
To normalne, że nie pamiętamy każdej zabawki, każdej cioci, każdej wycieczki. W pamięci zostają tylko te szczególne momenty lub takie, które bardzo często się powtarzały. To dlatego wzruszasz ramionami, gdy rodzice opowiadają ci o pewnej niezwykłej wycieczce w góry albo o dwutygodniowych wakacjach z kuzynką, której już nigdy potem nie widziałaś. Po prostu tego nie pamiętasz. Zobacz, jakie wspomnienia zostaną na zawsze z twoimi dziećmi.
1. Wspólne przeżycia
Twoje dzieci nie zapamiętają każdej zabawki, którą im kupisz. Nie zapamiętają każdego ciastka, które wiozłaś z tej wybranej cukierni. W pamięci utkwi im raczej wspomnienie, jak razem jecie jakieś ciastko. Wspólnie, ciesząc się z własnego towarzystwa.
2. Moment, gdy odłożyłaś telefon
Dzieci nie lubią, gdy rodzice nie rozstają się ze smartfonem lub tabletem. Czują, że te urządzenia kradną uwagę, która powinna być poświęcona im. W dodatku rodzicowi łatwo przegapić słodkie momenty z życia własnego dziecka, kiedy akurat sprawdzał mejle. Dzieci na pewno docenią ten czas, kiedy twoja uwaga będzie skupiona tylko na nich. Wtedy poczują się kochane w 100 procentach.
3. Twoje ciepłe słowa
Nie tylko "kocham cię", ale zapamiętają też wszystkie inne słowa z pozytywnym ładunkiem. "Jesteś mądra", "jesteś dobrym przyjacielem", "świetnie się spisałeś!", "bez ciebie byłoby smutno". Jest tyle wspaniałych rzeczy, które możemy powiedzieć naszym dzieciom! Nie tylko z okazji wielkich wydarzeń, ale codziennie! Do tych wspomnień na pewno wrócą chętniej, niż do chwil, kiedy dostały burę.
4. Jak radziłaś sobie w trudnych sytuacjach
Dzieci są bystrymi obserwatorami. Są też czułe na nasze emocje. Gdy dzieje się coś ważnego, tym bardziej wytężą uwagę. Od dorosłych uczą się nawigacji w tym trudnym świecie. Dlatego na pewno zapamiętają zachowanie rodziców w kryzysowych momentach: choroby, śmierci kogoś z rodziny, rozwodu. Zapamiętają, jak z nimi rozmawiałaś, żeby czuły się bezpieczne i jak je chroniłaś.
5. Kiedy cię nie było
To nie muszą być złe wspomnienia. To mogą być też momenty, w których dziecko sobie z czymś poradziło bez ciebie, jak dorosły. Np. ważne wydarzenie w szkole, z którym się uporało. Pierwsze nocowanie u kolegów, kiedy nie zadzwoniło, że tęskni do domu. To momenty, w których będzie z siebie dumne.
6. Twój stosunek do innych dorosłych
Dzieci uczą się od rodziców, to wiadomo. Nie powtórzą twoich zachowań co do joty, ale potraktują je jako ważną wskazówkę na przyszłość. Zawsze witasz się z każdym sąsiadem? Twoje dziecko prawdopodobnie bez wstydu będzie mówić "dzień dobry" starszym od siebie. Mniej lub bardziej świadomie zapamięta też, jak się odnosiłaś do swojej drugiej połówki.