logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
mimowa.pl
Psychologia

Dzyń, dzyń - zabawa logopedyczna

Poznaj prosty sposób na zabawę dla większej grupy dzieci. Świetnie sprawdzi się w przedszkolu lub na przyjęciu urodzinowym energicznego malucha. A przy okazji przemycimy szczyptę „przyprawy” logopedycznej.

Wystarczy zaopatrzyć się w dzwoneczek i dowolnego rodzaju opaski na oczy (chustki, szaliki itp.). No i niezbędna jest dość duża, bezpieczna dla dzieci przestrzeń – trawnik przed domem, placyk z dala od ruchu ulicznego, ewentualnie spory pokój. W miejscu zabawy nie powinny przeszkadzać smykom żadne przeszkody, przez które mogłyby się przewrócić, ostre krawędzie lub rzeczy kruche, łatwe do strącenia. Rzecz w tym, że wszystkie dzieciaki, oprócz jednego wybrańca, będą poruszać się po omacku z zasłoniętymi opaską oczami. Lepiej więc zabezpieczyć teren manewrów.

Widzący szczęśliwiec trzyma dzwoneczek i porusza się tak, by nie złapali go pozostali uczestnicy gry. Ten kto schwyta „dzwonkowego”, zamienia się z nim miejscami. To taka trochę zmodyfikowana zabawa w „Ciuciubabkę”.

Oprócz walorów rozrywkowych gra zapewnia też dzieciom porcję zdrowej aktywności fizycznej, a przede wszystkim pomaga im wyrobić sobie umiejętność słuchania. W końcu chodzi w niej o to, by rozpoznać, skąd dobiega dźwięk dzwonka. Słuch jest zaś niezbędny, by poprawnie rozwinęła się mowa (a w konsekwencji również czytanie i pisanie ze słuchu). Tylko w ten sposób język może właściwie pełnić swoją najważniejszą funkcję – komunikatywną.

Ciut teorii… W logopedii wyróżniamy trzy rodzaje słuchu:

  • Słuch fizyczny – zdolność słyszenia przez człowieka fal dźwiękowych o częstotliwości 16-20 000 Hz.
  • Słuch muzyczny – zdolność różnicowania i powtarzania podstawowych cech dźwięku: wysokości, barwy i głośności.
  • Słuch mowny – składa się nań słuch fonemowy i słuch fonetyczny.
    a. Słuch fonemowy (fonologiczny, fonematyczny) to umiejętność rozróżniania najmniejszych elementów składowych wyrazów, czyli fonemów (np. „b” od „p”).
    b. Słuch fonetyczny to zdolność odróżniania głosek oraz spostrzegania cech prozodycznych mowy (akcent, melodia, rytm).

Od stanu słuchu zależy powodzenie w usuwaniu wad wymowy, dlatego warto zacząć go trenować jak najwcześniej. Zwłaszcza że przy okazji, bawiąc się w „Dzwoneczek”, sprawimy naszym dzieciakom masę frajdy.

Do powyższych ćwiczeń możecie wykorzystać między innymi grę z serwisu MiMowa.pl -”Znajdź misia”.
 

Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film

Kiełki - dieta kobiet w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Mangan – dlaczego jest ważny w diecie kobiety w ciąży?
Jakie jest zalecane dzienne zapotrzebowanie na mangan? Jaką rolę w organizmie pełni ten pierwiastek? Czy nadmiar bądź niedobór manganu może być szkodliwy?

Mangan – dzienne zapotrzebowanie Kobiety w ciąży powinny przyjmować 2,0 mg manganu dziennie, natomiast kobiety karmiące piersią – 2,6 mg. Ten pierwiastek najistotniejszy jest w I trymestrze ciąży , gdy rozwija się słuch oraz organy wewnętrzne dziecka. Ważne! Wchłanianie manganu zmniejszają: żelazo, wapń, cynk, potas i magnez , witamina C, witamina B1 i B6, błonnik oraz fityniany. Natomiast nadmiar manganu utrudnia wchłanianie żelaza . Warto przeczytać:  Jaką rolę w organizmie odgrywa błonnik?   Jaką rolę w organizmie pełni mangan? Mangan jest niezbędny do wytworzenia estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego . Hormon ten odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego , popęd płciowy kobiet oraz za rozwój cech płciowych. Pierwiastek ten jest również składnikiem enzymów niezbędnych do syntezy białek, dopaminy (neuroprzekaźnika wpływającego na nastrój i wzmacniającego popęd płciowy ), kwasów tłuszczowych, czerwonych krwinek. Uczestniczy w przemianach cholesterolu, metabolizmie węglowodanów. Jest niezbędnym elementem budowy kości , wpływa na pracę układu nerwowego oraz rozrodczego.      Z czym się wiąże niedobór manganu? Niedobór manganu może przyczyniać się zmniejszenia płodności, a także do zaburzeń metabolizmu. Z powodu braku tego pierwiastka dochodzi do nieprawidłowej mineralizacji kości , podniesienia stężenia cholesterolu we krwi , zmian skórnych (sucha i popękana skóra), opóźnień wzrostu, pogorszenia słuchu. Niedobór magnezu może też prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układów: rozrodczego, nerwowego, krążenia, oddychania. Może również pojawić się niedokrwistość . Z czym się wiąże nadmiar manganu? Nadmiar manganu występuje bardzo rzadko i nie można go przedawkować z pożywienia. Jeśli jednak się pojawi, może prowadzić do zaburzeń psychicznych, neurologicznych....

wiersze dla dzieci
Rozwój dziecka
Czytajcie dzieciom wiersze!
Warto dzieciom czytać wiersze nie tylko dlatego, by mogły obcować z poezją. Czytanie wierszy ma sporo wspólnego m.in. z rozwojem mowy. Dlaczego? Pytamy o to Beatę Płażewską, psycholożkę dziecięcą.

Dlaczego warto dzieciom czytać rymowane teksty? Powodów jest kilka, te najważniejsze są związane z mową, z płynnością mówienia, to znaczy z kształtowaniem słuchu fonematycznego, czyli rozumienia tego, co się słyszy, rozpoznawania głosek. Wiersze, a właściwie rymy, które dziecko słyszy, melodia języka, którą zaczyna dostrzegać, wspierają rozwój mowy i języka. Czytając wierszowane teksty, trenuje się słuch fonematyczny. Trenuje, bo umiejętność ta uwidacznia się zwykle około piątego–szóstego roku życia (choć są maluchy, które już w wieku trzech–czterech lat mają w pełni rozwinięty słuch fonematyczny). Wtedy dziecko, słysząc wypowiadane głoski, np. o-s-a, rozumie, że oznaczają one osę. Wcześniej maluchy nie widzą tej zależności, nie mają syntezy słuchowej, która pozwala im usłyszeć dane słowo, gdy je się przegłoskuje. Rymowane teksty pomagają dziecku wyodrębnić poszczególne sylaby. Rymy się powtarzają, co pozwala je uchwycić, tworzą wpadającą w ucho melodię. A jeśli ktoś ma zaburzony słuch fonomatyczny? Takie osoby często nie potrafią tworzyć rymów, nie rozróżniają sylab, co wpływa na ich problemy z mówieniem, pisaniem i rozumieniem. Tak się dzieje w wypadku np. dyslektyków. Co jeszcze ćwiczymy, czytając dzieciom wiersze? Pamięć, słuch, kojarzenie językowe, bo musimy umieć powiązać brzmienie słów z ich znaczeniem, i generalnie zdolności językowe, które przydadzą się później, np. w zawodach, w których pracuje się językiem (reklama, media). W jakim wieku dzieci gotowe są na rymowany tekst? Wiersze warto czytać już najmłodszym. Zresztą robimy to, recytując niemowlakowi różne wyliczanki np. tę o sroce, co warzyła kaszkę. Stymulując słuch fonematyczny, sprawiamy, że dziecko kształci umiejętność słyszenia melodii języka, rozróżniania rymów, zacznie postrzegać, że słowa tworzą pary lama-gama-rama. To...

Zdrowie
Kiedy trzeba zbadać słuch?
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa.

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Są metody, które pozwalają wykryć zaburzenia nawet u najmłodszych dzieci. Skierowanie do laryngologa otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego lekarza, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Maluch u lekarza Otolaryngolog zaczyna od wywiadu. Pyta, na co dziecko chorowało, kiedy zauważyłaś, że gorzej słyszy, czy ktoś w rodzinie miał kłopoty ze słuchem. Potem zbada malca. Za pomocą specjalnego przyrządu (wideootoskopu lub mikroskopu) obejrzy błonę bębenkową, sprawdzi, czy uszko jest prawidłowo zbudowane, czy nie zalega w nim nadmierna ilość woskowiny lub czy na skutek infekcji nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej. To badanie jest całkowicie bezbolesne, może jednak sprawić lekarzowi spore kłopoty, jeśli dziecko ze strachu broni się przed oglądaniem ucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz zdecyduje o konieczności wykonania specjalistycznych badań i da Ci na nie skierowanie. Słuch malutkich dzieci sprawdza się, stosując tzw. metody obiektywne – nie wymagające aktywnego udziału pacjenta (odpowiadania na pytania, reagowania na polecenia). Polegają one na komputerowej analizie reakcji narządu słuchu na określony poziom dźwięku i pokazują, jak duża jest utrata słuchu. Badania takie nie bolą i są bezpieczne. Niekiedy robi się je, kiedy dziecko śpi. Chodzi o to, by pomiary słuchu mogły być wykonane w bezruchu. Najczęstsze metody to: 1. Badanie fotoemisji akustycznej. Umożliwia określenie stanu ślimaka. Polega na rejestracji reakcji ucha wewnętrznego na ciche dźwięki. Służy do tego mała sonda z miniaturowym mikrofonem i słuchawką, którą wkłada się do ucha. 2. Tympanometria. Pozwala ocenić stan ucha środkowego (pomaga w rozpoznaniu wysiękowego zapalenia, niedrożności trąbki słuchowej, przerwania łańcucha...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz