
Jeśli trzylatka ciekawi komputer, wyjdź naprzeciw tym zainteresowaniom. Oswajanie z wirtualnym światem przyda się już w niedalekiej przyszłości. A chwile, które wspólnie spędzicie przed monitorem, będą dla was przyjemną zabawą.
Pierwsze zabawy trzylatka na komputerze
Weź malucha na kolana i pozwól mu przyjrzeć się klawiaturze. Niech naciska dowolne klawisze. Potem możecie szukać znajomych literek lub cyfr, jeśli dziecko się nimi już interesuje. W dzisiejszych czasach klawiatura często zastępuje elementarz, i to z dobrym rezultatem. W edytorze tekstu ustaw dużą czcionkę i zachęć malucha do pisania literek. Niech robi to tak, jak chce. Tak może powstać pierwszy list do mamy, który pozornie nic nie znaczy, a jednocześnie znaczy wiele.
Kolejną zabawą będzie przyciskanie klawiszy raz paluszkami prawej, raz lewej rączki. To doskonali koordynację wzrokowo--ruchową, podobnie jak klikanie myszką. Pokaż dziecku w Internecie zjawiska, które je interesują – tak pogłębisz jego zainteresowania. Możecie przy okazji np. liczyć zwierzątka na ekranie, wskazywać największe, najmniejsze, najbardziej kolorowe. Jeśli maluch lubi psy, obejrzyj z nim ich fotografie, a tę, która podoba mu się najbardziej, wydrukuj. Wytłumacz w prostych słowach, jak to się dzieje, że wkładasz do urządzenia czystą kartkę, a wychodzi taka z obrazkiem.
Komputer dla trzylatka - etap zaawansowany
Kiedy dziecko oswoi się z klawiaturą i myszką, pomóż mu robić bardziej skomplikowane rzeczy, np. laurkę na Dzień Babci. Uzupełnianie kolorowanki za pomocą klikania w ikonę z farbką pozwoli zrozumieć zależność między myszką a monitorem, a dzięki prostym programom graficznym maluch rozwinie wyobraźnię przestrzenną. Możecie też wysłać e-maila do cioci: dziecko podpowie ci, co napisać, i kliknie, by wysłać wiadomość. Teraz pozostaje tylko czekać w napięciu na odpowiedź. Prawda, że nie tylko gry komputerowe budzą emocje?
Ekspert odpowiada: dr Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
Wyłączamy komputer! Niejeden raz przyjdzie ci wypowiedzieć to zdanie. Dzieciaki chętnie poznają tajniki komputera, ale bardzo niechętnie się od niego odrywają. Co wtedy robić?
Trzy-, czterolatkowi wystarczy kilkanaście minut dziennie przy komputerze i nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Zaplanuj te dni i trzymaj się postanowień. Nie sadzaj dziecka przed komputerem, aby je czymś zająć. Nie przedłużaj wyznaczonego czasu, nawet jeśli malec nalega. Postaw obok zegar i pokaż, w którym miejscu znajdzie się wskazówka, kiedy skończycie, albo nastaw budzik. Gdy czas minie, przerwij zabawę. Zaproponuj wspólne pieczenie ciasta lub spacer. Nie licz na to, że dziecko samo zrezygnuje. Z czasem zorientuje się, że komputer daje dużo możliwości i będzie chciało z nich korzystać. Konsekwentne przestrzeganie reguł może zaowocować rozsądnym korzystaniem nie tylko z komputera, ale też z telewizora i gier elektronicznych.
Trzylatek i komputer - porady
Wyrobienie w dziecku dobrych nawyków korzystania z komputera zaprocentuje już niebawem, kiedy maluch zacznie odkrywać gry elektroniczne.
- Nie zostawiaj malucha sam na sam z komputerem. Potraktuj czas przed nim spędzony jako kolejną możliwość do bycia razem. Jeśli zostaniesz przewodnikiem dziecka po wirtualnym świecie, możesz je wiele nauczyć i uchronić przed zagrożeniami.
- Ustaw sprzęt we wspólnym pokoju. Dziecko nie potrzebuje go na wyłączność. To pozwoli także zdecydowanie łatwiej egzekwować ograniczenia czasowe.
- Pokaż, jak siedzieć przed monitorem. Dobierz odpowiednie krzesło, a komputer ustaw tak, aby górna krawędź znajdowała się na linii wzroku malucha.
- Daj dobry przykład. Jeśli sama przesiadujesz przed komputerem w każdej wolnej chwili, pokazujesz dziecku, że to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. A przecież nie chcesz, aby ono tak myślało.