dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka
Wychowanie

8 rad, by dziecko nie bało się lekarza

Nawet małe dziecko na długo może zapamiętać przykre doznania z wizyty u lekarza. Kilka trików sprawi, że wyjdziecie od niego w dobrym humorze.

Małe dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne, na szczepienia i bilanse – bo od tego zależy ich dobry rozwój. A jeśli zdarzy się im zachorować, wizyt w gabinecie jest jeszcze więcej. I choć przychodnia kojarzy się przede wszystkim z obcymi postaciami w białych fartuchach, ukłuciami strzykawki, kłopotliwym zdejmowaniem ubranka, nie muszą być to złe wspomnienia. Wystarczy, że wybierając się tam, posłuchasz naszych rad.

1. Wybierz dobrą porę

Umów się na wizytę wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze zmęczone. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, by nie był to czas drzemki, karmienia czy ta pora dnia, kiedy dziecko zwykle marudzi. Może uda ci się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni. Panie z rejestracji na pewno wiedzą, jaki to moment. Wystarczy zapytać.

Zobacz też: Dlaczego moje dziecko płacze?

2. Weź ciekawe gadżety

Gdy nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni. Znudzone, zmęczone dziecko na pewno nie będzie grzecznym pacjentem. Postaraj się więc w czasie czekania dostarczyć mu trochę atrakcji. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli dziecko go używa), a dla starszego dziecka ołówek i kartkę. W podbramkowej sytuacji pozwól mu przejrzeć zawartość swojej torebki – to zajmie je na pewien czas.

3. Daj dziecku jeść

Przed wizytą nakarm dziecko. Głodny pacjent to zły pacjent. Uważaj jednak, żeby nie przekarmić dziecka. Podczas badania może mu się ulać.

4. Ubierz dziecko wygodnie

Wybierz dla dziecka takie ubranko, które się łatwo zakłada i zdejmuje. Zrezygnuj z ciuszków z wieloma guzikami, oszczędzisz dziecku stresu. Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę tetrową lub kocyk, na którym można położyć dziecko w czasie badania.

5. Nakarm podczas badania

Jeśli podczas wizyty dziecko ma być zaszczepione albo się rozpłacze, zacznij je karmić. Pierś czasem bywa najlepszym pocieszycielem i skuteczniejszym środkiem znieczulającym niż krem Emla.

6. Bądź przy dziecku

W gabinecie lekarskim lub zabiegowym, np. podczas pobierania krwi, staraj się trzymać dziecko na rękach, a gdy leży na wadze lub kozetce, bądź w zasięgu jego wzroku i trzymaj je za rękę. Twoja obecność jest mu bardzo potrzebna. Badanie, nawet najprostsze, nie jest dla niego przyjemne – dziecko w nieznanym miejscu i w towarzystwie obcej osoby czuje się nieswojo.

7. Przychodź z notatkami

Między wizytami u lekarza zapisuj wszystko, co cię niepokoi i jest niejasne. Korzystanie z takich zapisków skróci czas wizyty i sprawi, że wyjdziesz z gabinetu doinformowana. Marudzenie dziecka łatwo może wytrącić z równowagi i trudno będzie ci się skupić na rozmowie z lekarzem. Możesz być niemal pewna, że zapomnisz wtedy o większości pytań. W miarę możliwości notuj odpowiedzi lekarza.

8. Baw się z dzieckiem w lekarza

Ze starszym dzieckiem możecie odgrywać scenki z wizyty w przychodni, robić misiowi zastrzyk, oglądać plastikowej jaszczurce gardło, osłuchiwać skakanką albo zabawkowym stetoskopem serduszko. Po takich „doświadczeniach” w przychodni powinno być już łatwiej.

Czy wiesz: Czego jeszcze boją się małe dzieci?

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

niemowlę, szczepionka, igła
Zdrowie
Lęk przed szczepieniem
Już sama wizyta w przychodni jest dla dziecka stresująca, a co dopiero nieprzyjemne ukłucie. Nie martw się, są na to sposoby.

Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia jest wypełniony po brzegi. Sprawdź, jak się do tego przygotować, by oszczędzić stresu maluszkowi i sobie.

 Kup krem znieczulający
 Podczas wizyty kontrolnej poproś lekarza o receptę na krem znieczulający. Wykup go w aptece, niech czeka do dnia szczepienia. Zaopatrz się też w środek przeciwgorączkowy. Przyda się, gdy po szczepieniu pojawi się gorączka. Poza tym lek zmniejszy odczyn poszczepienny Wybierz dogodny termin
 Niemowlę trudno oswoić z tym, co je czeka. Postaraj się jednak tak wybrać porę wizyty w przychodni, by maluszek był wypoczęty i najedzony. Pogodny łatwiej zniesie zabiegi.

 Staraj się zachować spokój
 Dziecko będzie miało poczucie, że nie dzieje się nic złego. Twój niepokój zwiększyłby tylko jego stres. Intensywne przeżycia mogą niepotrzebnie nasilić objawy poszczepienne: rozdrażnienie, gorączkę.

Przygotuj luźne ubranko
Takie, które łatwo zdjąć, a potem założyć. Unikniesz problemów i płaczu przy kilkakrotnym rozbieraniu zniecierpliwionego malca. Będzie ich sporo: przed ważeniem i mierzeniem, a potem do badania i oczywiście przed samym szczepieniem.

 Pamiętaj o dokumentach Idąc na szczepienie, nie zapomnij wziąć książeczki zdrowia dziecka. To istotne, bo w niej lekarz albo pielęgniarka zapisują informacje dotyczące szczepionki. Zanotuj też pytania do pediatry, które chciałabyś przy okazji zadać.

 Znieczul miejsce na rączce
 Mniej więcej 30–40 minut przed szczepieniem w miejscu wkłucia (upewnij się, gdzie ono będzie, np. dzwoniąc; pielęgniarka z pewnością powie ci przez telefon). Znieczulenie skóry za pomocą kremu jest bardzo proste. Nałóż porcję preparatu na jej powierzchnię i naklej plaster. Już po dwóch kwadransach znieczulenie będzie działać.

 Upewnij się, że malec jest zdrowy
 Tylko wtedy może być zaszczepiony,...

Wychowanie
Nie taki lekarz straszny
Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe!

Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe! Niektóre dzieci z chęcią chodzą do przychodni, dla innych jest to przeżycie, któremu towarzyszą lęk i łzy. Jeśli Twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, na razie jest Ci trudniej, ale nie znaczy to, że malec nie oswoi się z lekarzem. Spróbuj kilku sposobów. Żeby odnieść sukces, czasem będzie potrzebna współpraca lekarza. Przygotowanie do wizyty Jeśli macie zaplanowaną wizytę u doktora, nie rób z tego wielkiego wydarzenia, o którym długo rozmawia się w domu i informuje całą rodzinę. Spróbuj potraktować sprawę jak coś zwykłego, co załatwicie np. przy okazji robienia zakupów, ale zawsze poinformuj malca, że idziecie także do lekarza. Powiedz: "Zrobimy zakupy, a potem wpadniemy do pani doktor, która da nam lekarstwa na twój katarek". Możesz zachęcić dziecko, przedstawiając wizytę w przychodni jako środek do osiągnięcia celu, np.: "Jeśli pójdziemy do lekarza, to szybciutko wyzdrowiejesz i wybierzemy się na basen". Zabawa w lekarza Zadbaj, by dziecko wiedziało, co zdarzy się w gabinecie. Kup książeczki, których bohaterowie odwiedzają lekarza. Możesz też opowiadać bajki, w których postaci, podobnie jak maluch, u lekarza przeżywają trudne emocje. Ale przede wszystkim bawcie się w doktora. Kup zabawkowy zestaw lekarski. Niech maluch osłucha Ciebie, misia czy samochodzik. Daj mu też zwykłą strzykawkę (bez igły!) – niech robi zastrzyki zabawkom i z nimi rozmawia. Wcielając się w lekarza, sam będzie musiał znaleźć argumenty, by uspokoić swoich pacjentów. Pozwól, by podał misiowi syrop. Choć dziecko nabrudzi, osiągniesz coś ważniejszego – ono zobaczy, że zabawki też przyjmują lekarstwa. Rozbieranie bez krzyku Choć w domu mówiłaś, jak wygląda wizyta u lekarza, w...

dziecko boi się lekarza
fotolia.com
Zdrowie
Gdy dziecko boi się lekarza
Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u lekarza? Radzi pediatra dr Maria Rudzińska-Chazan.

Lęk malucha przed wizytą w gabinecie lekarskim może wpłynąć niekorzystnie na ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz nie jest w stanie porządnie zbadać malucha, który na jego widok krzyczy, płacze, chowa się. Bo jak osłuchać płuca, kiedy dziecko nie pozwala się dotknąć? Tymczasem jeśli specjalista niedokładnie zbada małego pacjenta, może postawić błędną diagnozę, a co za tym idzie – zalecić niewłaściwą kurację. Poza tym lęk przed wizytą u lekarza może nawet wywołać u malucha długotrwały uraz psychiczny. Dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra radzi rodzicom, by próbowali „oswoić” dzieci z badaniem . Nie powinni bagatelizować ich lęków, tylko starać się zrozumieć je i na różne sposoby uspokajać maluchy przed wizytą u specjalisty. Wyjaśnij wątpliwości Możesz jednak pomóc dziecku „obłaskawić” ten lęk. Przede wszystkim nie ukrywaj, że musicie pójść do lekarza. Wyjaśnij też, dlaczego jest to konieczne („Tylko pan doktor będzie wiedział, jakie leki pomogą na twój katar ”). Uczciwie mów mu, co będzie się działo podczas wizyty („Pan doktor zajrzy ci do gardła, wiem, że to nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”). Jeżeli badanie będzie bolesne, uprzedź o tym malca. Zastrzyk dla misia Pamiętaj też, że im więcej kilkulatek wie o lekarzach, tym mniej się ich boi. Poszukaj książeczek z obrazkami, które przedstawiałyby wizytę w gabinecie. Przeczytaj je z dzieckiem i odpowiedz na wszystkie jego pytania. Możesz też kupić mu plastikowy stetoskop czy strzykawkę i pobawić się z malcem w lekarza. Badając misia czy mamę, dziecko zrozumie, że wizyta u pana doktora to nic strasznego. Obejrzyjcie różne przyrządy, którymi posługuje się lekarz: posłuchajcie bicia serca, zmierzcie ciśnienie, zróbcie zastrzyk misiowi. Pokaż dziecku, jak się oddycha przy badaniu stetoskopem. W czasie prawdziwej wizyty nie denerwuj się tym,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj