Dziecko przeżywa rozczarowanie
fotolia
Wychowanie

5 sytuacji, w których twoje dziecko poczuje (lub powinno poczuć) rozczarowanie

Nie jesteśmy w stanie ochronić naszych dzieci przed wszystkimi porażkami, jakie mogą je w życiu spotkać. Nie powinniśmy też za wszelką cenę próbować tego robić. Sprawdź, dlaczego.

Najchętniej ochroniłabym moje dziecko przed całym złem tego świata. Ty też? Oczywiście doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest to mało realne. No dobrze, bądźmy szczerzy – jest to niemożliwe. Obserwowanie smutku i cierpienia, gdy moje dziecko przeżywa rozczarowanie, jest dla mnie niezwykle trudne. Podczas gdy dla rodziców są to ciężkie momenty, dla dziecka stają się ważnymi lekcjami w procesie dorastania.

Dlaczego nie mogę po prostu stworzyć dzieciom całkowicie bezpiecznego środowiska, kokonu, w który zawinę je, aż będę gotowe do opuszczenia domu? - pytałam samą siebie. Odpowiedź była oczywista: Każdy musi doświadczyć zarówno wzlotów, jak i upadków, aby rozwijać poczucie własnej wartości czy umiejętność rozróżnienia ludzi godnych zaufania. Nie da się tylko wygrywać. 
Nie oznacza to, że nie mamy próbować chronić naszych dzieci, zwłaszcza gdy są bardzo małe. Nasza rola nie ogranicza się jednak tylko do ochrony, ale również do przygotowania na porażki i przekuciu rozczarowania na trudną, ale konieczną lekcję o życiu. Około 5-8. roku życia dzieci są gotowe na nowe wyzwania, w których nie ma 100% szansy na sukces.

Sposób przeżywania rozczarowania przez dziecko w dużym stopniu zależy od jego temperamentu. Poznaj 5 sytuacji, w których twoje dziecko może doświadczyć rozczarowania i sposobów, w jaki możesz je wtedy wspierać.

1. W życiu czasem jest pod górkę

Świat nie zawsze sprzyja naszym działaniom. Czasem mamy wrażenie, że wszystko jest w zmowie przeciw nam.
Przychodzi taki moment, że nasze dzieci muszą się o tym przekonać. Dzieje się to np. gdy wybieracie się na rodzinny wypad do kina na wymarzony film dziecka, a przy kasie okazuje się, że nie ma już biletów lub gdy przygotowujecie urodzinową zabawę w ogrodzie i nagle zaczyna padać deszcz. Dzieje się tak też, gdy dziecko jest fanem jakiejś drużyny, a ona przegrywa ważny mecz.
Co wtedy robić? Nauczyć dziecko zauważać pozytywne rzeczy nawet w tak trudnych sytuacjach i pokazać mu, że można z porażki wyciągnąć naukę. Gdy przegrywa ulubiona drużyna dziecka, możesz powiedzieć: "Kibice, którzy są z nimi również w trakcie porażki, z pewnością są wspaniałą motywacją do dalszej pracy i zdobycia wygranej w kolejnym meczu".

2. Ktoś zawodzi

Może zdarzyć się tak, że przyjaciel twojego dziecka nie zaprosi go na urodziny, albo ulubiona ciocia obiecała zabrać je do kina i nie przyjechała. Dziecko czuje rozczarowanie, a my najczęściej chcemy szybko zareagować, by nie czuło smutku. Mówimy: "Jesteś super, na pewno za chwilę znajdziesz fajniejszego przyjaciela". Zamiast zaprzeczać uczuciom dziecka, pozwólmy mu przeżyć jego żal. Wystarczy, że damy mu do zrozumienia, że je rozumiemy np. słowami: "Widzę, że jest ci bardzo przykro. To musi być nieprzyjemne uczucie, gdy ktoś cię zawodzi".

3. Nie starało się i to wyszło na jaw

Dzieci najczęściej wiedzą, że powinny się starać robić rzeczy najlepiej, jak potrafią. Czasem jednak chcą uzyskać szybki efekt bez wkładania pracy. Z reguły są to drobne błędy, np. nie zawsze umyją zęby przed snem, a potem na przeglądzie stomatologicznym dentysta "odkrywa", że dziecko niedokładnie szczotkuje zęby. 
W nas rodzicach tkwi duża chęć wyręczania dzieci, więc często robimy coś za nasze dzieci (zwłaszcza wiedząc, że robią to niedokładnie) zamiast pozwolić im się uczyć na błędach. Dajmy dziecku pewną swobodę do eksperymentowania, uczenia i ponoszenia konsekwencji nawet tych negatywnych ich własnego działania. Oczywiście naszą rolą jest stanie na straży i reagowanie w razie potrzeby (chociażby po to, by zapobiec ubytkom w zębach). 

4. Staram się ze wszystkich sił i wciąż nie wychodzi

Twoje dziecko przygotowywało się do roli w przedstawieniu i jej nie dostało? Albo uczyło się do konkursu, a mimo to go nie wygrało?
Czasem wygrana może być tylko jedna i nie decyduje o niej ilość włożonej pracy. Dziecku to ciężko zrozumieć, a rodzicom jeszcze trudniej wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Warto nauczyć dziecko, by cieszyło się również z sukcesów innych. Możesz wytłumaczyć, że pewnie wiele dzieci uczyło się tak pilnie, jak on i również nie dostało tej roli, ale zamiast się smucić, możecie dopingować zwycięzcę w kolejnym etapie lub trzymać kucki, by nie zapomniał roli podczas przedstawienia. Cieszenie się szczęściem innym nie jest łatwe, ale niezwykle ułatwia życie, warto więc uczyć tego dzieci od najmłodszych lat.

5.  Samo siebie rozczarowało

Nie jest łatwo wybaczyć sobie złe zagranie w ważnym meczu czy zapomnienie roli w przedstawieniu. Pamiętajmy, że dzieci uczą się najlepiej przez naśladowanie rodziców. Sposób ich zachowania zależy w dużej mierze od tego, jak sami reagujemy na porażkę. Co robimy, gdy przypalimy ważny obiad lub zapomnimy przygotować się na spotkanie w pracy? Pokażmy dziecku, jak wybaczać samemu sobie i iść dalej z podniesioną głową. 
Podkreślajmy, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką. Ważne, by traktować je jako okazje do nauki i wyciągać wnioski na przyszłość. 

Zobacz też: Jak budować u dziecka wiarę w siebie? – 6 rad
 

13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]

tata z dzieckiem
Fotolia.pl
Tata
Dlaczego warto być zaangażowanym tatą
Co robi fajny i zaangażowany tata? I jak znaleźć radość i rozwijać się zajmując się dziećmi – opowiada dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dobry ojciec wczoraj i dziś W naszym kraju wciąż popularna jest tradycyjna koncepcja roli ojca. Ojciec w takim ujęciu jest głównym żywicielem rodziny, pojawiającym się, gdy trzeba wykonać ciężkie prace fizyczne. Ojciec wkracza do akcji, gdy dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. W takim stereotypowym ujęciu ojcostwo to głównie obowiązki, z których mężczyzna powinien się wywiązać, żeby być „ dobrym ojcem ”.   Nowoczesny tata to zaangażowany tata Wyraźnie jednak widać, jak na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa . Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę. Takich ojców spotykamy coraz częściej na ulicach, w parkach czy galeriach handlowych. Nowoczesny ojciec , nawet jeśli wciąż wykonuje obowiązki rodzicielskie, czyni to z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie. I tu czasem pojawia się problem, bo dla wielu ojców wychowanych w tradycyjnym modelu nie zawsze jest oczywiste, gdzie szukać radości czy okazji do rozwoju w relacjach z dziećmi. No właśnie, gdzie ich szukać?   Radość i rozwój mężczyzny podczas czasu spędzonego z dziećmi Gdzie ich szukać? Radzi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny.   Zaangażowane ojcostwo może stać się źródłem poczucia dumy. Najbardziej oczywiste są te sytuacje, w których dziecko odnosi sukcesy. Ale przecież porażka, którą dziecko odnosi w wielkim stylu, po której potrafi się podnieść i spróbować ponownie, też może być wielkim powodem do dumy. Z drugiej strony, sukces ojca w przełamywaniu stereotypowych oczekiwań innych, że mężczyzna nie potrafi zająć się dzieckiem, też może być źródłem wielkiej satysfakcji. I nierzadko wzrostu pewności siebie. Rozwiązywanie...

depresja poporodowa
Fotolia
Mama
Psycholog mówi: 2 tyg. smutku to może być depresja
Depresja po porodzie ma swoje logiczne uzasadnienie: – Poród to rodzaj biologicznego sponiewierania kobiety  – mówi psycholog dr Aleksandra Jasielska. – Nic dziwnego, że może skutkować depresją poporodową. Pytamy ją o to, jak można odróżnić depresję od baby blues i kiedy należy pójść do psychologa, a kiedy do psychiatry.

Cudownie by było, gdyby narodziny dziecka wywoływały w nas wyłącznie radość i euforię. Często jednak tuż po porodzie pojawia się rozczarowanie albo smutek, a nawet baby blues i depresja . Czemu tak się dzieje? Co z tym można robić? Pytamy dr Aleksandrę Jasielską, psycholog, zawodowo zajmującą się m.in. psychologią emocji, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. „Urodziłam zdrowe dziecko, nie mam w życiu żadnych problemów. Powinnam być bardzo szczęśliwa, a jestem smutna. Dlaczego?”. Co odpowiedziałaby Pani młodej mamie na takie pytanie? – Najpierw zapytałabym ją, jak długo utrzymuje się ten smutek. Chciałabym także, aby odpowiedziała mi i sobie, skąd wzięła się u niej myśl, że „powinna być szczęśliwa”. Być może stąd, że tak mówią jej bliscy,albo stąd, że wszystkie znajome mamy są bardzo szczęśliwe. – Czy na pewno są szczęśliwe 24 godziny na dobę? Wątpię w to. Często przyjmujemy za pewnik cudze przekonania albo karmimy się jakimś wyidealizowanym wyobrażeniem macierzyństwa i gdy w praktyce okaże się ono nieprawdą, czujemy zagubienie albo wyrzuty, że to w nas jest problem. Tymczasem smutek po porodzie nie jest jeszcze żadnym niepokojącym objawem ani powodem do przypuszczeń, że jest się złą mamą. Co robić, gdy poczujemy smutek po porodzie? – Mamie, o której mówiłyśmy przed chwilą, zaproponowałabym dwie rzeczy. Pierwszą: abyśmy popracowały nad tym, by nie kierowała się cudzymi przekonaniami. Drugą: by zastanowiła się nad przyczynami swojego smutku czy rozczarowania. Aby nie myślała: „Jestem smutna, bo jestem smutna”, tylko by zagłębiła się w swoje emocje o wiele bardziej. Mogłybyśmy wspólnie najpierw wyobrazić sobie ten smutek jako coś w rodzaju tortu , na który składają się różne warstwy – a potem te warstwy po kolei ponazywać. W...

dziecko, smutek
Panthermedia
Wychowanie
Czego uczy rozczarowanie
Twoje dziecko jest wściekłe, bo nie udało mu się dostać tego, czego bardzo chciało? Dzięki tej niemiłej sytuacji może się wiele nauczyć! Szczególnie gdy pokażesz dziecku, jak sobie sprawnie z rozczarowaniem poradzić i tak silnie tej sytuacji nie przeżywać...

Czasami chodzi o rezygnację z wyjścia na plac zabaw z powodu deszczu, innym razem o brak ulubionych ciasteczek czekoladowych w sklepie... Tak, dziecko spotyka w życiu wiele zawodów. Jednak, choćbyśmy bardzo chcieli, wielu z nich nie jesteśmy w stanie mu oszczędzić. I dobrze! Jeżeli dzieci już teraz nauczą się radzić sobie z rozczarowaniami , będą to umiały i w przyszłości. Chroniąc dziecko przed nimi, pozbawiasz je możliwości nauki ważnych umiejętności. Nie oznacza to jednak oczywiście, że masz w tych najtrudniejszych sytuacjach zostawiać dziecko samo. Jak nauczyć swoje dziecko, że mimo zawodu, wściekłości czy smutku poprosi o wsparcie, pozostanie optymistą i nie będzie się bać tego, co może przynieść życie? Na początku zastanów się, jak twój kilkulatek zwykle reaguje na drobne (i nie tylko) rozczarowania, i zakwalifikuj go do jednej z trzech głównych grup: 1. Tykająca bomba zegarowa Dziecko wybucha płaczem , gdy zabraknie w domu jego ulubionego soczku czy płatków? Albo rzuca się na ziemię i wali w nią piąstkami, gdy inny brzdąc weźmie jego zabawkę? Jeżeli twój kilkulatek przeżywa drobiazgi jak wielkie nieszczęścia i rozpamiętuje rozczarowania całymi godzinami, zacznij jego edukację panowania nad emocjami od podstaw. Wytłumacz, że są rzeczy, które można zmienić, oraz takie, na które nie mamy wpływu. Przedszkolak może po prostu nie wiedzieć, że czasami rozwiązanie problemu jest poza jego zasięgiem i nawet największa awantura tego nie zmieni. Zmniejszysz jego stres , mówiąc: „Widzę, że jesteś zdenerwowany”. Gdy dziecko się trochę uspokoi, poszukajcie razem realnych rozwiązań problemu. Prowadzaj dziecko na różne zajęcia dla przedszkolaków , aż znajdzie takie, które dadzą mu wyjątkowo dużo frajdy i uczynią w czymś prawdziwym mistrzem. Gdy dziecko wie, że jest w czymś dobre, to nawet po porażce w innej dziedzinie będzie miało...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj