Chłopiec zasłonił sobie uszy/ dziecko nie słucha
Fotolia
Wychowanie

5 najczęstszych błędów, które popełniamy w komunikacji z dzieckiem

Czy zdarza ci się prosić o coś dziecko, a ono to ignoruje? Ile razy słyszałaś "zaraz", "za minutę"? Ile razy po bezskutecznych prośbach, robiłaś coś co miały zrobić dzieci? Czy jesteś w takich sytuacjach sfrustrowana? 

Jeśli nasze dziecko nie stosuje się do naszych poleceń, może warto zastanowić się, w jaki sposób je komunikujemy. Zdarza się, i to wcale nierzadko, że nasze prośby lub polecenia nie są właściwie przez dzieci odbierane, bo dajemy im sprzeczne sygnały. Ale to nie jedyny powód. Przeczytaj, dlaczego dziecko może nas nie słuchać. 

Wydajemy zbyt wiele poleceń na raz

Gdy sięgam pamięcią do dzieciństwa, przypomina mi się wizyta cioci i rodzinny obiad przy stole. Ciocia, co chwilę strofowała mnie i brata. Słyszeliśmy: "Wyprostuj plecy", "Zdejmij łokcie ze stołu", "Jak trzymasz widelec?", "Nie odzywaj się w czasie jedzenia" itp. Liczba uwag i poleceń oszołomiła nas. Nie wiedzieliśmy już, co zrobić, by zadowolić ciocię. Gdyby nie szybka interwencja rodziców, którzy poprosili ją o większą wyrozumiałość dla kilkulatków, pewnie stracilibyśmy całkowicie apetyt. 
Jeśli wydajemy dziecku setki poleceń w ciągu dnia, przestaje nas ono słuchać. Nasz głos staje się szumem, tłem. W takich sytuacjach często dochodzi do konfliktów. Gdy dziecko nas nie słucha, zaczynamy podnosić głos, ono nas wciąż ignoruje i... awantura gotowa. 
Rada: Dostosuj się do możliwości swojego dziecka. Niektórym dzieciom wystarczy powiedzieć: "posprzątaj pokój" i one wiedzą, że trzeba poukładać zabawki i klocki, poskładać ubrania i wyrzucić śmieci do kosza. Innym trzeba dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania: "Poustawiaj pluszaki na półce", "Włóż skarpetki do szuflady" itp. Co ważne, kolejne polecenia wydajemy, gdy jedno zostanie wykonane!

Nie dajemy dzieciom jednoznacznych komunikatów

Dobór słów i forma komunikatu mają ogromne znaczenie w porozumiewaniu się z dzieckiem. Jeśli chcemy, by dziecko coś zrobiło od razu, komunikat musi być jednoznaczny: "Idź do łazienki i umyj zęby", "Poskładaj te zabawki". Zwroty w stylu: "Czy mógłbyś pójść teraz i umyć zęby?" lub "Pójdziesz teraz umyć zęby, ok?", dają dziecku możliwość odmówienia wykonania polecenia, a za skorzystanie z tej możliwości nie możemy go karać. 

Warto przeczytać: Jak karać i nagradzać dziecko - wywiad z psychologiem​

Zbyt często powtarzamy polecenia nie dodając ostrzeżenia

Może się zdarzyć, że dziecko nie usłyszy za pierwszym razem naszego polecenia. Powtórzmy mu więc je jeszcze raz, ale nie podkreślajmy tego, że robimy to ponownie. Unikajmy zdań typu: "Mówiłam ci już dwa razy, abyś nie chodził w butach po dywanie"; "Już pięć razy powtarzam ci, abyś skończył grać". Zwracając się w ten sposób do dziecka, będziemy wypowiadać te zdania w nieskończoność. Jeśli zwracamy się do niego "piąty raz" i nie poniosło ono żadnych konsekwencji, to słowa powtórzone "siódmy" czy "dziesiąty raz" też nie zrobią na nim żadnego wrażenia. 

Nie jesteśmy konsekwentni

Jeśli powtarzasz drugi raz polecenie, dodaj ostrzeżenie, np. "Jeśli nie wyłączysz gry teraz, to następnym razem będziesz grał o 15 minut krócej" lub "Jeśli nie umyjesz zębów teraz, to będziemy czytać książeczkę przed snem o 5 minut krócej". Dziecko musi wiedzieć, co je czeka, gdy nie wykona polecenia. 
Jeśli mimo ostrzeżenie nie zrobi tego, o co je poprosimy, musimy ostrzeżenie wdrożyć w życie. Jeśli tego nie zrobimy, damy dziecku sygnał, że nie musi nas słuchać, bo i tak nie spotka go za to kara. Konsekwencja to podstawa wychowania dzieci. 

Nie chwalimy dzieci za to, co zrobiły 

Jeśli chcemy, by nasze dziecko stale nas słuchało, warto pamiętać nie tylko o ostrzeżeniach i konsekwencjach, ale również o... chwaleniu dziecka. Każdy z nas potrzebuje wzmocnienia, wsparcia, dziecko przede wszystkim. Jeśli twoje dziecko posprząta zabawki, wyłączy grę czy umyje zęby, wtedy gdy je o to poprosisz, podkreśl jak bardzo się z tego cieszysz. Powiedz: "Świetna robota, dziękuję, że zająłeś się tym, gdy cię o to poprosiłam". To na pewno zachęci dziecko do jeszcze lepszej współpracy z rodzicem. 

Polecamy: Cała prawda o kłamaniu - dlaczego dzieci kłamią?​

Tekst napisany na podstawie artykułu Amy Morin opublikowanego w huffingtonpost.com
 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Poród i odwiedziny gości na porodówce
fotolia
Aktualności
Apel mamy: Nie odwiedzajcie mnie na porodówce!
Czy mamy prawo odmówić wizyt gości? Oto kilka powodów, dla których młode mamy, nie chcą widzieć gości.

Doskonale pamiętam szpitalną salę przepełnioną gośćmi mojej współlokatorki. Hucznie świętowała ze znajomymi swój czwarty poród, podczas gdy ja pragnęłam ciszy, spokoju i intymności dla mnie i mojej pierworodnej.  Czas po porodzie to wyjątkowy moment dla młodych rodziców. Tabuny gość przewijających się przez szpitalne sale nie sprzyjają budowaniu więzi między nowonarodzonym dzieckiem, a jego rodzicami. Choć przed porodem mogło wydawać mi się, że od pierwszych chwil bycia mamą będę chciała wykrzyczeć tę wieść całemu światu i chwalić się każdemu moim maleństwem, w rzeczywistości jedyne czego pragnęłam to cieszenia się sobą w ciszy i spokoju. Każda z nas ma prawo do decydowania przez kogo i kiedy chce być odwiedzana. Nie bójmy się śmiało powiedzieć: "Nie chcę, żebyś dziś do mnie przychodziła". Oto kilka powodów, dla których młode mamy, nie chcą widzieć gości. Chwile, które się nie powtórzą Pierwsze dni z noworodkiem są absolutnie wyjątkowymi momentami w naszym życiu. Uczymy się siebie nawzajem. To czas pierwszego karmienia, przytulenia, przewijania, pierwszego usypiania czy kąpieli maluszka. To chwile, które nigdy się nie powtórzą, dlatego często są zarezerwowane wyłącznie dla świeżo upieczonych rodziców. Często nie chcą oni dzielić się nimi z otoczeniem. To ich wyjątkowy czas pełen intymności i wzajemnej bliskości. Reszta rodziny czy znajomych powinna to uszanować. Dla mnie był to czas, w którym docierało do mnie to, co się stało: Zostałam mamą! Mój mąż został tatą! Dajcie nam chwilę, byśmy mogli nacieszyć się naszą nową rolą.  Karmienie, wietrzenie Początki karmienia piersią bywają dla wielu kobiet trudne. Ucząc się przystawiania dziecka do piesi, nie raz kończymy z poranionymi brodawkami. Zniecierpliwione maleństwo płacze, a my zdenerwowane zaciskamy zęby, gdy chwyta brodawkę. Oczywiście ten...

dziecko, przedszkolak, myśleć
Panthermedia
Wychowanie
Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad
Dzieci nie chcą słuchać swoich rodziców z wielu powodów. Zamiast jednak twierdzić, że dziecko jest niegrzeczne i nieposłuszne, sprawdź, co robić, by zaczęło słuchać. Bo jest na to mnóstwo sposobów.

Dziecko nie chce słuchać z wielu powodów. Czasem jest mu to nie na rękę, a czasem po prostu zajęte zabawą cię nie słyszy. Niezależnie od powodów jego nieposłuszeństwa masz wiele sposobów, by kilkulatek słuchał tego, co do niego mówisz. Oto najbardziej skuteczne. Sprawdź też: 9 powodów, dla których dzieci nie słuchają 1. Spraw, by dziecko skupiło się na tobie Zawołaj je po imieniu, kucnij przy nim, spójrz mu w oczy. Możesz także wziąć je za ręce. Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy dziecko jest rozzłoszczone , przestraszone albo płacze . 2. Mów konkretnie  Dziecko powyciągało z szafy wszystkie buty? Zamiast mówić „Masz być grzeczny” czy „Znowu rozrabiasz?”, powiedz: „Miejsce butów jest w szafce. Powkładaj je tam”.  Zamiast „Posprzątaj swój pokój”, powiedz „Pozbieraj klocki i ustaw samochody na półce”. Proste, jednoznaczne komunikaty łatwiej dziecku zrozumieć i zapamiętać. Jeśli trzeba dziecku przypomnieć, co ma zrobić, wystarczy jedno słowo „Klocki” – to zadziała lepiej niż długie kazanie.  Czytaj też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka 3. Nie przesadzaj ze słowem „nie” Zamiast mówić  „Nie hałasuj”, powiedz  „Mów ciszej”. Wbrew pozorom to spora różnica. 4. Zachęcaj Perspektywa przyjemnego zajęcia („Jeśli szybko posprzątasz zabawki, będziesz mógł bawić się w wannie dinozaurami”) działa lepiej niż groźba kary („Jeśli nie posprzątasz zabawek, nie pozwolę ci zabrać dinozaurów do wanny”). Sprawdź: Jak karać dziecko? 5. Pozwól decydować Dziecko, które może decydować w niektórych sprawach  (np. o tym, którą koszulkę założy, co zje na kolację – kanapki z rzodkiewką czy ogórkiem itd.), rzadziej upiera...

rodzinne podróże cenniejsze od prezentów
Fotolia
Czas wolny
Zamiast kupować prezenty, lepiej zabrać dziecko na wakacje!
Kupujemy dzieciom za dużo zabawek, zamiast tego powinniśmy z nimi podróżować - twierdzi psycholog. Dlaczego rodzinne wakacje są lepsze dla dziecka?

Kupujemy dzieciom dużo zabawek, często dlatego, że chcemy im sprawić radość, często dlatego, że same o coś proszą. W ciągu roku okazji do podarowania dziecku zabawek jest sporo: urodziny , imieniny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Mikołajki, początek szkoły, koniec przedszkola, pierwsza przespana noc, wizyta u dentysty... Zawsze znajdziemy jakiś powód, by kupić kolejną zabawkę. Psychologowie twierdzą, że staramy się w ten sposób zrekompensować dziecku to, że mamy dla niego mało czasu, czasem realizujemy tak własne marzenia z dzieciństwa, czasem jest to nasz sposób na okazywanie miłości. Tymczasem, jak zauważa jeden z czołowych brytyjskich psychologów dziecięcych, Oliver James, dzieci nie potrzebują tylu zabawek , zamiast tego wolałyby pojechać na wakacje z rodzicami. Ile wydajemy na zabawki? Dane szacunkowe mówią, że średnia cena kupowanej w Polsce zabawki to 34-37 zł . Jak wynika z badania "Edukacja finansowa dzieci", zrealizowanego przez MillwardBrown , miesięcznie wydajemy na zabawki i zachcianki dzieci prawie 95 zł. Od czasu wejścia w życie programu 500+ ruch w sklepach zabawkarskich jest większy, a rodzice kupują więcej drogich zabawek – twierdziła właścicielka takiego sklepów w reportażu Radia Zet.  W ten sposób nasze mieszkania zaczynają coraz bardziej tonąć w zabawkach, a radość dziecka z kolejnego prezentu jest coraz krótsza i mniejsza. Łatwo to zaobserwować podczas Świąt Bożego Narodzenia – kiedy dziecko otrzyma jeden prezent bawi się nim dłużej i wydaje się szczęśliwsze, a kiedy otrzyma ich kilka, wkrótce po ich rozpakowaniu porzuca je w kącie. Za dużo nie znaczy lepiej, a wg badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, około 2/3 prezentów, które otrzymuje dziecko, nie jest nawet przez nie doceniana i chciana! Podróże są lepsze od zabawek! James zauważa, że takie kupowanie prezentów służy tylko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj