leworecznosc-juz-w-lonie-matki
Fotolia
Psychologia

Czy twoje dziecko będzie leworęczne? To widać już na USG!

Dlaczego dziecko jest leworęczne lub praworęczne? Naukowcy już wiedzą! W 13. tygodniu w łonie matki płód często pokazuje, którą rękę ma sprawniejszą! Czy leworęczność jest dziedziczna i czy za sprawność ręki odpowiada mózg?

Najnowsze badania naukowców z Holandii, Niemiec i Południowej Afryki opublikowane na łamach czasopisma „eLife”  dowodzą, że za sprawność naszych rąk odpowiada rdzeń kręgowy, a nie – jak do tej pory sądzono – mózg. To asymetria w rdzeniu kręgowym, którą widać już w łonie matki, najprawdopodobniej odpowiada za to, czy sprawniej władamy lewą, czy prawą ręką.
 
Do tej pory naukowcy byli przekonani, że to aktywność genowa lewej lub prawej półkuli mózgu może odpowiadać za rękę dominującą. Na podstawie badań USG z lat 80. XX wieku - leworęczność lub praworęczność  ujawnia się już w łonie matki od około 8. tygodnia ciąży. Od 13. tygodnia ciąży płody ssą już lewy, albo prawy kciuk.
 
Za ruch rąk i ramion odpowiada kora motoryczna w mózgu. Wysyła konkretny sygnał do rdzenia kręgowego i tam jest on przetwarzany na ruch. Kora mózgowa – jak tłumaczą badacze – nie jest jednak od początku połączona z rdzeniem kręgowym i zanim to połączenie powstanie, już pojawiają się zalążki dominacji jednej z rąk. Tak więc geny, które sterują korą mózgową są odpowiedzialne za lewo- lub praworęczność.

Dlaczego to takie rewolucyjne odkrycie w świecie nauki? Może spowodować uprawnienie metod rehabilitacji po uszkodzeniach ciała czy niedowładach i paraliżach.
 
Źródło: businessinsider.com.pl, ciekawe.org

Zobacz także:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Kapsułki witamina A
Fotolia
Dieta w ciąży
Witamina E ‒ jakie ma znaczenie dla przyszłej mamy?
Sprawdź, jaką rolę w organizmie pełni witamina E i do czego potrzebna jest kobietom w ciąży. Czy nadmiar witaminy E może być szkodliwy? Jakie są naturalne źródła tej witaminy?

Witamina E ‒ dzienne zapotrzebowanie  Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E w czasie ciąży wynosi 15-19 mg. Nadmiar tej witaminy może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu , więc ewentualną decyzję o suplementacji tej witaminy podejmuje tylko lekarz.  Zobacz także:   Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości Jak działa witamina E? Witamina E ma działanie antyoksydacyjne ‒ chroni komórki przed utleniaczami i tym samym opóźnia proces starzenia . Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Uniemożliwia utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych czy fosfolipidów. Jest niezbędna mężczyznom do produkcji spermy, a u kobiet zapobiega poronieniom .  Zapobiega utlenianiu witaminy A, lipidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w ten sposób chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem). Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Witamina E  ‒  gdy jest jej za mało Niedobór witaminy E zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, osłabia widzenie, wywołuje zaburzenia układu nerwowego (rozdrażnienie, trudności z koncentracją), obniża libido , wpływa na stan skóry (rogowacenie, wczesne starzenie się), upośledza wchłanianie. Witamina E ‒ gdy jest jej za dużo Przedawkowanie witaminy E zdarza się rzadko. Nadmiar tej witaminy przejawia się w postaci m.in. zmęczenia, bólu głowy, osłabienia mięśni, kłopotów ze wzrokiem . Może mieć również negatywny wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.  Polecamy:   Dieta orkiszowa idealna dla kobiet w ciąży Jakie są naturalne źródła witaminy E? Witamina E znajduje się w oleju z kiełków pszenicy, ziarnach zbóż, zielonolistnych warzywach (kapusta, szpinak, sałata), margarynie, migdałach, maśle,...

badania na toksoplazmozę
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmoza: objawy i wyniki badań
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Tę chorobę często przenoszą koty. Jeśli więc posiadasz czworonoga, sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} li.li3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} ul.ul1 {list-style-type: none} Toksoplazmoza, to choroba odzwierzęca, którą najczęściej przenoszą koty. Jest chorobą pasożytniczą, szczególnie groźną dla ciężarnych , ponieważ pasożyty, które zarażają organizm, są niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka w brzuchu – choroba może się przenieść na płód, co może mieć nawet śmiertelny skutek. Nie każdy, kto choruje na toksoplazmozę ma widoczne objawy, które świadczą o obecności pasożyta. Jest jednak kilka oznak, które mogą świadczyć o chorobie i konieczności leczenia. Jeśli zaobserwowałaś je u siebie (i dodatkowo jesteś w ciąży), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ toksoplazmoza w czasie ciąży jest szczególnie groźna - nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także zdrowia i życia dziecka. Toksoplazmoza: rodzaje Objawy toksoplazmozy możemy podzielić na dwie grupy. Jest to związane z rodzajem choroby pasożytniczej , jej charakterystyką i pochodzeniem. Toksoplazmozę dzielimy na nabytą i wrodzoną i każda z nich ma nieco inne objawy: Toksoplazmoza nabyta - jeśli układ immunologiczny działa prawidłowo, choroba może nie dawać zewnętrznych oznak (dopiero w wynikach testów, które zleca się ciężarnym). Jeśli jednak pojawią się objawy, są nimi: powiększone węzły chłonne, gorączka, bóle stawowe, stany zapalne narządów, które choroba zaatakowała: serce, płuca, wątroba. Toksoplazmoza objawia się również zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowych . Toksoplazmoza wrodzona - głównie objawia się u dzieci, które zostały zarażone w...

ruchy dziecka, pierwsze ruchy dziecka, ruchy w ciąży, liczenie ruchów dziecka
Fotolia
Przebieg ciąży
Pierwsze ruchy dziecka - wcześniej niż myślisz
Choć z niecierpliwością czekasz na ruchy twojego dziecka, tych pierwszych ani nie zauważysz, ani nie poczujesz. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Dla przyszłej mamy (dla taty również)  pierwsze ruchy dziecka są namacalnym dowodem istnienia nowego życia, które rozwija się w jej ciele. Aby je poczuć, musisz czekać niemal do połowy ciąży . Nie oznacza to jednak, że dziecko do tego czasu tkwi w bezruchu. Ruch - jak wiadomo - to życie. Zobacz, jak gimnastykuje się twoje maleństwo w pierwszych tygodniach ciąży, choć ty nic jeszcze o tym nie wiesz. Ok. 7–8. tygodnia ciąży – ruchy dziecka przypominają prężenie się, które można wyraźnie zobaczyć podczas badania USG.  Ok. 10 tygodnia ciąży – widać pojedyncze ruchy ramion. Naukowcy twierdzą, że już na tym etapie może ujawniać się leworęczność – około 90 procent dzieci porusza prawą rączką, a tylko 10 procent lewą.   Ok. 12–13. tygodnia ciąży – dziecko jest w stanie wykonać salto w tył lub przód, osiąga też inną umiejętność związaną z pracą mięśni – marszczy czoło. Ok. 13–17. tygodnia ciąży – ramiona stają się na tyle długie, że dziecko sięga dłońmi do ust, wkłada kciuk do buzi i zaczyna ssać. Uczy się też ziewać, miewa czkawkę, podczas której porusza się całe jego ciało. Dziecko ćwiczy mięśnie i stawy, w ten sposób podnosi swoją sprawność, aby sprostać trudom narodzin. Ok. 24. tygodnia ciąży  – staje się bardziej ruchliwe, gdy słyszy znane dźwięki, a przestaje się poruszać przy odgłosach, z którymi wcześniej się nie zetknęło. Dlaczego wcześniej nie czułam ruchów dziecka? Ze względu na niewielkie rozmiary dziecka, długo nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ono już intensywnie się porusza. Gdy podrośnie, zamiast trzepotania motyla, poczujesz silniejsze, czasem nawet bardzo mocne kopniaczki. W pierwszej ciąży ruchy dziecka zarejestrujesz prawdopodobnie między 20–24. tygodniem . Jeśli spodziewasz się drugiego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz