
Śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia dziecka. Powinno być zawsze zjedzone, zanim dziecko wyjdzie z domu, a także wtedy, gdy w nim zostaje. Jednak coraz częściej dziecko nie chce jeść śniadań, a rodzice zabiegani w porannym przygotowaniu do wyjścia z domu, nie mają cierpliwości tego dopilnować. Liczą, że maluch zje śniadanie w przedszkolu. Jednak nie mamy pewności, czy rzeczywiście to zrobi, a dodatkowym zagrożeniem jest to, że gdy dziecko w przyszłości pójdzie do szkoły, to zostanie mu nawyk niejedzenia śniadania, a wtedy konsekwencje mogą być poważniejsze.
Dlaczego dziecko nie chce jeść śniadania?
Twoje dziecko nigdy rano nie jest głodne i nie jesteś w stanie skusić go ulubionymi płatkami śniadaniowymi, kolorowymi kanapeczkami, czy podaniem śniadania w ukochanej miseczce, czy talerzyku. Zawsze marudzi, krzywi się i mówi że nie jest głodne. Dlaczego tak się dzieje?
Zwróć uwagę na to, jak ty (wy) podchodzicie do tematu śniadań, i czy twoje dziecko nie bierze z was przykładu. Czy nie jest tak, że codziennie rano ganiasz po całym domu i tylko w biegu zdążysz wypić łyk kawy, albo przekąsić dopiero w samochodzie jakiegoś batona? Dla dziecka jesteś wzorem do naśladowania w każdej kwestii. Jeśli sama nie masz czasu usiąść przy stole i spokojnie razem zjeść śniadania, nie oczekuj, że dziecko posłusznie zrobi to samo. Dlatego nawyk jedzenia śniadań zacznijcie od weekendów, kiedy z reguły jest więcej czasu i wtedy właśnie można celebrować posiłki.
Zaangażuj całą rodziny w przygotowanie śniadania, rozłożenia zastawy, kolorowych serwetek i stworzenia miłej atmosfery. To pierwszy, a jakże ważny krok do tego, żeby razem zasiąść przy stole. A jeśli dziecko pomimo tego nie ma apetytu, zastosuj kilka sprawdzonych rad.
Jak zachęcić dziecko, które nie ma rano apetytu do jedzenia?
- Pozwól dziecku samemu wybrać produkty na śniadanie
Zrezygnuj z tego, że sama wybieramy dziecku produkty na śniadanie i pozwól mu samemu zdecydować i wybrać to na co ma ochotę. Wybierzcie się razem do sklepu na zakupy i pozwól dziecku wybrać produkty na śniadanie: płatki, produkty mleczne, warzywa, pieczywo, wędliny, a może będzie miało swój własny pomysł na śniadanie. Zobaczysz, że jeśli dziecko będzie miało wpływ na to co wybrało poprzedniego dnia, z chęcią będzie chciało to zjeść.
- Zadbaj o atmosferę przy śniadaniu
Zrób dziecku nieco wcześniejszą pobudkę, abyście mieli czas na wspólne, spokojne zjedzenie śniadania. Daj dziecku ulubioną zastawę, w której najchętniej lubi jeść, połóż kolorowe serwetki, włącz przyjemną muzykę i spraw, żeby dziecko nie odczuło, że trzeba jeść w pośpiechu.
- Urozmaicaj posiłki
Może twojemu dziecku znudziło się jedzenie codziennie tego samego i po prostu nie ma ochoty na kolejną miskę płatków z mlekiem. Postaw na stole różnego rodzaju pieczywo, tosty, serki, jogurty, wędliny, warzywa, konfitury. Ważne, żeby stół był kolorowy. Możesz przygotować kolorowe kanapeczki, przypominające różne zwierzątka. A może twój maluch woli jeść rzeczy zapakowane w miniaturowych opakowaniach: małe jogurciki, serki, czy inne produkty zapakowane w ten sposób. W sklepach dostępny jest ogromny wybór takich produktów. Pozwól dziecku je sobie wybrać.
- Zadbaj o towarzystwo do jedzenia
Może twoje dziecko nie lubi jeść samotnie i dlatego nie ma apetytu? Postaraj się usiąść chociaż na chwilę przy swoim smyku, wypij w tym czasie spokojnie herbatę, czy kawę, a jeśli nie masz nawet na to czasu, posadź obok dziecka, jego ulubioną lalkę i misia.
Zobacz także: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole