dziecko z zabawką fisher price
materiały prasowe
Psychologia

Jak uczą się dzieci?

Jeśli wydaje Ci się, że ten temat dotyczy tylko maluchów, które poszły już do przedszkola lub szkoły, to jesteś w błędzie. Dziecko uczy się od pierwszych chwil życia. Warto wiedzieć, w jaki sposób to robi, aby mu w tym pomóc.
Z pewnością słyszałaś, że Twoje dziecko potrafiło rozpoznać Twój głos, jeszcze będąc w Twoim brzuchu, a Twój zapach czy twarz nauczyło się identyfikować wkrótce po narodzinach. To dobitne świadczy o tym, że dziecko uczy się od pierwszych dni swojego życia, a nawet wcześniej, w kolejnych miesiącach i latach życia doskonali tę umiejętność. Warto wiedzieć, w jaki sposób dziecko się uczy, by móc stworzyć takie warunki, które mu to ułatwią.

6 sposobów na uczenie się

Nie każdy z nich jest tak samo dobry dla maluszka, z każdym natomiast dziecko z pewnością spotka się na jakimś etapie swojego życia czy szkolnej edukacji.
1. Uczenie pamięciowe. Mowa oczywiście o tym, co z pewnością sama pamiętasz ze szkoły – wklepywanie na pamięć kompletnie niezrozumiałego wiersza, wzoru matematycznego czy historycznych dat. Czy skuteczne? W pewnych stopniu tak, jednak gdy materiał nie jest dobrze rozumiany przez osobę uczącą się, potrzeba całej masy powtórzeń, aby wreszcie zapamiętać dany materiał. Ten sposób jest szczególnie mało skuteczny w przypadku małych dzieci. Spróbuj nauczyć na pamięć kilkulatka kolejnych cyfr liczby π, a przekonasz się, o czym mowa. Dziecko tego nie zapamięta (lub zrobi to z ogromnym trudem), jeśli będzie tylko musiało bez sensu powtarzać cyfry, nie wiedząc nawet, po co to robi, ani do czego ta wiedza będzie mu potrzebna.
2. Uczenie się przez rozwiązywanie problemów i eksperymentowanie. To świetny sposób na naukę nie tylko dla młodych naukowców, lecz także dla małych dzieci. Mamy z nim do czynienia, gdy dana osoba spotyka się z nową, trudną dla niej sytuacją, dla której musi znaleźć rozwiązanie. Trzeba oczywiście zadbać o to, by problem nie był zbyt trudny, bo wtedy dziecko może się zniechęcić, ani zbyt łatwy – bo wtedy maluch niczego się nie nauczy. Jak więc stworzyć taką sytuację w domowych warunkach? Najlepiej w czasie zabawy. Już z kilkulatkiem możesz wykonać proste eksperymenty w domu, np. hodując kryształek soli na nitce lub pokazując, jak powstaje tęcza, podczas zabawy z wężem ogrodowym.

żabka fisher price
materiały prasowe

3. Uczenie się metodą prób i błędów. Sposób stary jak świat, ale nadal bardzo skuteczny i wykorzystywany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Tę metodę badał Thorndike’a, który na podstawie swoich eksperymentów wysnuł prawo mówiące o tym, że wśród wielu wykonywanych czynności, najsilniej utrwalają się te, po których następuje efekt w postaci nagrody. Można to bardzo prosto zobrazować na przykładzie dziecka bawiącego się sorterem. Gdy maluszek nie wiem, który element włożyć do danego otworu, po prostu próbuje wcisnąć go po kolei w każdy, aż wreszcie dochodzi do właściwego rozwiązania. Co więcej, zapamiętuje je i za kolejnym razem dopasowanie elementów do otworów idzie mu znacznie sprawniej. Te metodę maluchy będą mogły wykorzystać także podczas zabawy Żabką – Mierz ze mną Fisher-Price®! Żabka wydaje zabawne dźwięki, które zachęcają dzieci do poznawania świata, licząc przy tym od 1 do 50! Chowana miarka zaprasza przedszkolaki do mierzenia i porównywania otaczających je przedmiotów. Żabka to wspaniały towarzysz zabawy dla Twojej pociechy! Inspiruje małych odkrywców do wielkich pomysłów. Maluchy mogą mierzyć przedmioty przy pomocy miarki, porównywać je, które są dłuższe, a które – krótsze oraz metodą prób i błędów poszukiwać odpowiedniego rozmiaru.

żabka fisher
materiały prasowe
4. Uczenie się sensoryczne. Polega na wytwarzaniu odruchów warunkowych, czyli łączeniu danego bodźca z określoną reakcją. Zauważyłaś może, że Twoja pociecha, gdy usłyszy samochód zajeżdżający pod Wasze okno, krzyczy: „tata!”? Jeśli zawsze Twój partner parkuje samochód na posesji, a chwilę później wchodzi do domu, to maluch automatycznie zaczyna kojarzyć ten dźwięk z powrotem taty. To właśnie uczenie się sensoryczne.
fisher price
materiały prasowe

5. Uczenie się przez naśladownictwo. Bandura wyróżnił ten sposób jako jedną z podstawowych metod uczenia się przez małe dzieci. Z pewnością nie raz widziałaś jego efekty, na przykład wtedy, gdy Twoja córka podkradał Ci kosmetyki z łazienki i malowała się jak mama czy zakładała Twoje buty, albo gdy synek udawał, że goli się jak tata. Dziecko cały czas bacznie Cię obserwuje, a ponieważ jesteś dla niego najważniejszą osobą, powiela Twoje zachowania zarówno te dobre, jak i złe. Dlatego tak ważne jest, by dawać dziecku dobry przykład w każdej sytuacji.

movi fisher price
materiały prasowe
6. Uczenie się przez wgląd (zrozumienie). To jeden z bardziej zaawansowanych sposobów, ponieważ wymaga zrozumienia materiału, którego się uczymy, i jego myślowej organizacji. Trzeba bowiem znaleźć pewne powiązania między elementami i często wykorzystać do tego krytyczne myślenie. Czy tak skomplikowanej rzeczy można nauczyć kilkulatka? Oczywiście, na przykład podczas zabawy z Mistrzem Zabawy od Fisher Price. Ten uroczy robot zachęca dzieci do aktywnej zabawy, ucząc je przestrzegania instrukcji, myślenia oraz rozwiązywania problemów, wspomagając przy tym rozwój zdolności ruchowej. Maluchy mają do dyspozycji 3 tryby i 6 wspaniałych gier, które rozwijają umysł i ciało. Robot zadaje pytania rozwijające umiejętności krytycznego myślenia, uczy dzieci wykonywania poleceń w ramach zabawy, a nawet tańczy i wykonuje wygibasy na parkiecie. Aktywizujące gry, takie jak „Czerwone, zielone” czy „Movi Mówi” pomagają przedszkolakom rozwijać umiejętności słuchania i postępowania zgodnie z instrukcjami. Krytyczne myślenie Movi Mistrz Zabawy rozwija, proszą dzieci, aby pomyślały o przedmiocie, i pytając o różne jego cechy, np. jaki kształt. To wspaniała i bardzo przystępna lekcja krytycznego myślenia.
-->
prezent dla rocznej dziewczynki
AdobeStock
Zakupy
Prezent dla rocznej dziewczynki: 10 superpomysłów
Prezent dla rocznej dziewczynki to nie lada wyzwanie. Kolorowe gadżety, lalki Barbie czy klocki to bezpieczne propozycje. Ale wcale nie musisz się do nich ograniczać! Oto pomysły na mądry, fajny i oryginalny prezent dla rocznej dziewczynki.

Mamy dla ciebie kilka fajnych propozycji prezentów dla rocznej dziewczynki. Znajdziesz tu między innymi klocki, lalkę, chodzik-wózek, konika na biegunach i wspaniały basen wypełniony mięciutkimi kulkami. Nasze prezenty dla rocznej dziewczynki nadają się na każdą okazję – od mikołajek, przez Dzień Dziecka, Gwiazdkę po urodziny. Prezent dla rocznej dziewczynki w dobrej cenie: Prezent dla rocznej dziewczynki  – nasze rady Co na prezent dla rocznej dziewczynki : Wesoła wieża Smoby Zabawka interaktywna dla rocznej dziewczynki: interaktywny stolik Zabawka edukacyjna dla rocznej dziewczynki: maskotka Fisher-Price Klocki dla rocznej dziewczynki: Fisher-Price Mega Bloks Szmaciana lalka Smoby, Chodzik-pchacz 3w1 Milly Mally, Koń na biegunach Polly Milly Mally Pojazd Tobi Iplay, namiotowy zamek księżniczki Suchy basen z kulkami Prezent dla rocznej dziewczynki – nasze rady Przyjęło się, że dziewczynki najczęściej bawią się lalkami i wszelkiego rodzaju akcesoriami do zabawy w dom. Nie oznacza to, że dziewczynka nie będzie fanem samochodów, czy że nie może bawić się dziecięcym młotkiem i śrubokrętem. Wybierając prezent, najlepiej kierować się zainteresowaniami dziecka. Dobrze dobrana zabawka dla rocznej dziewczynki stymuluje zmysły (wzrok, słuch, dotyk), rozwijają koordynację oko-ręka, uczy logicznego myślenia. Dobry prezent dla rocznej dziewczynki – cechy: zabawka ma szansę spodobać się dziecku (np. kolor), jest bezpieczna (bez kantów, zbyt małych elementów, atestowana), rozwija sprawność ruchową, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, sympatycznie wygląda. Co na prezent dla rocznej dziewczynki? Poniżej przedstawiamy 10 pomysłów na prezent dla rocznej (lub półtorarocznej) dziewczynki. Nadają się na podarunek z okazji pierwszych...

prezenty dla półrocznego dziecka
AdobeStock
Zakupy
Prezent dla półrocznego dziecka. 10 HITÓW wśród rodziców niemowląt
Prezent dla półrocznego niemowlaka wcale nie musi grać i świecić, by dziecko dobrze się bawiło. Zabawki interaktywne oczywiście też się sprawdzą, o ile zachęcają do rozwijającej zabawy. Często dla tak małych dzieci bardziej interesujące okazują się proste zabawki, a nie te, które oferują wiele funkcji.

Prezent dla półrocznego dziecka przyda się na różne okazje: urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, święta albo po prostu podczas odwiedzin u niemowlaka bez okazji. Warto przemyśleć zakup prezentu, tak aby półroczna dziewczynka czy półroczny chłopczyk jak najbardziej z niego skorzystali. Jednym z najważniejszych odkryć 6-miesięcznego niemowlaka jest to, że potrafi coś zrobić samodzielnie. Dlatego dziecko w tym wieku potrzebuje zabawek, które pomogą mu dowiedzieć się więcej o związkach przyczynowo-skutkowych, a także zachęcą do dalszej zabawy. Oto nasze propozycje prezentów – dla dziewczynek i dla chłopców. Spis treści: Jak wybrać prezent dla półrocznego dziecka? Interaktywny garnuszek – sorter Kubeczkowa wieża Migocząca hula-kula Przeplatanka sensoryczna – labirynt Kostka sensoryczna Piramidka z kółek Gryzak żyrafa Sophie Muzyczne kluczyki Smartfon dziecięcy Przytulanka-usypianka oddychający uspokajacz Jak wybrać prezent dla półrocznego dziecka? Warto zwrócić uwagę na potrzeby i zainteresowania dziecka w wieku 6 miesięcy. Jeśli niemowlę wszystko wkłada do buzi, postaw na ciekawe gryzaki . Jeśli interesują je różne faktury i kolory, idealne będą zabawki sensoryczne. A może to dźwięk jest czymś, co zachwyca maluszka? Wybrałyśmy 10 zabawek − idealnych na prezent dla półrocznego dziecka. Zabawka interaktywna dla półrocznego dziecka, Garnuszek na klocuszek, Fisher-Price Garnuszek to niezwykły sorter dla malutkich dzieci. Zabawka łączy w sobie najlepsze cechy zabawek manualnych i rozwijających zdolność myślenia, ucząc liczb i rozpoznawania kształtów. Jak to możliwe? Dziecko wybiera i wkłada do odpowiednich otworów klocki, a Garnuszek w nagrodę mówi, jaki mają kształt i jakie znajdują się na nich cyfry....

Interaktywne zabawki
AdobeStock
Zakupy
10 interaktywnych zabawek dla niemowlaka. Wspomagają rozwój maluszka!
Działają niemal na wszystkie zmysły, rozwijają wzrok, słuch, dotyk. Uczą logicznego myślenia, zasady przyczyna-skutek, reakcji na różne bodźce. Pozwalają poznać kolory, dźwięki, kształty, formy.

Rodzice wiedzą, że warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego dziecku, czy to z okazji urodzin, czy też pod choinkę warto sprezentować także zabawki interaktywne. Interaktywne, czyli jakie? Małe rączki są coraz bardziej sprawne, dzięki czemu coraz bardziej precyzyjnie potrafią naciskać, przekręcać, wkładać i wyciągać różne rzeczy. Zabawkami, które zachęcają niemowlaka do takich treningów, są z pewnością te interaktywne. Wymagają one od malucha interakcji, poprzez którą dziecko uczy się nowych umiejętności. Atrakcyjne pokrętła, zabawne dźwięki i światło zachwycą każdego maluszka. Warto kupować interaktywne zabawki, bo: rozwijają kreatywne myślenie, wspierają funkcje poznawcze, pozytywnie wpływają zarówno na psychiczny, jak i fizyczny rozwój, uczą koncentracji i skupienia, podsycają ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy. Interaktywny prezent Przygotowałyśmy dla was listę 10 bardzo atrakcyjnych propozycji na prezent dla niemowlaka: Vtech, Kostka aktywności Maluchy uwielbiają przesuwać, naciskać, obracać i kręcić ruchomymi elementami. Taka kostka rozwinie nie tylko zdolności manualne dziecka, ale także pomoże w nauce kolorów, cyferek oraz nazw zwierząt. Na kostce znajdują się: książeczka z przekręcanymi stronami, pianinko, sorter, ruchome elementy, 75 piosenek, melodii, dźwięków i fraz. Smily Play, Edukacyjny Stoliczek  Ten stoliczek to nie tylko pomysł na ciekawą zabawę, ale doskonały sposób na zadbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Kolorowy blat stolika został wyposażony w światełka, ruchome elementy, przyciski o różnych kształtach i kolorach. Zabawka zapewnia dziecku wiele rozwijających aktywności. Na blacie stolika znajdują się: tory z literkami, po których porusza...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak