pipi, przebranie, dziecko, idol
Panthermedia
Wychowanie

Idole naszych dzieci

Nasze dzieci spędzają z nimi mnóstwo czasu, niekiedy nawet marzą o tym, by nimi być. Czy wszyscy idole maluchów są warci takiego uwielbienia? Zapytaliśmy psychologa.

Zygzak McQueen, Scooby-Doo, SpongeBob Kanciastoporty, Spiderman, Barbie w najróżniejszych wcieleniach, Ben 10, a nawet bardziej już nastolatkowa Hannah Montana… Lista postaci, którymi fascynują się nasze dzieci, jest długa i ciągle się zmienia. Przedszkolne mody przychodzą i odchodzą,  w kinach i telewizji pojawiają się nowe filmy (a wraz z nimi kolejne utrapienie rodziców –  gadżety). Trudno nadążyć za nieustającym korowodem idoli, jednak... warto próbować. Będąc na bieżąco, orientując się, co lubi nasze dziecko, lepiej je poznajemy i dzięki temu możemy mieć z nim coraz lepszą więź.

Kto jest dziecięcym bohaterem?

Żaden rodzic nie zostawiłby  swojego dziecka pod opieką nieznajomych, którzy przypadkiem wcisnęli guzik jego domofonu, prawda?  – Z bohaterami filmów jest trochę tak jak z takimi nieznajomymi: trzeba zobaczyć, z kim mamy do czynienia, zanim pozwolimy im zagościć w życiu naszego dziecka – mówi Beata Płażewska, psycholog. – Chcemy czy nie, niektórzy z nich będą mieć na nie spory wpływ: dziecko nie tylko będzie śledziło ich przygody, ale też rozmawiało o nich z kolegami, używało ich powiedzonek, namawiało mamę i tatę na kupno związanych z nimi  gadżetów. A może nawet będzie chciało być takie jak oni. Dlatego pytajmy, czym się bawią teraz koledzy w przedszkolu i razem z dzieckiem oglądajmy właśnie te jego filmy.

Czytaj też: Przedszkolne mody – ulegać im czy nie?

Idol może być niegrzeczny

Nie ma co liczyć na to, że ulubieńcy naszych dzieci będą wzorami wszelkich cnót. Raczej nie będą, bo bohaterowie idealni na ogół są piekielnie nudni. Bądźmy szczerzy: czy ktoś z nas, dorosłych, bawił się w dzieciństwie w Misia Uszatka? Woleliśmy wcielać się w Pippi Langstrump, która nie chodziła do szkoły i nie myła nóg ;-). Prawdopodobnie też nie polubimy ich tak, jak nasze dzieci. No cóż: smażąca krabburgery, niezbyt rozgarnięta gąbka morska raczej nie wzbudza zachwytu dorosłych. Ale nie w tym rzecz. Najważniejsze jest to, żeby dziecięcy bohaterowie nie reprezentowali sobą tego, czego nie akceptujemy. Nie mogą na przykład znęcać się nad słabszymi, bezkarnie lekceważyć rodziców, uczyć, że najbardziej popłaca cwaniactwo itp. (oj, każdy z nas z pewnością ułożyłby własną listę). Warto także uważać na bohaterów filmów przeznaczonych dla nastolatków.  Kilkulatek jest za mały, żeby śledzić losy  Harry'ego Pottera – są za mroczne i skomplikowane, mogą narobić zbyt dużo zamieszania w małej główce.

Sprawdź: Czego boją się przedszkolaki
 

Rozmawiaj z dzieckiem o jego bohaterze

Warto nie tylko poznać ulubieńców kilkulatka, ale i rozmawiać z nim o nich. Co mu się w nich podoba? Dlaczego chciałby być taki jak oni?  – Dzięki temu można się dowiedzieć mnóstwa rzeczy o własnym dziecku, a także zwrócić jego uwagę na to, co dla nas jest ważne – mówi psycholog. – Warto także przyglądać się dziecku, jego zabawom, kontaktom z rówieśnikami itd. Jeśli widzimy, że jakiś bohater źle na niego wpływa, nie możemy tego lekceważyć. Jednak nie zakazujmy na zasadzie: „Nie będziesz tego oglądał i już”. Przedszkolak zyska znacznie więcej, kiedy wyjaśnimy mu, w czym rzecz („Nie lubię go, bo bije innych, a tak nie wolno”). Nie zawsze trzeba zabraniać oglądania, czasem wystarczy zaproponować coś innego.    

Czy wiesz: Jak wyznaczać dziecku granice?

Kim jest idol twojego dziecka?

Idole naszych dzieci bardzo się między sobą różnią. Postacie takie jak np. pies detektyw Scooby-Doo, który ze strachu wskakuje na ręce swojego pana, są zaprzeczeniem superbohaterów czy grzecznego Uszatka, ale dają się lubić, są zabawne i cenią przyjaźń. Na korzyść SpongeBoba przemawia to, że „brał udział” w akcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze. Zygzak McQueen przechodzi  metamorfozę: z zachwyconego sławą i blichtrem sobka zmienia się w oddanego przyjaciela. Roszpunka jest odważną, mądrą dziewczyną. To świetny wzór bohaterki szczególnie dla nieśmiałych kilkulatek. Pokazuje im, że warto walczyć o swoje racje.

Fascynacja Hannah Montaną...

Sześcioletnia Maja: „Hannah Montana to prawdziwa gwiazda! Jest bardzo fajna, ubiera się w ładne ubrania, ma koncerty, maluje się  i chodzi po sklepach. Ma przyjaciółkę, no i  jest nastolatką!”.  Tato:  „Nie podzielamy z żoną zachwytu naszej córki, jednak spokojnie czekamy, aż fascynacja minie. Właściwie już mija. Widać to po naszych rozmowach. Gdy mówimy na przykład: „Ależ ona się głupio zachowuje”, coraz częściej słyszymy „Rzeczywiście!”. Psycholog: „Rodzice dziewczynek boją się czasem, że małe fanki księżniczek czy Hannah Montany wyrosną na pozbawione aspiracji lale. Niepotrzebnie. Dziewczynka marzy o karierze piosenkarki? Nie oznacza to, że nie zrobi w przyszłości doktoratu ;-)”.

Sprawdź: Kim będzie twoje dziecko – test

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mody w przedszkolu, dziecko i gadżety
Fotolia
Wychowanie
Przedszkolne mody – ulegać im czy nie?
Twoja córka marzy o lalce Barbie tylko dlatego, że koleżanki w przedszkolu mają już całą ich kolekcję. Synek prosi o następną paczkę przekąsek, bo wie, że znajdzie w niej kolejne naklejki. A Staś przyniósł wczoraj do przedszkola telefon komórkowy. Dlaczego kilkulatki zaczynają ulegać modzie i na ile możesz swojemu dziecku pozwolić?

Modne Barbie , kucyki Pony , roboty z militarnymi akcesoriami, Tamagotchi , Furby , tablety... Długo by można jeszcze wymieniać najpopularniejsze przedszkolne zabawki. Przedszkolanki stwierdzają zgodnie: cztero-, pięciolatki uwielbiają przynosić te wszystkie atrakcje, bo mogą się nimi pochwalić i wspólnie bawić. A stąd już niedaleka droga do kreowania przedszkolnej mody.  Chcę być jak moi koledzy Dzieci najpierw przyglądają się swoim rodzicom i z nich biorą przykład. Potem, gdy idą do przedszkola, wzorują się na swoich rówieśnikach. Kilkulatki mają bardzo silną potrzebę identyfikacji z otoczeniem, stąd gdy nie są do koleżanek i kolegów podobne (w ubiorze, zabawkach, gadżetach), czują się gorsze i mniej atrakcyjne.  Poza tym dzieci dokonują oceny poprzez to, co mają, a nie to, kim są. Odbierają świat w sposób konkretny i bardzo materialny. Dopiero z czasem uczą się innych, bardziej abstrakcyjnych kryteriów. Kupować czy nie? Kiedy dziecko prosi cię o kupno takiej samej zabawki, jak ma koleżanka, czasem nie wiesz, co masz robić. Z jednej strony chciałbyś dziecku przychylić nieba. Z drugiej nie chcesz, by zawsze ulegało presji otoczenia i ślepo wierzyło, że to, co ma ktoś inny, jest najlepsze.  Nie powinnaś jednak mody zupełnie potępiać. Czy sama jej często nie ulegasz? Zastanów się, jakie produkty wybierasz podczas zakupów w supermarkecie. Czy przypadkiem nie są tą towary reklamowane? Kupując dla siebie bluzkę, wybierasz tę, która jest modna w danym sezonie. Tych wszystkich wyborów dokonujesz zupełnie instynktownie, choć często właśnie zgodnie z modą.  W podobny sposób zachowuje się kilkulatek. Jeśli absolutnie nie zgadzasz się na kupno wymarzonego kucyka, wywołujesz w dziecku poczucie krzywdy . Maluch czuje się gorszy od swoich rówieśników i myśli, że nigdy im nie dorówna. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze powinnaś...

filmy o psach
Adobe Stock
Aktualności
Filmy o psach – najlepsze filmy fabularne i kreskówki z psami w roli głównej [GDZIE OBEJRZEĆ ONLINE?]
Filmy o psach, które nadają się na domowy seans z kinem familijnym? Zobacz nasze zestawienie filmów i bajek o psach, i sprawdź, gdzie możesz je obejrzeć online. Budzą emocje, a często mają też walory edukacyjne!

Filmy o psach to wspaniałe kino familijne , przy którym może bawić się cała rodzina. Bawią, wzruszają i chwytają za serce. Przedstawiamy zarówno filmy fabularne o psach, jak i rysunkowe bajki o psach, produkcje starsze i nowsze, ale wszystkie są naprawdę warte obejrzenia. Podpowiadamy też, gdzie aktualnie można je obejrzeć. Spis treści: Filmy o psach: - Bella i Sebastian - Benji - Niezwykła podróż - Szajbus i pingwiny - Był sobie pies – 2 części - O psie, który wrócił do domu Bajki o psach: - Zakochany kundel - 101 dalmatyńczyków - Scooby Doo - Wielka przygoda Clifforda - Psi patrol - Pan Peabody i Sherman - Lis i pies - Piorun - Wszystkie psy idą do nieba - Corgi, psiak królowej Filmy o psach Proponujemy zarówno klasyki, jak i nowe produkcje, które zdążyły już spodobać się widzom na całym świecie. Filmy o psach mają w sobie coś, co chwyta za serce i pomaga nam wczuć się w przeżycia zwierzaków. To dobra lekcja dla dzieci, które w ten sposób uczą się, że zwierzęta też czują, trzeba je szanować i o nie dbać. Przed wami siedem filmów o psach warte obejrzenia. Może skłonią was do zastanowienia się, jakiego psa wybrać dla dziecka ? Posiadanie zwierzaka to lekcja odpowiedzialności dla maluchów, ale jednak duża odpowiedzialność dla rodziców. 1. Filmy o psach: Bella i Sebastian Francuski film z 2013 roku. Opowiada o ośmiolatku i bezpańskim psie, który, aby przeżyć, poluje na owce. Rozwścieczeni stratami w stadach mieszkańcy alpejskiej wioski chcą zlikwidować szkodnika. Jak łatwo się domyślić, na zdziczałego psa trafia chłopiec, który postanawia zwierzaka ocalić. To absolutny klasyk wśród filmów o psach, który co pewien czas doczekuje się remake'u. A ten jest wyjątkowo udany. Film można zobaczyć na cineman.pl (obecnie wersja próbna za darmo), z kolei na...

dziecko, strach, przedszkolak, mina
Wychowanie
Czego boją się przedszkolaki?
Co łączy ciemność, reklamę środka do czyszczenia kuchennych zlewów i śliniącego się setera? Według mojego syna to jasne jak słońce: „straszność”.

Nam, dorosłym, wydaje się czasem, że dzieciństwo to okres niezmąconej beztroski . Wcale tak nie jest. Choć przedszkolakom nie spędza snu z powiek kredyt we frankach, nie martwi ich konflikt z teściową czy poziom trójglicerydów we krwi małżonka, one też mają poważne problemy. Jednym z nich jest lęk oraz fakt, że świat jest pełen zjawisk, które go budzą. To, czego boją się dzieci, w dużej mierze zależy od ich wieku. W książce „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” (Frances L. Ilg i współautorzy) można znaleźć dokładny wykaz: dwulatki obawiają się niespodzianych dźwięków, trzylatki policjantów i włamywaczy, czterolatki odgłosu silników... W praktyce bywa różnie, lęki niekoniecznie pojawiają się zgodnie z kalendarzem. Istnieją jednak typowe straszydła dziecięce: 1. Ciemność Boją się jej dzieci w każdym wieku. My, dorośli, też za nią nie przepadamy... Przedszkolaki mają wybujałą wyobraźnię, nic więc dziwnego, że zaludniają ciemną sypialnię jej wytworami.  Co robić, by dziecko nie bało się ciemności? Pozwól dziecku zasypiać przy zapalonej lampce nocnej i nie upieraj się przy zamykaniu drzwi – znajome odgłosy z mieszkania pomogą zasnąć. 2. Nieobecność mamy Młodsze przedszkolaki boją się opuszczenia (że mama nie wróci), starsze – utraty miłości. Co robić, by dziecko nie bało się rozłąki z mamą? Nie znikaj bez słowa, zawsze się pożegnaj i obiecaj, że wrócisz. Nie strasz dziecka, mówiąc: „Nie chcę takiego niegrzecznego synka”, „Jak będziesz niedobra, mama sobie pójdzie”. Czytaj też: 5 żelaznych zasad przedszkolnych rozstań z dzieckiem 3. Straszny potwór Niekoniecznie groźny rottweiler, pająk ptasznik albo krokodyl. Lęk może budzić także „ciapowaty” golden retriever, kura, a nawet słodki króliczek czy chomik. Dzieci zaczynają się bać zwierząt , gdy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak