wycieczka rowerowa dla rodziny
Wychowanie

8 zasad hygge – duńskiego sposobu na szczęście rodzinne [GRAFIKA DO DRUKU]

Jeśli dotąd Dania kojarzyła ci się tylko z baśniami Andersena i Legolandem, czas na zmianę optyki. Od jakiegoś czasu głównym towarem eksportowym tego kraju jest hygge. Sposób wychowywania dzieci, dzięki któremu Duńczycy są od 40 lat najszczęśliwszym narodem na świecie! Poznaj ich sposób na dobre życie.

Hygge to niewidzialna energia, która tworzy silne więzi w rodzinie i między przyjaciółmi. Hygge to też poczucie bezpieczeństwa, wewnętrzny spokój, akceptacja i lubienie siebie jako człowieka. To umiejętność zastawiania stresów za drzwiami i życzliwe otwarcie na innych. W domu, gdzie jest hygge, słuchamy, co mówią inni i jesteśmy wysłuchiwani. Nie musisz niczego udawać. Nie musisz zabiegać o akceptację. Masz ją. Oczywiście, wszystko to dotyczy w równej mierze dzieci! 

Zobacz: Posłuszne dziecko to nie zawsze szczęśliwe dziecko

Poznaj duński klucz do rodzinnego szczęścia – 8 zasad hygge, dla łatwiejszego zapamiętania zebranych w słowo RODZIC.  A nuż, widelec, zadziała i w waszym domu?



Zobacz też: Hygge – duński sposób na to, by wychować szczęśliwe dziecko [WYWIAD] 
 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Ryba na obiad
Fotolia
Żywienie
Jaka ryba na obiad? Zielona lista ryb od WWF
Ryby trzeba jeść - i można je podawać już niemowlętom (choć nie wszystkie). Ale czy wiesz, że jeśli nadal będziemy jeść je w taki sposób jak dotychczas to za 40 lat w morzach i oceanach może w ogóle zabraknąć ryb? Wydrukuj sobie listę tych niezagrożonych wyginięciem i miej ją przy sobie podczas zakupów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Zakończyła się półtoraroczna organizowana przez Fundację WWF Polska oraz Fundację Szkoła na Widelcu Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanow. Jej celem było zwiększenie świadomości Polaków na temat tego, jakie gatunki ryb i owoców morza są zagrożone, ale też zachęcenie do wybierania tych, których stan jest stabilny. O co chodzi z zagrożonymi rybami? Co 20 minut z wielkich akwenów znika jeden gatunek. Aż 30 proc. morskich stworzeń jest zagrożonych wyginięciem . W Bałtyku zaś tylko 3 z 10 poławianych gatunków znajduje się na stabilnym poziomie. Naukowcy twierdzą, że 90 proc. komercyjnie poławianych gatunków ryb i skorupiaków na świecie jest eksploatowanych nadmiernie lub na granicy bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo to przynosi ogromne dochody. I właśnie dlatego my jako konsumenci, kupujący konkretne gatunki ryb, mamy wpływa na to, co znajdzie się na rynku. Bo jeśli nie będzie popytu na dany gatunek ryb, to będzie się go poławiało mniej. Dlatego jeśli następnym razem będziesz chciała kupić tuńczyka lub solę, zastanów się, czy koniecznie musisz. Może wybierzesz naszego rodzimego śledzia lub makrelę? Twój wybór może mieć znaczenie dla ochrony zagrożonych gatunków. Zobacz też: Jak wybierać ryby dla dziecka? Czy kampania był skuteczna? Organozatorzy twierdzą, że tak. I przytaczają dane.  Wyniki badania pokazują, że Polacy mają większą wiedzę na temat tego, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz po które można sięgać bez obaw. Znacząco wzrosła liczba osób świadomych zagrożenia wyginięciem takich gatunków jak: tuńczyk błękitnopłetwy (z 26 proc. do 36 proc.), łosoś bałtycki (z 32 proc. do 39 proc.), halibut (z 13 proc. do 19 proc.) oraz...

dobry związek
fotolia.com
Związki i seks
Po tym poznasz, że wasz związek ma się dobrze
Wcale nie chodzi o to, żeby on codziennie przynosił ci kwiaty. Zobacz, jakie drobne sygnały świadczą o tym, że jesteście naprawdę blisko.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Rodzice przechodzą wspólnie przez mnóstwo całkowicie nieromantycznych sytuacji. Bezsenne noce z powodu gorączki, sprzątanie wymiotów dziecka, wycieranie kataru itp. Dobrze to wszystko znamy. Rodzicom, którym, mimo wszytko udaje się zachować odrobinę namiętności, bardzo kibicujemy. Zobacz, jakie gesty są dobrą wróżbą dla waszego związku: Sygnały, że wasz związek ma się dobrze Słyszysz, jak on mówi „mama powiedziała, że nie!” i wiesz, że naprawdę jest po twojej stronie. Stanowicie wspólny front wobec dzieci. To jest romantyczne! Nie chcesz zaczynać bez niego oglądania nowego odcinka „House of Cards”, „Homeland” czy innego serialu, który oboje lubicie.  On bez problemu zgadza się odprowadzić dziecko na 8 rano, chociaż jest mu to kompletnie nie po drodze. Potem wpada do domu, żeby wypić z tobą kawę.  Nie musisz go pytać o zdanie w sprawie 300 zł, które zamierzasz wydać na nową sukienkę . On nie musi cię pytać o zdanie w sprawie 300 zł, które zamierza wydać na nowe słuchawki. On pogodził się z faktem, że nigdy nie tankujesz samochodu, nie odnosisz ozdób świątecznych do piwnicy ani nie zwracasz butelek po piwie do sklepu. Bardzo cię kręci jego widok, gdy sprząta łazienkę lub składa pranie.  On rozumie, gdy po powrocie z pracy oznajmiasz mu, że masz dość krzyczących dzieci i musisz wyjść na parę godzin.  Ty rozumiesz, gdy on musi wyjechać na dwa dni na...

rywalizacja przedszkolaków
Fotolia.com
Wychowanie
Kto pierwszy, ten lepszy? Blaski i cienie rywalizacji w przedszkolu
Dzieciaki lubią się ścigać, rywalizować. Problem zaczyna się, gdy robią to wyłącznie po to, by wygrać i... zadowolić dorosłych. Czy rywalizacja w przedszkolu to zdrowy sport? Zobacz, co o tym sądzi psycholog Edyta Żółtowska-Górska.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.0px Helvetica; min-height: 12.0px} Przed rywalizacją nie da się uciec. Ty konkurujesz w pracy, twoje dziecko czeka, aż jego rysunek zostanie doceniony przez przedszkolankę lub usłyszy brawa, kiedy pierwszy dobiegnie do mety. Jednak wychowanie oparte na rywalizacji i dążeniu do osiągnięć zabija wewnętrzną motywację dziecka. Dlaczego jeszcze rywalizacja przedszkolaków może być szkodliwa? –  opowiada psycholog Edyta Żółtowska-Górska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie.   Zobacz też: 8 zasad hygge – jak wychować szczęśliwe dziecko (duńskie triki:-)   Nie wygrywam – nie gram? Nauka przegrywania    Idea konkurencji polega na tym, że zawsze jest grupa wygranych i przegranych . To powoduje, że starają się tylko najlepsi, a cała reszta zamiast się angażować staje się jedynie bierną widownią. W ten sposób maluchy tracą motywację do działania i rozwijania się – nie starają się dla siebie, by czegoś się nauczyć, zrobić coś nowego, tylko po to, by dostać nagrodę, poczuć uznanie dorosłych. Dzieci, którym nie udaje się dołączyć do grupy liderów, czują się słabsze, mniej wartościowe, smutne, złe i często całkowicie rezygnują z aktywności. Zuzia (5 lat) lubiła grać w bierki. Jednak gdy zauważyła, że jej kuzyn Staś (6 lat) gra zacznie lepiej, wycofała się. Zniechęcona i smutna przerwała grę i zaczęła rysować. Nie chciała wrócić do gry, bo wiedziała, że porażka jest nieunikniona. – Nastawione na wygraną dziecko nie widzi, że cała radość polega na grze . Zabawa jest nieciekawa, jeśli nie może być w niej najlepsze. Widać więc, że dziewczynka gra tylko po to, by uzyskać nagrodę, np....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak