Wychowanie

Rozmowa z nieznajomym może kosztować życie! - film

Ponad połowa rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o zagrożeniach współczesnego świata. Często też uważamy, że kontrola rodzicielska w komputerze wystarczy, by obronić malca przed obcymi. A co z tymi, których spotka na placu zabaw czy w centrum handlowym?

W Polsce zgłaszanych jest rocznie około 4 tys. zaginięć dzieci. Od najmłodszych lat dziecka warto powtarzać mu, że nie wolno rozmawiać, a tym bardziej nigdzie chodzić z obcymi. „Należy kształtować umiejętność odmawiania i tłumaczyć, że nikt nie może nas zmuszać do żadnych zachowań” – radzi Edyta Szmit, psycholog z Przystani Psychologicznej.

Sprawdź: Co robić, gdy dziecko się zgubi

Jak uczyć dziecko ostrożności

Zagrożenia współczesnego świata najlepiej przedstawiać w sposób rzeczowy – fakty należy opisywać, unikając nacechowania emocjonalnego. „Nie mówmy o tym, co nierealne, a co może wywołać lęk, np.: „Jeśli nie będziesz się mnie trzymał, to zabierze cię czarownica”. Takie stwierdzenia niczego nie uczą, tylko budują atmosferę strachu.

Jak zatem właściwie uczyć dziecko ostrożności?

  • Czytajcie razem bajki. „Wspólne czytanie bajki to wspaniała okazja do omówienia historyjki, dyskusji o tym, w jaki sposób bohater mógłby uniknąć niebezpieczeństwa, oraz do odegrania scenki uczącej dziecko, jak zachować się w podobnej sytuacji” – zauważa psycholog.
  • Rozmawiajcie o rozłące. „Można wytłumaczyć dziecku, że jeśli będzie się oddalało, może się zgubić. Warto zapytać, co wówczas zrobi i jak będzie się czuło. Po przemyśleniu sytuacji samo dojdzie do wniosku, że lepiej pilnować się rodziców” – tłumaczy ekspertka.
  • Wyjaśnij, że nie można rozmawiać z obcymi. Ważne jest nauczenie dziecka, że niepokój powinna wzbudzić każda sytuacja, w której zaczepia je ktoś obcy (mężczyzna, kobieta). Porywacze lub pedofile wykorzystują często dziecięcą naiwność, częstując słodyczami, proponując podwiezienie do domu, pytając o adres, prosząc o drobną przysługę. Dziecko nauczone grzeczności i uczynności, z pewnością odpowie na pytania i chętnie będzie służyło pomocą. Jeśli wykaże się nieufnością – nieznajomy będzie przekonywał, że zna jego rodziców i działa na ich prośbę. Dlatego trzeba wyjaśnić dziecku, że pod żadnym pozorem nie powinno wierzyć w takie historyjki.
  • Naucz, że nie można oddalać się bez pytania. Wyjaśnij dziecku, że nawet, gdy widzi w pobliżu clowna, pana, który puszcza bańki mydlane, kogoś rozdającego zabawki/słodycze albo inną osobę otoczoną dziećmi, nie może odchodzić bez pytania. Nawet niedaleko.

Przeczytaj: Jak reagować na złe zachowanie dziecka?

dziecko, płacz, smutek, przytulanka
fotolia
Wychowanie
Czy twoje dziecko wie, jak się zachować, gdy się zgubi
Okras wakacyjny to czas wypoczynku, niestety wiąże się też on ze wzrostem liczby zaginionych dzieci. Obyście nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji. Na wszelki wypadek jednak łagodnie i bez straszenia przygotuj dziecko na taką ewentualność.
Kampania gadki
fundacja Dzieci Niczyje
Aktualności
Start kampanii GADKI przeciw wykorzystywaniu seksualnemu dzieci
Fundacja Dzieci Niczyje nauczy rodziców jak przekazać dziecku informacje o niebezpiecznych dla niego sytuacjach i sposobach reagowania na próby wykorzystywania seksualnego.

Jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie . W Polsce - jedno na siedmioro, jak dowiodły badania. Jednak to żaden powód do chwały, że statystyki w naszym kraju są niższe. Zwłaszcza że bardzo trudno jest uzyskać dokładne dane na temat skali problemu wykorzystywania seksualnego dzieci . Jest wiele powodów: ofiary nie mogą (bo to małe lub niepełnosprawne dzieci) lub nie chcą (bo się boją, chcą chronić sprawcę, ze względu na mechanizmy obronne) informować o swoich doświadczeniach. Po co ta kampania? Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała akcję GADKI w odpowiedzi na wyniki swoich badań, które wskazują, że rodzice niewystarczająco często poruszają z dziećmi temat zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym . Zdecydowana większość rodziców (56%) uważa, że taka rozmowa z dzieckiem może być trudna lub bardzo trudna. A niemal połowa z tych (46%), którzy nie rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach, jest przekonana, że ich dzieci nie są narażone na przemoc seksualną . Kampania GADKI jest prowadzona w ramach polskiej edycji kampanii Rady Europy „1 na 5” i wpisuje się w zobowiązania, jakie przyjęła Polska ratyfikując w 2014 r. Konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (Konwencja z Lanzarote). Zobacz też: Od kiedy wychowanie seksualne? Co przekazuje kampania? Przekaz kampanii koncentruje się wokół akronimu GADKI , stanowiącego system wskazówek, które rodzice mogą przekazać dzieciom: G dy mówisz „nie”, to znaczy „nie”, A larmuj, gdy potrzebujesz pomocy, D obrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją, K oniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy do ciebie, I ntymne części ciała są szczególnie chronione. – Nawet bardzo troskliwy rodzic nie jest w stanie w pełni kontrolować środowiska swojego dziecka. Zagrożenia pojawiają...

screen z youtube
Wychowanie
Czy twoje dziecko wpuści nieznajomego do domu?
Myślisz, że twoje dziecko jest bezpieczne w domu? Ten eksperyment powinien dać ci dużo do myślenia.

Nieważne, jak ostrzegalibyśmy nasze dzieci przed nieufaniem obcym, nigdy nie mamy pewności, jak zareaguje dziecko w pewnych sytuacjach. Ostatnio pisaliśmy o szokującym eksperymencie na placu zabaw , podczas którego dzieci odchodziły z obcym mężczyzną , który pokazał im słodkiego pieska i to wystarczyło, żeby zdobyć ich zaufanie. Czy twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu? Tym razem eksperyment miał pokazać, czy dzieci otwierają drzwi nieznajomym. Na pomysł nagrania takiego eksperymentu wpadł znany vloger Joey Salads , który umówił się z grupą rodziców, że sprawdzą, czy ich dzieci wpuszczą do domu nieznajomego. Dzięki wspólnej akcji, kamery umieszczone na domu zarejestrowały szokujące wyniki . W czasie nagrania, mamy dzieci udawały, że biorą prysznic, a Joey mógł zgodnie z planem przeprowadzić eksperyment. Dzieci nie widzą zagrożeń tam, gdzie my je widzimy Wszystkie dzieci bez pytania otworzyły drzwi nieznajomemu mężczyźnie i wpuściły go domu. Wystarczyło, że mężczyzna powiedział, że jest znajomym mamy, a dzieci od razu mu zaufały. Mamy nie spodziewały się takiego zakończenia. Ten film uświadamia nam, że chociaż wydaje nam się, że wpoiliśmy naszym dzieciom zasady bezpieczeństwa , to są sytuacje, których nie możemy przewidzieć. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa powinna odbywać się na każdym kroku, ponieważ nie jest to lekcja jednorazowa. Zobacz także na polki.pl: Jak reagować na złe zachowanie dziecka?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz