Wychowanie

Dzień ze starszakiem

Każde dziecko chce mieć czasem rodziców na wyłączność. Oto nasze propozycje, jak spędzić dzień ze starszakiem, aby czuł, że ani na chwilę nie przestał być ważny.

Niestety, na co dzień trudno zapewnić starszakowi sto procent uwagi, bo niemowlę jest bardzo, ale to bardzo absorbujące. Dlatego warto od czasu do czasu powierzyć oseska dziadkom i zorganizować Dzień Starszaka. Jak go spędzić?

Dozwolone od lat...

Zróbcie coś, na co młodsze dziecko jest za małe. Pograjcie w nogę, idźcie do kina, zoo, na basen. To może być coś całkiem zwyczajnego. Bo wbrew temu, co nam się czasem wydaje, dzieci nie oczekują od nas tylko fajerwerków. Najlepiej po prostu spytaj dziecko, na co ma ochotę, a jeśli nie wie, przedstaw mu kilka propozycji. Najważniejsze jest to, by miał poczucie, że nie musi z nikim konkurować o twoją uwagę.

Wspólne zdjęcie ze starszakiem

Wejdźcie razem do automatu do robienia zdjęć – za kilka złotych będzie świetna zabawa! Za zasłonką możecie stroić miny, jakich nie odważylibyście się robić przy świadkach! Potem wspólnie obejrzyjcie efekty i koniecznie wklejcie zdjęcie do rodzinnego albumu.

Na zakupy ze starszakiem

Wybierz się ze swoim starszakiem do sklepu z rzeczami, które mogą się jej spodobać. Po zakupach możecie wybrać się do kawiarni na lody i pogadać od serca. Twoja pociecha będzie miała okazję, by spokojnie, bez świadków, opowiedzieć ci o tym, że nie zawsze jest fajnie być starszą siostrą albo o innych swoich problemach.

Tajemnice starszego rodzeństwa

Kilkuletnie dzieci lubią sekrety i poważne zadania. Dlatego włącz starszaka w skład grupy specjalnej (choćby dwuosobowej), wykonującej jakąś ściśle tajną misję. Możecie np. poszukać wspólnie prezentu na srebrne gody babci i dziadka (licz się z tym, że malec się wygada – inaczej by pękł) albo zrobić rozpoznanie terenu, w który się dotąd nie zapuszczaliście (np. nowo wybudowanego placu zabaw). Od „co?” ważniejsze jest „jak?”
– nieważne, co zamierzacie robić, grunt to ekscytująca atmosfera. Żeby czuć się jak profesjonaliści, możecie skradać się lub wymieniać tajemnymi znakami. Koniecznie nadajcie akcji kryptonim (najlepiej śmieszny) i trzymajcie ją w tajemnicy przynajmniej przez pierwsze pięć minut.

Męska wyprawa

Oseska w pieluchach trudno zabrać na łódkę albo do lasu. Starszak znakomicie da sobie radę. Ekspedycja nabierze rumieńców, jeśli odpowiednio się przygotujecie. Obejrzyjcie mapę okolicy, wytyczcie trasę, zabierzcie mały plecak, suchy prowiant, a może nawet lornetkę. Taka wyprawa to świetna okazja, by pokazać swojemu dziecku świat: wraz ze smykiem przyjrzeć się mrowisku, dziupli albo mieszkańcom stawu. Warto docenić jego dociekliwość („Zadałeś bardzo ciekawe pytanie”), spostrzegawczość („Masz rację, ta chmura faktycznie przypomina psa!”) i to, że jest świetnym kompanem („To był fajny dzień. Wyskoczymy jeszcze gdzieś razem?”).

Moje Ty maleństwo

Zdarza się, że starszy brat lub siostra marzy tylko o jednym: znów być malutkim. Wtyka do ust smoczek, domaga się butelki, usiłuje założyć sobie pieluszkę. W ten sposób próbuje cofnąć czas (czytaj: znów być oczkiem w głowie rodziców). Nie wyśmiewaj tych pragnień i nie zawstydzaj dziecka. Okaż mu dużo czułości i pozwól się przekonać, jak to jest być szkrabem. Gdy się tym nasyci, znów zechce być tym starszym, któremu więcej wolno.

Z kamerą wśród zwierząt

Macie ochotę na coś naprawdę ekstra? Proszę bardzo: nie ma chyba dziecka, które na hasło: „Co powiesz na safari?”, powiedziałoby: „Eeee, nuda”. Ale spokojnie, aby zobaczyć egzotyczne zwierzęta, wcale nie musicie wybierać się do Afryki. Parki dzikich zwierząt są już w Polsce (informacje o nich znajdziesz bez trudu w Internecie). Oprócz tego jest mnóstwo gospodarstw agroturystycznych. Zwierzęta, które się w nich ogląda (np. kucyki, świnki wietnamskie, kozy), nie są co prawda dzikie, ale za to niektóre z nich można głaskać, a nawet karmić. Koniecznie zabierzcie aparat albo kamerę – na pewno będzie co uwiecznić.

Ach, jak przyjemnie...

...kołysać się wśród fal. A jeszcze przyjemniej samemu je wytwarzać, np. skacząc do basenu „na bombę”. Nawet jeśli macie pod nosem aquapark, w upalny dzień (oseski najlepiej czują się wówczas w domu, np. pod opieką babci) wybierzcie się na kąpielisko albo odkryty basen. Pływanie pod gołym niebem to niesamowita frajda. Zadbajcie o sprzęt: nadmuchiwane rękawki, koło, a może nawet fajkę i płetwy. Żadne z Was nie potrafi pływać? Nie szkodzi. Możecie chlapać się, parskać i pływać „po warszawsku” (brzuchem po piasku). I jeszcze jedno: zabierzcie dużo kanapek, bo po kąpieli z pewnością będziecie głodni jak wataha wilków.

Nocna wycieczka ze starszym dzieckiem

Każde dziecko wie, że nocą świat zmienia się nie do poznania. Nawet dobrze znane miejsca, takie jak ogród babci czy osiedlowy plac zabaw, wyglądają wówczas zupełnie inaczej niż zwykle. Zapewnij opiekę maluszkowi, sprawdź czy baterie w latarce nie są wyczerpane i upewnij się, że starszak ma ochotę na taką wyprawę, bo są dzieci, które tak bardzo boją się ciemności, że nie sprawi im ona frajdy. I nie przejmuj się, że już dawno po dobranocce. Nic się nie stanie, jak twoje mądre, starsze dziecko raz na jakiś czas położy się później niż zwykle.

Zobacz też: 8 różnic w wychowywaniu pierwszego a następnego dziecka

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę, maluch, rodzeństwo, tulić
Wychowanie
Jak brat z siostrą – czyli jak sprawić, by starszak pokochał młodsze rodzeństwo
Właśnie wróciłaś ze szpitala z noworodkiem do domu, w którym czeka na niego starsze rodzeństwo. Bardzo byś chciała, żeby twój starszak pokochał swojego młodszego brata czy siostrę. Jak mu tę miłość ułatwić?

Zachęcaj starsze dziecko do pomocy Kilkulatek może podać ci pieluszkę, przykryć noworodka kocykiem, a nawet posmarować mu pupę kremem na odparzenia (oczywiście przy twojej asyście). Pamiętaj jednak, że wszystkie te czynności starsze dziecko powinno wykonywać tylko wtedy, gdy ma na nie ochotę. Jeśli nie – nie zmuszaj go do pomocy, tylko cierpliwie poczekaj aż oswoi się z sytuacją. Chwal starsze rodzeństwo   Gdy starsze dziecko pomoże ci przy przewijaniu niemowlaka albo np. pogłaszcze młodszą siostrzyczkę czy braciszka, koniecznie je za to pochwal. Mały człowiek bardzo potrzebuje aprobaty swoich rodziców. Jeśli zobaczy, że cieszy cię jego pomoc i czułe gesty wobec rodzeństwa, nadal będzie tak postępować. Jednocześnie zwracaj uwagę starszego na przejawy sympatii maluszka: "Popatrz, uśmiechnął się do ciebie. Na pewno bardzo cię lubi." Nie ośmieszaj i nie krytykuj Pamiętaj, że starszemu dziecku nie zawsze pomoc wychodzi idealnie: może niechcący nałożyć za dużo kremu na buzię małego braciszka, kocykiem przykryć niemowlęciu główkę... Nie pozostaje ci wówczas nic innego, tylko dyskretnie poprawić po starszaku i powiedzieć "Nic się nie stało". Twoja krytyka czy ośmieszanie pomocy mogłyby zniechęcić dziecko do młodszego rodzeństwa.   Wspominaj pierwsze miesiące starszaka Przypominaj starszemu dziecku o tym, że kiedyś też było bardzo malutkie i tak samo czule się nim opiekowałaś. Pokaż mu zdjęcia, opowiedz kilka ciepłych historii. Dzięki temu starszak poczuje, że kiedyś również wymagał tyle opieki. Pamiętaj jednak, by podczas tych wspomnień nie porównywać swoich dzieci. Słowa: "Dzidziuś płacze o wiele mniej od ciebie" na pewno nie rozbudzą w starszaku ciepłych uczuć do młodszego rodzeństwa.   Dawaj dużo miłości To prawda, niemowlę wymaga mnóstwo uwagi. I trudno po równo podzielić...

urlop w lesie
Fotolia
Czas wolny
Jedziemy do lasu
Wycieczka do lasu jest dobra i atrakcyjna dla dziecka w każdym wieku. Zabierzcie aparat fotograficzny.

Wycieczka do lasu jest dobra i atrakcyjna dla dziecka w każdym wieku. Zabierzcie aparat fotograficzny – może uda się Wam zrobić zdjęcia owadom, ptakom lub innym mieszkańcom lasu. Wycieczka do lasu jest dobra i atrakcyjna dla dziecka w każdym wieku. Z niemowlęciem możecie pospacerować, odpocząć w cieniu drzew, a ze starszakiem pobawić się w poszukiwanie wiosny. Mogą to być zgadywanki (nazywanie gatunków drzew, krzewów, ptaków etc.) lub zabawa w trapera. Do orientacji w terenie przydadzą się Wam kompas, mapa, lornetka. Z takimi przyborami w ręku Wasze dziecko poczuje się jak mały odkrywca. Warto również zbierać leśne skarby – liście drzew, kwiaty (o ile nie są pod ochroną), które po powrocie do domu można ususzyć (przyozdobią wspólnie wykonany „pamiętnik trapera”). Zabierzcie też aparat fotograficzny – może uda się Wam zrobić zdjęcia owadom, ptakom lub innym mieszkańcom lasu. Takie fotografie to okazja do zabawy w pochmurne dni: dzięki nim na nowo przeżyjecie majówkę! Agnieszka Niemojewska

zabawa z dzieckiem
fotolia.com
Gry i zabawy
Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!
Odłóż na bok swoje dorosłe "ja" i rzuć się z dzieckiem w wir zabawy! Skorzystacie na tym oboje. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości!

Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami. Sprawdź, jakie zalety ma zabawa z dzieckiem i jakie konkretnie zabawy warto proponować maluchowi. Korzyści z ruchu Nie tylko ciało kocha ruch, mózg także! Po ćwiczeniach rosną jego możliwości. Dobre są zwłaszcza ćwiczenia, od których można dostać zadyszki ;) Berek, piłka, konkurs podskoków na jednej nodze – wszystkie będą świetne. Dziecko uczy się przy okazji, że aktywność fizyczna to fajna część życia. Zaproponuj dziecku: wyścigi, berek, podskoki, piłkę Czas tylko dla was Każdy dzień jest pełen okazji do zabawy! Znajdź w sobie odpowiednie nastawienie, a zabawę urządzicie sobie nawet w drodze do sklepu. Wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie tylko na zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie!   Zaproponuj dziecku: układankę, klocki, kręgle, basen  Podtrzymanie bliskości  Zabawa burzy dystans i odbudowuje więź między rodzicem a dzieckiem. Nie zadowalaj się powierzchowną relacją z dzieckiem.  Ono bardzo Cię potrzebuje, chociaż czasami może dawać przeciwne sygnały! W zabawie możecie się do siebie zbliżać bez poczucia skrępowania.  Zaproponuj dziecku: siłowanie, łaskotki Rozładowanie emocji W zabawie dziecku łatwiej będzie wyrazić, co je gryzie. Zwłaszcza dziecko, które jeszcze dobrze nie mówi, może odtworzyć sytuację, która zapadła mu w pamięć. Być może twoje dziecko będzie miało do wyrażenia same pozytywne emocje? Dołącz do niego, a będziesz na bieżąco z jego sprawami! Zaproponuj dziecku: rysowanie, teatrzyk Uspołecznienie W zabawie dziecko przećwiczy nowe role – klienta w sklepie, zawodnika w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak