Najnowsze badania naukowców z Holandii, Niemiec i Południowej Afryki opublikowane na łamach czasopisma „eLife” dowodzą, że za sprawność naszych rąk odpowiada rdzeń kręgowy, a nie – jak do tej pory sądzono – mózg. To asymetria w rdzeniu kręgowym, którą widać już w łonie matki, najprawdopodobniej odpowiada za to, czy sprawniej władamy lewą, czy prawą ręką.

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że to aktywność genowa lewej lub prawej półkuli mózgu może odpowiadać za rękę dominującą. Na podstawie badań USG z lat 80. XX wieku - leworęczność lub praworęczność ujawnia się już w łonie matki od około 8. tygodnia ciąży. Od 13. tygodnia ciąży płody ssą już lewy, albo prawy kciuk.

Za ruch rąk i ramion odpowiada kora motoryczna w mózgu. Wysyła konkretny sygnał do rdzenia kręgowego i tam jest on przetwarzany na ruch. Kora mózgowa – jak tłumaczą badacze – nie jest jednak od początku połączona z rdzeniem kręgowym i zanim to połączenie powstanie, już pojawiają się zalążki dominacji jednej z rąk. Tak więc geny, które sterują korą mózgową są odpowiedzialne za lewo- lub praworęczność.

Reklama

Dlaczego to takie rewolucyjne odkrycie w świecie nauki? Może spowodować uprawnienie metod rehabilitacji po uszkodzeniach ciała czy niedowładach i paraliżach.

Źródło: businessinsider.com.pl, ciekawe.org

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama