rodzeństwo
fotolia.com
Wychowanie

Rodzeństwo: Co robić, gdy zaczyna się wojna?

Gdy między rodzeństwem zaczyna się konflikt, rodzice powinni panować nad sytuacją, ale to wcale nie znaczy, że muszą rozstrzygać każdy spór. W 5 prostych punktach pokazujemy, jak rodzic może wyjść z sytuacji z twarzą. Przeczytaj koniecznie!

Nie biegnij do każdej sprzeczki między rodzeństwem

Młode lwiątka czy niedźwiadki, zmagając się ze sobą, poznają zasady prawdziwej walki. Podobnie twoje dzieci. Podczas codziennych utarczek zdobywają wiele cennych umiejętności społecznych. Na bezpiecznym domowym poligonie dzieci uczą się, w jaki sposób spierać się ze sobą, jak negocjować i jak się godzić, jak dochodzić swoich praw, ale i jak respektować prawa innych. To uodparnia je na sytuacje, które będą je spotykać ze strony rówieśników.

Dlatego pozwól dzieciom kłócić się i dochodzić samodzielnie do zgody. Nie przybiegaj do każdej sprzeczki, żeby rozsądzić, kto zawinił. Gdy będziesz natychmiast reagować, dzieci zaczną tobą manipulować i będą wszczynać konflikty, by zwrócić twoją uwagę.

Ustal, na czym polega problem między rodzeństwem

Gdy dzieci nie mogą znaleźć samodzielnie rozwiązania problemu, pomóż im. Adele Faber i Elaine Mazlish, autorki znanej książki „Rodzeństwo bez rywalizacji”, radzą, by na początku pokazać dzieciom, że je rozumiesz.

Nazwij targające nimi emocje, mówiąc np.: „Wygląda na to, że jesteście na siebie wściekli”. Wysłuchaj każdej ze stron, a potem powiedz, na czym według ciebie polega problem, np. „Dwoje dzieci i jedna koparka – co zrobić?”.

Powiedz, iż jesteś przekonana, że dzieci potrafią znaleźć rozwiązanie, które spodoba się obu stronom, dodając: "Powiecie mi, jak już coś ustalicie?". Uwierz, że dzieci naprawdę potrafią być pomysłowe i znaleźć takie wyjście, na które ty nigdy byś nie wpadła. Poza tym – zgoda to będzie ich własna decyzja. 

Reaguj, gdy dzieci się biją

Jeśli widzisz, że sytuacja jest już groźna, rozdziel walczące dzieci. Powiedz, że wyglądają na bardzo rozgniewanych, a ty nie możesz pozwolić, by zrobiły sobie krzywdę. Gdy to ich nie uspokoi, każ im ochłonąć w swoich pokojach, dodając: „Będziecie mogli wyjść, gdy przestaniecie się na siebie gniewać”.

Z dala od siebie dzieci szybciej zapomną o sporze. Inny sposób to posadzić skłócone rodzeństwo obok siebie na kanapie z przykazaniem: "Będziecie tutaj siedzieć do czasu, aż oboje podacie sobie rękę na zgodę”. To pokaże małym awanturnikom, że jadą na tym samym wózku i, aby wybrnąć z sytuacji, muszą zacząć współpracować, a nie walczyć.

W kłótni między rodzeństwem nie szukaj winnego

Rodzice na ogół mają pokusę, by dowiedzieć się, kto zaczął, a potem ukarać winnego. Dzieci tylko na to czekają. Następnym razem znów chętnie rozpoczną kłótnię w nadziei, że - jak poprzednio - oberwie się temu drugiemu. W ten sposób zamiast wprowadzać zgodę, rodzice podsycają konflikty. Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz, kto jest odpowiedzialny za całe zamieszanie, powstrzymaj się od wydawania wyroków i wymierzania kary jednemu z dzieci.

Równe konsekwencje dla młodszego i starszego rodzeństwa

Nie mów, że starszy powinien ustąpić, być mądrzejszy. W ten sposób łamiesz jego prawa. W dodatku, gdy najmłodszego traktujesz jak ofiarę, maluch uczy się, że może zaczepiać brata, bo ma z tego same korzyści: triumfuje, skupia na sobie uwagę mamy, a w dodatku pozostaje bezkarny. Wszyscy uczestnicy kłótni muszą ponosić takie same konsekwencje.

Czytaj też: 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

chłopiec, dziewczynka, dzieci, brat, siostra, rodzeństwo
Wychowanie
Wspólny pokój rodzeństwa – czy to dobry pomysł?
Zastanawiasz się, czy rodzeństwo może zajmować jeden pokój? A może powinno mieszkać oddzielnie? O plusach i minusach wspólnego mieszkania oraz o tym, co robić gdy z tego powodu dochodzi do konfliktów między rodzeństwem.

Dzieci mają oddzielne pokoje, a my śpimy w salonie – takie rozwiązanie jest jednym z najczęściej proponowanych, gdy na internetowych forach dla rodziców mowa o mieszkaniu z dwojgiem dzieci. Czy słusznie? Plusy wspólnego pokoju rodzeństwa Wspólny pokój dla rodzeństwa ma dużo plusów. Dzieci mogą razem bawić się i zasypiać, czyli… więcej czasu spędzać wspólnie. Spanie w tym samym pomieszczeniu zwykle służy relacjom między rodzeństwem. Dzieci mieszkające ze sobą na dobre i złe szybciej rozwiązują konflikty . Zresztą po co się kłócić, skoro można razem pod kołdrą bawić się w jaskinię albo rankiem, kiedy rodzice jeszcze śpią, cichcem zajadać wyniesioną z kuchni czekoladę. W pojedynkę nie smakuje tak dobrze! Wspólny pokój uczy dzielenia się, czekania na swoją kolej i ustępowania – a to bardzo ważne zasady społeczne. Czytaj też: Zabawa, kłótnia, współpraca – co robić, by dziecko odnalazło się w grupie Aby jednak wspólna przestrzeń nie była źródłem zbyt częstych kłótni, trzeba ją dobrze zaaranżować. Warto, aby dzieci miały oddzielne kąciki do samodzielnej zabawy i utrzymania porządku (a starsze do nauki) i nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Takie miejsca wydzielisz, ustawiając np. regał albo biurko. Sprawdź: Jak urządzić pokój dla dziecka? Kiedy lepiej, by rodzeństwo miało oddzielne pokoje? Przede wszystkim pamiętaj, że wspólny pokój dla rodzeństwa zawsze jest lepszym wyjściem niż oddanie jednej sypialni starszakowi i przeniesienie młodszego do sypialni rodziców. Kiedy powinnaś rozważyć oddzielne pokoje dla rodzeństwa? Gdy między dziećmi jest znaczna różnica wieku (powyżej 3 lat). Kiedy dzieci są różnej płci (choć nie jest powiedziane, że jako dzieci brat i siostra nie mogą spać w tym samym pokoju). Kiedy dziecięca sypialnia jest bardzo malutka. Kiedy...

rywalizacja rodzeństwa, bójka dzieci
Fotolia
Wychowanie
7 sposobów na kłótliwe rodzeństwo
Cisza – to coś, o czym marzysz, kiedy jesteś mamą urwisów, które ciągle toczą ze sobą spory. To marzenie może jednak stać się całkiem rzeczywiste. No, przynajmniej od czasu do czasu :-)

Fajnie mieć rodzeństwo. Jest się z kim pobawić, powygłupiać, podzielić sekretami i... pokłócić . Choć tego ostatniego pewnie wolałabyś uniknąć. Jak radzić sobie ze sprzeczkami swoich kilkulatków? Oto podpowiedzi Beaty Chrzanowskiej-Pietraszak , psychologa dziecięcego. 1. Kupuj swoim dzieciom to samo Młodsze dzieci najczęściej kłócą się o zabawki, ubrania, cukierki itp. Aby uniknąć tego typu sporów , dobrze jest kupować im takie same rzeczy. To wcale nie przesada. W przedszkolu dzieci także mają do dyspozycji kilka takich samych przedmiotów. W innym wypadku nie byłaby możliwa świetna zabawa w wyścigi samochodowe czy w spacer dwóch młodych mam z wózeczkami. – Małe dzieci (do około 3. roku życia) takie już są, że największą frajdę sprawia im zabawa identycznymi rzeczami czy ubieranie się w takie same bluzeczki czy buciki – tłumaczy Beata Chrzanowska-Pietraszak. I naprawdę nie ma powodu, dla którego miałabyś im tego zawsze zabraniać. Na wyrabianie indywidualnego gustu i upodobań przyjdzie czas później. 2. Daj każdemu dziecku przywileje Jeśli różnica wieku między dziećmi jest trochę większa (ponad dwa lata), zastanów się, czy każde z nich ma swoje i tylko swoje prawa i przywileje . Może twój starszak denerwuje się, bo młodszy braciszek czy siostrzyczka może pić z butelki albo spać w sypialni rodziców, a jemu tego nie wolno. Warto w takich wypadkach zwrócić uwagę dziecka na to, że każdy wiek ma swoje przywileje. Młodsze co prawda śpi jeszcze z wami, ale za to wieczorem musi się kłaść wcześniej. Jeśli dzieci będą miały świadomość, że każde z nich ma własne prawa, nie będą czuły się pokrzywdzone. A wtedy zniknie następny powód do rozdrażnienia i bezsensownych sporów. Czytaj też: Życie z rodzeństwem 3. Pozwól dzieciom znaleźć rozwiązanie Kiedy za ścianą słyszysz podniesione głosy i huk rozsypujących się klocków, w...

Wychowanie
Dlaczego oni ciągle się kłócą?
Ktoś tu mówił, że warto mieć rodzeństwo? Zaczynasz w to wątpić, kiedy widzisz, jak Twoje ukochane aniołki ciągle zaczepiają się, kłócą i prowadzą wojny podjazdowe.

Ktoś tu mówił, że warto mieć rodzeństwo? Zaczynasz w to wątpić, kiedy widzisz, jak twoje ukochane aniołki ciągle zaczepiają się, kłócą i prowadzą wojny podjazdowe. Nie chciałaś, żeby twój maluch był jedynakiem. No bo fajnie mieć brata albo siostrę. Jest się z kim pośmiać, pobawić, podzielić sekretami i... pokłócić. Choć tego ostatniego, niestety, nie brałaś pod uwagę.   Błąd w założeniu A miało być tak cudownie: twoje słodkie dzieci pochłonięte zabawą. A tu proszę: „Mamo, on mnie kopnął”, „A Kasia mówi, że jestem głupi”, „To on zaczął”, „Nie! To ona!”. I awantura gotowa. Tyle się pisze o plusach posiadania brata czy siostry, a nikt nie mówi o tym, że rodzeństwo wiele czasu spędza na kłótniach i własnoręcznym wymierzaniu sprawiedliwości. Jeśli jednak zdasz sobie sprawę z tego, że waśnie między twoimi pociechami to rzecz naturalna, łatwiej będzie ci zdystansować się do problemu.     A mieli się kochać I kochają się. Kłótnie i sprzeczki wcale nie są dowodem na to, że rodzeństwo najchętniej pozbyłoby się siebie nawzajem. Wystarczy, że jedno twoje dziecko gdzieś wyjedzie, a drugie zaczyna tęsknić, snuć się po kątach i nudzić. No bo co można robić bez brata? Świat nabiera kolorów dopiero w jego obecności. „Moje córki często krzyczały na siebie, ale wystarczyło, że jednej wymierzałam karę, a druga wstawiała się za swoją siostrą” – wspomina mama dwóch kilkulatek. Jak to więc jest, że dzieci, które się kochają, potrafią zarazem tak bardzo się kłócić?[CMS_PAGE_BREAK] Jakby nie patrzeć, sprzeczka to forma rozmowy . Może nieco burzliwej, ale jednak wymiany zdań. A kto ze sobą rozmawia? Kto chce przekonać drugą osobę do swoich racji? No właśnie ludzie, którym na sobie zależy i którzy pragną podzielić się własnymi emocjami. Jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj