mama, dziecko, sprzątać
Wychowanie

Lekcja zdrowego myślenia

Nauczycielką będziesz ty, a uczniem maluszek. Czas trwania lekcji? Najbliższe lata. Jej cel? Dziecko dbające o swoje otoczenie, żyjące zdrowo. Dzięki tobie.

Jakiś czas temu odwiedziłam koleżankę, która niedawno urodziła dziecko. Ania czule wpatrywała się w swoją córeczkę. Nagle odwróciła się i popatrzyła na mnie, mówiąc zdecydowanym głosem, że chce być lepsza, uważniejsza, bardziej odpowiedzialna. Dla swojego dziecka.

I że chce, by malutka żyła w zdrowszym świecie. I jaki to olbrzymi obowiązek to wychowanie dziecka na troskliwego człowieka, a jednocześnie jaka to radość, że tyle zależy od rodziców. To, jak będzie traktowało siebie, innych, otoczenie, w którym żyje… Wzruszyłam się, ale w tym samej chwili wybuchłam śmiechem. Bo przypomniałam sobie, że podobnie mówiły Kasia, Marta i Janeczka – świeżo upieczone mamy. Ech, co te dzieci robią z nami, kobietami :)

Wszystkie mamy łaknące zmian – łączcie się. Tak jak Ania, Kasia, Marta i Janeczka, które pomogły mi stworzyć plan dzisiejszej lekcji. Skorzystaj z niego, jeśli chcesz, by twoja rodzina zyskała przydomek EKO. Plan możesz wprowadzić w całości albo krok po kroku lub tylko jego fragment. A więc do dzieła, od dzisiaj twój styl życia to eko!

Krok pierwszy - zadbaj o jedzenie
To najważniejszy punkt ekolekcji i do wprowadzenia od zaraz. Bo od tego, co jecie, ile jecie (także jak), zależy wasze zdrowie.
- Nie kupuj za dużo, by nic się nie zmarnowało. Dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę zakupów. Zysk jest podwójny: nie tracisz czasu na zastanawianie się, co jest potrzebne/niepotrzebne, oraz kupujesz tyle, ile potrzebujesz (na zachodzie jedna trzecia żywności trafia do śmieci, Polska powoli wyrabia tę niechlubną normę).
- Postaw na lokalność. Zamiast kupować owoce i warzywa niewiadomo skąd, przejdź się na targ, na którym sprzedają rolnicy z okolicznych gospodarstw. Zamiast wybierać produkty wielkich koncernów przywożone niewiadomo skąd, kupuj np. mleko, sery, masło z lokalnej mleczarni. Chodzi o to, by ograniczyć zużycie paliwa potrzebne do przetransportowania towarów. W ten sposób też dbasz o środowisko (i popierasz polskie). A co zrobić, jeśli w pobliżu nie ma targu? Sprawdzaj kraj pochodzenia produktu (czy naprawdę musisz kupować czosnek sprowadzony aż z Chin? A taki króluje np. na półkach supermarketów).
- Wybieraj produkty zdrowe, ekologiczne... Do wytworzenia tych z napisem „bio” czy „eko” nie używa się chemii, a zatem nie ma w nich pozostałości po pestycydach czy środkach chemicznej ochrony roślin. Sprawdź tylko, czy gospodarstwo ekologiczne, z którego pochodzi dany produkt, ma odpowiedni certyfikat. BIO mogą być warzywa, owoce, kasze, mleko, nawet mięso. Fakt, wszystko to może być ciut droższe, ale lepiej kupić mniej, ale lepszej jakości.
- …i jak najmniej przetworzone. Na waszym stole nie powinny gościć zupy z proszku, „chińskie”, gotowe sosy, jedzenie z puszek, mrożone pizze. Zdrowiej jest przygotować jedzenie w domu, np. upiec mięso (to zamiast wędliny), ugotować kompot (zamiast soku) lub sok wycisnąć samemu. Przynajmniej wiesz, co do nich dodałaś (sprawdź, czy w mieszankach przyprawowych nie kryje się poprawiacz smaku benzoesan sodu. Jest na czarnej liście).
- Nie kupuj produktów w plastikowych pudełkach ani folii. Im mniej opakowań, tym lepiej (czym się różnią pieczarki luzem od tych zapakowanych w plastik albo ryż luzem od tego w torebkach? Niczym, a jedno opakowanie mniej). Najlepsze są opakowania szklane lub papierowe. Plastik rozkłada się tysiące lat, a jego recykling oznacza duże zużycie energii. Do ponownego przetworzenia nie nadają się opakowania typu Tetra Pak (znajdziesz w nich np. soki), a to dlatego, że składają się nie tylko z papieru, ale też z folii i aluminium.

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

rodzina, spacer
Panthermedia
Czas wolny
Ekorodzina to My!
Radio, telewizja, prasa – w mediach nieustannie przewijają się informacje o ekologii. I nic w tym dziwnego – ekologiczny styl życia jest zdrowy i... modny! Chcecie zostać ekorodziną? Od sukcesu dzieli Was zaledwie 6 kroków!

Krok 1 Ekorodzina stawia na naturę! Zapomnijcie o przetworzonej żywności, naszpikowanej konserwantami, barwnikami, hormonami czy nawozami sztucznymi. Najzdrowsze i najsmaczniejsze są produkty z upraw czy hodowli z certyfikatem. Używajcie papierowych lub płóciennych toreb albo reklamówek biodegradowalnych – rozkładającej się setki lat torbie plastikowej mówimy głośne nie! Nie kupujcie też na zapas – czasy pustych półek (na szczęście) minęły, a nie ma chyba nic mniej eko, niż konieczność wyrzucenia przeterminowanej żywności czy innych produktów, np. kosmetyków. A po zakupy, jak jest możliwość, wybierajcie się rowerem – w kosz zmieści się sporo rzeczy, a Wy zaoszczędzicie na paliwie i zadbacie o środowisko (niwelując poziom CO2). Krok 2 Ekorodzina segreguje odpady! To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne! Dlatego stawiajcie na recykling i segregujcie śmieci, osobno wyrzucając papier, osobno plastik i osobno szkło. Dobrze, by dodatkowo oddzielać puszki i odpadki organiczne. Uwaga na przeterminowane leki – je najlepiej odnieść do apteki, gdzie powinny znajdować się specjalnie dedykowane pojemniki do utylizacji lekarstw. Podobnie sprawa ma się ze starymi urządzeniami elektrycznymi – odnoście je do punktów skupu (adresy są dostępne w urzędzie gminy). Krok 3 Ekorodzina wie, że baterii nie wyrzucamy do kosza! Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie powinniście znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV. Krok 4 Ekorodzina oszczędza energię i wodę! A naprawdę jest na czym zaoszczędzić! Jak? Na przykład, kupując energooszczędne żarówki, wyłączając nieużywanie sprzęty (TV, komputer). Nie...

dziewczynka, dziecko, przyroda, ekologia, drzewo
Edukacja
Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?
W myśl powiedzenia "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", bądźmy dla swoich dzieci pozytywnym przykładem – EKO-przykładem.

Dzieci najlepiej i najłatwiej uczą się przez zabawę i przez naśladownictwo . A kogo lubią i chcą naśladować? Osoby, które są dla nich przykładem, czyli rodziców. Dlatego tak ważne jest, by opiekunowie pamiętali, że są pod "stałym monitoringiem". To co mówią i co robią, jest dla dziecka wyznacznikiem tego, co wolno i co należy. Dotyczy to tak naprawdę każdej sfery życia, zatem także ekologii . Bycie eko to nie trend, to pewien styl życia niosący za sobą i przyjemności, ale i obowiązki. Jak zatem nauczyć brzdąca bycia ekopozytywnym? Oto 5 przykładów, z którymi warto zapoznać małego fana ekologii . Jesteś tym, co jesz! Co prawda o zakupach decydują rodzice (przynajmniej do pewnego wieku), ale dzięki temu mają kontrolę nad tym, co je dziecko. Od najmłodszych lat warto podawać dziecku produkty jak najmniej przetworzone , naturalne, bez konserwantów czy barwników. Jeśli od małego dziecko będzie dostawało nafaszerowane cukrem batoniki, nawet nie spojrzy na jabłko czy gruszkę. A to właśnie najlepsze przekąski – wręcz idealne, jeśli kupowane od znajomego sadownika czy na zaprzyjaźnionym bazarku. Ale uwaga: rodzic też ma dzierżyć w ręku owoc a nie chipsy... Dobry przykład, pamiętacie? I, oczywiście, zakupy pakujemy do papierowych lub biodegradowalnych toreb , a nie plastikowych! Warto wiedzieć: 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci Zabawka zabawce nierówna Dzieci kochają zabawki! Ale zabawka zabawce nierówna! Troskliwi rodzice powinni wybierać je z dużą uwagą, ponieważ mogą być wykonane ze szkodliwych sztucznych materiałów czy pomalowane toksycznymi farbami . Decydując się na zakup zabawki, warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie atesty , które informują o tym, czy zabawka jest odpowiednia (nie jest szkodliwa) dla naszego dziecka. Segreguj śmieci! Kilkulatek może być za mały na wyrzucanie...

segregowanie śmieci z dzieckiem
Fotolia
Mama
Nie dość, że smog, to jeszcze toniemy w śmieciach. Ratunku!
Po co nam tyle plastiku? Nic dziwnego, że ludzie palą nim w piecach, skoro toną w pustych opakowaniach. A potem smog i astma u dzieci... Wypowiedzmy walkę śmieciom już dzisiaj. Rodzinnie!

23 stycznia obchodzimy Dzień bez opakowań foliowych . Jak go uczciliście w tym roku? Zaryzykuję założeniem, że większość z was nie miała pojęcia o jego istnieniu. Ja też nie. Za to wszyscy jesteśmy świadomi, w tym roku chyba dobitniej niż zwykle, istnienia smogu , prawda? Kolejne doniesienia o normach szkodliwych substancji w powietrzu przekroczonych o kilkaset procent (czy nawet 1500 proc. jak w śląskim Rybniku, gdzie z powodu smogu zamknięto szkoły ) nie pozwalają spać spokojnie, kiedy mamy małe dzieci. A już na pewno nie pozwalają spokojnie spacerować! Nawet nie chcę myśleć, czym oddychamy, wystarczy mi, że zobaczyłam wynik testu powietrza wykonanego przez jedną z warszawskich mam. Zgroza. Ale problem, gdyby się nad tym zastanowić, jest bardziej skomplikowany. Kiedyś myśleliśmy, że smog to taki egzotyczny problem , dotyczący wielkich metropolii gdzieś w Azji, czyli daleko, daleko stąd. Potem słyszeliśmy, że w Krakowie jest źle, ale wiadomo – kiepskie położenie geograficzne, feralna niecka, co zrobić? No i Śląsk, ale tam to zawsze było fatalne powietrze, przyzwyczailiśmy się. A tu nagle okazuje się, że powietrze mamy skażone prawie wszędzie i trzeba stawić czoła problemowi. Tylko jak? Skąd się bierze smog? Za wysokie stężenie pyłów i szkodliwych substancji w powietrzu odpowiedzialne są głównie piece węglowe , bo wiele osób używa do palenia w nich węgla niskiej jakości, ale też spala w nich plastikowe opakowania czy starymi meble pokryte farbą i lakierem. Szacuje się, że samochody odpowiadają za 17 proc. zanieczyszczenia. Zdaniem WHO w Polsce co roku przedwcześnie umiera 44 tys. osób z powodu zanieczyszczonego powietrza, a przeciętna długość życia skraca się z tego powodu o 10 miesięcy. Najmniejsze pyły przenikają przez łożysko , zwiększając ryzyko wystąpienia astmy u dziecka.  "Dzieci w Krakowie prawie trzy razy częściej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj