Zezia i Giler, książka dla dzieci, Agnieszka Chylińska
materiały prasowe
Gry i zabawy

Zezia i Giler – recenzja audiobooka i książki dla dzieci

Agnieszkę Chylińską cenię za teksty jej piosenek, także tych tłumaczonych z języka francuskiego, za rockowy głos, za ogromną wrażliwość skrywaną pod ciętym językiem. Teraz urzekła mnie jej książka Zezia i Giler.

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom i nie tylko dzieciom. Możecie wybrać wersję do czytania lub czytaną przez autorkę, można wtedy posłuchać jej wraz z rodziną.

Zezia to Zuzia, ośmioletnia uczennica, Giler to Czarek, jej młodszy braciszek. Kto i dlaczego ich tak nazwał, dowiecie się z książki. Rodzina Zezików mieszka na Grójeckiej. Główną żywicielką rodziny jest mama, która pracuje w jednym z banków. Ojciec to artysta rzeźbiarz, trochę nie rozumiejący solidnego i z ołówkiem w ręku postępowania Zezikowej. Do rodziny należy także kot Idźstąd, ciocia nazywana Zagranicą, a także zawsze nieobecny dziadek, który swoim zachowaniem doprowadza babcię do szału.

Dom Zezi to dom tradycyjny. Zezia ma dużo różnych obowiązków i wywiązuje się z nich wspaniale. Potrafi ułożyć w szufladzie sztućce, naczynia, umie obierać ziemniaki, posprzątać zabawki, a nawet odkurzyć pokój. Pięcioletni Giler jest dzieckiem autystycznym i nie bierze udziału w pracach domowych, ale siostra wcale nie ma o to pretensji, a nawet wspiera brata w każdej sytuacji.

Wszystko, co dzieje się w kamienicy i nie tylko, oglądamy dzięki Zezi, bo to ona nas po znanych jej miejscach oprowadza. A że narratorka jest ośmiolatką, to i ten świat wokół niej jest taki ośmiolatkowy. Czasami okropnie dziecinny, a czasami bardzo poważny, bo dzieci w tym wieku skaczą z tematu na temat, z nastroju w nastrój. Czasami wszystko widzą na różowo, ale czasami na czarno. Zależy od dnia, od fantazji, a także od tego, czy Zezi chce się świat poobserwować bardzo wnikliwie, czy tylko się po nim przebiec z szybkością rycerza na koniu. A świat przynosi jej coraz to nowe wyzwania. A to Zezia się zakocha, to znów się czegoś boi, to nie może zrozumieć, dlaczego mama i ciocia ciągle się sprzeczają, i dlaczego blisko ich domu szukają schronienia bezdomni. Nawet nie ma z kim o tym pogadać, bo przecież młodszy braciszek jest chory. Za dużo jak na takiego małego człowieka. Ale mały człowiek dzielnie sobie radzi, bo jest mądrą i świetnie wychowaną ośmiolatką.

Śliczna książka napisana z ogromną kulturą i taką samą wiedzą o małych ludziach. Dużych zresztą także. Gorąco polecam.

Zezia i Giler
Autorka: Agnieszka Chylińska
Czyta: Agnieszka Chylińska
Wydawnictwo: Pascal
Nośnik: CD na mp3

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

zwykła książka, skąd się biorą dzieci, książka
materiały prasowe
Gry i zabawy
Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci - recenzja książki dla dzieci
Dla mam, które wpadają w popłoch, gdy syn lub córka zapytają, skąd się wzięli na świecie, dla tatusiów, którzy na to samo pytanie odpowiadają: zapytaj o to mamę, a także dla ciekawskich dzieci, aby już więcej nie pytały kolegów.

Akurat tę książkę polecam gorąco, bo Alicja Długołęcka wie, o czym pisze. Napisała ją zresztą przy pomocy Majki i Maćka. Żadna historia – jak wspomina autorka – nie jest zmyślona, a rozmowy są autentyczne.    Dzieciom trzeba wyjaśniać po prostu. Seks nie gryzie, miłość przeżywają i trzylatki,  i siedemdziesięciolatki.  Mówić trzeba prosto, bez niepotrzebnych uśmieszków, bez porozumiewawczego mrugania okiem, historyjek o kapuście i bocianie. Warto mieć przygotowaną koncepcję rozmowy, bo wcześniej czy później do niej dojdzie. Lepiej byłoby wcześniej, bo koledzy tego tak dobrze nie zrobią. Jeśli się zostanie wywołany do tablicy, to szczęście dla nas, trudniej, gdy samemu się chce podjąć temat. Wtedy należy wykorzystać konkretną sytuację, wyczuć atmosferę. A temat należy podjąć, bo nie wszystkie dzieci będą miały odwagę zapytać. One również żyją w określonej kulturze, obyczajowości, że nie powiem pruderii dotyczącej seksu, intymności, wreszcie miłości.   Książka przeznaczona jest dla dzieci między pierwszą a trzecią, a nawet czwartą klasą. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie dziecko dojrzewa. Można również kupić książkę, ale nie tak bez okazji, i wręczyć ją dziecku,na przykład z komentarzem, że dość długo jej szukałam, a w końcu udało mi się kupić.  Najlepiej jednak przeczytać razem z córką lub synem. Bo dzieci, wbrew naszym wyobrażeniom dużo słyszą, a jeszcze więcej widzą i rozumieją. Czasami, a nawet często, nie zdajemy sobie z tego sprawy. I pośpieszmy się, żeby nie zrobił tego internet, a w nim strony pornograficzne. Wcześniej czy później jakiś wyedukowany kolega pokaże im te strony. Takie mamy medialne czasy. Pudelkowo-plotkowe. A zatem zacznijmy od kupienia książki Alicji Długołęckiej. Następny krok będzie łatwiejszy. Wiem, o czym piszę, w końcu jako babcia sama kiedyś...

książka o Hani, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy
Książka o Hani – recenzja audiobooka dla dzieci
Czy widzieliście kiedyś złote jabłko, które tocząc się, pokazuje drogę do szczęścia? A może spotkaliście gumowego słonia z dziećmi na plecach?

Jeśli nie, teraz to wszystko możecie przeżyć. Mnie książka Wandy Ottenbreit urzekła od pierwszego zdania. Wam także na pewno się spodoba. I chyba bardziej wersja do czytania, a nie do słuchania, choć czyta książkę wybornie Artur Barciś.   Sama konstrukcja książki jest niezwykła. Opowieści ułożone są szkatułkowo, a są to opowieści niezwykłe, takie, jakie się spotyka tylko w pełnych tajemnic baśniach. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy Hanię i jej Dużego Brata, który wraca pewnego dnia do domu. Niestety bez jednej nogi. Brat smutny, rodzina płacze. Widać, że szczęście opuściło ten dom. Hania postanawia to szczęście odszukać. Razem z Dużym Bratem organizują wielką wyprawę w świat.   Część druga opowiada o przygodach Hani i jej Małego Braciszka. Teraz to ona będzie się opiekować małym człowieczkiem, który jest okropnie znudzony domowym nicniedzianiem. Wkrótce wszystko się zmieni… Każdy rozdział to nowa intrygująca historia, której bohaterami sa znane i dopiero co poznane postaci. Wiemy, kto to jest Ali Baba, ale nie mamy pojęcia kim są Samotne Cienie, czy Dzicy Ludzie.     Świat Hani jest ciepły, a dziewczynka jest kochana i rozumiana przez dorosłych. W takim świecie łatwo jej się poruszać, łatwo nawet przeżywać dziecięce lęki, łatwo dorastać. W takim świecie wy również poczujecie się cudownie. Jestem pewna.    Korzystając z okazji bardzo bym chciała za tę książkę podziękować Małgorzacie Musierowicz, bo to dzięki uporowi znanej pisarki, książka zapomnianej pisarki została wydana. Okoliczności równie niezwykłe jak niezwykła jest powieść (opowieść) Wandy Ottenbreit, zmarłej przed dwudziestu laty wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego, a przede wszystkim wspaniałej mamy ośmiorga dzieci. Teraz  ja, babcia, przeczytałam jednym tchem książkę, zaraziłam nią moje...

mama, córka, laptop, radość, emocje
Fotolia
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: jestem w ciąży, moja córka też
Zostanę mamą, ale będę też babcią... i to w tym samym czasie - opowiada Barbara. Jak zareagowała jej rodzina? Co powiedzieli ludzie?

Jestem w ciąży! – jak mam to im powiedzieć? Najbardziej bałam się reakcji córki i zięcia... Jak to jesteś w ciąży ? Przecież to ja jestem w ciąży! – Kaśka patrzyła na mnie szeroko otwartymi, nic nie rozumiejącymi oczami. Potem spojrzała na Andrzeja, jakby u niego szukając pomocy w rozwiązaniu tej zagadki, ale jego też kompletnie zamurowało. – Nnno... w ciąży... Ty jesteś w ciąży i ja też jestem w ciąży, córeczko – wydukałam. Prawdę mówiąc, tego się najbardziej obawiałam . Że nie zrozumie. Że będzie miała za złe. Mam 46 lat i nawet nie chodzi o to, że jest dosyć późno na dziecko, ale także o to, że właśnie dwa miesiące temu Kasia i Andrzej oznajmili z radością, że będą mieli dziecko . Tak się wtedy ucieszyliśmy z Wojtkiem. Nasza jedynaczka w ciąży!  Zobacz także:   Prawdziwe historie: Byłam ciocią mojego dziecka Co inni powiedzą! Gdybym wiedziała, że we mnie też już kiełkuje nowe życie... No właśnie, gdybym wiedziała, to co? Zrobiłabym dokładnie to, co zrobiłam – badania prenatalne , by mieć pewność, że dziecko jest zdrowe.  Kasię urodziłam jako siedemnastolatka . Trzeba było sądownie załatwiać zgodę na ślub z Wojtkiem. Na szczęście okazał się tym jedynym na całe życie. Ale jakoś nie chcieliśmy mieć więcej dzieci. Historia się powtórzyła i Kaśka zaszła w ciążę także bardzo młodo – w wieku 19 lat. Tyle, że najpierw był ślub z Andrzejem. – Mama, ty chyba żartujesz ?! Przecież ty masz już ponad czterdziestkę – usłyszałam swoje dziecko. – No i pomyślałaś, co ludzie powiedzą? Mama, czy ty o tym pomyślałaś?  Tego było już za wiele. Poczułam, jak wzbiera we mnie złość. – Ciebie obchodzi tylko, co ludzie powiedzą! Nawet nie spytałaś, jak się czuję. Wiesz co, mam gdzieś, co ludzie powiedzą. I tak urodzę to dziecko!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj