Wychowanie

Dzień ze starszakiem

Każde dziecko chce mieć czasem rodziców na wyłączność. Oto nasze propozycje, jak spędzić dzień ze starszakiem, aby czuł, że ani na chwilę nie przestał być ważny.

Niestety, na co dzień trudno zapewnić starszakowi sto procent uwagi, bo niemowlę jest bardzo, ale to bardzo absorbujące. Dlatego warto od czasu do czasu powierzyć oseska dziadkom i zorganizować Dzień Starszaka. Jak go spędzić?

Dozwolone od lat...

Zróbcie coś, na co młodsze dziecko jest za małe. Pograjcie w nogę, idźcie do kina, zoo, na basen. To może być coś całkiem zwyczajnego. Bo wbrew temu, co nam się czasem wydaje, dzieci nie oczekują od nas tylko fajerwerków. Najlepiej po prostu spytaj dziecko, na co ma ochotę, a jeśli nie wie, przedstaw mu kilka propozycji. Najważniejsze jest to, by miał poczucie, że nie musi z nikim konkurować o twoją uwagę.

Wspólne zdjęcie ze starszakiem

Wejdźcie razem do automatu do robienia zdjęć – za kilka złotych będzie świetna zabawa! Za zasłonką możecie stroić miny, jakich nie odważylibyście się robić przy świadkach! Potem wspólnie obejrzyjcie efekty i koniecznie wklejcie zdjęcie do rodzinnego albumu.

Na zakupy ze starszakiem

Wybierz się ze swoim starszakiem do sklepu z rzeczami, które mogą się jej spodobać. Po zakupach możecie wybrać się do kawiarni na lody i pogadać od serca. Twoja pociecha będzie miała okazję, by spokojnie, bez świadków, opowiedzieć ci o tym, że nie zawsze jest fajnie być starszą siostrą albo o innych swoich problemach.

Tajemnice starszego rodzeństwa

Kilkuletnie dzieci lubią sekrety i poważne zadania. Dlatego włącz starszaka w skład grupy specjalnej (choćby dwuosobowej), wykonującej jakąś ściśle tajną misję. Możecie np. poszukać wspólnie prezentu na srebrne gody babci i dziadka (licz się z tym, że malec się wygada – inaczej by pękł) albo zrobić rozpoznanie terenu, w który się dotąd nie zapuszczaliście (np. nowo wybudowanego placu zabaw). Od „co?” ważniejsze jest „jak?”
– nieważne, co zamierzacie robić, grunt to ekscytująca atmosfera. Żeby czuć się jak profesjonaliści, możecie skradać się lub wymieniać tajemnymi znakami. Koniecznie nadajcie akcji kryptonim (najlepiej śmieszny) i trzymajcie ją w tajemnicy przynajmniej przez pierwsze pięć minut.

Męska wyprawa

Oseska w pieluchach trudno zabrać na łódkę albo do lasu. Starszak znakomicie da sobie radę. Ekspedycja nabierze rumieńców, jeśli odpowiednio się przygotujecie. Obejrzyjcie mapę okolicy, wytyczcie trasę, zabierzcie mały plecak, suchy prowiant, a może nawet lornetkę. Taka wyprawa to świetna okazja, by pokazać swojemu dziecku świat: wraz ze smykiem przyjrzeć się mrowisku, dziupli albo mieszkańcom stawu. Warto docenić jego dociekliwość („Zadałeś bardzo ciekawe pytanie”), spostrzegawczość („Masz rację, ta chmura faktycznie przypomina psa!”) i to, że jest świetnym kompanem („To był fajny dzień. Wyskoczymy jeszcze gdzieś razem?”).

Moje Ty maleństwo

Zdarza się, że starszy brat lub siostra marzy tylko o jednym: znów być malutkim. Wtyka do ust smoczek, domaga się butelki, usiłuje założyć sobie pieluszkę. W ten sposób próbuje cofnąć czas (czytaj: znów być oczkiem w głowie rodziców). Nie wyśmiewaj tych pragnień i nie zawstydzaj dziecka. Okaż mu dużo czułości i pozwól się przekonać, jak to jest być szkrabem. Gdy się tym nasyci, znów zechce być tym starszym, któremu więcej wolno.

Z kamerą wśród zwierząt

Macie ochotę na coś naprawdę ekstra? Proszę bardzo: nie ma chyba dziecka, które na hasło: „Co powiesz na safari?”, powiedziałoby: „Eeee, nuda”. Ale spokojnie, aby zobaczyć egzotyczne zwierzęta, wcale nie musicie wybierać się do Afryki. Parki dzikich zwierząt są już w Polsce (informacje o nich znajdziesz bez trudu w Internecie). Oprócz tego jest mnóstwo gospodarstw agroturystycznych. Zwierzęta, które się w nich ogląda (np. kucyki, świnki wietnamskie, kozy), nie są co prawda dzikie, ale za to niektóre z nich można głaskać, a nawet karmić. Koniecznie zabierzcie aparat albo kamerę – na pewno będzie co uwiecznić.

Ach, jak przyjemnie...

...kołysać się wśród fal. A jeszcze przyjemniej samemu je wytwarzać, np. skacząc do basenu „na bombę”. Nawet jeśli macie pod nosem aquapark, w upalny dzień (oseski najlepiej czują się wówczas w domu, np. pod opieką babci) wybierzcie się na kąpielisko albo odkryty basen. Pływanie pod gołym niebem to niesamowita frajda. Zadbajcie o sprzęt: nadmuchiwane rękawki, koło, a może nawet fajkę i płetwy. Żadne z Was nie potrafi pływać? Nie szkodzi. Możecie chlapać się, parskać i pływać „po warszawsku” (brzuchem po piasku). I jeszcze jedno: zabierzcie dużo kanapek, bo po kąpieli z pewnością będziecie głodni jak wataha wilków.

Nocna wycieczka ze starszym dzieckiem

Każde dziecko wie, że nocą świat zmienia się nie do poznania. Nawet dobrze znane miejsca, takie jak ogród babci czy osiedlowy plac zabaw, wyglądają wówczas zupełnie inaczej niż zwykle. Zapewnij opiekę maluszkowi, sprawdź czy baterie w latarce nie są wyczerpane i upewnij się, że starszak ma ochotę na taką wyprawę, bo są dzieci, które tak bardzo boją się ciemności, że nie sprawi im ona frajdy. I nie przejmuj się, że już dawno po dobranocce. Nic się nie stanie, jak twoje mądre, starsze dziecko raz na jakiś czas położy się później niż zwykle.

Zobacz też: 8 różnic w wychowywaniu pierwszego a następnego dziecka

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA