dziecko, telefon
Wychowanie

Gdy dziadkowie mieszkają daleko...

Jeśli dziadkowie na co dzień są na drugim krańcu Polski, dziecko może nawet o nich nie pamiętać. Tymczasem babcia i dziadek mogą dużo wnieść w życie wnuczka. Jak wzmacniać międzypokoleniową więź?

To, że trzeba pielęgnować relacje między dziadkami a wnukami, nie ulega wątpliwości. Babcia i dziadek to ważne osoby w życiu dziecka. Ich miłość do wnuka jest zupełnie inna niż ta, która płynie od rodziców. Nie ciąży na nich odpowiedzialność za wychowanie wnuka, dlatego kochają go bezwarunkowo – po prostu za to, że jest! Taka stuprocentowa akceptacja motywuje dziecko do działania i dodaje mu pewności siebie.

Zacieśniaj więzi wnuka z dziadkami

Kiedy jednak dziadkowie i wnuki mieszkają na dwóch różnych krańcach Polski, ich relacje mogą być trochę rozluźnione. Aby je zacieśnić, potrzebna jest pomoc rodziców.

  • Razem z dzieckiem przeglądaj rodzinne albumy i opowiadaj mu historie o postaciach, które znajdują się na starych fotografiach.
  • Zachęcaj dziecko do rysowania laurek czy malowania portretów babci i dziadka.
  • Pamiętaj też o częstych telefonicznych rozmowach (a może pomożesz babci nauczyć się obsługi Skype’a?).
  • Postaraj się, aby seniorzy byli stale obecni w twoich rozmowach z dzieckiem: robiąc zupę, opowiadaj, że taką samą gotowałaś ze swoją mamą, zakładając dziecku buciki, wspominaj, jak robił to twój tata.

Odwiedzaj dziadków dziecka

Postaraj się odwiedzać dziadków dziecka jak najczęściej (zapraszaj też ich do siebie) i planujcie wspólne wyjazdy, np. na wakacje. W czasie tych spotkań pozwól dziadkom spędzić z wnukami trochę czasu sam na sam: niech wyjdą na spacer, przygotują kanapki, wybiorą się na zakupy. Powstrzymaj się od ciągłego zwracania uwagi dziadkom – nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas, w czasie weekendu u babci, dwulatek zje kupione przez nią ciastko albo pójdzie spać pół godziny później.

Czytaj też: Dziadkowie, rodzice i wnuki

Zadbaj o miłą atmosferę z dziadkami

Zamiast skupiać się na błędach babci, zwróć uwagę na to, co robi dobrze. A w kryzysowych sytuacjach:

  • Bądź taktowna... Jeśli musisz zwrócić uwagę, rób to w taki sposób, aby nie urazić dziadków. Powiedz np. „Nasz lekarz uważa...” czy „Ustaliliśmy, że...”.
  • ...ale szczera i stanowcza. Nie wahaj się jednak przedstawić swojego zdania, zwłaszcza w sprawach karmienia i ubierania dziecka.
  • Nie obgaduj. Dziecko słysząc to, może poczuć się zagubione: przecież jemu mówisz, że dziadkowie są super.
  • Unikaj oceniania. Dziadkowie wychowywali swoje dzieci według innych zaleceń. Teraz trudno im się przestawić.
  • Pozwól mieć własne zdanie. Nie zmuszaj męża, żeby zawsze popierał cię w sporach z teściami.

Czytaj też: Gdy babcia staje się nianią

Czy pozwolić dziadkom na wszystko?

Czasem dzieci widują swoich dziadków, tylko kiedy przyjeżdżają do nich na weekend. Te dwa dni mogą stać się dla rodziców istną męką, bo dziadkowie zwykle pozwalają wnukom dosłownie na wszystko i obrażają się, kiedy rodzice stają wtedy okoniem. Czy powinno się na te dwa dni zrezygnować ze swoich zasad? A może to babcia musi się dostosować?

Rzeczywiście zasady wychowania, jakie prezentują dziadkowie, mogą różnić się od tych, jakim hołdują rodzice dziecka. Jednak nie trzeba się tym za bardzo przejmować. Jeśli sobie uświadomimy, że babcia nie robi nam na złość, podsuwając dziecku czekoladkę, nie stara się atakować ani podważać naszego autorytetu, łatwiej będzie nam zgodzić się na odstępstwo od własnych reguł wychowawczych. Nie znaczy to, że mama musi ustępować dziadkom we wszystkim, ale warto czasem popatrzeć na to przez palce. Nie trzeba bać się, że maluchy się rozpieszczą. Dzieci szybko zauważają, że choć babcia daje się namówić na kupienie czekoladki, to z rodzicami już ta sztuczka nie przechodzi.
Odpowiadała: Justyna Święcicka, psycholog, pracuje w warszawskiej poradni Uniwersytet dla Rodziców

Czytaj też: Mama kontra babcia – kto ma rację?

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

współcześni dziadkowie są bardzo nowocześni
Adobe Stock
Aktualności
Wnuki są dumne z babci i dziadka, zgadnij dlaczego!
Nie przypominają już klasycznych dziadków i to bardzo pasuje twoim dzieciom. Co takiego ma w sobie babcia z dziadkiem, czego nie masz ty, rodzicu?

Zaimponować wnukom nie jest łatwo. No ale dziadek lub babcia śmigający na smartfonach to już zupełnie inny poziom. To robi wrażenie! Ale nie tylko z tego powodu dziadkowie mają dobre relacje z wnukami. Są dużo głębsze sprawy. Zobacz, dlaczego nigdy nie będziesz mieć takiej więzi ze swoim dzieckiem. Chyba że się zestarzejesz... Dziadkowie to nowi nastolatkowie "Świadomość, że babcia czy dziadek są sprawni technologicznie, może być dla wnuka powodem do dumy " - mówi psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie i Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń. Jak podkreślił, współcześni dziadkowie nie potrzebują pomocy, aby korzystać z dobrodziejstw techniki i nawet telefony dotykowe nie są dla nich szczególnym wyzwaniem. Senior is a new teen – senior to nowy nastolatek – takie określenie zaczyna być używane w stosunku do dziadków. "To zdanie jest więcej niż prawdziwe" - mówi Staroń. Popularność Bogumiły Bodziarek, zwanej Babcią Playstation, która podbiła YouTube’a dzięki faktowi, że jest emerytką grającą na konsoli, stanowi przedmiot zachwytu dzieci mieszkających na jej osiedlu. Akceptacja bez żadnego "ale" Okazuje się, że dzieci z dziadkami łatwiej dogadają się, ponieważ mają podobny stosunek do rzeczywistości i po prostu, aż tak się nią nie przejmują. "Młody człowiek jeszcze nie tkwi w garniturze poprawnej do bólu dorosłości, a senior - już w nim nie tkwi" - wyjaśnił psycholog. - Może dlatego wielu z nas wspomina to niezwykłe porozumienie, wyrażające się w pozwalaniu przez dziadków wnukom na późniejsze chodzenie spać i jedzenie słodyczy wieczorem. Nie wynika to z tego, że dziadkowie chcą godzić w autorytet rodziców. Po prostu suma doświadczeń i mądrość życiowa właśnie pozwala im widzieć szczeliny w myśleniu swoich własnych dzieci - opisuje Staroń.   W ten sposób powstaje...

Jak dbać o kontakty, kiedy dziadkowie mieszkają daleko
Fotolia
Wychowanie
Jak budować więź dziecka z dziadkami, kiedy mieszkają daleko?
Coraz częściej zdarza się, że wychowujemy dzieci z dala od dziadków. Zapytaliśmy eksperta. jak utrzymywać w takiej sytuacji bliskie relacje między wnukami a dziadkami.

Coraz więcej z nas mieszka poza granicami Polski lub wyprowadziło się z dala od rodzinnej miejscowości, zakładając rodziny i wychowując dzieci z dala od dziadków . Sami najczęściej dorastaliśmy jednak blisko babci i dziadka, często tworząc z nimi bliskie relacje i obdarzając ich miłością porównywalną tej, którą odczuwaliśmy w stosunku do rodziców. To babcie najczęściej były najcieplejszymi i najbardziej kochającymi osobami na świecie, a dziadkowie potrafili rozbawić jak nikt inny i zafascynować opowieściami, którym nie sprostałby żaden tata świata. Nasze dzieci, z racji dużej odległości, nie mają możliwości budowania więzi z dziadkami w ten sam sposób, co my. Nawet jeśli chcielibyśmy, żeby było inaczej, nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje tęsknota i budowanie relacji na odległość. Jak to zrobić najlepiej, kiedy dzielą nas tysiące kilometrów? Zapytaliśmy o to dr Martę Majorczyk , doradcę rodzinnego i pedagoga. Kiedy babcia i dziadek mieszkają daleko Sytuacja, w której dziecko widuje dziadków kilka razy w roku (albo rzadziej), nie należy do rzadkości. Co możemy zrobić, żeby dziecko,  pomimo odległości, poznało babcię i dziadka i pokochało ich? Jak ulżyć dziadkom w tęsknocie za wnukiem? - Według mnie odległość nie powinna być przeszkodą dla dobrego kontaktu wnuków z dziadkami – twierdzi dr Marta Majorczyk. - Zdecydowanie, budowanie relacji z kimś, kto fizycznie jest daleko ode mnie jest trudniejsze, bo wymaga większego zaangażowania obu stron, ale dla chcącego nic trudnego – przekonuje. Jak utrzymywać relację na odległość  z dziadkami  O relację między dzieckiem a dziadkami, którzy mieszkają daleko, musimy zadbać my – rodzice. Na szczęście współczesne czasy, dzięki nowoczesnej technologii , są wyjątkowo sprzyjające kontaktom na odległość i warto to wykorzystać do utrzymywania kontaktów dziecka z...

współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek
Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?
Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze nie tak dawno temu… Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka , przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore , a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz