pałac Disneya
fotolia.com
Wychowanie

Dlaczego Księżniczki Disneya są złe dla dziewczynek i dobre dla chłopców?

Bajki Disneya, w których głównymi bohaterkami są księżniczki, potęgują stereotypy - dowodzą badania. Dziewczynki nie podejmują wyzwań, gorzej radzą sobie z matematyką. Chłopcy po obejrzeniu bajek stają się bardziej czuli i empatyczni.

Rodzice coraz uważniej dobierają repertuar filmowy dla swoich dzieci. Ale logo Disney’a działa na wszystkich uspokajająco - przecież to są filmy specjalnie dla dzieci! Rodzice włączają je z czystym sumieniem, a dzieci je uwielbiają. 

Księżniczki Disneya źle wpływają na dziewczynki

Tymczasem badania przeprowadzone przez profesor Sarah M. Coyne z Birgham Young University pokazują, że filmy z serii Księżniczki Disneya to nie są całkiem niewinne produkcje. Co prawda nie wpływają negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez małe dziewczynki, ale w dłuższej perspektywie zachęcają je do przyjmowania „stereotypowo kobiecych” postaw, które - nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach są raczej ograniczające dla dziewcząt niż pożądane. 

Księżniczki Disneya - nie takie bezpieczne, jak się rodzicom wydaje

„Wydaje mi się, że rodzice myślą, że kultura Księżniczek Disneya jest bezpieczna. To słowo przewija się wciąż w rozmowach - bezpieczna. Ale jeżeli naprawdę się nad tym zastanowić, rodzice powinni mieć na uwadze długofalowe skutki nasiąkania przez dzieci tą kulturą” - mówi prof. Coyne. 

Badanie kultury Księżniczek Disneya

Warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia, bo sprawdziła dokładnie, jak przedszkolaki reagują na zabawki i filmy Disneya. Prof. Coyne przebadała 198 dzieci w wieku przedszkolnym pod kątem zaangażowania w „kulturę księżniczek”. Rozmawiała z rodzicami i nauczycielami dzieci, a także obserwowała, jak szeregują zabawki od najbardziej do najmniej ulubionej. Dzieci mogły wybierać zabawki z 3 grup - „dziewczęcej” (lalki, zestawy do kawy itd.), „chłopięcej” (samochody, figurki, narzędzia itd.) i neutralnej (puzzle, farby itd.). 

Ogólne wyniki tego badania nie były bardzo odkrywcze - 96 proc. dziewczynek i 87 proc. chłopców oglądało bajki Disneya o księżniczkach, a ponad 60 proc. dziewcząt i tylko 4 proc. chłopców regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) bawiło się zabawkami z motywem księżniczek. Ale dalsze wnioski powinny zainteresować rodziców.

Okazało się bowiem, że już rok później widać było wpływ tych zabaw, a także oglądanych filmów, na zachowanie dzieci. Na obie płcie wpływało to w taki sposób, że dzieci zachowywały się w bardziej stereotypowo kobiecy sposób. Co w tym złego, można zapytać. Okazuje się, że na dłuższą metę dziewczynki mogą na takim zachowaniu bardzo stracić. 

To może być poważny problem, jeżeli dziewczynki zaczną unikać całych obszarów wiedzy (matematyka, fizyka) uważanych za „niekobiece” albo wierzyć, że jako kobiety mają mniejsze możliwości w życiu. 

„Wiemy, że dziewczynki, które silnie przyswajają sobie stereotypy płciowe, uważają, że nie mogą robić pewnych rzeczy. Są mniej pewne siebie w naukach ścisłych i mniej chętne do próbowania różnych rzeczy i eksperymentowania, bo… nie lubią się brudzić” - podsumowuje Coyne. 

Jak uniknąć złego wpływu Księżniczek Disneya na córkę

Czy można uniknąć negatywnych efektów kultury księżniczek? Oczywiście - trzeba otwarcie rozmawiać z dzieckiem na temat jej dobrych i złych stron. 

Korzystałam z artykułów na temat kultury Księżniczek Disneya zamieszczonych na washingtonpost.com i news.byu.edu 

Czytaj też: Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca? Nie tym razem!

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

newborn
fotolia.com
Noworodek
10 fascynujących faktów o noworodkach
Noworodek płacze i śpi - to popularny pogląd na temat maleńkich dzieci. Tak naprawdę noworodki to dowód na nieskończoną mądrość natury. Dowiedz się, czym mogą cię zaskoczyć!

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem.  2.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią. Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie 3.  Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm. Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} 4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia! Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. ​ 5.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodki nie przepadają za solą. Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia....

dziecko mało mówi
fotolia.com
Rozwój dziecka
Moje dziecko mało mówi
Po 12. miesiącu życia rodzice spodziewają się, że dziecko zacznie mówić. Gdy dziecko wypowiada mało słów, mogą być zaniepokojeni. Sprawdź, kiedy powolny rozwój mowy to powód do zmartwień, a kiedy normalny stan rzeczy.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} Jeśli dziecko po 12. miesiącu życia nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, przede wszystkim upewnij się, czy dobrze słyszy. Zaburzenia słuchu to najczęstsza przyczyna powolnego rozwoju mowy. Wcześnie wykryte, łatwiej skorygować. Najprostszy test słuchu, który mogą przeprowadzić rodzice to obserwacja, czy dziecko reaguje na dźwięki. Udaj się do laryngologa, jeśli: dziecko nie reaguje na swoje imię lub polecenia wypowiadane do niego dziecko nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku nie reaguje na głośne dźwięki w pobliżu nie interesuje się historyjkami, które mu opowiadasz ani książeczkami, które mu czytasz nie powtarza po Tobie sylab, nie próbuje z Tobą rozmawiać (po swojemu) nie gaworzy Mów do mnie, mamo Jeżeli masz już pewność, że dziecko dobrze słyszy, możesz stymulować jego rozwój mowy. Nie chodzi o to, aby je ‚popędzać’. Raczej wspomóc naturalną umiejętność, która i tak by się rozwinęła. Dobrze, aby dziecko potrafiło się komunikować, zanim pójdzie do przedszkola . Większość 3-latków potrafi wypowiadać proste zdania, a niektóre posługują się już piękną polszczyzną. Dzieci, które mają z tym trudności, często czują się wykluczone. Bywa, że z tego powodu zaczynają zachowywać się agresywnie. Mogą też stawiać opór przed chodzeniem do przedszkola.  Jak stymulować rozwój mowy Zapomnij o edukacyjnych płytach i bajkach. Mowa to żywy organizm i dziecko musi ją ćwiczyć z żywym człowiekiem. Czyli z Tobą,...

chłopiec i komputer
fotolia.com
Przedszkolak
Programowanie - nauka przyszłości dla naszych dzieci
Tego trendu rodzice po prostu nie mogą zignorować! Programowanie dla dzieci to umiejętność, która lada moment okaże się bardzo istotna. Dowiedz się, na czym polega nauka programowania dla dzieci i od kiedy warto zaczynać.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none} Co to jest programowanie dla dzieci Programowanie to pójście o krok dalej niż zwykła nauka obsługi komputera na lekcji informatyki. To nauka tworzenia technologii. Ten trend jest już bardzo silny na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce właśnie zyskuje coraz większe znaczenie. Programowanie (coding) to umiejętność napisania własnego programu informatycznego. Może on być bardzo prosty - i pewnie taki będzie w przypadku małych dzieci - ale to nie szkodzi. Chodzi o to, aby zaznajamiać dzieci z taką możliwością.  Programowanie to także cenna umiejętność, która wielu osobom przyda się na rynku pracy. Według badania portalu code.org w 2020 roku w USA będzie szacunkowo o milion więcej miejsc pracy dla programistów, niż ludzi, którzy będą w stanie te stanowiska objąć! U dzieci umiejętność programowania pomaga rozwijać kreatywne myślenie i uczy rozwiązywania problemów. Nauka programowania komputerowego stawia dzieci w zupełnie innej niż dotychczas pozycji. Stają się one nie tylko konsumentami technologii, ale też jej twórcami, a to z kolei uruchamia krytyczne myślenie (także bardzo ważne w dzisiejszym skomplikowanym świecie).  Dlaczego nauka programowania jest taka ważna u dzieci Powiedzmy to sobie jasno - programowanie to ważna umiejętność. Można ją porównać do znajomości języka angielskiego , która jest „obowiązkowa” w naszym - rodziców - pokoleniu.  Nasze dzieci przyszły na świat, w którym nowoczesne technologie są wszechobecne. To, czego my musieliśmy się uczyć od zera, nasze dzieci traktują jak naturalne środowisko. W...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak