Dysleksji można zapobiec
Fotolia
Psychologia

Zapobiec dysleksji

Twoje dziecko nie lubi rysować ani bawić się klockami? Mało mówi? Nie lekceważ tego, a... uchronisz je przed kłopotami w szkole!

Dysleksja nie jest wcale rzadka. Jak twierdzą specjaliści, w każdej klasie jest trzech lub czterech uczniów, którzy mają spowodowane dysleksją trudności z czytaniem albo pisaniem.
Podpowiadamy, na czym polega dysleksja, kto jest nią zagrożony i co robić, by uchronić dziecko przed kłopotami w szkole.

 

Skąd się bierze dysleksja?

Problemy dziecka, które ma dysleksję zaczynają się już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Dyslektykowi trudno nauczyć się czytać i pisać. Rodzice myślą, że z tego wyrośnie, tymczasem w starszych klasach problemy jeszcze się pogłębiają.

Dziecko bazgrze tak, że nie potrafi odczytać własnego pisma, nieustannie myli litery, robi błędy. Pisanie je męczy, a czytanie sprawia mu kłopoty.
Chociaż stara się i ciężko pracuje nad swoim pismem, ortografią i czytaniem, rezultaty są mizerne...

Prof. Marta Bogdanowicz, która od lat zajmuje się dysleksją i napisała wiele książek na ten temat, twierdzi, że większości kłopotów można uniknąć, ale trzeba na nie zwrócić uwagę wcześniej, gdy dziecko chodzi jeszcze do przedszkola.

Przeczytaj także: Rozwój trzylatka - 5 dowodów na to, że przebiega prawidłowo

 

 

Kto jest narażony na dysleksję?

Dzieci po tzw. ciąży trudnej, powikłanej czy  po skomplikowanym, długim porodzie to dzieci tzw. ryzyka dysleksji. To właśnie na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogło u nich dojść do niewielkich urazów układu nerwowego. W rezultacie dziecko rozwija się prawidłowo, jednak nieco wolniej niż koledzy lub nieharmonijnie.

Na przykład w wieku niemowlęcym nie raczkuje, mało gaworzy, a pod koniec pierwszego roku nie wypowiada jeszcze pierwszych słów. A gdy zaczyna wstawać i chodzić, długo ma kłopoty z utrzymaniem równowagi.

W wieku przedszkolnym zaś nie lubi rysować, malować, lepić z plasteliny, bawić się klockami, układać puzzli, zapinać guzików, mówi mało i niewyraźnie. Nadal może być też mniej sprawny fizycznie niż rówieśnicy.

 

 

Nie lekceważ zagrożenia dysleksją

Niestety,  niewielu rodziców na tak wczesnym etapie zwraca uwagę na tego typu sprawy. Zachowanie malucha zwykle tłumaczą charakterem: „Jest taki ruchliwy, biega przez cały dzień, nie ma czasu układać puzzli i rysować”. Albo: „Nie ma cierpliwości, by męczyć się z zapinaniem guzików czy sznurowaniem butów”. Często zresztą nawet pediatrzy uspokajają, że dziecko z tego wyrośnie. Tymczasem takie zachowania mogą właśnie świadczyć o nieharmonijnym rozwoju.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

mama, przedszkolak, przedszkole, dziecko
Panthermedia
Psychologia
Dysleksja - pomóż dziecku uniknąć kłopotów w szkole
Zagrożenie dysleksją to jeszcze nie dysleksja. Jeśli twój przedszkolak jest niezdarny, nie lubi rysować i ma kłopot z wierszykami, pomóż mu zanim pójdzie do szkoły.

Dysleksję diagnozuje się w wieku szkolnym, ale już kilka lat wcześniej widać, że dziecko jest nią  jest nim zagrożone. Przeczytaj, czym objawia się zagrożenie dysleksją Jeśli twoje dziecko jest w grupie ryzyka, nie czekaj, aż zaczną się kłopoty w szkole.  Im wcześniej zacznie się ćwiczenia, tym większa szansa na dobre rezultaty! Dlatego:   Idź z dzieckiem do psychologa   Specjalista sprawdzi, czy dziecko rzeczywiście jest zagrożone dysleksją i podpowie, co robić dalej. Czasem malec dostaje do domu listę cwiczeń do wykonania, czasem jest kierowany na zajęcia  prowadzone przez fachowców (np. z kinezjologii albo integracji sensorycznej) lub do innego specjalisty (np. logopedy, neurologa). Dokąd pójść? Możesz się zgłosić do poradni psychologiczno-pedagogicznej, której podlega przedszkole twojego dziecka. Jeśli malec nie chodzi do przedszkola, pójdź z nim do poradni, która obsługuje rejon, w którym mieszkacie (zapytaj o jej adres w najbliższym przedszkolu). Nie potrzebujesz skierowania, musisz się jednak liczyć z tym, ze trzeba będzie poczekać na wolny termin.  Ćwicz Jeśli psycholog zaleci wam jakieś ćwiczenia, zrób wszystko, żeby dziecko wykonywało je systematycznie – robienie tego od przypadku do przypadku nie ma sensu.  Staraj się "sprzedać" mu je w atrakcyjnej formie: bawcie się razem, zadawajcie sobie zadania na zmianę itd.   Zabieraj dziecko na plac zabaw Dziecko powinno jak najczęściej biegać, wspinac się na drabinki, skakać, huśtać się, jeździć na rowerze. To najlepsza terapia. W zimie, gdy trudno korzystać ze ślizgawek i zjeżdżalni pod gołym niebem,  zabieraj go do sal zabaw  pod dachem  i pozwalaj mu na szaleństwa w domu: niech skacze po łóżku, wspina się na oparcie sofy, czołga pod krzesłami itd. Nie każ mu chodzić grzecznie koło ciebie, jeśli...

dziecko, przedszkolak, smutek
fotolia
Psychologia
Dysleksja - sprawdź, czy grozi twojemu dziecku
Dysleksję diagnozuje się w wieku szkolnym, ale już kilka lat wcześniej możesz sprawdzić, czy twoje dziecko jest nią zagrożone. Możesz mu pomóc!

Dysleksję czyli specyficzne trudności z czytaniem, pisaniem i liczeniem, ma co dziesiąty uczeń. Jej ciężką postać stwierdza się u dwojga na każdą setkę dzieci. Pięciokrotnie częściej przydarza się ona chłopcom. Nie do końca wiadomo dlaczego tak jest.    Kłopoty dyslektyków nie mają nic wspólnego z ich inteligencją i zdolnościami , lecz są wynikiem zakłóceń spostrzegania wzrokowego, słuchowego, koncentracji, uwagi, pamięci itd.  Można być ponadprzeciętnie inteligentnym, twórczym i mieć bogatą wyobraźnię a mimo wszystko nie radzić sobie z rzeczami, które innym przychodzą bez większego trudu, np. z czytaniem, pisaniem czy liczeniem.   Dysleksja nie jest chorobą ani kalectwem. Dysleksja nie ma nic wspólnego z lenistwem.  Dysleksję miało wielu sławnych ludzi m.in.   Albert Einstein i Leonardo da Vinci. Dysleksja to po prostu coś, nad czym trzeba popracować. Ćwiczenia przynoszą znakomite efekty.   Dysleksję diagnozuje się u ośmio-, dziewięciolatków, jednak  to, że dziecko może być obarczone ryzykiem dysleksji , można podejrzewać jeszcze zanim pójdzie szkoły, a nawet zanim zostanie przedszkolakiem.     Kto jest najbardziej narażony na dysleksję? Szczególnie uważnie trzeba przyglądać się dziecku z ciąży zagrożonej , takiemu, które miało problem z przyjściem na świat oraz temu,  które w okresie niemowlęcym rozwijało się ruchowo z opóźnieniem lub w sposób nietypowy (np. nie raczkowało, z aczęło chodzić później lub zdecydowanie wcześniej niż rówieśnicy , miało obniżone albo zbyt wysokie napięcie mięśniowe lub inne minimalne nieprawidłowości neurologiczne). Uwagi wymaga również malec, który w wieku dwóch, trzech lat gorzej niż rówieśnicy  radzi sobie z układaniem klocków, prostych układanek, jest niezdarny,  za mało lub nadmiernie ruchliwy,...

chłopiec nie lubi pisania
Fotolia.com
Mama
Leniwe rączki? Nie! Poznaj przyczyny niechęci dziecka do rysowania i pisania
Wiadomo, jak ważne jest sprawne rysowanie i pisanie. Co jednak zrobić, gdy dziecko nie lubi kolorowanek, nienawidzi szlaczków, pisząc wciąż wychodzi za linię, a każde podejście do biurka traktuje jak karę? Podpowiadamy, jak zwiększyć moc niechętnych rączek.

A  jak awersja do literek – najczęstsze przyczyny kłopotów   Dziecka, które nie lubi rysować szlaczków ani pisać, nie należy posądzać o lenistwo czy złą wolę. Tylko akceptacja i obserwacja kilkulatka pomoże znaleźć przyczynę trudności. Czy na pewno odpowiednio trzyma ołówek? Niewygodny chwyt, także zbyt mocne lub za słabe oraz bardzo silne przyciskanie pisaków do papieru sprawiają, że pisanie i rysowanie staje się męką. Litery i rysunki są niewyraźne, nieprecyzyjne, stąd już bardzo blisko do porażki i zniechęcenia. Nie pozwól, aby twój pierwszak czy drugoklasista myślał o sobie, że nie daje rady i odmówił pisania, tylko pomóż mu wzmocnić paluszki .   B jak bardzo przyjemne ćwiczenia rączek Dobrymi przyjaciółmi ucznia powinny stać się guziki, plastelina, nożyczki i... śrubokręt. Pomogą usprawnić ręce, a?co za tym idzie, ułatwią pisanie, sprawią, że trzymanie ołówka czy długopisu przestanie być dla dziecka torturą. Oto kilka metod wzmacniania palców i dłoni:   Pisanie lub rysowanie w mące. Wsyp ją do brytfanki albo na dużą blachę do pieczenia i pozwól dziecku rysować, co zechce: serce, dom, prezent, który chciałoby otrzymać na Gwiazdkę itp.   Nawlekanie koralików. To wbrew pozorom mozolna praca. Ale jak piękne bywają jej efekty, np. w postaci bransoletki dla ukochanej przyjaciółki.   Kolorowanki i rysowanie po śladzie. Najlepiej bez odrywania ręki albo dwiema rękami naraz.  Odnawianie mebli. Możecie wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (pilnuj, by kupić nietoksyczną farbę) lub stół. Oryginalne meble są zawsze w cenie!   Wycinanie z papieru. Nieważne, łowickie kwiaty czy chmurka – ważne, by dać dziecku dobre narzędzie. Tępe nożyczki to mordęga i powód do buntu.   Wkręcanie i wykręcanie śrubek. Uwaga: wcale nie chodzi tu jedynie o?wciśnięcie przycisku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz