Nowoczesne technologie są obecne na każdym kroku. W którym momencie warto wprowadzić dziecko w świat ekranu, aby pozytywnie wpłynąć na jego rozwój? Sprawdź najczęściej powtarzane mity oraz niepodważalne fakty na temat korzystania ze smartfonów przez najmłodszych.

Reklama

MIT: Smartfon nie zaszkodzi niemowlęciu czy małemu dziecku

Adobe Stock

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że skoro nowoczesne technologie i tak nas otaczają, to nie sposób jest całkowicie odciąć od nich dzieci. Z pewnością w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy, niemniej jednak warto ten moment korzystania z ekranów odsunąć w czasie możliwie najdalej, jak się da. Niemowlę, które dopiero kształtuje zmysł wzroku, nie powinno korzystać z telefonu, tabletu czy nawet telewizora. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nadmiar kolorów i dźwięków oraz szybkość pojawiających się obrazów i animacji może przebodźcować malucha, a w późniejszym okresie opóźnić proces mówienia czy negatywnie wpłynąć na rozwój ruchowy.

Rodzice powinni wiedzieć, że w pierwszym roku życia dziecka mózg powiększa się nawet trzykrotnie. W drugim i trzecim roku życia wzrasta liczba połączeń (synaps) między neuronami. To one decydują o sprawności mózgu. Zadaniem rodzica jest więc taka stymulacja połączeń mózgowych, by wspomnianą sprawność rozwijać. Jak ro zrobić? Zdecydowanie nie poprzez bierne oglądanie telewizji czy bajki na smartfonie. Małe dziecko najwięcej uczy się poprze zabawę i naśladownictwo, czyli doświadczenie i relacje z najbliższymi mu osobami.

Zobacz także

FAKT: Małe dzieci (do około 2. roku życia) nie powinny używać smartfonów ani innych ekranów (TV, tablet, laptop)

To zdecydowanie prawda. Potwierdzają to specjaliści (między innymi WHO czy eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Zamiast bajki na smartfonie pomyśl o wspólnym oglądaniu książeczek, układaniu wieży z klocków, czy rysowaniu. Zadbaj o to, aby twój maluszek miał jak najwięcej doświadczeń sensorycznych. Takich z pewnością nie da mu żaden telefon czy telewizor. Co za to może się przydać? Noworodek wcale nie potrzebuje stosu zabawek. Wystarczą mu najbliższe osoby, ich dotyk, przytulenie i głos oraz kontrastowe przedmioty, które stymulują zmysł wzroku. W późniejszym etapie z pewnością warto zaopatrzyć się w klocki, instrumenty muzyczne, grzechotki, gryzaki, zabawki dźwiękonaśladowcze, przytulanki czy po prostu garnki i łyżki (niejedno niemowlę chętniej spędzi czas w towarzystwie kuchennych instrumentów niż drogich zabawek).

MIT: Smartfony uspokajają i wyciszają dzieci

Adobe Stock

Twój maluch nie chce zasnąć, a może coś go bardzo rozzłościło i nie jesteś w stanie go uspokoić? Podajesz mu smartfon z bajką i w kilka sekund dziecko przestaje płakać? Niestety, nie tylko nie jest to rozwiązanie problemu, ale może to ten problem pogłębić.

FAKT: Korzystanie z ekranu smartfona może zaburzyć sen dziecka i niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny

Dzieci, a także dorośli, nie powinny zasypiać przed żadnym ekranem. Pamiętajmy, że smartfony emitują niebieskie światło, które nie tylko utrudnia zasypianie, ale i może przyczynić się do większego rozdrażnienia i przebodźcowania. Efekt? Twój maluch może mieć problem z zaśnięciem. Dodatkowo istnieje większe ryzyko, że będzie częściej wybudzać się w ciągu nocy.

Uspokajanie dziecka za pomocą smartfona również nie rozwiązuje problemu, a potęguje go. Maluch tak naprawdę nie radzi sobie z emocjami. Jedynie zagłusza je tym, co widzi na ekranie. Dziecko nie uczy się mechanizmów radzenia sobie ze stresem, nie kształtuje w sobie emocjonalnych zachowań, które z pewnością przydadzą się mu w dalszym życiu. Zamiast podawać dziecku smartfon w sytuacji wybuchu ataku złości czy histerii, lepiej porozmawiać z maluchem o emocjach, wyjaśnić mu je i przytulić. Żadne, nawet najdroższe i najbardziej nowoczesne smartfony nie zastąpią bliskości, zrozumienia i akceptacji uczuć małego człowieka.

MIT: Smartfony pełnią rolę edukacyjną (uczą mówić, pisać, liczyć)

Adobe Stock

Myślisz, że jeśli twój roczniak będzie oglądał bajki na telefonie, to szybciej zacznie mówić? A może słyszałaś, że oglądanie bajek wpływa na inteligencję nieco starszych dzieci? To półprawda. Po pierwsze - zbyt wczesne korzystanie z ekranów przez małe dzieci negatywnie wpływa na rozwój mowy. Specjaliści mówią wprost - smatrfony i telewizory opóźniają mówienie. Po drugie - sam telefon nie pełni funkcji edukacyjnej. Taką rolę mogę pełnić wartościowe aplikacje, które wybierzesz wspólnie z dzieckiem.

Kiedy więc można pozwolić maluchowi na korzystanie z telewizora lub smartfona? Eksperci wspominają o umownej granicy 2 lat, przy założeniu, że maluch prawidłowo (jak na swój wiek) mówi i rozwija się.

FAKT: Edukacyjne aplikacje i filmy wspierają rozwój

Zwracaj uwagę na to, co twoje dziecko ogląda w telewizji czy za pośrednictwem smartfona. Jest wiele aplikacji i bajek, które rozwijają zmysł mowy, kształtują odpowiednie postawy, uczą radzenia sobie z emocjami, czy stanowią skarbnicę wiedzy na temat zwierząt. Warto wybierać treści o największym walorze edukacyjnym Postaraj się oglądać wyświetlane materiały razem z dzieckiem i omawiać to, co widzicie. Wesprzesz tym samym rozwój mowy, a także wzmocnicie wasze relacje.

Sprawdź aplikację Applaydu, która umożliwia przeniesienie się w świat ożywionych zabawek z KINDER Niespodzianki.

Mat. prasowe

To darmowa aplikacja mobilna od KINDER Niespodzianki dla dzieci od 4 do 9 lat, tworzoną wspólnie z pedagogami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Apka umożliwia przeniesienie się w świat ożywionych zabawek z KINDER Niespodzianki. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą rozszerzonej rzeczywistości! Wystarczy zeskanować zabawkę i gotowe – ulubiona figurka pojawia się jako postać w grze i odblokowywane są nowe funkcje. Możemy usłyszeć jego odgłos i uruchomić animację dla jeszcze większego realizmu. Ponadto dziecko może uczyć się z nimi angielskiego, a także sprawdzić, gdzie można spotkać dane zwierzę, co ono je, ile waży i jaki ma rozmiar! Swoje odkrycia może zapisywać, tworząc własną encyklopedię.

W aplikacji APPLAYDU jest w sumie 65 realistycznych zwierząt do nauki i zabawy – zintegrowano aż 33 zupełnie nowych, cyfrowych postaci Natoons! Dzięki temu aplikacja wspiera dzieci w rozwoju, stymulując przez zabawę ze zwierzętami.

MIT: Smartfony (dzięki social mediom) wspierają relacje między dziećmi

Adobe Stock

Niestety, nie zawsze. Oczywiście dużym atutem smartfonów jest to, że dzieci mogą być ze sobą w stałym kontakcie, nawet wtedy gdy są chore i nie mogą spotkać się w przedszkolu, szkole czy na placu zabaw. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na czas, jaki twój maluch spędza przed ekranem. Dzieci w wieku 2-5 lat, nie powinny bawić się elektronicznymi gadżetami dłużej niż godzinę dziennie. Maluchy w wieku powyżej 3. roku życia, mogą uczyć się poprzez gadżety elektroniczne. Dodatkowo niezwykle ważne jest obserwowanie, jak wyglądają kontakty społeczne dziecka w realnym świecie. Ocena kompetencji społecznych może okazać się pomocna do określenia tego, czy dziecko powinno korzystać ze smartfona. Istotne jest też to, by rodzic miał pieczę nad tym, z kim maluch się kontaktuje i jakie treści wyświetla.

FAKT: Zbyt długie korzystanie ze smartfona może uzależnić dziecko oraz negatywnie wpłynąć na jego rozwój fizyczny i psychiczny

Dziecko, które spędza przed ekranem telefonu kilka godzin, może borykać się z nadwagą, nieprawidłową postawą ciała, zaburzeniami rozwoju mowy, problemami z radzeniem sobie z emocjami czy nawiązywaniem kontaktów. Dodatkowo może okazać się mniej kreatywne czy sprawne ruchowo. Zadaniem rodzica jest kontrola tego, jak długo dziecko korzysta z ekranu oraz jakie treści tam wyświetla.

Dotychczasowe rekomendacje dotyczące czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem odnoszą się wyłącznie do czasu wolnego, poza nauką szkolną. Oto najważniejsze rekomendacje:

  1. dzieci poniżej 1 roku życia i w pierwszym roku życia nie powinny być w ogóle eksponowane na ekran;
  2. dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat czas przed ekranem zawsze pod kontrolą osoby dorosłej nie powinien przekraczać 1 godziny dziennie, im mniej, tym lepiej;
  3. dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat czas przed ekranem nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie, im mniej, tym lepiej.

Rodzicu, zwracaj uwagę na to, w jaki sposób twoje dziecko korzysta ze smatrfona. Wybierajcie wspólnie wartościowe treści oraz edukacyjne aplikacje i cieszcie się niesamowitą zabawą połączoną z nauką.

Adobe Stock
Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka.

Reklama
Reklama
Reklama