Akademia Bezpiecznego Puchatka_Bezpieczenstwo dziecka na drodze
Mat. prasowe
Wychowanie

Dziecko na drodze. O czym trzeba pamiętać, aby zadbać o jego bezpieczeństwo?

Czy wiesz, że dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego już po ukończeniu 7 lat[1]? Nauczenie tak młodego człowieka, jak poruszać się poza domem, może nie być łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że dzieci w tym wieku mają sporo niespożytej energii i zdarza im się nie zważać na to, co dzieje się dookoła. Właśnie dlatego już pierwszoklasista powinien znać podstawowe przepisy, znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Jak przekazywać najmłodszym wiedzę na ten temat? Na co rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę?

W okresie dzieciństwa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta percepcja, przez co dzieci na różne zdarzenia reagują inaczej niż dorośli. Biegają, nie oglądając się za siebie. Łatwo się rozpraszają i w różnych sytuacjach reagują emocjonalnie. Często też nie potrafią trafnie przewidzieć niebezpiecznych zdarzeń, np. prawidłowo ocenić odległości dzielących je od poruszającego się pojazdu czy prędkości z jaką się porusza, dlatego popełniają błędy. Wiele takich sytuacji i zachowań wynika z etapu rozwoju, na jakim znajduje się dziecko. Dlatego bardzo istotna jest nauka prawidłowych sposobów dbania o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Wiedza na ten temat może uratować zdrowie i życie wielu osób.

Siła edukacji

Edukacja najmłodszych przynosi wymierne efekty. Policyjne statystyki pokazują, że co roku spada liczba wypadków z udziałem dzieci. W 2022 roku w Polsce miało miejsce 1 794 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. To niemal 50% mniej w stosunku do roku 2013[2].

Złote zasady poruszania się na drodze

Niezwykle ważną rolę w przygotowaniu dziecka do samodzielnego poruszaniu się po drodze odgrywają rodzice. To właśnie oni przekazują pierwsze wskazówki dotyczące tego, na co należy zwracać szczególną uwagę w drodze do szkoły. Przemierzają wspólnie różne trasy, omawiają niebezpieczne miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności, np. przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy zwężenia ulicy. Również będąc nauczycielem, warto przekazywać podstawowe zasady bezpiecznego przemieszczania się po drodze. Oto kilka wskazówek od nadkom. Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

  • Zapewnij dziecku odpowiednią ilość czasu na dotarcie do szkoły. Pośpiech może zaburzać koncentrację, a co za tym idzie – doprowadzić do wypadku.
  • Wytłumacz, jak zachować bezpieczeństwo, będąc pieszym. Pieszy porusza się po chodniku i choć ma na nim pierwszeństwo, zawsze powinien zachować ostrożność – zwłaszcza wtedy, gdy chodnik krzyżuje się z wyjazdem z posesji. Jeśli nie ma chodnika, należy korzystać z pobocza. Warto jednak pamiętać, że pobocze to również miejsce, po którym często poruszają się rowerzyści a także kierujący hulajnogami. Jeśli nie ma pobocza, dziecko może skorzystać z jezdni, poruszając się możliwie blisko jej lewej krawędzi.
  • Dobre nawyki. Dzieci mogą mieć trudności z oceną sytuacji, dlatego warto ćwiczyć z nimi przechodzenie przez jezdnię, tłumacząc przy tym, na co należy zwracać szczególną uwagę. Np. trzeba przed przejściem rozejrzeć się – w lewo, w prawo i ponownie w lewo. Jeśli dziecko nie jest pewne, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym pojazdem, powinno poczekać aż pojazd przejedzie ponieważ nie ma pewności, że kierowca zdoła bezpiecznie zahamować. Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani się na niej zatrzymywać. Dziecko powinno również wiedzieć, że musi być widoczne dla kierowcy i nie wchodzić na jezdnię znienacka, zza ogrodzenia czy  spoza stojącego pojazdu.
  • Sygnalizacja świetlna. Informuje ona pieszego, kiedy można przejść przez jezdnię, a kiedy nie. Światła są w dwóch kolorach: zielonym i czerwonym. Kiedy światło zielone miga, oznacza to, że za chwilę zapali się światło czerwone. Gdy zapali się zielone światło, zanim wejdzie się na jezdnię, należy rozejrzeć się i upewnić, że droga jest bezpieczna. Przez jezdnię nie wolno przechodzić, gdy patrzy się w ekran telefonu!
  • Gdy nie ma w pobliżu przejścia dla pieszych. Poza przejściem dla pieszych jest dozwolone przechodzenie przez jezdnię, jeśli odległość od najbliższego przejścia przekracza 100 m. W takim wypadku należy wybrać odpowiednie miejsce, które zapewni dobrą widoczność. Należy unikać zakrętów, wzniesień, a do przeciwległej krawędzi iść najkrótszą drogą. Pamiętajmy także o tym, że w tej sytuacji piesi zobowiązani są ustąpić pierwszeństwa przejeżdżającym pojazdom. 
  • Strefa zamieszkania. To miejsce oznaczone specjalnym znakiem, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Może korzystać z całej szerokości drogi i przechodzić w dowolnym jej miejscu. Strefa ta jednak nie jest wyłączona z ruchu pojazdów, a zatem dziecko powinno zachowywać w niej ostrożność.
  • Odpowiedni asortyment to podstawa. Najważniejsze są odblaski – kamizelka odblaskowa lub inne widoczne gadżety sprawiają, że kierowca samochodu może dostrzec dziecko z odległości, co umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję. Odblaski należy nosić niezależnie od pory dnia i powinny być umieszczone w widocznym miejscu. Jeśli dziecko jeździ rowerem, to należy zapewnić mu także kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz sprawny sprzęt, którym będzie się przemieszczać.
  • Sprawdźcie wcześniej trasę. Najlepszym wyborem będą drogi dobrze oświetlone i takie, gdzie dziecko będzie mogło w razie potrzeby poprosić kogoś o pomoc. Kilkukrotne przemierzenie trasy z pociechą i pokazanie jej, jak właściwie poruszać się po chodniku czy przejściach dla pieszych, będzie dla dziecka sporym ułatwieniem. 
  • Właściwa reakcja na nieznajomych. Należy przestrzegać dzieci przed obcymi, którzy proponują podwiezienie do domu czy szkoły. Nawet jeśli taka osoba deklaruje się, że zna rodzica, częstuje cukierkami i jest miła – dziecko nie powinno skorzystać z jej oferty.
  • Gdy dziecko jest pasażerem samochodu. Należy pamiętać, aby podróżowało w zapiętych pasach. Jeśli wzrost dziecka nie przekracza 150 cm, bez względu na to ile ma lat powinno jeździć w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Dzięki temu w czasie podróży będzie miało prawidłowo zapięte pasy. Dziecko powinno zawsze wsiadać i wysiadać z pojazdu od strony chodnika lub pobocza.

Nauka bezpieczeństwa na drodze z Akademią Bezpiecznego Puchatka

Dziecko będzie bezpieczne w drodze do szkoły, gdy już na początku edukacji szkolnej pozna i zrozumie podstawowe przepisy właściwego poruszania się po drodze. W nauce właściwych zachowań na drodze pomocny jest ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych – Akademia Bezpiecznego Puchatka. Tematyka, jaką obejmuje, to nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale również w innych obszarach: w domu, w szkole, w kontaktach z rówieśnikami oraz w internecie. W projekcie każdego roku uczestniczy ponad 200 tysięcy dzieci i niemal 13 tysięcy nauczycieli z prawie 10 tysięcy szkół podstawowych. Aby dołączyć do aktualnie trwającej XIV edycji programu i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji, wystarczy zgłosić się poprzez stronę https://akademiapuchatka.pl.  

 

1  Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.).

2 Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku. Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego. Warszawa, 2023.
 

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?
Rodzice często zastanawiają się, kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły. Czy zależy to od wieku, a może dojrzałości ucznia? Podpowiadamy również, jak wygląda to z perspektywy prawa.

Dziecko może samo chodzić i wracać ze szkoły, kiedy zezwalają na to przepisy, ale pod warunkiem że jest już na tyle dojrzałe psychicznie, by odpowiedzialnie iść chodnikiem i przechodzić przez jezdnię w dozwolonym miejscu. Warto pamiętać jednak o tym, że nawet jeśli dziecko samo wraca ze szkoły, nie oznacza to wcale, że rodzice, nauczyciele lub opiekunowie nie powinni troszczyć się o jego bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły lub powrotu z niej – ciąży na nich ustawowy obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem. Spis treści :  W jakim wieku dziecko może samo wracać ze szkoły?  Powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022  Jak przygotować dziecko do samodzielnego powrotu ze szkoły? W jakim wieku dziecko może samo wracać ze szkoły?  Dziecko może wracać samodzielnie ze szkoły, gdy skończy 7 lat. Szkoły zazwyczaj wymagają dostarczenia zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły .  Pamiętaj, że wiele zależy również od wewnętrznych wytycznych w szkole, a także statutu danej placówki. Może się np. okazać, że szkoła nie zezwala uczniom pierwszych klas wracać ze szkoły bez opieki osoby pełnoletniej. Na wniosek rodzica dziecko może odbierać starsze rodzeństwo (jeśli ma skończone 10 lat) lub inni opiekunowie, np. babcia, ciocia. Dziecko nie powinno jednak samo chodzić do szkoły i ze szkoły, jeśli nie jest na tyle dojrzałe, żeby poradzić sobie w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Musisz mieć pewność, że twoje dziecko podoła temu, by bezpiecznie przemierzyć całą trasę. Powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022  Przepisy o ruchu drogowym ( Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: DzU z 2005 r. nr 105, poz. 908, z późn. zm )  mówią, że dziecko, które nie ukończyło jeszcze 7. roku życia nie może samo korzystać z drogi, musi...

Znaki drogowe dla dziecka
Adobe Stock/Sergey Novikov
Gry i zabawy
Poznaj znaki drogowe. Kolorowanki do druku dla przedszkolaka
Znaki drogowe w kolorowankach uczą podstawowych zasad ruchu drogowego i zaspokajają ciekawość małych odkrywców. Są również świetnym materiałem do poznawania kolorów i kształtów.

Podstawowych znaków drogowych mogą uczyć się już 3-latki. Podczas spacerów z maluchem niejednokrotnie rodzice zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, czekając na zielone światło. Także w podróży samochodem dziecko obserwuje to, co dzieje się na drodze, w tym znaki drogowe. Kolorowanki dla dzieci, które znajdziesz poniżej, będą doskonałą pomocą w wyjaśnianiu maluchowi, co oznacza konkretny znak drogowy.  Spis treści: Znaki drogowe do kolorowania i rozpoznawania kształtów Znaki drogowe – kolorowanka z ograniczeniem prędkości Kto ma pierwszeństwo? Znaki drogowe w kolorowance W jaki sposób znaki drogowe mówią o tym, co dzieje się na drodze? Znaki drogowe, czyli kolorowanki z semaforami Znaki – drogowskazy, które pomogą wam dotrzeć do celu Znaki drogowe do kolorowania i rozpoznawania kształtów Trójkąty ostrzegają przed niebezpieczeństwem, kwadraty informują o drodze w jednym kierunku, koło przekreślone jedną linią oznacza zakaz postoju. Znaki mają różne kształty. Młodszemu dziecku wskaż trójkąt i poproś o znalezienie wszystkich takich samych figur. Starszy przedszkolak może policzyć, ile kwadratów, rombów, kół, trójkątów i prostokątów znajduje się na rysunku. Sprawdźcie, na jaki kolor należy pokolorować te znaki? Kliknij w kolorowankę – znaki drogowe, aby wydrukować ją w domu lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Znaki drogowe – kolorowanka z ograniczeniem prędkości Uwagę dziecka w wieku 3-4 lat z pewnością niejednokrotnie zwróciły okrągłe znaki z liczbami w środku. Dla kilkulatka dokładne wyliczanie prędkości może być abstrakcyjne, ale bez problemu zrozumie, co to znaczy poruszać się wolno i szybko. Poszukajcie przykładów szybkich i wolnych zwierząt, zastanówcie się, dlaczego w mieście jest ograniczenie prędkości do 50 km na...

dziecko wbiega na ulicę
Autokult
Aktualności
Dziecko wbiega na ulicę prosto pod samochód! A matka? Wstrząsające nagranie
Przypadkowo nagrany film mrozi krew w żyłach: malutkie dziecko wbiega wprost pod koła pędzącego auta, podczas gdy jego mama jest tylko kilka kroków za nim. Dlaczego nie złapała synka?

Do tego wstrząsającego zdarzenia doszło w środę w Gdańsku. Mama szła z synkiem chodnikiem, nie upilnowała go jednak i nie zatrzymała przed przejściem dla pieszych. Rozpędzony maluch wbiegł prosto pod nadjeżdżający samochód. Dziecko wbiegło pod auto. Matka nie zdążyła zareagować To były sekundy: chłopczyk odłączył się od mamy i biegł, kierując się w stronę pasów. Nieupilnowany wbiegł z impetem na jezdnię. A tam właśnie nadjeżdżało rozpędzone auto! Aż trudno uwierzyć, jak ogromne szczęście miało to dziecko. To refleks kierowcy zdecydował, że maluszkowi nic się nie stało – samochód gwałtownie zahamował i zatrzymał się dosłownie centymetry przed dzieckiem. Dziecko na nagraniu ma ok. 2 lat, jest więc za małe, by samodzielnie przechodzić przez ulicę czy pilnować zasad poruszania się po drodze. Co z jego mamą? Na filmie widać, że kobieta szła tuż za synkiem. Nie mogła jednak widzieć, że jej dziecko jest w niebezpieczeństwie, bo... zapatrzyła się w telefon! Zajęta smartfonem nie trzymała maluszka za rękę ani nie sprawdziła, czy można bezpiecznie przejść przez pasy. Ta chwila nieuwagi mogła kosztować życie jej dziecka! Ważne! Schowanie telefonu i niepatrzenie w ekran podczas poruszania się po mieście powinno być nienaruszalną zasadą dla wszystkich, szczególnie dla rodziców. Pamiętaj, by zawsze odłożyć smartfon w trakcie przechodzenia przez pasy , ale nie zerkać na niego także podczas spacerów chodnikiem (uwaga na pędzące hulajnogi i rowery!). Jako opiekun dziecka musisz mieć oczy dookoła głowy, bez chwili przerwy! Źródło: autokult.pl Piszemy też o: Małpia ospa już w Polsce! Dzieci i ciężarne w grupie wysokiego ryzyka Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Wierzę, że będę tańczyła na weselu syna” Zakonnice z "DPS-u grozy":...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz