
O tym, jak dobrym są ćwiczeniem są gry komputerowe, świadczy test przeprowadzony wśród amerykańskich chirurgów. Okazało się, że ci lekarze, którzy lubią grać w gry zręcznościowe, szybciej wykonują zabiegi i rzadziej popełniają błędy niż ich niegrający koledzy. Podobny mechanizm występuje także u dzieci. Według psychologów, mali gracze mają lepszą niż pozostali rówieśnicy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks. Szybciej też uczą się abstrakcyjnego myślenia. Oto warunki, by zabawa przy komputerze pomagała w rozwoju dziecka, a nie mu szkodziła.
Jak powinno rozwijać się dziecko - zobacz Kalendarz rozwoju dziecka
Dopasuj grę komputerową do wieku dziecka
Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią wszyscy. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia. Zbyt dorosła gra może zawierać treści, które wywołają stany lękowe i agresję u dziecka. Wpoi mu też niewłaściwe zasady, np. że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie).
Nasza rada. Zanim kupisz jakąś grę, weź pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu. By dowiedzieć się czegoś o grach internetowych, poczytaj recenzje zamieszczone w sieci.
Sprawdź, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych
Uświadom dziecku zagrożenia gier internetowych
Aż 70 procent małoletnich internautów używa sieci właśnie po to, by w niej grać – wynika z raportu „Dzieci aktywne online”. Najczęściej do komputera siadają chłopcy, ale to dziewczynki spędzają w sieci więcej czasu. Mali zawodnicy tworzą nawet internetowe rankingi, w których najlepsi walczą o czołową lokatę. Rozgrywki nie ograniczają się jednak tylko do rywalizacji. Równocześnie można także rozmawiać na czatach i forach.
Nasza rada. Uświadom dziecku, że w trakcie gry obowiązują takie same zasady, jak podczas zwykłego serfowania po sieci. To ważne, bo rozbawione dziecko jest mniej czujne i o wiele bardziej otwarte w stosunku do współzawodników. By mieć kontrolę nad jego poczynaniami, stań się sędzią lub gorliwym kibicem małego zawodnika.
A może książka zamiast gry? Przeczytaj recenzje nowości książkowych dla dzieci
Dopasuj stanowisko komputerowe do dziecka
Gdy z tego samego komputera korzystają i mali, i duzi domownicy, ważne jest, by w ciągu paru minut móc przystosować stanowisko pracy do wzrostu użytkownika. Oto najważniejsze wskazówki:
1. Wysokość krzesła – powinna być taka, by swobodnie stawiać stopy na podłodze. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba dziecku podłożyć pod pupę poduchę i dać podnóżek.
2. Oparcie krzesła – musi być lekko odchylone, tak by opierając się, odciążać kręgosłup. Jeśli nie ma możliwości regulacji, w odcinku lędźwiowym można podłożyć malutką poduszkę.
3. Ułożenie klawiatury - powinna mieć z przodu podkładkę pod nadgarstki. Jeśli ręce zwisają w powietrzu albo opierają się na blacie, dochodzi do przeciążenia stawów i mięśni.
4. Ustawienie monitora jest prawidłowe, jeśli górna krawędź ekranu wypada nieco poniżej oczu. W razie potrzeby podłóż np. dużą książkę. Uwaga! Monitor powinien być odsunięty na odległość wyciągniętej ręki.
