przedszkolak, dziecko, nauka, umiejętności przedszkolaka
mat.arch.
Psychologia

Co powinien umieć przedszkolak? - test

Kiedy dziecko powinno zacząć posługiwać się nożem i widelcem? Czy to źle, jeśli w jakiejś dziedzinie przedszkolak jest daleko w tyle za rówieśnikami? Dowiesz się, gdy rozwiążesz nasz test!

Niełatwo jednoznacznie określić, że trzylatek powinien to, a czterolatek  tamto. Po pierwsze każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Po drugie testy i tabele rozwojowe różnią się między sobą w szczegółach, trzeba więc traktować je z ostrożnością.
To nie jest źle, gdy przedszkolak czegoś nie robi. Po prostu warto się mu wtedy przyjrzeć, by wiedzieć, z czym radzi sobie świetnie, a w czym warto mu pomóc. Trzeba przy tym pamiętać, że dziecko nie nauczy się niczego, np. posługiwania się sztućcami, „samo z siebie” – zdobędzie tę umiejętność, jeśli będzie miało okazję i czas na ćwiczenia. Bardzo pomocna jest lista pytań sformułowanych na podstawie tabeli umiejętności i zachowań zawartej w książce „Techniki nauczania dla rodziców i profesjonalistów” E. Schoplera, R. J. Reichlera i M. Lansing. Odpowiadając na każde z nich, wybierz jedną z trzech możliwości:
A - Tak, robi to.
B - Robi to z pomocą, próbuje.
C - Nie robi tego.

Sprawność ruchowa dziecka

3-4 latek
Czy łapie piłkę i odrzuca ją? A B C
Schodzi ze schodów, stawiając nogi naprzemiennie? A B C
Stoi przez chwilę na jednej nodze? Umie na niej podskoczyć? A B C
Huśta się na huśtawce? A B C

4-5 latek
Utrzymuje równowagę, chodząc po krawężniku lub belce na placu zabaw? A B C
Wykonuje pięć podskoków jeden po drugim? A B C
Wspina się na drabinki? A B C

5-6 latek
Skacze przez linkę? A B C
Biega na palcach? A B C
Jeździ na rowerze z dodatkowymi kółkami? A B C
Uderza piłkę pałką, kijkiem? Kozłuje dużą piłką? A B C

Sprawdź, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Sprawność manualna i koordynacja wzrokowo-ruchowa

3-4 latek
Potrafi utrzymać kredkę i bazgrać nią? A B C
Obrysowuje kształty kilkoma pociągnięciami kredki? A B C
Ustawia wieżę z kilku klocków? A B C
Nawleka duże korale na sznurowadło? A B C
Rysuje koło? A B C

4-5 latek
Rysuje proste obrazki? A B C
Potrafi przykręcić nakrętkę do śrubki? A B C
Robi budowle z klocków? A B C
Składa papier na pół i jeszcze raz na pół? A B C
Rozpoznaje przedmioty dotykiem (np. ukryte w woreczku)? A B C
Wycina proste kształty? A B C

5-6 latek
Wycina dość dokładnie i precyzyjnie obrazki? A B C
Uderza w gwóźdź młotkiem? A B C
W jego rysunkach jest coraz więcej dopracowanych detali? A B C

Sprawdź, co musi umieć trzylatek

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, przedszkolak, smutek
fotolia
Psychologia
Dysleksja - sprawdź, czy grozi twojemu dziecku
Dysleksję diagnozuje się w wieku szkolnym, ale już kilka lat wcześniej możesz sprawdzić, czy twoje dziecko jest nią zagrożone. Możesz mu pomóc!

Dysleksję czyli specyficzne trudności z czytaniem, pisaniem i liczeniem, ma co dziesiąty uczeń. Jej ciężką postać stwierdza się u dwojga na każdą setkę dzieci. Pięciokrotnie częściej przydarza się ona chłopcom. Nie do końca wiadomo dlaczego tak jest.    Kłopoty dyslektyków nie mają nic wspólnego z ich inteligencją i zdolnościami , lecz są wynikiem zakłóceń spostrzegania wzrokowego, słuchowego, koncentracji, uwagi, pamięci itd.  Można być ponadprzeciętnie inteligentnym, twórczym i mieć bogatą wyobraźnię a mimo wszystko nie radzić sobie z rzeczami, które innym przychodzą bez większego trudu, np. z czytaniem, pisaniem czy liczeniem.   Dysleksja nie jest chorobą ani kalectwem. Dysleksja nie ma nic wspólnego z lenistwem.  Dysleksję miało wielu sławnych ludzi m.in.   Albert Einstein i Leonardo da Vinci. Dysleksja to po prostu coś, nad czym trzeba popracować. Ćwiczenia przynoszą znakomite efekty.   Dysleksję diagnozuje się u ośmio-, dziewięciolatków, jednak  to, że dziecko może być obarczone ryzykiem dysleksji , można podejrzewać jeszcze zanim pójdzie szkoły, a nawet zanim zostanie przedszkolakiem.     Kto jest najbardziej narażony na dysleksję? Szczególnie uważnie trzeba przyglądać się dziecku z ciąży zagrożonej , takiemu, które miało problem z przyjściem na świat oraz temu,  które w okresie niemowlęcym rozwijało się ruchowo z opóźnieniem lub w sposób nietypowy (np. nie raczkowało, z aczęło chodzić później lub zdecydowanie wcześniej niż rówieśnicy , miało obniżone albo zbyt wysokie napięcie mięśniowe lub inne minimalne nieprawidłowości neurologiczne). Uwagi wymaga również malec, który w wieku dwóch, trzech lat gorzej niż rówieśnicy  radzi sobie z układaniem klocków, prostych układanek, jest niezdarny,  za mało lub nadmiernie ruchliwy,...

maluch, schody, dziecko, rozwój
gallery
Wychowanie
Nowe osiągnięcia dziecka to ...
Gdy maluch nauczy się wstawać i zacznie chodzić, świat nigdy już nie będzie dla niego wyglądał tak, jak przedtem. A dla ciebie? Chwalić się osiągnięciami dziecka to wielka frajda!

Duma z osiągnięć dziecka to wyjątkowe uczucie. Chciałbyś już teraz opowiedzieć innym o tym, że twoja pociecha właśnie zaczęła wchodzić na schody. Nie spiesz się. Najważniejsze, by maluch systematycznie nabierał pewności siebie , miał coraz większą kontrolę nad własnym ciałem i ruchami. Wkrótce czymś cię zaskoczy! A teraz wspieraj go w tym, co zaczyna robić, i ciesz się z każdej zdobyczy. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele. Pierwsze kroczki po podłodze Te wzruszające pierwsze niepewne kroczki twoje dziecko ma już za sobą (stawia je ok. 10 miesiąca życia dziecka ). Gdy kończy rok, trzymane za rączkę jest w stanie przejść kilka metrów. Samodzielnie dreptać będzie zapewne po 14 miesiącu życia dziecka . Co to ułatwia?Od kiedy maluch zacznie sam chodzić, wszędzie będzie go pełno, wszystko zechce sprawdzić, poznać, dotknąć. Dzięki temu nabiera tempa jego rozwój intelektualny i motoryczny. Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo, dzięki temu będzie poznawało swoje możliwości. Na kupuj chodzika – nie ułatwi nauki chodzenia, a wręcz ją utrudnia. Obciąża też stopy, cały układ kostny i mięśniowy. Zobacz też : Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film Pierwsze słowa dziecka „Mama, baba, tata, pa–pa” – pierwsze słowa malec wypowie mniej więcej, gdy kończy 12 miesięcy. Ale już pół roku później zasób słów małego człowieka jest dość bogaty. Choć oczywiście zdarzają się dzieci, które mówią dużo, to są i takie, które używają tylko kilkudziesięciu wyrazów. Dwulatek zazwyczaj łączy już słowa w pierwsze jeszcze nieporadne zdania. Co to ułatwia?Wreszcie, choć nie zawsze prosto, będziesz mogła dogadać się z maluchem. Nauka mówienia sprawia, że dziecko chętniej komunikuje swoje potrzeby ,...

Przedszkolak
Co musi umieć trzylatek?
Twoje dziecko coraz więcej potrafi i wie. Sprawdź, jakie umiejętności trzylatek powinien mieć w małym palcu, a które mogą mu jeszcze sprawiać kłopoty.

Co powinien umieć trzylatek? Tak naprawdę niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo dzieci nie dojrzewają w tym samym tempie. Poza tym – jak my wszyscy – różnią się od siebie umiejętnościami i talentami. Mimo to spróbujmy.  Jaki jest „statystyczny” trzylatek? Trzylatek jest już bardzo mądry Zadaje mnóstwo pytań i jest wszystkiego ciekawy. Potrafi odpowiedzieć na proste pytania („Do czego służą buty?”, „Co trzeba zrobić, gdy chce się pić?). Ma coraz lepszą pamięć, może już nauczyć się prostej piosenki albo wierszyka. Wie podstawowe rzeczy na swój temat , np.  czy jest chłopcem, czy dziewczynką, jak ma na imię i ile ma  lat. Radzi sobie z prostą układanką. Wie ile to jest jeden (miś, samochód), ile dwa (misie, samochody), a ile wiele (misiów, samochodów).   Choć coraz więcej wie o tym, co go otacza, zaczyna też fantazjować i nie zawsze odróżnia prawdę od tego, co sobie wyobraża. Jeśli dziecko nie zadaje pytań, nie jest ciekawe świata: Spróbuj poświęcić mu więcej uwagi. Baw się z nim, rozbudzaj jego ciekawość. Nie bombarduj go wiedzą. Co za dużo to nie zdrowo. Nie odpytuj, nie zmuszaj.  Trzylatek całkiem nieźle mówi Trzylatek używa kilkuset słów (rozumie jeszcze więcej), buduje kilkuwyrazowe zdania, zadaje pytania, potrafi budować zdania przeczące. Stosuje już reguły gramatyczne, ale robi mnóstwo błędów. Mówi już o swoich sprawach w pierwszej,  a nie trzeciej osobie („Chcę jeść”, a nie „Jaś chce jeść”).  Rozumie polecenia, potrafi wskazać części ciała i zabawek. Wciąż nie mówi jak dorosły („siafa”, „ziebra”, „lowel”) Jeśli trzylatek nie mówi albo mówi bardzo mało:  Idź z dzieckiem do logopedy, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i pomoże...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak