Dorota Zawadzka
mat.prasowe/BW
Wychowanie

Dorota Zawadzka: "Marnujemy pierwsze lata dziecka!" [WYWIAD]

W pierwszych latach życia dziecka jego mózg chłonie wszystko jak gąbka, tymczasem coraz częściej do szkół przychodzą dzieci z umysłem nieskażonym wiedzą. Marnujemy ich najlepszy czas" – mówi Dorota Zawadzka, Superniania. Przy okazji wydania jej nowej książki "Misja: szkoła", rozmawiamy o edukacji, wychowaniu i szacunku do dziecka.

Napisałaś książkę dla rodziców 6-latków...

– Od razu muszę ci przerwać, bo to nie jest książka dla rodziców 6-latków, a w każdym razie nie tylko dla nich. ”Misja: szkoła” to książka dla rodziców, których dziecko idzie do szkoły. To dziecko może mieć lat 5, 6, 7, a nawet 8, jeśli rodzice odraczali jego początek edukacji szkolnej.

Co czytelnicy znajdą w Twojej książce?

– Najważniejsze informacje o rozwoju dziecka i dużo podpowiedzi, jak ten rozwój można wspierać. Do tego piszę w niej, jak rozwijać zmysły dziecka, jego naturalne kompetencje i naturalną ciekawość świata. Szukałam takiej książki na naszym rynku i nie znalazłam – a skoro ja nie, to rodzice pewnie też nie znajdą. Szkoda, żeby byli skazani tylko na informacje z internetu, poszarpane, a często też na różnych portalach – sprzeczne same ze sobą.

Mam wrażenie, że rodzice szukają informacji przed porodem i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Potem ich zainteresowanie słabnie.

Rodzice kilkulatków są przekonani, że już wszystko wiedzą. Przekonałam się o tym kilka lat temu, kiedy wchodziła w życie reforma "Sześciolatki do szkoły". Wtedy dla wielu rodziców stałam się wrogiem numer 1, bo głośno mówiłam, że dziecko w wieku 6 lat ma wszelkie kompetencje, żeby podjąć naukę szkolną. Ci, którzy się ze mną nie zgadzali, argumentowali, że tylko oni są w stanie stwierdzić, na jakim etapie rozwoju są ich dzieci.

A tak nie jest?

Uważam, że większość rodziców nie ma kompetencji, żeby ocenić rozwój własnego dziecka. Owszem, świetnie znają swoją córkę czy syna, ale nie są w stanie porównać ich na tle rówieśników. Nie mogą więc stwierdzić, czy dana umiejętność ich dziecka jest adekwatna do jego wieku czy nie. Czy np. jeśli ich dziecko umie narysować kółko, to jest to dużo czy mało.

Dlaczego uważasz, że nie mają kompetencji?

Dlatego, że przez lata często robiłam rodzicom takie ćwiczenie: brałam z podręcznika psychologii rozwojowej 10 zdań dotyczących 3-latka i 10 zdań dotyczących 6-latka. I prosiłam, żeby rodzice wybrali z tej dwudziestki te zdania, które dotyczą ich dziecka. I bardzo często było tak, że rodzice 3-latka wybierali "na wyrost" zdania, opisujące umiejętności dziecka 6-letniego, albo też tak – niestety! – że rodzice 6-latków wybierali zdania,opisujące dziecko w wieku 3 lat! Bo byli przekonani, że 6-latek ma umieć tyle – i nic więcej.

W jaki sposób twoja nowa książka może pomóc rodzicom?

Myślę, że może im pomóc spojrzeć na dziecko jak na komputer, który jest już zaprogramowany i włączony, ale żeby działać, potrzebuje jeszcze danych. I rodzice muszą te dane dostarczyć. Chciałabym zachęcić rodziców, żeby pokazywali swojemu dziecku świat i nie bali się poszerzać jego wiedzę. Uważam, że marnujemy pierwsze lata naszych dzieci. Wśród rodziców pokutuje myślenie, że na naukę przyjdzie czas dopiero, gdy dziecko pójdzie do szkoły i zaprzepaszczają jego najlepsze lata na nicnierobienie.

Jakie są skutki tego nicnierobienia?

Coraz częściej widzę, że do 1. klasy przychodzą dzieci – i te 6-, i te 7-letnie, które nie wiedzą kompletnie nic o świecie. Nie są w stanie złożyć poprawnie zdania, nie umieją powiedzieć, jak mają na nazwisko, albo jakie miasto jest stolicą Polski. A to naprawdę jest wiedza na poziomie przedszkolaka!

Dorota Zawadzka
mat.prasowe

Za mało rozmawiamy z dziećmi?

Przede wszystkim za mało ich słuchamy. Dzieci same chcą wiedzieć więcej, trzeba tylko usłyszeć ich pytania. Wyrastałam w domu, gdzie było bardzo dużo dorosłych: babcia, ciocie, znajomi rodziców i pamiętam, że zawsze, gdy o coś pytałam, oni, pochylali się nade mną z wielka uwagą. Dzięki temu miałam poczucie, że to, co mówię i o co pytam, jest ważne. Takie pochylanie się dorosłych nad dzieckiem nie tylko pomaga mu poszerzać wiedzę, ale też świetnie wpływa na jego poczucie własnej wartości – szalenie istotną cechę w rozwoju i jednocześnie szalenie niedocenianą przez rodziców. Bez niej dziecko nigdy nie wykorzysta potencjału, jaki ma w genach.

Jak możemy wzmacniać poczucie własnej wartości u naszych dzieci?

Wielu rodziców uważa, że lepiej dziecko ganić niż chwalić, bo to pierwsze wychowuje, a to drugie – rozpieszcza. Zwracają bardziej uwagę na jego błędy niż na jego osiągnięcia, tymczasem przecież podstawowa zasada wychowania dziecka brzmi: "Rzecz, na którą patrzymy, rośnie". Pamiętajmy: chwalenie, tak samo jak ganienie dziecka, sprowadza się do jednego: "Rodzice zwrócili na mnie uwagę", a uwaga rodzica to dla dziecka największa nagroda. Jeśli będziemy patrzeć tylko na to, co dziecko robi źle, to ono nie zacznie wzmacniać swoich pozytywnych zachowań! Bo po co, skoro i tak nikt tego nie docenia?

Nie masz najlepszego zdania o nas, rodzicach.

Co roku, podczas naszej wakacyjnej akcji nad Bałtykiem: "Przytulmy lato" obserwuję, jak rodzice nie doceniają i nie szanują swoich dzieci. Przez dwa wakacyjne miesiące prawie codziennie mieszkam w innym hotelu i jem śniadanie w innej hotelowej restauracji, ale wszędzie widzę to samo.

Kliknij: „Przytulmy lato 2016” – darmowe warszaty Doroty Zawadzkiej. Sprawdź, gdzie ją spotkasz!

Dorota Zawadzka
mat.prasowe

Co widzisz?

Na przykład, że dziecko przy śniadaniu samodzielnie nakłada sobie z bufetu rzeczy na talerz i zamiast usłyszeć słowa uznania od rodziców, słyszy tylko: "Czemu wziąłeś to a nie tamto? Czemu tego za mało, a tego za dużo?" I okazuje się, że co by dziecko nie zrobiło, to jest źle. A potem dziwimy się, że nasze dzieci boją się podejmować własnych decyzje. Na każdej plaży widzę, jak rodzice nie szanują swoich dzieci: jak machają im palcem tuż przed oczyma, jak na nie krzyczą, jak swobodnie przy nich przeklinają...

Zwracasz im uwagę?

Często podchodzę i pytam grzecznie: "Przepraszam, czy państwo myślą, że wasze dziecko nie słyszy, jak przeklinacie?" I nieraz takie pytanie pomaga im się otrząsnąć, ale nieraz też usłyszę za plecami: "Ta baba z telewizji się czepia". Bo są i tacy rodzice, którzy są przekonani, że ich dziecko to ich własność i nikomu nic do tego, jak je traktują.

Niedawno czytałam w internecie wywiad z psycholożką, która mówiła, że wychowujemy pokolenie małych manipulatorów. Wielu rodziców w komentarzach pisało, że się z nią zgadzają w 100 procentach.

I to kolejny dowód na to, jak mało rodzice wiedzą o rozwoju swoich dzieci. Często przychodzą do mnie matki dwulatków i już od progu mówią: "Dziecko mi się zepsuło, bo przestało być posłuszne". To mit, z którym walczę od 30 lat – dzieci nie mają być posłuszne! Psy mogą być posłuszne, ale nie dzieci! Wychowanie to nie tresura, to proces, dzięki któremu nasze dzieci mają rozumieć czemu mamy takie a nie inne prośby i polecenia. Mają rozumieć, że gdy mówimy: "Czas do łóżka", to nie mówimy tego, ot, tak sobie, ale że naprawdę jest czas do łóżka. Takie dzieci kończą zabawę nie dlatego, że są posłuszne, tylko dlatego, że rozumieją, że tak trzeba.
 

Dorota Zawadzka
mat.prasowe/ASZ

A jeśli jednak nie rozumieją? To co wtedy?

Oczywiście, że jako rodzice musimy nie jeden raz zdecydować za dziecko, ale powinniśmy też w tych naszych decyzjach brać pod uwagę to, czego ono chce – i rozmawiać z nim. Tłumaczyć mu, czemu robimy tak, a nie inaczej, a nie kwitować jego pytania i bunty zdaniem: "Bo ja tak mówię". 

W młodości często jeździłam jako wychowawczyni na kolonie i pamiętam taki turnus, że wszystkie dzieci na potęgę kupowały te wszystkie kolorowe napoje w woreczkach i inne słodycze i tylko jedna kolonistka, mała Ola – nie. Kiedyś nie wytrzymałam i zapytałam ją: "A ty, Olu, nic sobie nie kupujesz" i ona ze spokojem odpowiedziała: "Nie, ja piję tylko wodę, a ze słodkich rzeczy jem jabłka". I ona wcale nie czuła się jakoś pokrzywdzona, bo po prostu dzięki temu, że rodzice z nią szczerze rozmawiali, ona uwewnętrzniła sobie ich zasady.

Co to znaczy?

To znaczy, że przyjęła zasady rodziców jako swoje własne. Rodzice nie musieli stać nad nią i jej pilnować – zaszczepili w niej wartości, które były dla nich ważne. Ale to na pewno nie udało się im przez zakazy i nakazy, ale przez rozmowy i własny przykład. Właśnie o takie przekazanie zasad chodzi w wychowaniu.

Nie zmuszajmy dziecka, aby się dzieliło czekoladą, ale tłumaczmy mu, dlaczego dzielenie się jest fajne – i pokazujmy, że sami umiemy się dzielić. Nie popychajmy dziecka, żeby pocałowało ciocię na powitanie, ale tłumaczmy, dlaczego warto mówić "dzień dobry" dorosłym – i sami mówmy to "dzień dobry" sąsiadom. Nie musimy jakoś specjalnie się starać, żeby wychować nasze dziecko. Wystarczy, że będziemy mówić w domu o tym, co jest dla nas ważne i wartościowe, tłumaczyć, jakich wyborów w życiu dokonujemy i dlaczego właśnie tych. Rozmowa, ale taka prawdziwa, bez połajanek, pogadanek, przeklinania, naprawdę wystarcza, żeby rozwiązać większość problemów z dziećmi.

I niech to będzie pointą naszego spotkania! Dziękuję za rozmowę.

Sprawdź także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak