Dziecko je śniadanie
Fotolia
Wychowanie

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść śniadań?

Codziennie rano toczysz walkę o to, żeby twój smyk zjadł śniadanie? Sprawdź, co robić, aby dziecko chętnie zjadało podstawowy posiłek dnia.

Śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia dziecka. Powinno być zawsze zjedzone, zanim dziecko wyjdzie z domu, a także wtedy, gdy w nim zostaje. Jednak coraz częściej dziecko nie chce jeść śniadań, a rodzice zabiegani w porannym przygotowaniu do wyjścia z domu, nie mają cierpliwości tego dopilnować. Liczą, że maluch zje śniadanie w przedszkolu. Jednak nie mamy pewności, czy rzeczywiście to zrobi, a dodatkowym zagrożeniem jest to, że gdy dziecko w przyszłości pójdzie do szkoły, to zostanie mu nawyk niejedzenia śniadania, a wtedy konsekwencje mogą być poważniejsze.

Dlaczego dziecko nie chce jeść śniadania?

Twoje dziecko nigdy rano nie jest głodne i nie jesteś w stanie skusić go ulubionymi płatkami śniadaniowymi, kolorowymi kanapeczkami, czy podaniem śniadania w ukochanej miseczce, czy talerzyku. Zawsze marudzi, krzywi się i mówi że nie jest głodne. Dlaczego tak się dzieje?
Zwróć uwagę na to, jak ty (wy) podchodzicie do tematu śniadań, i czy twoje dziecko nie bierze z was przykładu. Czy nie jest tak, że codziennie rano ganiasz po całym domu i tylko w biegu zdążysz wypić łyk kawy, albo przekąsić dopiero w samochodzie jakiegoś batona? Dla dziecka jesteś wzorem do naśladowania w każdej kwestii. Jeśli sama nie masz czasu usiąść przy stole i spokojnie razem zjeść śniadania, nie oczekuj, że dziecko posłusznie zrobi to samo. Dlatego nawyk jedzenia śniadań zacznijcie od weekendów, kiedy z reguły jest więcej czasu i wtedy właśnie można celebrować posiłki.
Zaangażuj całą rodziny w przygotowanie śniadania, rozłożenia zastawy, kolorowych serwetek i stworzenia miłej atmosfery. To pierwszy, a jakże ważny krok do tego, żeby razem zasiąść przy stole. A jeśli dziecko pomimo tego nie ma apetytu, zastosuj kilka sprawdzonych rad.

Jak zachęcić dziecko, które nie ma rano apetytu do jedzenia?

  • Pozwól dziecku samemu wybrać produkty na śniadanie

Zrezygnuj z tego, że sama wybieramy dziecku produkty na śniadanie i pozwól mu samemu zdecydować i wybrać to na co ma ochotę. Wybierzcie się razem do sklepu na zakupy i pozwól dziecku wybrać produkty na śniadanie: płatki, produkty mleczne, warzywa, pieczywo, wędliny, a może będzie miało swój własny pomysł na śniadanie. Zobaczysz, że jeśli dziecko będzie miało wpływ na to co wybrało poprzedniego dnia, z chęcią będzie chciało to zjeść.

  • Zadbaj o atmosferę przy śniadaniu

Zrób dziecku nieco wcześniejszą pobudkę, abyście mieli czas na wspólne, spokojne zjedzenie śniadania. Daj dziecku ulubioną zastawę, w której najchętniej lubi jeść, połóż kolorowe serwetki, włącz przyjemną muzykę i spraw, żeby dziecko nie odczuło, że trzeba jeść w pośpiechu.

  • Urozmaicaj posiłki

Może twojemu dziecku znudziło się jedzenie codziennie tego samego i po prostu nie ma ochoty na kolejną miskę płatków z mlekiem. Postaw na stole różnego rodzaju pieczywo, tosty, serki, jogurty, wędliny, warzywa, konfitury. Ważne, żeby stół był kolorowy. Możesz przygotować kolorowe kanapeczki, przypominające różne zwierzątka. A może twój maluch woli jeść rzeczy zapakowane w miniaturowych opakowaniach: małe jogurciki, serki, czy inne produkty zapakowane w ten sposób. W sklepach dostępny jest ogromny wybór takich produktów. Pozwól dziecku je sobie wybrać.

  • Zadbaj o towarzystwo do jedzenia

Może twoje dziecko nie lubi jeść samotnie i dlatego nie ma apetytu? Postaraj się usiąść chociaż na chwilę przy swoim smyku, wypij w tym czasie spokojnie herbatę, czy kawę, a jeśli nie masz nawet na to czasu, posadź obok dziecka, jego ulubioną lalkę i misia.

Zobacz także: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole

Płatki śniadaniowe. 5 powodów dlaczego warto podać je na śniadanie swojemu dziecku!

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

dziecko, śniadanie, płatki kukurydziane, miseczka, kuchnia
ONS
Dieta
Śniadanie to podstawa
Od dziecka mówiono ci, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Teraz twoja kolej: przekonaj malca, że nie można rozpoczynać dnia z pustym brzuchem.

Jeden z bohaterów  komedii „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei chwalił się: „Śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę” . Dzięki temu „zdanżał”, ale przy okazji rujnował sobie zdrowie. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie poszło w jego ślady. Dlaczego jest to takie ważne Śniadanie jest takie istotne, bo: - Dostarcza energii. Maluszki mają szybszą  przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami . A śpią (a więc nie jedzą) przecież znacznie dłużej, bo około 10 godzin! Wniosek? O ile ty jakoś poradzisz sobie bez śniadania (choć oczywiście także powinnaś je jeść), pozbawiony porannego posiłku malec będzie słaby i rozdrażniony. - Zwiększa odporność. Podatność na różne infekcje to nie kwestia szczęścia, ale przede wszystkim trybu życia i sposobu odżywiania. Czyli wyspany i najedzony maluszek jest odporniejszy, a jego organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii. - Jest „paliwem” dla mózgu. W czasie nocnej przerwy spa-da poziom glukozy we krwi, więc trzeba go jak najszybciej podnieść, by mózg mógł funkcjonować jak należy. Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i są bardziej skoncentrowane niż te, które rozpoczynają dzień z pustym brzuchem . To ważne nie tylko w przypadku uczniów, bo przecież malec, który nie chodzi jeszcze do szkoły, także się uczy wielu rzeczy. - Chroni przed otyłością. I to nie tylko dlatego, że najedzony maluszek nie rzuca się na byle co i nie podjada bez ustanku. Dzięki śniadaniu metabolizm przyśpiesza, a więc organizm  szybciej spala kalorie. - To zdrowy nawyk... A wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym... Dziecko, które „od zawsze” jadało rano śniadanie, prawdopodobnie będzie robiło to nadal, nawet wówczas, gdy będzie musiało...

Serki Bakuś
mat. prasowe
Zakupy
Rola drugiego śniadania w diecie dziecka
Instytutu Żywności i Żywienia bez względu na wiek zaleca spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których nawyki żywieniowe dopiero się kształtują. Często jednak zdarza się, że rodzic bagatelizuje sprawę drugiego śniadania – w efekcie czego maluch pomija jeden z ważniejszych posiłków. Warto wiedzieć jakie mogą być tego konsekwencje.

Nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat. To od nas, dorosłych i naszego podejścia do żywienia w dużej mierze zależy jak maluch będzie się odżywiał oraz jakie smaki i potrawy będzie preferował w przyszłości. Wniosek jest jeden: należy uczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych miesięcy życia. Tylko dzięki takiemu podejściu uda się zapobiec większości błędów dietetycznych, które mogą mieć negatywny skutek w przyszłości. Dlaczego 5 posiłk ów? W naszej diecie najważniejsza jest regularność. To właśnie ona kształtuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Co to oznacza? Organizm, otrzymując niewielkie porcje pożywienia w stałych odstępach czasowych, przygotowuje się do trawienia jeszcze zanim sięgniemy po pierwszy kęs. Dzieje się tak dlatego, że nasz żołądek instynktownie „wyczuwa” porę kolejnego posiłku i tuż przed nim rozpoczyna wzmożoną produkcję kwasów żołądkowych i enzymów ułatwiających rozpad złożonych białek, tłuszczy i węglowodanów do substancji prostych, które trafiają do krwioobiegu. Instytut  Żywności i Żywienia rekomenduje spożywanie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godzin o stałych, wyznaczonych porach. Jeśli jednak maluch ma ochotę na „małe co nieco” częściej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać 6 czy 7 posiłków w ciągu dnia – należy zwrócić jedynie uwagę, by były one proporcjonalnie mniejsze. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując rodziców, dlatego staraj się być dla niego wzorem także w kwestii żywienia. Unikaj podjadania słonych i słodkich przekąsek, a śniadania i obiady jedzcie wspólnie – rodzinnie. Nigdy nie zapominaj również o drugim śniadaniu dla siebie i malucha. Najlepiej przygotuj je już dzień wcześniej, dzięki czemu rano zaoszczędzisz kilka cennych minut.   Drugie śniadanie –w domu i na wynos Drugie śniadanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj