Metoda Dobrego Startu
AdobeStock
Psychologia

Metoda Dobrego Startu, czyli przygotowania do czytania

Metoda Dobrego Startu przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania oraz pomaga zapobiegać problemom szkolnym takim jak dysleksja. Jest oparta na wspieraniu rozwoju psychofizycznego i nadaje się dla dzieci od 2. roku życia. Zobacz, na czym dokładnie polega!

Główne założenie Metody Dobrego Startu to wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka przez zabawę i naukę wzorów, liter i znaków matematycznych. Zabawa jest zorganizowana w konkretny sposób, a nauka jest aktywna i wielozmysłowa. Co to znaczy?

Na czym polega Metoda Dobrego Startu?

Metoda Dobrego Startu została opracowana przez polską psychiatrę – prof. Martę Bogdanowicz, która zainspirowała się francuską metodą wspierania rozwoju dzieci Bon Départ. Przez lata pracy z dziećmi z różnych środowisk oraz wspomagając się lekturą autorów takich jak M. Montessori, A. Komeński, profesor Bogdanowicz wypracowała model aktywnego podejścia do pracy z dziećmi. Składa się on z 3 kluczowych elementów:

  • motorycznego, czyli ćwiczeń ruchowych (usprawnianie), 
  • słuchowego, czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowych (ruch dominującej ręki do rytmu piosenek, wierszyków; wykorzystywane są baloniki, szarfy, bębenki) 
  • wzrokowego, czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych (rysowanie figur, znaków, wzorów itp. do rytmu piosenki),

Wykorzystanie tych 3 elementów w pracy z dziećmi rozwija u nich te funkcje, które później biorą udział w uczeniu się pisania i czytania. Pomagają też dziecku rozpoznawać lewą i prawą stronę ciała oraz budują świadomość ciała w przestrzeni. W tej metodzie wzbudza się też wrażliwość na słowa, ćwiczy analizę sylabową (bardzo przydatna w nauce czytania). 

Dla kogo Metoda Dobrego Startu?

To metoda pracy z dziećmi, która wspomaga rozwój psychomotoryczny każdego dziecka w wieku 2-10 lat. Jej zaletą jest połączenie funkcji poznawczych i ruchowych, przez co nauka przychodzi dzieciom bardziej naturalnie.  Oprócz tego, że MDS pełni rolę profilaktyczną - zapobiegajac ewentualnym trudnościom w nauce, może także pełnić funkcję zajęć wyrównawczych dla dzieci, które mają trudności w uczniu się. Z tej metody skorzystają też dzieci z opóźnieniami w rozwoju mowy, z wadą słuchu, o niższej sprawności intelektualnej, a zwłaszcza dzieci zagrożone dysleksją.

Pomoce dydaktyczne w Metodzie Dobrego Startu

Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że pomoce dydaktyczne nie należą do specjalnie kosztownych. Warto kupić podręcznik „Metoda Dobrego Startu we Wspieraniu Rozwoju Edukacji i Terapii Pedagogicznej” Marty Bogdanowicz, a potrzebne pomoce skompletować lub wykonać samemu. Przykładowe pomoce to:

  • plastelina,
  • woreczki sportowe,
  • szarfy gimnastyczne,
  • pędzle,
  • balony

Czytaj też: Kiedy rozpocząć naukę czytania z dzieckiem

W czym może pomóc Metoda Dobrego Startu?

Zajęcia takie:

  • wspomagają rozwój dziecka,
  • umożliwiają diagnozowanie zaburzeń rozwoju,
  • umożliwiają korektę ewentualnych zaburzeń,
  • wspomagają wczesną edukację (nauka rysowania, liter).

Zalety tej metody:

  • przygotowuje dzieci do nauki szkolnej (w tym nauki czytania i pisania);
  • koryguje zaburzenia percepcji wzrokowej i słuchowej, zaburzenia motoryki, zaburzenia integracji sensorycznej oraz zaburzenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
  • sprzyja rozwojowi funkcji językowych, spostrzegawczości, motoryki dużej i małej oraz usprawnia czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetycznego;
  • usprawnia uwagę, pamięć, percepcję, wyobraźnię oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową;
  • wpływa korzystnie na rozwój pozaintelektualny dziecka;
  • pomaga dzieciom leworęcznym usprawnić zdolności manualne;
  • wspomaga wyrównywanie dysharmonii u dzieci z normą intelektualną, które mają zdiagnozowaną dysleksję, dysgrafię lub/i dysortografię;
  • wykorzystywana w rehabilitacji zaburzeń mowy, np. afazji albo jąkania;
  • jedna z form terapii dla dzieci z autyzmem.

Zobacz także:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Seria Przygoda z czytaniem Ameet
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Pierwsze kroki w nauce czytania! Nowa seria książeczek "Przygoda z czytaniem"!
Umiejętność czytania pełni kluczową rolę w procesie edukacji dziecka. I choć nie jest to zadanie łatwe, to przy odpowiednich metodach i wsparciu rodzica nauka czytania może być dla dziecka początkiem wspaniałej pasji. Sprawdź książki – z sympatycznymi Mapeciątkami oraz bohaterami serialu „Bingo i Rolly w akcji”, dzięki którym dzieci z przyjemnością będą stawiać pierwsze kroki w czytaniu.

Czytanie globalne – sposób na wczesną naukę czytania Naukę czytania metodą globalną możemy zacząć już z dziećmi trzy- i czteroletnimi. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie znakami, logotypami, znaczkami samochodowymi itp., oznacza to, że jest gotowe na naukę metodą globalną. Książki do czytania globalnego znajdziemy na poziomie I Przygody z Czytaniem, który dedykowany jest najmłodszym dzieciom. W myśl zastosowanej metody dziecko zapamiętuje wygląd całego wyrazu, a nie poszczególnych liter – wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Metoda ta  sprawdza się w przypadku małych dzieci, ponieważ nie wymaga znajomości liter. Sposób nauki Na tym etapie maluch uczy się czytać podstawowe słowa. Najpierw poznaje wyraz w połączeniu z obrazkiem, a następnie czyta dany wyraz występujący w krótkim zdaniu pod ilustracją. Wyraz ten dziecko napotka na kolejnych stronach wielokrotnie, dzięki czemu utrwali sobie jego znajomość. Nauka przez zabawę Do nauki zachęcają postacie ze świata Disneya. Dodatkową motywację stanowią naklejki-nagrody oraz dyplom małego czytelnika. Rozbudzenie w dziecku pasji do czytania na wczesnym etapie rozwoju i pierwsze sukcesy na tym polu bez wątpienia zachęcają do dalszych wysiłków. Warto też podkreślić korzyści emocjonalne płynące ze wspólnego czytania. Czas spędzony z rodzicem nad książką buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, rozwija je intelektualnie i tworzy więzi społeczne.   Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET. Więcej informacji  o metodzie globalnej znajdziesz na stronie www.disneyuczy.ameet.pl oraz na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q O serii: Przygoda z Czytaniem to program adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe,...

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

przedszkole Montessori
fotolia.com
Edukacja
Przedszkole według Marii Montessori: jak wygląda? Edukacja, metody pracy, cena
Przedszkole Montessori działa według innych założeń niż zwykłe przedszkole. To bardzo przemyślane środowisko, w którym dzieci we współpracy z nauczycielem Montessori uczą się przez obserwację i działanie. Wyjaśniamy, jak wygląda przedszkole Montessori, jakie metody stosują nauczyciele i ile to kosztuje.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} W przedszkolu Montessori kładzie się ogromny nacisk na wspieranie samodzielności i zdolności twórczych dziecka. Nauczyciel niczego nie narzuca, a jedynie asystuje. Maluchom umożliwia się wszechstronny rozwój – fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Magdalena Skotnicka, dyplomowana nauczycielka Montessori, zapewnia, że przedszkolaki chętnie uczestniczą w zajęciach, jeżeli nie są do nich zmuszane. Dzieci mają bowiem naturalną chęć do uczenia się i rozwoju. Poniżej wyjaśniamy, jak działa przedszkole Montessori. Spis treści: Co to jest przedszkole Montessori? Metody pracy w przedszkolu Montessori Jak wygląda przedszkole Montessori? Nauczyciele w przedszkolu Montessori Ile kosztuje przedszkole Montessori? Co to jest przedszkole Montessori? Przedszkole Montessori to przedszkole prowadzone według zasad pedagogiki Marii Montessori . W placówce dzieci uczą się samodzielności, koncentracji oraz szacunku do pracy i porządku. Same wybierają czas, rodzaj i miejsce pracy, a ich działania nie są motywowane przymusem czy nagrodą, tylko własną chęcią i zainteresowaniem. Nauczyciel pełni tu ważną rolę – jest łącznikiem między dziećmi a otoczeniem. Najpierw obserwuje dziecko, dzięki czemu wie, z czym ma trudności, a co dobrze mu wychodzi. Następnie przygotowuje mu otoczenie tak, by zaspokajało bieżące potrzeby rozwojowe dziecka . Metoda pracy w przedszkolu Montessori W przedszkolu Montessori dzieci uczą się liczyć, dodawać i dzielić. Uczą się o świecie przyrody i o zachowaniach społecznych. Uczą się także pisać oraz czytać – właśnie w tej kolejności. Jednak nie będą ćwiczyć szlaczków ani zbierać się na zajęcia o konkretnej porze. Nauka prowadzona jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak