Pies dla przedszkolaka
Wychowanie

Dlaczego warto podarować dziecku zwierzaka?

Psychologowie są zgodni: opieka nad zwierzęciem daje dziecku wiele korzyści: stymuluje jego rozwój, pozwala głębiej wejść w świat uczuć i emocji, uczy odpowiedzialności za mniejszych i słabszych. Przeczytaj, dlaczego także twój przedszkolak powinien mieć małego przyjaciela.

Dziecko prosi cię o kupno psa, a ty myślisz, że to same kłopoty. Cóż, na pewno to dodatkowe obowiązki. Ale korzyści z posiadania zwierzęcia jest całe mnóstwo. Przekonaj się, dlaczego warto podarować dziecku małego pupila.

1. Kontakt ze zwierzęciem pomaga rozładować napięcia

Temperatura ciała zwierząt jest nieco wyższa od ludzkiej. Dotyk ciepłej i miękkiej sierści relaksuje i koi. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzieci często chętnie przytulają się do znajomych psów całym ciałem, pieszczotliwie je głaszcząc. A pieszczoty, przytulanie się i głaskanie np: psa, są rewelacyjną stymulacją sfery emocjonalnej przez dotyk. Kontakt fizyczny ze zwierzęciem zaspokaja naturalną potrzebę każdego człowieka bycia przytulanym, głaskanym i całowanym. Może on wpłynąć na zmniejszenie impulsywności, agresji i wyalienowania.

Czytaj też: Gdy malec chce zwierzaka

2. Zwierzak kocha bezgranicznie

W relacji ze swym pupilem malec doświadcza także jedynej w swoim rodzaju bezwarunkowej akceptacji własnej osoby. To ta, która dodaje skrzydeł. Zwierzę nie stawia warunków, nie określa granic. W przeciwieństwie do rodziców, niczego nie wymaga, nie krytykuje i nie nakazuje. Ani uroda ani żadne talenty (a szczególnie ich brak), nie wpływają na tę przyjaźń. Zwierzę staje się powiernikiem pierwszych żalów i sekretów. Daje przy tym pewność dochowania tajemnicy. Taka relacja pomaga dziecku określić własną tożsamość i wydatnie wzmacnia jego poczucie wartości, co owocuje udanym, dorosłym życiem.

Zobacz też: O poczuciu własnej wartości, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

3. Radosny pupil ośmiela do szalonych zabaw

Mieszkanie ze zwierzakiem może cudownie rozwijać wrażliwość oraz wyzwalać radość płynącą ze wspólnej zabawy. Na przykład trenowanie z pieskiem jego umiejętności daje dziecku poczucie sprawczości i wpływa pozytywnie na samoocenę. Obecność czworonoga w rodzinie wpływa na kształtowanie w dziecku empatii i poczucia odpowiedzialności, i to nie tylko za inne istoty, ale także za swoje własne działania.

4.  Przyjaźń ze zwierzęciem może zmniejszać samotność jedynaka

U starszych dzieci, szczególnie tych z niską samooceną, pozwala kierować ich uwagę na świat zewnętrzny, odwracając ją od pierwszych, zbyt trudnych spotkań z samym sobą. Zwierzę bywa nawet „zawodowym" terapeutą. Dzieci autystyczne oraz te z dziecięcym porażeniem mózgowym „otwierają się" w czasie terapii z udziałem specjalnie wyszkolonych psów. Dogoterapia (kynoterapia) pomaga także młodocianym przestępcom i dzieciom z rodzin patologicznych.

5. Odejście ukochanego zwierzęcia oswaja malca ze stratą i żałobą

Jest zazwyczaj pierwszym i na szczęście dość łagodnym kontaktem dziecka ze śmiercią. Badacze twierdzą, że dopiero co najmniej pięcioletnie dziecko potrafi zrozumieć zjawisko umierania, pojąć jego nieuchronność i nieodwracalność. Odejście zwierzątka można wytłumaczyć dziecku ciepło, łagodnymi, prostymi słowami. Pozwól mu przeżyć żałobę. Wyraź swój żal, nie bagatelizując straty.

Czytaj też: Zwierzak dla alergika

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Pies dla ciężarnej
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Przygotowanie psa na narodziny dziecka - zrób to dobrze!
Twój pupil ma swoje miejsce w rodzinie i przywileje z nim związane. Pojawienie się dziecka zaburza dobrze znany porządek. Psy nie lubią nagłych zmian. Dlatego trzeba je odpowiednio wcześnie na nie przygotować.

Narodziny dziecka sprawiają, że dla psa wszystko się zmienia. Przyzwyczajony do codziennych spacerów, porcji pieszczot, możliwości swobodnego przemieszczania się po całym domu zwierzak nagle styka się z nową rzeczywistością. A wszystko przez obco pachnące zawiniątko, które pojawiło się w domu. Właścicielom zaczyna brakować czasu. Zdezorientowany pupil próbuje domagać się swoich praw i może zacząć sprawiać kłopot. Przygotowujesz się do macierzyństwa? Wykorzystaj ten czas, by twój pies też miał czas oswoić się ze zmianami, jakie wkrótce nastąpią.   Od czego zacząć przygotowanie psa na narodziny dziecka? Pies nie powinien poczuć, że pojawienie się dziecka jest powodem pogorszenia się jego sytuacji. Ciążę poświęć nie tylko na przygotowanie do porodu, ale również na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzasz mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko). Jeśli wasz pupil nie będzie miał wstępu do dziecinnego pokoju , już teraz nie pozwalaj mu tam wchodzić. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie psa nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować. Nie zapominaj, że psu należy się jeden długi spacer, na który codziennie zabierze go ktoś z domowników (pozostałe wyjścia mogą być krótkie). Początkowo nie jest łatwo prowadzić psa na smyczy i wózek z dzieckiem. Taki spacer nie da też zwierzęciu okazji do wybiegania się, nie pozwoli mu wystarczająco dużo powęszyć – to odprężająca psia rozrywka. Może też się okazać, że przy nowych obowiązkach trudno wygospodarować czas na spacery z psem . Dobrym rozwiązaniem bywa znalezienie osoby , np. z sąsiedztwa, która również ma psa i  zgodzi się spacerować z dwoma. Zobacz: Najbardziej nieposłuszne rasy psów   W jaki sposób oswajać psa z dzieckiem? Zanim dziecko...

pies może ugryźc dziecko
Adobe Stock
Wychowanie
Pies – idealny towarzysz zabaw dziecka czy zagrożenie?
Masz małe dziecko i psa? Prawdopodobnie bagatelizujesz ryzyko, jakie zwierzak stanowi dla twojej pociechy. Nie, nie chcemy cię straszyć! Naszym celem jest zmuszenie cię do myślenia i do postępowania, które zwiększy bezpieczeństwo twojego dziecka!

Co jakiś czas słyszy się, że pies pogryzł dziecko. Słysząc taką informację każdy właściciel psa myśli, że to pewnie jakiś obcy zwierzak poturbował malca. Okazuje się jednak, że najczęściej sprawcami ugryzień są psy domowe . I jakby tego było mało, często dochodzi do nich w obecności osób dorosłych. Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli psów jasno pokazała, że bagatelizują oni ryzyko, jakie psy stwarzają dla dzieci. Zobacz też: Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy? Żywa maskotka? Nie! Dzieci kochają zwierzęta. Uwielbiają je głaskać, poklepywać i tulić. Bawi je gonienie zwierzaka, łapanie za uszy i ogon. Takie okazywanie czułości, zwłaszcza gdy do kontaktu dochodzi, gdy pies go nie chce , może skończyć się źle dla malca. Jeśli pies poczuje się prześladowany i napadnięty, może próbować się bronić, używając do tego zębów. Winni dorośli Nawet najspokojniejszy pies potrafi stracić cierpliwość do dziecka. I nie ma tu znaczenia rasa zwierzaka – zarówno duży owczarek niemiecki, jak i łagodny golden retriever czy filigranowy yorczek, potrafią ugryźć. O ile w przypadku dużych psów, dorośli zachowują większą ostrożność w kontaktach zwierzak-dziecko, to w przypadku małych ras, często bagatelizują ryzyko , jakie pies stwarza dla dziecka. A dokładniej: ryzyko, jakie dla siebie stwarza dziecko, nieumiejętnie obchodząc się ze zwierzęciem. Wyniki ankiety Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli psów posiadających dzieci. Wynika z niej, że w stosunku do obcych psów, zachowują oni zdrowy stopień nieufności. Natomiast jeśli chodzi o psy domowe, których są właścicielami, są zbyt ufni i nie biorą pod uwagę tego, że ich własny pupil może skrzywdzić dziecko. Przez to nie zachowują należytej ostrożności . Przykład? O ile zabraniają córce czy synowi niepokoić psa na jego własnym posłaniu, to poza nim...

Jakie zwierzę dla dziecka?
Wychowanie
Mój najlepszy przyjaciel
Z psem trzeba wychodzić na spacer, chomikowi czyścić klatkę, rybce zmieniać wodę... Zwierzę w domu wymaga pracy, ma jednak dobry wpływ na dziecko.

Dzieci kochają zwierzęta. Już półtoraroczny brzdąc chętnie pokazuje, „jak robi” krówka, kotek, owieczka. Ciekawi go obserwowanie napotkanych w parku psów, gonienie ptaszków i motyli. Ta naturalna dziecięca ciekawość świata ogromnie wzbogaca jego rozwój! Mądrze to wykorzystaj. Sprawdź także: Komu kota, komu papugę? Jakie zwierzę wybrać? Zwierzę pomaga w rozwoju Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać swoje dziecko do zwierząt i kontaktów z nimi, tym lepiej. Dla kilkumiesięcznego bobasa pies (czy kot) może być doskonałym nauczycielem.  Dzieci wychowujące się w towarzystwie kudłatych przyjaciół szybciej zaczynają np. raczkować i chodzić. Psychiatrzy i psychologowie dziecięcy podkreślają też, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca – emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Pokazując swojemu maluchowi zwierzęcy świat, pomagasz mu wyrosnąć na wspaniałego, odpowiedzialnego i empatycznego człowieka. Sprawdź także: 5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota Nie strasz zwierzętami Nie zabraniaj maluchowi kontaktów ze zwierzętami ze względów higienicznych. Nie mów, że są brudne. A tym bardziej nie wzbudzaj w dziecku strachu przed nimi, bo pociecha może się do nich zrazić, a to wcale nie ułatwi jej życia. Oczywiście o zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać zawsze! Sprawdź także: Lęk przed zwierzętami. Jak go pokonać? [CMS_PAGE_BREAK] Zwierzak i małe dziecko Macie w domu zwierzaka?  Doskonale! Maluch będzie się z nim oswajał od urodzenia. Musisz tylko zadbać, by  ich kontakty odbywały się pod Twoją kontrolą. Sprawdź także: Jak przygotować psa na pojawienie się noworodka? Nie masz jeszcze pupila? Nie ma powodu, by zbyt długo („aż dziecko podrośnie”) zwlekać z decyzją o jego wzięciu. Kilkumiesięczny maluch będzie się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz