Co zamiast klapsa?
AdobeStock
Wychowanie

Co zrobić, by mniej krzyczeć na dziecko? Oto 5 najlepszych sposobów

Wychowanie to niełatwa sztuka. Jak być trenerem, a nie treserem własnego dziecka? Jak nie tracić opanowania i osiągnąć cel bez klapsów i krzyku. Są na to sposoby!

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko było posłuszne, jednak nie możemy zapominać, że te małe istoty także mają swoje zdanie i pomysły na życie. Szukamy więc metod, które sprawią, że malec zacznie rozumieć zasady i co ważniejsze zacznie się do nich stosować. Niektóre metody wydają się nieskuteczne, inne wzbudzają nawet kontrowersje. Oj tak, uczenie dziecka zasad wspólnego życia i reguł nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, jeśli mały buntownik nie chce się dostosować, jak to osiągnąć? Jest kilka sposobów!

Klaps to bicie

Na początek należy jasno powiedzieć, że karanie dziecka klapsem, nie jest metodą wychowawczą. Żadne badania nie udowodniły dobroczynnego wpływu kar cielesnych i ich wychowawczej efektywności, niestety rodzice nadal je stosują. A to olbrzymi błąd! Twierdzisz, że bezstresowe wychowanie do niczego nie prowadzi? Tyle że stres, jaki funduje bijący rodzic, szkodzi dziecku i to akurat dowiedziono już niejednokrotnie. Dziecko karane w ten sposób jest bardziej nerwowe, samolubne, częściej się buntuje i się nie słucha. Co więcej, metody takie mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych i niespołecznych zachowań. Dlaczego? Kara fizyczna nie wyjaśnia dziecku, co źle zrobiło i jak może poprawić swoje zachowanie. Za to uczy:
... że większy i silniejszy ma zawsze rację,
… że utrata kontroli nad sobą to dobry sposób załatwiania spraw,
… że przemoc to coś nie tylko akceptowalnego, ale i dobrego,
… że wcale nie trzeba być grzecznym, ale po prostu sprytnym i nie dać się złapać następnym razem,
... że nie trzeba poprawić złego zachowania,
... że najbliższych trzeba się bać,
... że nawet kochanym rodzicom nie wolno ufać,
...że ludzie nie nie zasługują na szacunek, a to, co do nich przemawia to strach i ból.
 

Zobacz także
Klaps to też przemoc wobec dziecka

To tylko niewinny klaps? NIE! Bicie to bicie

bicie dziecka, lanie, klaps, jak karać dziecko

Bicie dziecka? Wiele z nas to przeżyło!

Niegrzeczny chłopiec siedzi na podłodze w łazience wśród sterty papieru toaletowego

Przytulas czy klaps – co wychowa dziecko lepiej?

Potrafię się zatrzymać

Wychowuj bez klapsów!


Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, a nie edukacją. Bijąc, tracisz szansę na nauczenie właściwego sposobu postępowania. Jest kilka znacznie lepszych metod:

1. Konsekwencja

Zanim zaczniesz się po raz kolejny denerwować na dziecko, zastanów się czy w domu obowiązują spójne i jasne zasady? Czy wszyscy domownicy mówią jednym głosem? Czy nie jest tak, że mąż czegoś zakazuje, a ty na to pozwalasz? Lub czegoś zabraniasz, a za chwilę łamiesz własne słowo? Dziecko może być zdezorientowane, co więcej zacznie wykorzystywać różnice w standardach, które nie są spójne.

2. Pozytywne wzmocnienie

Dobre zachowanie łatwo przeoczyć w zgiełku dnia codziennego. Co gorsza, my rodzice często mamy raczej tendencje do wytykania tego złego zachowania. Natomiast metodą znacznie bardziej skuteczną (i znacznie przyjemniejszą) jest wzmacnianie zachowań, które nam się podają. Chwal dziecko, gdy zrobi coś dobrze. Powiedz o swoich emocjach i odczuciach, doceniaj. Wskaż również, dlaczego dziecko powinno być z siebie dumne, w końcu nie ma tego robić tylko dla ciebie.

3. Przerwa dla dziecka

Time-out, krzesełko przemyśleń, czy karny jeżyk, często są utożsamiane przez rodziców ze staniem w kącie, którego doświadczaliśmy w dzieciństwie. Natomiast jest to zupełnie inna forma dyscyplinowania (nie mylić z karaniem). Metoda ta ma dać dziecku kilka minut (1 minuta na rok życia dziecka) na wyciszenie emocji. Maluch ma przemyśleć swoje zachowanie i zrozumieć swój błąd. Jednak trzeba wiedzieć, jak to robić mądrze.

Dziecko, które wg ciebie rozrabiało, najpewniej świetnie się bawiło, a nagłe odesłanie na krzesełko, może wywołać niepotrzebny stres i dezorientację. Malec nie będzie wiedział, czego chce mama lub tata, a do tego przerwał świetną zabawę. To może dać zupełnie przeciwny efekt! Specjaliści zalecają, by taka izolacja była konsekwencją, o której dziecko zostało poinformowane wcześniej. Chodzi o powiedzenie, co się stanie, jeśli dziecko nie przestanie, a potem konsekwentnym dotrzymaniu słowa. „Nie przestałeś skakać na kanapie, więc idziesz do swojego pokoju na 3 minuty”. Eksperci ostrzegają jednak, że taka metoda nie może być karą samą w sobie i nie może być stosowana zbyt często. Drugim błędem jest oczekiwanie, że dziecko samo z siebie wyciągnie wnioski. Malcowi trzeba w tym trochę pomóc i niezbędna jest ku temu rozmowa, gdy dziecko już się uspokoi. Chodzi o to, by rodzic zrozumiał motywację dziecka, a malec emocje i obawy rodzica. Tylko wyjaśnienie sytuacji może przynieść efekty.

4. Indywidualne podejscie

Warto wiedzieć, że izolacja nie dla każdego, a zbyt często używana, może stać się nieskuteczna. Metoda ta może działać pod warunkiem, że jest to przemyślana decyzja. Czasem pomysł na time-out bardziej wynika z faktu, że to rodzic potrzebuje oddechu, a nie dziecko. Co więcej, metoda taka nie musi być skuteczna w przypadku każdego dziecka. Gdy malec jest przytłoczony emocjami, nie wie, co się, zanim dzieje, co więcej nie posiada kompetencji, by samodzielnie sobie poradzić z uspokojeniem się. Jeśli w takiej sytuacji zostanie samo, może poczuć się odrzucone, bo nie rozumie sytuacji. Bardzo zdenerwowane dziecko może potrzebować czułości, bliskości i wyjaśnienia, co się wydarzyło. Niektóre dzieci, jak np. moja córka, potrzebują bardzo dużo czasu na refleksję. Taki ma charakter i już się nauczyliśmy, że nikt i nic nie przyspieszy tego, co dzieje się w jej głowie. Może się bawić i normalnie funkcjonować przez cały dzień, a refleksja przychodzi dopiero wieczorem i wtedy jest nasz czas na rozmowę.

5. Przerwa dla rodzica

Zastanów się, co twój krzyk ma na celu, czy twoja nerwowa reakcja może wpłynąć pozytywnie na zachowanie dziecka. Czasem frustracja i bezsilność jest tak duża, że to rodzic potrzebuje chwili spokoju. Jeśli czasem zdarza ci się tracić równowagę, pomyśl nad metodą, która będzie ci pomagać w takich momentach, np. liczenie do dziesięciu, wyjście do drugiego pokoju, telefon do przyjaciółki. Gdy poczujesz, że za chwilę nie wytrzymasz, dotknij dziecko i powiedz, że potrzebujesz chwilę, by ochłonąć, bo jesteś bardzo zdenerwowana i wyjaśnij dlaczego. Mówienie o uczuciach pomaga dziecku lepiej zrozumieć emocje. Pamiętaj, że nie może to być obrażanie się. Gdy ci przejdzie złość, wróć spokojnie do tematu. Omówicie, co się stało. Wykaż empatię, wyjaśnij np. że rozumiesz, że dziecko się świetnie bawiło, czy zdenerwowało, ale dana sytuacja jest np. niebezpieczna.

Rozmowa (a nie wykład!) może dać znacznie więcej korzyści, gdyż małe dziecko nie jest jeszcze w stanie samodzielnie domyślić się wielu rzeczy i wyciągać wniosków. Bycie razem daje ci jako rodzicowi znacznie większą szansę pracy z dzieckiem niż jego izolowanie. Otwarta relacja i możliwość rozmowy o emocjach i uczuciach w trudnych sytuacjach wpływają pozytywnie na relacje rodzic-dziecko.

Trenowanie, a nie tresowanie

Pamiętaj, że dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej jakiegoś powodu (i nie nie jest to złośliwość). Jeśli przedszkolak skacze po łóżku, widocznie ma taką potrzebę, jednak jeśli nie odpowiada to tobie, bo np. uważasz, że jest to niebezpieczne, znajdź alternatywę np. piłkę do skakania na podłodze. Postaraj się przewidywać zachowania dziecka i uprzedzaj, jakie są twoje oczekiwania. Mów jasno i prosto. Utrwalanie zasad i oczekiwań zawczasu jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które często popełniają te same przewinienia. Takie zachowanie rodzica daje dziecku jasne wskazówki, których dziecko tak bardzo potrzebuje.

 

Źródło: nytimes.com

Zobacz także
mama podnosi córkę, dziecko przytula się do mamy

Zamiast NIE! – 30 pozytywnych zdań, które dziecko musi usłyszeć

Błędy wychowawcze

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Dorota Zawadzka radzi: jak kontrolować emocje?

Emocje pod kontrolą: jak to zrobić? Pytamy Dorotę Zawadzką [WIDEO]

Inteligencja emocjionalna dziecka

Czy umiesz rozpoznawać emocje dziecka? [QUIZ]



 

Przemoc wobec dziecka: jak reagować? Gdzie zgłosić? [WIDEO]

rodzice, matka, dzieci
Wychowanie
Kto jest dla dziecka autorytetem?
Dziecko samo wybiera osoby, które chce naśladować. Czy można sprawić, by tym kimś stałaś się ty lub tata dziecka? Sprawdź!

Ponad 15 lat temu TNS OBOP przeprowadził ankiety wśród Polaków i 36 procent z nich przyznało, że nie mają żadnych autorytetów . Nikt im nie imponował, nikogo nie próbowali naśladować . Dziesięć lat później powtórzono badania. I tu wielkie zaskoczenie – okazało się, że młodzi ludzie coraz częściej liczą się ze zdaniem swoich rodziców, dziadków i innych członków rodziny... nawet jeśli czasem trudno to zauważyć. Co możesz zrobić, byś i ty stała się autorytetem dla swojego dziecka? Bądź dla dziecka przewodnikiem Najważniejszą i jednocześnie najtrudniejszą rolą rodzica jest mądre wyznaczanie granic . Na tyle dalekich, by dziecko czuło, że ma wybór i na tyle bliskich, by nie działało na swoją szkodę. Dobry rodzic nie boi się też rozmów o swoich emocjach, uczuciach i zachowaniach. Wszystkich! A nie tylko tych wzorcowych. Dzieci o wiele bardziej ufają odruchom człowieczeństwa niż świątobliwości i doskonałości bez skazy. W życiu najlepiej sprawdza się bycie rodzicem-przewodnikiem. Zobacz też: 8 zasad okazywania dziecku szacunku Rozmawiaj z dzieckiem Odpowiadaj na wszystkie pytania dziecka, rozmawiaj na różne tematy (od samochodów, przez naukę aż po seks). Według sondaży rodzice najczęściej przepytują dzieci, zamiast z nimi rozmawiać. Chcą wiedzieć co zjadły w przedszkolu, czy dostały jakieś stopnie w szkole etc. Tymczasem mogą zapytać, co ich kilkulatki myślą o...  filmie, który ostatnio obejrzały; ostatnim prezencie; przeczytanej książce; postaciach z ulubionej bajki; wspólnych sąsiadach; znajomych z podwórka; jakimś sportowcu, któremu dziecko kibicuje; wspólnych zabawach. Naprawdę jest o czym rozmawiać! Czytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie Nie bądź dla dziecka tyranem „Najważniejsza jest dyscyplina " – mówią niektórzy dorośli i ćwiczą swoje pociechy w przestrzeganiu sztywnych zasad,...

BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta
Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?
Przed wami cudowne wydarzenie – pierwszy „prawdziwy” obiadek czy przekąska pijącego do tej pory tylko mleko niemowlęcia. Wybraliście rozszerzanie diety metodą Bobas Lubi Wybór? Oprócz aparatu fotograficznego przygotujcie do tego jeszcze rodzinę i dom. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nowe dania zostały wprowadzone z sukcesem i… w dobrej atmosferze.

1. Kiedy zaczynamy BLW? 2. Gdzie najlepiej jeść posiłki? 3. Jakie sprzęty przydadzą się do wprowadzenia BLW? 4. Co podać na pierwszy posiłek dziecka? 5. Jak może wyglądać pierwszy posiłek zgodny z zasadami metody BLW? Przeczytaj też rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” Ktoś ładnie napisał, że BLW to ukochana metoda karmienia dziecka, która jednak w oczach rodziców wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaufać dziecku , które, skoro potrafi samo nauczy się raczkować , samo usiądzie i samo wstanie, jest w stanie również samo nauczyć się jeść. Zadaniem rodzica zaś jest po prostu dać mu taką szansę: podawać różne produkty, obserwować, co maluszkowi podpasowuje (bardzo często z czasem je on wszystko!) i kontrolować jego bezpieczeństwo . A teraz konkrety: Kiedy zaczynamy BLW? O gotowości dziecka do rozszerzania diety metodą BLW przeczytasz dokładnie w tekście Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW ? Jednak oprócz tam wymienionych oznak, ważna jest też pora pierwszego posiłku . Pierwsze niemleczne produkty warto podać wtedy, kiedy maluch jest wyspany i jakąś godzinę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Chociaż my nie zasiadamy (a przynajmniej nie powinniśmy) siadać do jedzenia na wpół syci, to dziecko nie powinno być głodne! Przecież ono nie wie jeszcze, że te przedmioty, które wkłada do buzi, służą do najedzenia się. Chętnie je gryzie i żuje, ale zaspokajanie głodu kojarzy z karmieniem piersią na żądanie przez mamę lub butelką. Dlatego pozwól malcowi być tylko nieco głodnawym, a jego dobry nastrój da mu więcej ochoty do eksperymentowania z leżącym na talerzyku czy tacce jedzeniem. Gdzie najlepiej jeść posiłki? Zazwyczaj najłatwiej, bo robiąc najmniej uciążliwy bałagan, jest karmić dziecko w kuchni . Jeśli macie stół właśnie...

Krzyki, złość, bicie, gryzienie: jak poskromić agresję dziecka?
AdobeStock
Wychowanie
Jak radzić sobie z agresją u dzieci? Kiedy świadczy o zaburzeniu, a kiedy jest typowym objawem dorastania?
Eksperci przekonują, że pewien poziom agresji u dzieci jest normalny. Zamiast krzyczeć, złościć się i dawać klapsy, wystarczy odwrócić uwagę malca.

„Aby dziecko mogło zachowywać się lepiej, potrzebuje tyle samo empatii i wsparcia, co osoba w depresji, choć tego typu zachowania zwykle nie zachęcają nas do bycia empatycznym” – twierdzi Dave Anderson, psycholog z Child Mind Institute w Nowym Jorku. Istnieje przekonanie, że złe zachowanie dziecka odzwierciedla jego kiepskie wychowanie, a w rzeczywistości może ono wynikać z pewnych problemów natury biologicznej. W takich przypadkach typowe reakcje rodziców mogą nie przynieść pożądanych rezultatów, czyli poprawy zachowania malca. Dzieci biją, gryzą, kopią             Pediatrzy pod kierownictwem Michaela F. Lorbera przeprowadzili badanie, w którym przyjrzeli się 477 dzieciom w wieku od 6 do 24 miesięcy. Ich matki miały notować, jak często maluchy wykazywały się negatywnym zachowaniem, łącznie z biciem, gryzieniem i kopaniem. Wyniki obserwacji opublikowano na łamach Journal of Pediatrics. Okazało się, że tego typu zachowania były dość powszechne, w dodatku nasilały się wraz z wiekiem, a punkt kulminacyjny następował zwykle u dwulatków. Na tej podstawie naukowcy polecili pediatrom, by uspokajali rodziców, martwiących się niewłaściwym zachowaniem swoich dzieci. Zaznaczali jednak, że tego typu wybuchy agresji powinny być od początku zmieniane. Rodzice powinni ustalać jasne granice i reagować w odpowiedni sposób. Zamiast karać jednak dziecko wrzaskiem, gniewem lub klapsem, lepiej odwrócić jego uwagę i nakierować ją na coś zupełnie innego. Niektóre dzieci zachowują się wyjątkowo agresywnie Naukowcy podkreślają, że wybuchy agresji to typowe zachowanie u najmłodszych , jednak u niektórych dzieci zdarzają się one wyjątkowo często i są bardziej nasilone. Wówczas potrzebna jest inna forma pomocy, takie problemy z zachowaniem mogą utrzymywać się dłużej, nawet u starszych dzieci. Jeśli wybuchy agresji u dziecka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak