania na Śniadanie TVP2. Jurorka najważniejszych konkursów branży zabawkarskiej. Prywatnie mama dwóch córek.

 

 

Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej

zabawka
Zakupy
Zabawki przyszłości
W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia.

Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych gadżetów i zabawek. Interaktywne zabawki to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nic więc dziwnego, że zabawki na baterie stają się coraz popularniejsze. Przyjemne z pożytecznym Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna być interaktywna tj. powinna poruszać się, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Interaktywne zabawki na baterie dla dzieci przede wszystkim mają za zadanie rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Dodatkowo, zabawki na baterie rozwijają nowe, nieosiągalne wcześniej możliwości w zabawie. Pozwalają napełnić zabawkę dźwiękiem, wprawić ją w ruch, wyposażyć w inteligentne funkcje niczym robota, a to z kolei jest doskonałą okazją do rozwijania różnego rodzaju zdolności malucha, pobudzania jego kreatywności oraz chęci poznawania świata. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości. Ubezpieczenie od płaczu Warto zwrócić uwagę, że większość zabawek interaktywnych zużywa dużo energii. Oznacza to, że w przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Na przykład, nowością na rynku są baterie  Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, dzięki czemu rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko. Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj...

drewniane klocki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Drewniane klocki dla dzieci - 8 różnych typów zestawów [Przegląd]
Drewniane klocki wspaniale rozwijają dziecko - sprawność rączek i wyobraźnię. Przedstawiamy ich zalety oraz propozycje zestawów klocków drewnianych.

Drewniane klocki kojarzą się głównie z maluchami. I słusznie, bo dla tych najmłodszych - 2-3-latków wybór tego typu zabawek jest największy. Jednak także starsze maluchy pięcio- czy nawet sześcioletnie odnajdą w nich ogromną frajdę, rozwijającą ich kreatywność i sprawność rąk. Zanim się zdecydujesz, które klocki kupić, poznaj ich zalety. Zobacz, co twojemu dziecku może zaoferować świat drewnianych klocków – jest w czym wybierać! Dlaczego dziecko powinno bawić się klockami Klocki to z reguły jedna z pierwszych zabawek, jakimi się bawi małe dziecko. Powinny znaleźć się w domu każdego malucha, gdyż rozwijają sprawność jego rączek oraz: intelekt; wyobraźnię; uczą precyzji; koncentracji; wytrwałości; cierpliwości; pomagają w nauce kolorów , cyfr i liter. Drewniane klocki oferują coś więcej niż składanie nieskomplikowanych konstrukcji. Z ich użyciem można budować tory dla kulek, czy grać w proste gry uczące liczenia albo... języka obcego. Zalety i wady drewnianych klocków Klocki drewniane są szczególnie polecane przez psychologów, gdyż wspaniale rozwijają wyobraźnię malucha, pozwalając na budowanie własnych konstrukcji . Ich największymi zaletami są: prostota zabawy; trwałość zabawki; łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Klocki te mają jednak także swoje minusy. Są nimi: mała trwałość tworzonych z nich budowli; ryzyko narażenia dziecka na kontakt z toksycznymi farbami i lakierami w przypadku klocków słabej jakości; mniejsza odporność na wilgoć; zbyt mała możliwość konstruowania budowli dla starszych dzieci. Na co zwrócić uwagę kupując klocki? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę: wybierz klocki sprawdzonej firmy; odpowiednie do wieku dziecka, klocki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może...

klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]
Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach! Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku? Spis treści: Klocki tradycyjne Klocki magnetyczne Klocki tradycyjne czy magnetyczne? Klocki tradycyjne Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki. Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe , a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce. Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze. Zobacz też: Jakie klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak