dziecko, dziewczynka, komputer, internet
Wychowanie

Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka!

Gier komputerowych nie trzeba odsądzać od czci i wiary, bo nie tylko sprawiają radość, ale mogą też pomagać w rozwoju dziecka. Jednak jest kilka warunków, by nie były szkodliwe. Oto one.

O tym, jak dobrym są ćwiczeniem są gry komputerowe, świadczy test przeprowadzony wśród amerykańskich chirurgów. Okazało się, że ci lekarze, którzy lubią grać w gry zręcznościowe, szybciej wykonują zabiegi i rzadziej popełniają błędy niż ich niegrający koledzy. Podobny mechanizm występuje także u dzieci. Według psychologów, mali gracze mają lepszą niż pozostali rówieśnicy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks. Szybciej też uczą się abstrakcyjnego myślenia. Oto warunki, by zabawa przy komputerze pomagała w rozwoju dziecka, a nie mu szkodziła. 

Jak powinno rozwijać się dziecko - zobacz Kalendarz rozwoju dziecka

Dopasuj grę komputerową do wieku dziecka

Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią wszyscy. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia. Zbyt dorosła gra może zawierać treści, które wywołają stany lękowe i agresję u dziecka. Wpoi mu też niewłaściwe zasady, np. że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie).
Nasza rada. Zanim kupisz jakąś grę, weź pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu. By dowiedzieć się czegoś o grach internetowych, poczytaj recenzje zamieszczone w sieci.

Sprawdź, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych

Uświadom dziecku zagrożenia gier internetowych

Aż 70 procent małoletnich internautów używa sieci właśnie po to, by w niej grać – wynika z raportu „Dzieci aktywne online”. Najczęściej do komputera siadają chłopcy, ale to dziewczynki spędzają w sieci więcej czasu. Mali zawodnicy tworzą nawet internetowe rankingi, w których najlepsi walczą o czołową lokatę. Rozgrywki nie ograniczają się jednak tylko do rywalizacji. Równocześnie można także rozmawiać na czatach i forach.
Nasza rada. Uświadom dziecku, że w trakcie gry obowiązują takie same zasady, jak podczas zwykłego serfowania po sieci. To ważne, bo rozbawione dziecko jest mniej czujne i o wiele bardziej otwarte w stosunku do współzawodników. By mieć kontrolę nad jego poczynaniami, stań się sędzią lub gorliwym kibicem małego zawodnika.

A może książka zamiast gry? Przeczytaj recenzje nowości książkowych dla dzieci

 

Dopasuj stanowisko komputerowe do dziecka 

Gdy z tego samego komputera korzystają i mali, i duzi domownicy, ważne jest, by w ciągu paru minut móc przystosować stanowisko pracy do wzrostu użytkownika. Oto najważniejsze wskazówki:

1. Wysokość krzesła – powinna być taka, by swobodnie stawiać stopy na podłodze. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba dziecku podłożyć pod pupę poduchę i dać podnóżek.
2. Oparcie krzesła – musi być lekko odchylone, tak by opierając się, odciążać kręgosłup. Jeśli nie ma możliwości regulacji, w odcinku lędźwiowym można podłożyć malutką poduszkę.
3. Ułożenie klawiatury - powinna mieć z przodu podkładkę pod nadgarstki. Jeśli ręce zwisają w powietrzu albo opierają się na blacie, dochodzi do przeciążenia stawów i mięśni.
4. Ustawienie monitora jest prawidłowe, jeśli górna krawędź ekranu wypada nieco poniżej oczu. W razie potrzeby podłóż np. dużą książkę. Uwaga! Monitor powinien być odsunięty na odległość wyciągniętej ręki.

 

 

 

 

 


Czym tak naprawdę jest prawidłowy rozwój dziecka? - film

przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
Dziecko w wirtualnym świecie
Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem . A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat? Komputer od najmłodszych lat Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych. Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor , ikona, drukarka , spacja, program itd. Komputer zabawkowy czy prawdziwy? Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces. W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym...

mama, dziecko, dziewczynka, kobieta, komputer, ulga na dziecko, podatki, PIT
Fotolia
Wychowanie
Mały informatyk
Komputer to „zabawka”, którą interesują się coraz młodsze dzieci. Sprawdź co robić, by pomagał w rozwoju, a nie szkodził.

Komputer (a wraz z nim internet) przyciąga twoje dziecko niczym magnes? To dobrze!  By jednak przygoda z nim była bezpieczna i służyła rozwojowi dziecka, musisz wiedzieć, jak zwalczać wirtualne zagrożenia, jak wybierać odpowiednie gry i  jak zorganizować wygodne i zdrowe stanowisko pracy dla małego komputerowca. Przeczytaj także: Dziecko w cyberświecie Dziecko i Internet Nie zabraniaj dziecku korzystania z sieci. Zakazany owoc jeszcze bardziej kusi. Internet sam w sobie nie jest zresztą zły. Dzięki niemu twoje dziecko może się naprawdę wiele nauczyć. By tak było: Podsuń dziecku ciekawe strony dla dzieci.   Ich listę znajdziesz np. na www.bezpiecznyinternet.org. Ucz zasad bezpieczeństwa w sieci.   Pomoże ci  w tym ... sam Internet, a konkretnie przygotowane przez fachowców strony, np.: www.sieciaki.pl – dla dzieci w wieku szkolnym, i www.przedszkolaki.sieciaki.pl – dla najmłodszych. Wchodząc na te strony, dzieci dowiedzą się, dlaczego trzeba być ostrożnym w sieci. Nauczą się błyskotliwie odpowiadać na podstępne pytania (np. o dane osobowe czy zarobki rodziców), a także jak reagować, gdy ktoś obcy proponuje im spotkanie. Aby dzieci łatwiej zrozumiały czyhające na nie zagrożenia, zostaną im przedstawione sieciowe wirtualne czarne charaktery: Bełkot (ktoś, kto nas obraża i denerwuje), Kradziej (czyli po prostu internetowy złodziej – może np. chcieć wyczyścić konta rodziców), Śmieciuch (zasypuje nasz komputer nielegalnymi lub niechcianymi plikami) oraz Kłamacz (może nim być np. pedofil!). Kontroluj . Zanim dziecko nauczy się samodzielnie rozpoznawać wrogów, kontroluj jego poczyniania.  W przypadku najmłodszych koniecznie trzeba sprawdzać pocztę i przeglądać historię odwiedzanych stron.   Nie lekceważ zła w sieci. Jeśli natrafisz gdzieś na dziecięcą pornografię, treści...

dziecko, komputer
Panthermedia
Gry i zabawy
Komputer, tablet, komórka dla dziecka - czy już pora na takie gadżety?
Małe dzieci szybko stają się ekspertami od technologicznych wynalazków. Świetnie radzą sobie z komputerem, znają wszystkie możliwości komórki. Pozostaje tylko pytanie, jak je wychowywać, by mądrze z tego korzystały.

Można zrezygnować z posiadania telewizora, używać komputera tylko wtedy, gdy maluch śpi, i chować przed nim komórkę... Tak radykalne rozwiązania mają jednak mniej wyznawców i nie rozwiązują sprawy. Prędzej czy później dziecko i tak zetknie się z  komputerem, tabletem i smartfonem . Może więc lepiej od początku uczyć je mądrze się nimi posługiwać? Właściwie wykorzystany sprzęt elektroniczny jest dobrą pomocą naukową. Nawet trzylatek może sporo skorzystać – poznawać literki, cyferki, ich układ na klawiaturze. Dzieci chętnie poznają tajniki komputera, ale trudno je potem od niego oderwać – dlatego od początku ustal jasne zasady korzystania. Trzy-, czterolatkowi pozwól korzystać z komputera przez kilkanaście minut dziennie i nie częściej niż trzy razy w tygodniu, pod warunkiem, że wcześniej miał bawił się już zabawkami niezbędnymi dla jego prawidłowego rozwoju . Nie przedłużaj wyznaczonego czasu. Nastaw budzik, a gdy czas minie, przerwij zabawę, pozwalając maluchowi dokończyć zadanie. Nie licz, że dziecko samo zrezygnuje. Nie zostawiaj malucha sam na sam z komputerem. Potraktuj czas przed nim spędzony jako kolejną możliwość do bycia razem. Możesz go wiele nauczyć, ale też uchronić przed zagrożeniami. Ustaw sprzęt we wspólnym pokoju. Łatwiej egzekwować ograniczenia czasowe i kontrolować dziecko. Ustal, w co, jak długo i  kiedy dziecko może grać . Poszukaj streszczenia lub opisu treści gry, a najlepiej najpierw w nią zagraj. Kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl. To ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier ( PEGI – Pan-European Game Information ), opracowany, by chronić dzieci i młodzież przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku. Jeśli na grze znajdziesz znaczek PEGI OK , to nie ma w niej m.in. przemocy, nagości,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz