Fotolia
Wychowanie

Przez tych 7 etapów muszą przejść wszyscy rodzice!

Trudno wychować dziecko bez zaliczenia tych „baz”. To drabinka, po której dzieci wchodzą w dorosłe życie.

Każdy kolejny rok życia dziecka, to kolejne wyzwania. Niektóre etapy są trudniejsze, inne bardziej zabawne. Trudno jednak pominąć tych 7 tematów, które nieodzownie wiążą się z dziećmi.

1. Zmęczenie i brak snu

To najtrudniejszy, pierwszy etap, gdy maluszek zawita w Waszym domku. Nocne wstawanie, by nakarmić dziecko, przewijanie, niepokój związany z niepewnością, czy poradzimy sobie jako rodzice, sprawia, że wielu rodziców ma poczucie bycia "zombie". Oczywiście jest to żartobliwe określenie, ale gdy zapyta się młodą mamę, o czym marzy – często mówi – godzince snu, albo chwili dla siebie.

Czytaj: Budzisz się zmęczona? Sprawdź dlaczego i co możesz z tym zrobić?

2. Dziecko zaczyna chodzić

Ten etap rzeczywiście jest tak samo trudny, jak pierwszy. Maluch niezwykle ciekawy świata potrafi dać rodzicom nieźle w kość. Uwaga i koncentracja na tym, czego dotyka, gdzie idzie i co wkłada do buzi, jest ogromnie męcząca fizycznie. Zabezpieczanie całego domu przed dzieckiem powoduje, że nasz umysł i zmysł przewidywania przyszłości, pracuje na zwiększonych obrotach, często ulegając przeciążeniu ;-). Nie zapominajmy, że jest to także cudowny okres, pokazywanie nowych rzeczy i widok zaskoczonej i zachwyconej miny dziecka – bezcenny.

Czytaj: Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

3. Dziecko mówi... za dużo!

Najpierw martwimy się, że dziecko jeszcze nie mówi, potem, że mówi za mało, a na koniec, że mówi za dużo... Nie martwcie się, to okres przejściowy. Gdy dziecko przeistoczy się w nastolatka, znowu będzie mówić monosylabami, a wy będziecie marzyć, by chciało z Wami porozmawiać o otaczającym świecie i pytać Was o zdanie.

4. Kłamstwa

Przyjdzie taki dzień, że złapiemy dziecko na kłamstwie. To trudna sprawa świadcząca o tym, że maluch wszedł na inny etap i zaczyna zdawać sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak kombinowanie i mijanie się z prawdą. Musimy wiedzieć wtedy jak zareagować, by dziecko zrozumiało, że kłamstwo ma krótkie nogi.

5. „A mama Moniki jej pozwala...”

O tak, to wytyczanie granic. Kto komu i na ile pozwala? Wiele starć Was czeka, by wypracować kompromis. Nie sugerujcie się innymi rodzicami, to ich decyzje, a Wy postępujcie wedle Waszego uznania.

6. Nastolatek w domu

Jesteśmy z Wami... To trudny czas zarówno dla Was, jak i dla dzieci, które stoją w obliczu trudnych wyzwań. Starajmy się zrozumieć, że ich zachowanie, niezdecydowanie, bunt, czy burczenie pod nosem, wynika zarówno z hormonów, jak i prób odnalezienia swojego miejsca w szkole i w domu.

7. „Mamo, potrzebuję kasy...”

No tak, to etap ostatni przed nami, zanim nasze dziecko wkroczy w dorosłe życie :-)

Na którym etapie jesteście, a które macie już za sobą?

Czytaj także: Między słowami, o tym co "mówi" do dziecka nasza twarz i ciało

źródło: scarrymommy

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

owoce i warzywa
fotolia.com
Żywienie
Czy wiesz, od kiedy wprowadzać do diety dziecka owoce i warzywa? Quiz
niemowlę, problemy ze snem, własne łóżeczko
RF
Rozwój
Spać czy nie spać z dzieckiem?
Gdy maleństwo zaczyna spędzać z Wami coraz więcej nocy, wspólne łóżko staje się za ciasne. Ale zanim dziecko przeniesie się na własny materac, mijają miesiące, a czasem... lata.

Gdy maleństwo zaczyna spędzać z Wami coraz więcej nocy, wspólne łóżko staje się za ciasne. Ale zanim dziecko przeniesie się na własny materac, mijają miesiące, a czasem... lata. Łóżko rodziców to dla malucha ważne miejsce. W ramionach mamy i taty szuka ukojenia, gdy coś je boli, nie może zasnąć, przestraszy się, ma złe sny. Z czasem spędza tam coraz więcej nocy. Przyjemność po porodzie Pewnie wszystko zaczęło się tuż po porodzie. Przez pierwsze miesiące maleństwo budziło się o różnych porach, chciało często jeść, bywało marudne, miewało kolki. A Wy byliście niewyspani, więc woleliście uniknąć nocnego wstawania. Bliski kontakt pomagał Wam obojgu. Wzmacniał Twoje uczucia macierzyńskie i uspokajał maluszka, który słysząc znajome z okresu płodowego bicie serca mamy, czuł się bezpieczniej. Mając dziecko przy sobie, mogłaś je szybciej utulić i nakarmić. Niepostrzeżenie przyzwyczailiście się do wspólnego spędzania nocy. Większość niemowląt, szczególnie gdy są karmione piersią, śpi przy boku swojej mamy. Kiedy maleństwo jest spokojniejsze, młode mamy upewniają się, że słusznie postępują i lepiej radzą sobie z nową rolą. Niektóre dzieci początkowo nie mają nawet własnego łóżeczka albo korzystają z niego tylko w dzień. Takie rozwiązanie wydaje się oczywiste, naturalne i bardzo przyjemne. Pociecha dla starszego malca A może w Waszym łóżku zrobiło się tłoczno, dopiero kiedy wróciłaś do pracy? Może czując się winna, że zbyt wcześnie opuściłaś maleństwo, starałaś się je często karmić w nocy? Gdy pobudki stawały się coraz bardziej męczące, zrezygnowałaś z odnoszenia dziecka do łóżeczka. Początkowo oboje potrzebowaliście takiej bliskości. Z czasem zaczęłaś się zastanawiać, jak malucha od tego odzwyczaić. Częstym gościem w łóżku rodziców jest też starsze dziecko. Wślizguje się w nocy pod kołdrę po kryzysie...

Rozwój dziecka
Maluch zdobywcą
Gdy dziecko skończy rok, śmiało wyrusza na podbój świata. Ciągnie go do ludzi, do nowych miejsc, wszystkiego jest ciekaw. Czas odwiedzin to dla niego nowa okazja... do rozwoju!

Oto kilka sprawdzonych sposobów, by podczas tegorocznego świętowania maluch jak najwięcej skorzystał, a ty najmniej straciła. Krok pierwszy - małe, słodkie prezenciki Nawet gdy maluch jest na tyle mały, że nie ma szans, by ci pomógł, pielęgnuj ten obyczaj. Zapakuj słodki upominek w ładny papier z dużą kokardą. Wytłumacz, dla kogo go szykujesz, i opowiedz o czekającym was spotkaniu. Pamiętaj też, by poczęstować dziecko swoim wypiekiem! Pamiętaj! Jeśli wybieracie się do rodziny z małymi dziećmi, zróbcie także dla nich malutkie paczuszki. Wystarczy mandarynka lub pierniczek w pudełeczku, a miłe zaskoczenie murowane. Taki wstęp pozwoli twojemu maluchowi od razu zaprzyjaźnić się z nowymi kolegami. Krok drugi - szybkie przygotowania Kilkanaście miesięcy to trudny wiek – niby dziecko samodzielne, nie lubi ograniczania swobody, ale to nadal małe dziecko. Nawet największy buntownik pragnie, by go przytulać, dbać o jego potrzeby, ograniczać mu nadmiar wrażeń i pilnować rytmu dnia. Spakuj więc ukochanego misia lub wóz strażacki, weź kocyk i deserek w słoiczku. Pamiętaj! Zwłaszcza w obcym domu zachowaj stałą porę snu, nie zmuszaj do jedzenia. A przede wszystkim szanuj wybory malca. Chce się bawić z boku, ma do tego prawo. Jeśli woli siedzieć u cioci na kolanach, nie przeszkadzaj. Oczywiście, pamiętając, że niespełna dwulatek czuje się bezpieczniej, gdy wie, że to dorośli wyznaczają granice. W chaosie się gubi i zaczyna niepokoić. Krok trzeci - wyjątkowe uroki zimy Może zamiast narzekać na ziąb i w pośpiechu wpakowywać się do samochodu lub taksówki, zaczniecie ten dzień od spaceru? Wybierzcie ładną trasę do domu przyjaciół lub dziadków albo zacznijcie od spotkania w parku czy lesie. Taka miniwycieczka pozwoli maluchowi nieco się wyszaleć. Pamiętaj! Jeśli zamienicie eleganckie ubrania na wygodne sportowe buty i kurtki, bez żalu dacie się ponieść...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz