lalka Barbie, Lammily
Fotolia
Wychowanie

Być jak Barbie czy jak Lammily?

Lalka Barbie od lat jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek. Coraz częściej jednak zarzuca się jej, że ma negatywny wpływ na dziewczynki. Czy nowa lalka Lammily będzie dobrą alternatywą dla Barbie?

Piękna, długonoga, z idealną figurą, nieskazitelną cerą i śnieżnobiałym uśmiechem, zawsze ubrana w najmodniejsze ciuchy – oto lalka Barbie, obiekt pożądania milionów dziewczynek na całym świecie. Jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą i podają coraz to nowe przykłady niekorzystnego wpływu Barbie na małe dziewczynki. Ale czy niewinna lalka naprawdę może być powodem zaburzeń rozwojowych u dzieci i spadku poczucia własnej wartości? I czy Lammily, nowa, bardziej ludzka Barbie, stanie się lekiem na całe zło?

Zgubny wpływ Barbie

Lalka Barbie ma już ponad pół wieku. Zabawka została stworzona przez Ruth Handler, współzałożycielkę firmy Mattel, i po raz pierwszy zaprezentowana w 1959 roku na targach zabawek w Nowym Jorku. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Barbie jest bohaterką filmów, książek, kolorowanek i gier dla dzieci, ma też swój profil na Facebooku, a nawet na Instagramie, gdzie prezentuje stylizacje w duchu Barbie style. Jej wizerunek można znaleźć niemalże na każdym produkcie przeznaczonym dla dzieci – plecakach, piórnikach, zeszytach, ubraniach, a nawet artykułach spożywczych i higienicznych.
Piękna, szczupła, wysoka, modna chce być przyjaciółką każdej dziewczynki. Jednak mimo że jedno z haseł reklamowych firmy produkującej znane lalki brzmi: „Barbie może być kim zechce”, to okazuje się, że dziewczynki, które są fankami Barbie wcale tak o sobie nie myślą.
Badania eksperymentalne przeprowadzone przez dr Aurorę Sherman z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie i dr Eileen Zurbriggen z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że zabawa lalkami Barbie może wpływać na preferencje zawodowe dziewczynek i utrwalać zgubne stereotypy płciowe. Okazało się bowiem, że dziewczynki, które bawiły się tą najbardziej znaną lalką świata, widzą dla siebie mniej możliwości rozwoju niż ich rówieśnicy płci przeciwnej i uważają, że  w przyszłości nie mogą wykonywać tych samych zawodów co chłopcy. Takich ograniczeń nie dostrzegają natomiast dziewczynki bawiące się lalkami mającymi mniej wyeksponowane cechy płciowe. Dla fanek Barbie istotne staje się zatem nie zainteresowania i umiejętności, lecz wygląd.

Zobacz także: Jak budować u dziecka wiarę w siebie?

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Nowe lalki Barbie - zaskakująca kolekcja na 2019 rok
AdobeStock
Aktualności
Lalki Barbie z kolekcji na 2019 rok zaskakują różnorodnością!
Firma Mattel już od kilku lat zmienia nieco wygląd popularnych lalek, by były one bardziej naturalne, niewyidealizowane w porównaniu z tymi klasycznymi. Tym razem stworzyła naprawdę nietypowe modele. Co o nich myślicie?

Fani słynnych lalek mają powody do zadowolenia. Teraz Barbie wyglądają jeszcze bardziej naturalnie. Od 2016 roku modele lalek Barbie Fashionistas stają się coraz bardziej zróżnicowane . Posiadają już do wyboru 7 typów ciała, 11 odcieni skóry i 28 fryzur. W 2019 czeka nas kolejna nowość. Firma Mattel z okazji 60. rocznicy urodzin Barbie ogłosiła, że pojawią się jeszcze inne modele. Nowa linia ma być jeszcze bardziej otwarta na odmienność. Zobaczcie, jakie lalki będzie można kupić:         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Barbie (@barbie) Lut 11, 2019 o 1:02 PST Lalki Barbie coraz bardziej „ludzkie” Lalki Barbie z serii z 2019 roku pojawią się w sprzedaży jesienią. Będą miały mniejszy biust, szerszą talię i bardziej zarysowane ramiona. A co najważniejsze, wśród lalek znajdą się też dwa modele z trwałymi upośledzeniami ruchowymi – z protezą nogi oraz na wózku inwalidzkim. Zobacz też: Pani Ania daje lalkom drugie życie i bardzo ważne zadanie Zespół odpowiedzialny za tworzenie nowych Barbie współpracował ze szpitalem UCLA Mattel Children's Hospital, a także z ekspertami od wózków inwalidzkich, aby upewnić się, że lalki będą wyglądać tak realistycznie, jak to tylko możliwe. Nie obyło się też bez konsultacji społecznych. 12-letnia Jordan Reeves, która sama posiada protezę nogi, zwróciła uwagę na fakt, że protezy u lalek powinny być usuwalne. Lalki dla rocznej dziewczynki - opinie Mattel podejmuje temat niepełnosprawności Przez ostatnie 60 lat Barbie była dla wielu dziewcząt niedoścignionym wzorem kobiecości. Mattel chce w końcu to zmienić, stąd pomysł na nowe, nietypowe modele. W...

Hello Barbie
materiały producenta
Aktualności
Lalka z podsłuchem?
Lalka Hello Barbie jest naprawdę wyjątkowa: można z nią rozmawiać godzinami. Ale czy na pewno warto?

Interaktywna lalka Hello Barbie *  odpowiada na  pytania, dzieli się własnymi doświadczeniami, a nawet potrafi opowiadać dowcipy. Można z nią rozmawiać godzinami. Lalka nie tylko słucha, ale i pamięta, co się do niej mówi. Dostosowuje się do użytkownika.    "Jest jak prawdziwa przyjaciółka!" –  zachwalają producenci. Czy na pewno? Mam wątpliwości. Z Hello Barbie da się pogadać dlatego, że ma wbudowany mikrofon, wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy oraz sztuczną inteligencję.  Komunikuje się z serwerami producenta, gdzie znajdują się nie tylko odpowiedzi lalki (8 tysięcy do wyboru), ale i przechowywane są zrobione przez nią nagrania. – To może być niebezpieczne! –  ostrzegają media, także polskie. Usłyszy i nagra? Cytowany przez media specjalista do spraw bezpieczeństwa, Matt Jakubowski,  ostrzega, że zabawkę można zhakować i dzięki temu dotrzeć do przechowywanych w serwerze nagrań. Dzięki temu da się –  jeśli nie teraz, to  w najbliższej przyszłości –  poznać nie tylko powierzone lalce sekrety, ale także słuchać na bieżąco wszystkiego, co dzieje się w domu . Niewinna zabawka może być więc wykorzystana jako urządzenie do podsłuchiwania domowników , przy którego pomocy będzie można zlokalizować dom, uzyskać dostęp do domowej sieci etc. Jakubowski uważa także, że hakerzy lada moment będą w stanie przejąć serwery i odpowiadać w imieniu lalki .  A co będą mówić? Któż to może wiedzieć? W oficjalnym oświadczeniu producent lalki, firma Mattel  zapewnia, że system zamontowany w lalce będzie wyposażony w kilka opcji bezpieczeństwa (m.in. pozwalających rodzicom na kontrolowanie treści wymienianych przez dziecko z zabawką, a także w możliwość skasowania zarejestrowanych nagrań (źródło: Guardian, pcworld, ...

Martyna Wojciechowska
Instagram
Aktualności
Wojciechowska otrzymała własną lalkę Barbie [FOTO]
Kolekcja lalek „Shero” poświęcona jest kobietom, które mogą być inspiracją dla małych dziewczynek. Do tej wyjątkowej drużyny włąsnie dołączyła pierwsza Polka.

Kultowa Lalka Barbie przez lata była najbardziej pożądaną zabawką. Sama pamiętam, jak każda z nas w przedszkolu chciała ją nie tylko mieć ale być jak Barbie. Z czasem specjaliści i rodzice zaczęli mieć wątpliwości czy te niemożliwe do osiągnięcia proporcje nie wpływają niekorzystnie na małe dziewczynki. Duży biust, wąska talia i idealne włosy zwracały uwagę przede wszystkim na perfekcyjny wygląd. Marce zaczęto zarzucać, że od małego uczy dziewczynki, że powierzchowność jest najważniejsza. Kontrowersje wokół Barbie sprawiły, że firma Mattel postanowiła produkować lalki, które będą miały różne figury, odcienie skóry, narodowości i profesje . Zgodnie z nowym hasłem każda dziewczynka może zostać, kim chce. Trzy lata temu narodził się także wyjątkowy projekt Barbie „Shero” . Kobiety, które łamią stereotypy Mattel nie tylko zaczął pokazywać różnorodność, ale poszedł o krok dalej i za pomocą lalek uczy, że nie tylko wygląd się liczy . Nazwa projektu to połączenie żeńskiego zaimka osobowego „she”, czyli „ona” i wyrazu „hero”, czyli „bohater”. Za lalkami stoją wyjątkowe kobiety z krwi i kości, które mogą być wzorem do naśladowania. „Misją projektu stała się chęć inspirowania dorastających dziewczynek , a jego celem jest uhonorowanie wyjątkowych kobiet, które łamiąc stereotypy i przesuwając granice własnych możliwości, stają się wzorem dla innych. Od 2015 roku w USA, a od 2018 roku także w innych krajach, tytuł Barbie  „Shero” otrzymują silne i niezależne kobiety, które nagradzane są lalką zaprojektowaną na ich podobieństwo” tłumaczą pomysłodawcy.     Post udostępniony przez Barbie (@barbie) Mar 6, 2018 o 12:12 PST Pierwszą Barbie Shero uhonorowano Zendayę Coleman, amerykańską aktorkę, tancerkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak