mama, dziecko, komputer
Wychowanie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Oto zestaw porad, które pomogą ci zapewnić dziecku bezpieczeństwo online. Sprawdź, kiedy internet staje się problemem.

- Odejdź od komputera! - woła mama 6-letniego Filipa.
- Jeszcze tylko chwilkę! - odpowiada błagalnym głosem syn.

Nie wiadomo kiedy z chwilki robi się kolejna godzina spędzona przez dziecko przed komputerem.
Jeśli ten scenariusz wydaje ci się znajomy, przeczytaj koniecznie, co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne online. Jeżeli twoja pociecha nie należy jeszcze do grupy miłośników komputerowych, dowiedz się, jak nauczyć dziecko rozsądnego korzystania z komputera, aby nie mieć problemów w przyszłości.
Może marzy ci się (jak większości rodziców), że dziecko będzie spędzać wolny czas w parku, na podwórku, a jeśli już usiądzie przed komputerem, to tylko po to, by przejrzeć encyklopedie internetowe oraz słowniki, dzięki którym przygotuje się do lekcji. Niestety, to najczęściej utopia – w rzeczywistości, oprócz bogactwa przydatnych materiałów dzieci bardzo łatwo mogą natrafić w internecie na niepożądane treści (pornografia, przemoc itp.) oraz strony poświęcone narkomanii, samookaleczeniom, a nawet samobójstwom.

Kontrolowanie czasu spędzanego przez dzieci w sieci

Większość dzieci spędza przed komputerem zbyt dużo czasu. Pamiętaj, więc o ustaleniu ścisłych zasad dotyczących czasu, jaki dziecko spędza w sieci. Zanim ustanowisz te reguły warto odbyć szczerą rozmowę ze swoją pociechą. Wyjaśnij w niej dziecku, dlaczego tak ważne są wprowadzone limity czasowe. W przeciwnym razie może ono odebrać takie działanie jako nieuzasadnioną karę i przynieść odwrotny skutek.

Sprawdź, jak wybrać tablet dla dziecka.

Kontroluj dostęp dziecka do treści online

Dzieci potrzebują jasnych reguł określających, co mogą, a czego nie mogą robić online wraz z wyjaśnieniem, dlaczego są one konieczne. Oczywiście reguły te należy modyfikować, w miarę jak dzieci dorastają. Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko przestrzega ustalonych zasad, włącz funkcję kontroli rodzicielskiej dostępnej w większości rozwiązań bezpieczeństwa (np. Kaspersky Internet Security multi-device). Pozwala ona rodzicom ograniczyć czas, jaki ich dzieci spędzają w sieci oraz zablokować dostęp do nieodpowiednich stron lub gier. Uniemożliwia udostępnianie danych osobistych innym użytkownikom. Strony internetowe i gry przydzielono do kategorii na podstawie ich zawartości oraz wieku dziecka. Rodzice mają również możliwość przeglądania szczegółowych raportów na temat tego, co ich dzieci robiły w internecie.

Dziecko w sieci - wskazówki bezpieczeństwa

Dbając o odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed zagrożeniami online, przekaż mu:

  • Nigdy nie udostępniaj informacji prywatnych o sobie czy rodzinie, ani nie wysyłaj ich nieznajomym. W szczególności dotyczy to numeru telefonu, nazwy przedszkola/szkoły, adresu itd. Pojęcie "nieznajomi" oznaczają tutaj wszystkie osoby, niezależnie od wieku, których nie znasz w realnym życiu.
  • Absolutnie nie zgadzaj się na spotkania z nieznajomymi z sieci.
  • Nie uruchamiaj załączników (nie klikaj odsyłaczy) pochodzących od nieznanych nadawców.
  • Nie ufaj wiadomościom, które zawierają jakiekolwiek kuszące propozycje – darmowe produkty, zwiększenie liczby polubień na określonych stronach itd. Najlepiej jeśli usuniesz takie wiadomości.
  • Jeżeli kiedykolwiek doświadczysz online czegoś, co sprawi, że poczujesz się nieswojo, lub zaczniesz dostawać wiadomości od osób, które niepokoją cię, koniecznie powiedz o tym rodzicom, aby uzyskać ich pomoc w rozwiązaniu problemu.

Kiedy internet staje się problemem

Wyłączenie komputera nie oznacza odcięcia dziecka od internetu. W dzisiejszych czasach można przecież łączyć się z siecią za pośrednictwem tabletów, smartfonów i innych urządzeń. Sięganie przez dziecko natychmiast po odejściu od komputera po inne urządzenie powinno zastanowić rodzica. W takich sytuacjach należy zrobić coś więcej, niż tylko zapewnić ochronę takich usprzętów przed cyberzagrożeniami. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę zamiast spotykać się z przyjaciółmi w prawdziwym świecie, dziecko jest pochłaniane przez wirtualną rzeczywistość. Czy wynika to z braku okazji towarzyskich? Może potrzebuje więcej fizycznych aktywności? W każdym przypadku rodzice powinni zapewnić formy aktywności niezwiązane z komputerem dla całej rodziny, dbając, aby dzieci prowadziły zdrowy i zrównoważony tryb życia.

Czytaj też: Klasyfikacja gier PEGI - jak ją odczytywać?

Źródło: Kaspersky Lab

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
Dziecko w wirtualnym świecie
Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem . A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat? Komputer od najmłodszych lat Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych. Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor , ikona, drukarka , spacja, program itd. Komputer zabawkowy czy prawdziwy? Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces. W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym...

od kiedy tablet dla dziecka, smartfon dla dziecka, komputer dla dziecka, bezpieczeństwo w sieci, gry online dla dzieci
Fotolia
Edukacja
Komputer to dla dzieci współczesny trzepak. Jak nie spaść z niego z wielkim hukiem?
Niektórzy rodzice tak bardzo boją się o przyszłość dziecka, że zabraniają mu korzystania z komputera, tabletu, smartfona, inni zaś pozwalają bawić się nimi niemal bez przerwy. O tym, kto ma rację, rozmawiamy z psychologiem.

Internet, smartfon, tablet pełnią dziś taką rolę, jak kiedyś stoliki kawiarniane, trzepaki czy podwórka. A współczesny rynek pracy i relacje między ludźmi oparte są na narzędziach elektronicznych. Zamiast pozbawiać dziecko dostępu do nowoczesnych technologii, lepiej uczyć je, jak świadomie z nich korzystać. – mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog i psychoterapeuta, który wyjaśnia m.in. W jakim wieku dziecko może korzystać z komputera? Jak długo maluch może grać na tablecie? Jak rozpoznać uzależnienie od komputera? Co robić, gdy dziecko chce tylko grać? Czy lepiej układać puzzle wirtualne czy w realu? Dlaczego zakaz używania komórek jest bez sensu? Czy warto stosować szlaban na komputer? W niektórych domach, celowo wychowuje się dzieci bez kontaktu z telewizorem i komputerem. Czy to dobre rozwiązanie? – Rozumiem, że zasady obowiązujące w tych domach dotyczą również rodziców. To znaczy – w mieszkaniu jest tylko telefon stacjonarny, a tata i mama nie mają laptopa, nie korzystają również ze smartfonów.  Raczej to tak nie wygląda. – No właśnie. Rezygnacja z dóbr techniki często dotyczy dzieci. Ale z jakichś przyczyn rzadko obejmuje rodziców. Pozbawiają oni dziecko dostępu do mediów elektronicznych na zasadzie: „bo tak”, a sami chętnie z nich korzystają.  Robią to w dobrej wierze. – To dlaczego nie stosują tej strategii wobec siebie ? Gdy spytamy, dlaczego tak postępują, podeprą się dobrem dziecka. Zapytani, dlaczego sami korzystają z tych dóbr, twierdzą, że wiedzą, jak to robić. No i tu jest clue problemu. Zamiast pozbawiać dziecko dostępu do nowoczesnych technologii, lepiej uczyć je, jak świadomie z nich korzystać. Zabranie termometru nie spowoduje przecież spadku temperatury!  Dzieciństwo bez mediów elektronicznych jest uboższe? – Dzisiaj są to narzędzia...

mama, dziecko, dziewczynka, komputer, edukacja
Wychowanie
Dziecko w cyberświecie
Jeśli czujesz, że twoje dziecko dawno temu pokonało cię w wyścigu do nowoczesności, i nie wiesz, na co mu pozwalać, a przed czym bronić, koniecznie przeczytaj ten tekst!

Jakie programy, gry i strony www są odpowiednie dla najmłodszych? Jak sprawić, by surfowanie po internecie było bezpieczne? Radzi Marcin Sołodki z Fundacji „Dzieci Niczyje” – koordynator projektu „Sieciaki.pl”, poświęconego bezpieczeństwu dzieci w internecie. Małe dziecko przed komputerem Przedszkolaki w przeciwieństwie do swoich dziadków siadają do komputera bez obaw, że coś zepsują albo z czymś sobie nie poradzą. Grają, oglądają kreskówki, układają wirtualne puzzle. No i surfują po internecie . Mało tego, to właśnie one są najszybciej rosnącą grupą użytkowników sieci! Po myszkę sięgają coraz młodsze dzieci: cztero-, trzy-, nawet dwulatki. I radzą sobie zaskakująco dobrze. – Moja dwuletnia córeczka Hania ogląda kreskówki na You Tube. A że szybko się kończą, nauczyła się uruchamiać je ponownie za pomocą klawisza spacji (to od niej dowiedziałem się, że można to zrobić i w taki sposób). Potrafi też wybrać sobie kolejną bajkę. I tu zaczyna się problem, bo obok świnki Peppy może być coś, co ze świnką nie ma nic wspólnego i czego absolutnie nie powinna oglądać – mówi koordynator „Sieciaków”. Co w takim razie robić? Trzymać komputer pod kluczem i nie pozwalać na korzystanie z sieci do czasu, gdy dziecko podrośnie? Nie, bo po pierwsze to nic nie da (prędzej czy później dziecko i tak zetknie się z komputerem u kolegów), a po drugie – w ten sposób pozbawia się dziecko szalenie użytecznego narzędzia. Zobacz sprawdzone gry online dla dziecka Korzyści z komputera Komputer jest nie tylko atrakcyjną zabawką, która daje mnóstwo frajdy i satysfakcji („Potrafię włączyć film/przejść na wyższy poziom” itd.), ale także: Pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzięki niemu przedszkolak z łatwością uczy się literek, cyferek, rozpoznawania i nazywania kolorów i wielu innych rzeczy....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz