dziecko, telefon
Wychowanie

Gdy dziadkowie mieszkają daleko...

Jeśli dziadkowie na co dzień są na drugim krańcu Polski, dziecko może nawet o nich nie pamiętać. Tymczasem babcia i dziadek mogą dużo wnieść w życie wnuczka. Jak wzmacniać międzypokoleniową więź?

To, że trzeba pielęgnować relacje między dziadkami a wnukami, nie ulega wątpliwości. Babcia i dziadek to ważne osoby w życiu dziecka. Ich miłość do wnuka jest zupełnie inna niż ta, która płynie od rodziców. Nie ciąży na nich odpowiedzialność za wychowanie wnuka, dlatego kochają go bezwarunkowo – po prostu za to, że jest! Taka stuprocentowa akceptacja motywuje dziecko do działania i dodaje mu pewności siebie.

Zacieśniaj więzi wnuka z dziadkami

Kiedy jednak dziadkowie i wnuki mieszkają na dwóch różnych krańcach Polski, ich relacje mogą być trochę rozluźnione. Aby je zacieśnić, potrzebna jest pomoc rodziców.

  • Razem z dzieckiem przeglądaj rodzinne albumy i opowiadaj mu historie o postaciach, które znajdują się na starych fotografiach.
  • Zachęcaj dziecko do rysowania laurek czy malowania portretów babci i dziadka.
  • Pamiętaj też o częstych telefonicznych rozmowach (a może pomożesz babci nauczyć się obsługi Skype’a?).
  • Postaraj się, aby seniorzy byli stale obecni w twoich rozmowach z dzieckiem: robiąc zupę, opowiadaj, że taką samą gotowałaś ze swoją mamą, zakładając dziecku buciki, wspominaj, jak robił to twój tata.

Odwiedzaj dziadków dziecka

Postaraj się odwiedzać dziadków dziecka jak najczęściej (zapraszaj też ich do siebie) i planujcie wspólne wyjazdy, np. na wakacje. W czasie tych spotkań pozwól dziadkom spędzić z wnukami trochę czasu sam na sam: niech wyjdą na spacer, przygotują kanapki, wybiorą się na zakupy. Powstrzymaj się od ciągłego zwracania uwagi dziadkom – nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas, w czasie weekendu u babci, dwulatek zje kupione przez nią ciastko albo pójdzie spać pół godziny później.

Czytaj też: Dziadkowie, rodzice i wnuki

Zadbaj o miłą atmosferę z dziadkami

Zamiast skupiać się na błędach babci, zwróć uwagę na to, co robi dobrze. A w kryzysowych sytuacjach:

  • Bądź taktowna... Jeśli musisz zwrócić uwagę, rób to w taki sposób, aby nie urazić dziadków. Powiedz np. „Nasz lekarz uważa...” czy „Ustaliliśmy, że...”.
  • ...ale szczera i stanowcza. Nie wahaj się jednak przedstawić swojego zdania, zwłaszcza w sprawach karmienia i ubierania dziecka.
  • Nie obgaduj. Dziecko słysząc to, może poczuć się zagubione: przecież jemu mówisz, że dziadkowie są super.
  • Unikaj oceniania. Dziadkowie wychowywali swoje dzieci według innych zaleceń. Teraz trudno im się przestawić.
  • Pozwól mieć własne zdanie. Nie zmuszaj męża, żeby zawsze popierał cię w sporach z teściami.

Czytaj też: Gdy babcia staje się nianią

Czy pozwolić dziadkom na wszystko?

Czasem dzieci widują swoich dziadków, tylko kiedy przyjeżdżają do nich na weekend. Te dwa dni mogą stać się dla rodziców istną męką, bo dziadkowie zwykle pozwalają wnukom dosłownie na wszystko i obrażają się, kiedy rodzice stają wtedy okoniem. Czy powinno się na te dwa dni zrezygnować ze swoich zasad? A może to babcia musi się dostosować?

Rzeczywiście zasady wychowania, jakie prezentują dziadkowie, mogą różnić się od tych, jakim hołdują rodzice dziecka. Jednak nie trzeba się tym za bardzo przejmować. Jeśli sobie uświadomimy, że babcia nie robi nam na złość, podsuwając dziecku czekoladkę, nie stara się atakować ani podważać naszego autorytetu, łatwiej będzie nam zgodzić się na odstępstwo od własnych reguł wychowawczych. Nie znaczy to, że mama musi ustępować dziadkom we wszystkim, ale warto czasem popatrzeć na to przez palce. Nie trzeba bać się, że maluchy się rozpieszczą. Dzieci szybko zauważają, że choć babcia daje się namówić na kupienie czekoladki, to z rodzicami już ta sztuczka nie przechodzi.
Odpowiadała: Justyna Święcicka, psycholog, pracuje w warszawskiej poradni Uniwersytet dla Rodziców

Czytaj też: Mama kontra babcia – kto ma rację?

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

współcześni dziadkowie są bardzo nowocześni
Adobe Stock
Aktualności
Wnuki są dumne z babci i dziadka, zgadnij dlaczego!
Nie przypominają już klasycznych dziadków i to bardzo pasuje twoim dzieciom. Co takiego ma w sobie babcia z dziadkiem, czego nie masz ty, rodzicu?

Zaimponować wnukom nie jest łatwo. No ale dziadek lub babcia śmigający na smartfonach to już zupełnie inny poziom. To robi wrażenie! Ale nie tylko z tego powodu dziadkowie mają dobre relacje z wnukami. Są dużo głębsze sprawy. Zobacz, dlaczego nigdy nie będziesz mieć takiej więzi ze swoim dzieckiem. Chyba że się zestarzejesz... Dziadkowie to nowi nastolatkowie "Świadomość, że babcia czy dziadek są sprawni technologicznie, może być dla wnuka powodem do dumy " - mówi psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie i Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń. Jak podkreślił, współcześni dziadkowie nie potrzebują pomocy, aby korzystać z dobrodziejstw techniki i nawet telefony dotykowe nie są dla nich szczególnym wyzwaniem. Senior is a new teen – senior to nowy nastolatek – takie określenie zaczyna być używane w stosunku do dziadków. "To zdanie jest więcej niż prawdziwe" - mówi Staroń. Popularność Bogumiły Bodziarek, zwanej Babcią Playstation, która podbiła YouTube’a dzięki faktowi, że jest emerytką grającą na konsoli, stanowi przedmiot zachwytu dzieci mieszkających na jej osiedlu. Akceptacja bez żadnego "ale" Okazuje się, że dzieci z dziadkami łatwiej dogadają się, ponieważ mają podobny stosunek do rzeczywistości i po prostu, aż tak się nią nie przejmują. "Młody człowiek jeszcze nie tkwi w garniturze poprawnej do bólu dorosłości, a senior - już w nim nie tkwi" - wyjaśnił psycholog. - Może dlatego wielu z nas wspomina to niezwykłe porozumienie, wyrażające się w pozwalaniu przez dziadków wnukom na późniejsze chodzenie spać i jedzenie słodyczy wieczorem. Nie wynika to z tego, że dziadkowie chcą godzić w autorytet rodziców. Po prostu suma doświadczeń i mądrość życiowa właśnie pozwala im widzieć szczeliny w myśleniu swoich własnych dzieci - opisuje Staroń.   W ten sposób powstaje...

Jak dbać o kontakty, kiedy dziadkowie mieszkają daleko
Fotolia
Wychowanie
Jak budować więź dziecka z dziadkami, kiedy mieszkają daleko?
Coraz częściej zdarza się, że wychowujemy dzieci z dala od dziadków. Zapytaliśmy eksperta. jak utrzymywać w takiej sytuacji bliskie relacje między wnukami a dziadkami.

Coraz więcej z nas mieszka poza granicami Polski lub wyprowadziło się z dala od rodzinnej miejscowości, zakładając rodziny i wychowując dzieci z dala od dziadków . Sami najczęściej dorastaliśmy jednak blisko babci i dziadka, często tworząc z nimi bliskie relacje i obdarzając ich miłością porównywalną tej, którą odczuwaliśmy w stosunku do rodziców. To babcie najczęściej były najcieplejszymi i najbardziej kochającymi osobami na świecie, a dziadkowie potrafili rozbawić jak nikt inny i zafascynować opowieściami, którym nie sprostałby żaden tata świata. Nasze dzieci, z racji dużej odległości, nie mają możliwości budowania więzi z dziadkami w ten sam sposób, co my. Nawet jeśli chcielibyśmy, żeby było inaczej, nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje tęsknota i budowanie relacji na odległość. Jak to zrobić najlepiej, kiedy dzielą nas tysiące kilometrów? Zapytaliśmy o to dr Martę Majorczyk , doradcę rodzinnego i pedagoga. Kiedy babcia i dziadek mieszkają daleko Sytuacja, w której dziecko widuje dziadków kilka razy w roku (albo rzadziej), nie należy do rzadkości. Co możemy zrobić, żeby dziecko,  pomimo odległości, poznało babcię i dziadka i pokochało ich? Jak ulżyć dziadkom w tęsknocie za wnukiem? - Według mnie odległość nie powinna być przeszkodą dla dobrego kontaktu wnuków z dziadkami – twierdzi dr Marta Majorczyk. - Zdecydowanie, budowanie relacji z kimś, kto fizycznie jest daleko ode mnie jest trudniejsze, bo wymaga większego zaangażowania obu stron, ale dla chcącego nic trudnego – przekonuje. Jak utrzymywać relację na odległość  z dziadkami  O relację między dzieckiem a dziadkami, którzy mieszkają daleko, musimy zadbać my – rodzice. Na szczęście współczesne czasy, dzięki nowoczesnej technologii , są wyjątkowo sprzyjające kontaktom na odległość i warto to wykorzystać do utrzymywania kontaktów dziecka z...

współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek
Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?
Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze nie tak dawno temu… Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka , przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore , a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz