Jak włączać dziecko w prace domowe
Fotolia
Wychowanie

Czy włączać dziecko w prace domowe? Jak to zrobić mądrze?

Małym dzieciom udział w pracach domowych najczęściej kojarzy się z zabawą. Warto to wykorzystać oswajając młodych domowników z ich obowiązkami.

Odkurzanie, segregowanie prania, wycieranie kurzy – wszystkie czynności domowe, które większości dorosłych kojarzą się z przykrym obowiązkiem, dla małych dzieci są lepszą rozrywką niż niejedna zabawa.  Dwuletnie dzieci chętnie pomagają swoim rodzicom i aktywnie uczestniczą we wspólnych pracach. Dla rodziców to najlepszy moment, aby rozpocząć naukę dzielenia się obowiązkami. Im później rodzice zaczynają oswajać dzieci z obowiązkami domowymi, tym bardziej one zaczynają traktować to jako wymuszoną konieczność.

Przyzwyczajanie dziecka, że również do niego należy dbanie o porządek w domu, jest niczym innym jak wyznaczaniem pierwszych obowiązków. Ważna jest konsekwencja i ustalenie reguł, które z czasem staną się dla dziecka stałym punktem porządku dnia. Co to oznacza w praktyce? Po kolei – poranna pobudka kończy się ścieleniem łóżka, talerz po śniadaniu odnosimy do kuchni, sprzątamy po sobie zabawki, a czyste ubrania chowamy do szafy, podobnie jak kurtkę czy buty po powrocie z podwórka. To oczywiście tylko przykłady, ale pokazujące jakie zachowania kształtują nasze późniejsze przyzwyczajenia. Jeśli więc nie chcemy „obsługiwać” naszego dziecka pozwólmy mu na samodzielność.

Jak przez zabawę nauczyć dzieci samodzielności?

Nauka samodzielności dziecka to także nauka cierpliwości i wyrozumiałości dla dorosłych. Wiadome jest, że nasze dziecko nie wytrze mokrej plamy z podłogi tak dokładnie jak my, ale pozwólmy mu działać. Jako wprowadzenie można wykorzystać gry dla dziewczyn i chłopców z cyklu „dom” przygotowane przez serwis Ciufcia.pl. Dzięki nim dziecko może poznać zasady sortowania zabawek, opanować ewentualny strach przed głośnym dźwiękiem odkurzacza, ale przede wszystkim pozwalają im na eksperymentowanie w bezpiecznych warunkach z takimi urządzeniami jak toster czy palnik gazowy. Dziecku daje to możliwość zrozumienia działania danego urządzenia, a rodzicowi wyjaśnienie niebezpieczeństw związanych z przedmiotami tego rodzaju.

Jak mądrze przydzielać dziecku obowiązki domowe?

Włączając dziecko w prace domowe ważne jest, aby nie przytłoczyć go obowiązkami. Zbyt wiele zadań, które dodatkowo mogą wydać się dziecko trudne do wykonania, mogą je tylko zniechęcić. Dlatego warto również pamiętać o chwaleniu, także jeśli zadanie nie zostało zrealizowane do końca poprawnie. Liczą się dobre chęci, które należy nagradzać. Zakres i stopień trudności powierzanych dziecku prac należy dostosować do wieku.
Dzieci w wieku dwóch – trzech lat, które zafascynowane światem dorosłych chętnie naśladują wykonywane przez nich czynności warto przede wszystkim nauczyć odkładania zabawek na swoje miejsce. Pozwólmy dziecku wrzucić ubrania do pralki czy zetrzeć kurze z niewysokich mebli. Przedszkolaki mogą już z powodzeniem pomagać nam w gotowaniu, przynajmniej robieniu kanapek czy mieszaniu i dodawaniu składników w przypadku bardziej skomplikowanych potraw. Dzieci w tym wieku wymagają towarzystwa i współudziału rodziców, gdyż ich zapał do wykonywania prac domowych nieco słabnie. Wraz z wiekiem zadania należy urozmaicać, gdyż zainteresowanie takimi pracami wśród dzieci w wieku szkolnym z roku na rok maleje.
Pamiętajmy rodzice, że to my jesteśmy dla dzieci przykładem i wzorem do naśladowania. Wymagając od dziecka utrzymywania porządku, sami także musimy dbać o czystość swojego otoczenia. Ustalając podział prac domowych warto stworzyć plan porządków, który należy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to np. sprzątania pokoju, wynoszenia śmieci czy podlewania kwiatów, Dobrze, aby każdy z domowników miał przydzielone swoje obowiązki  i dyżury, aby dziecko zrozumiało, że dbanie o porządek w domu należy do wszystkich jego mieszkańców.  

Włączanie dziecka w prace domowe to proces powolny, ale i wieloetapowy. Jedynie systematyczne wprowadzanie dziecka w świat dorosłych obowiązków domowych może zakończyć się sukcesem. Im dłużej dziecko będzie kojarzyło codzienne czynności domowe z zabawą, tym dłużej rodzice mają szansę cieszyć się obowiązkowością najmłodszych domowników.

Magdalena Ulasińska, psycholog

Polecamy: Zabawki, które pomagająw nauce obowiązków domowych

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

czy chłopcy powinni pomagać w domu
Facebook / Nikkole Paulun
Aktualności
"Mój syn nigdy nie będzie zbyt męski, żeby gotować i sprzątać"
Ta mama ma ważne przesłanie do rodziców: nauczcie synów gotować i pomagać w domu! Nam podoba się jej apel, a wam?

Dzieci mogą z powodzeniem wykonywać różne obowiązki domowe – przekonuje   Nikkole Paulun (występował w programie MTV o nastoletnich mamach) i pokazuje na Facebooku swojego 6-letniego syna podczas wykonywania różnych prac domowych. Jej celem było zwrócenie uwagi rodziców na to, że dzieci nie tylko mogą pomagać w domu, ale też, że jest to im potrzebne, żeby nauczyć się samodzielności , a w przyszłości być pożytecznymi członkami społeczeństwa. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy Nikkole ma rację, czy może przesadza? Zobaczcie jej post i przeczytajcie jej przesłanie. Nas bardzo to przekonuje, a was? "Uczę mojego syna gotować i wykonywać prace domowe . Dlaczego? Ponieważ obowiązki domowe nie są tylko dla kobiet . Ponieważ pewnego dnia będzie być może singlem, mieszkającym samotnie i będzie wiedział, jak zrobić pranie i nie zamawiać codziennie jedzenia na wynos. Ponieważ pewnego dnia być może będzie chciał zaimponować ukochanej własnoręcznie przygotowanym posiłkiem. Ponieważ któregoś dnia może mieć dzieci i żonę, i będzie musiał uczciwie wziąć na siebie część obowiązków domowych. Ponieważ ja jestem z pokolenia, które narzeka, że szkoła nie nauczyła nas gotować, prać, wiązać krawatów i płacić podatki. Ponieważ nauka robienia tych wszystkich rzeczy i bycia przydatnym członkiem społeczeństwa, zaczyna się ode MNIE. Ponieważ to jest w porządku, żeby pozwolić dziecku być dzieckiem , a jednocześnie przekazywać mu lekcje na całe życie. Mój syn nigdy nie będzie zbyt "męski", żeby gotować i sprzątać. Będzie tym typem mężczyzny, który po zmianie koła w samochodzie, będzie sprawdzać pieczeń w piekarniku. Który będzie umiał segregować pranie i kosić trawę. Pamiętajcie, rodzice, mężczyzna, który uważa, że nie powinien gotować albo wykonywać prac domowych, kiedyś był chłopcem, którego tego nie nauczono"...

mama i syn
Fotolia
Aktualności
10 umiejętności, których musisz nauczyć synka, by był dobrym mężem!
To nie są wymyślne i bezsensowne zasady. To nie są rzeczy, których nie można nauczyć dziecka. To są umiejętności, które uszczęśliwią w przyszłości Twoją synową i wnuki :-)

Dzieci zawsze dorastają, jedne wcześniej, inne później, ale kiedyś muszą odejść z domu i wejść w dorosłe życie. To, jak je sobie ułożą, zależy od nich... ale i trochę od nas. Gdy przekażemy im wartościowe rady, gdy nauczymy je podstawowych czynności, które muszą wykonywać dorosłe osoby, poradzą sobie w przyszłości. Wcale nie jest korzystne dla dziecka, gdy odsuwamy go od wszelkich prac domowych . Sprzątanie, gotowanie, wynoszenie śmieci... Najpierw dzieci są za małe, potem szkoda odrywać je od nauki, a z czasem na wymaganie od nich pomocy, jest już za późno. Jak tego uniknąć, jak sprawić, by w przyszłości nasi synowie stali się podporą dla swoich partnerek i wzorem dla dzieci. Jak, idąc dalej, pomóc im stworzyć partnerski związek oparty na wspólnej pracy i bliskości? Jest na to 10 sposobów. Naucz dziecko prac domowych ;-) 1. Robienie prania Wiadomo, że 2-latek sam tego nie zrobi, ale może nam towarzyszyć przy segregowaniu brudnych ubrań, wkładaniu ich do pralki i włączania odpowiednich przycisków. Gdy będzie to robił z nami często, po kilku latach obsługę pralki, będzie miał w małym paluszku. 2. Gotowanie Dziecko, które uczestniczy od najmłodszych lat w kuchni, jest zdecydowanie bardziej otwarte na nowe smaki, przekonuje się do rozszerzonego menu. Obieranie marchewki, czy krojenie ogórka chłopcy w wieku 5-7 lat, traktują jako wyzwanie i dowód na dojrzałość. Wykorzystajmy to, nawet jeżeli nie obudzimy w dziecku mistrza, to wspólne spędzanie czasu w kuchni, będzie ś wietnym powodem do rozmów i poznawania się. 3. Odkurzanie Nie jest fanaberią, jak niektórzy twierdzą, kupowanie dzieciom zabawek imitującym sprzęty kuchenne, czy służące do sprzątania. Zabawkowy odkurzacz dorastające dziecko, z chęcią zamieni na ten "prawdziwy", a przy okazji odkurzy mieszkanie. Przeczytaj: Rodzice i obowiązki. Sprawdź ile tak naprawdę...

prawa i obowiązki dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Prawa i obowiązki dziecka: co się dziecku należy, a czego można od niego wymagać
Nie ma lepszych ani gorszych dzieci, każde ma takie same prawa. To inaczej niż z obowiązkami − te dziecku wyznacza rodzic, więc mogą być różne. Ale uwaga, nie wolno łączyć praw z obowiązkami i uzależniać jednych od drugich!

Każde dziecko na świecie rodzi się z takimi samymi prawami. Gwarantują mu one bezpieczeństwo życia oraz stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju . Co innego z obowiązkami nakładanymi na dziecko − w tej sprawie każda rodzina indywidualnie decyduje, jakie one będą. Zobacz, jakie prawa ma twoje dziecko, a czego możesz od niego oczekiwać. Spis treści: Prawa dziecka Obowiązki dziecka zapisane w prawie Obowiązki dziecka wyznaczane przez rodziców Prawa dziecka nie mogą zależeć od spełnienia obowiązków Prawa dziecka Prawa dziecka to nie jest luźne pojęcie, ale konkretne zapisy prawne, ściśle poszeregowane i spisane w Konwencji o Prawach Dziecka. Dokument składa się z 54 artykułów, w których zapisano wszystkie prawa przysługujące dzieciom - cywilne, polityczne, ekonomiczne, socjalne i kulturalne. Do najważniejszych praw dziecka należą: prawo do życia i rozwoju - co oznacza, że nikogo nie wolno pozbawić życia, a dorośli muszą stworzyć dziecku warunki do prawidłowego rozwoju, prawo do życia bez przemocy i poniżania - bicie, znęcanie, okrutne i poniżające traktowanie dziecka są niedopuszczalne i karalne, prawo do wychowania w rodzinie - nikomu nie wolno zabrać dziecka od rodziców, chyba że robią mu krzywdę lub je zaniedbują; gdyby zdarzyło się, że rodzice rozstaną się, dziecko ma prawo do kontaktów z zarówno mamą, jak i z tatą, prawo do wypowiedzi - oznacza, że w ważnych sprawach dotyczących dziecka może ono wygłosić swoje zdanie, opinie, oświadczyć własną wolę, prawo do swobody myśli, sumienia, religii - kiedy dziecko jest wystarczająco świadome, może samo decydować o swoim światopoglądzie, jedynie wcześniej rodzice mają prawo nim kierować, prawo do tożsamości - dziecko musi mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie, gdy ma już 13 lat musi być zapytane o zgodę, gdyby miało zostać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz