dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie

Moje dziecko ciągle kłamie!

„Nie ja włożyłam pod dywan brokuły! To on!” – mówi Marysia, wskazując palcem na swojego misia. Dlaczego dzieci wygadują takie rzeczy? Jak na to reagować? Sprawdź koniecznie.

Prawdę i tylko prawdę. Myślisz, że właśnie to chciałabyś codziennie słyszeć? No to wyobraź sobie świat, w którym wszyscy mówią tylko prawdę. „Kiepsko wyglądasz. Przytyłaś?”, „Idę do domu, bo strasznie nudzisz”, „To najpaskudniejsza rzecz, jaką w życiu jadłam”… Horror, prawda?
Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne, czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. By nie robiły krzywdy, nie oszukiwały, brały odpowiedzialność za swoje czyny i nie okłamywały samych siebie.

Świat wyobraźni a kłamstwa

Gdy trzy-, czterolatek opowiada, jak z rottweilerem sąsiada tropił złodziei wycieraczek, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Jedną nogą tkwi w rzeczywistości, a drugą w świecie bajki z księżniczkami, piratami i gadającymi zwierzętami. Podszywając się pod swoich ulubionych bohaterów, daje się ponieść własnej opowieści i przeżywa ją, jakby wydarzyła się naprawdę. A gdy boi się, że w wannie jest rekin, także boi się szczerze – mógłby przysiąc, że widział, jak z piany wynurzyła się trójkątna płetwa.
– Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać – mówi Beata Płażewska, psycholog. – Dziecko z czasem nauczy się odróżniać prawdę od fikcji. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię. Do dziecka, które udaje króla, możemy zwracać się: „Wasza wysokość”. Gdy jednak posuwa się za daleko (i próbuje zmusić babcię, by obsługiwała go jak monarchę) albo zaczyna się bać własnej opowieści, trzeba kończyć zabawę.

Kłamie, że to nie on zrobił

Dopiero sześcio-, siedmiolatki kłamią po to, by celowo wprowadzić kogoś w błąd. Ale „trening” zaczynają dużo wcześniej, w wieku czterech, pięciu, a czasem nawet trzech lat. Dzieci kłamią z tych samych powodów, co dorośli. Głównie po to, by uniknąć kary. Klasyczny przykład: „To nie ja zbiłem talerz/wymalowałem ścianę dżemem”. – Dziecku, które mówi coś takiego, trzeba wyjaśnić, że zrzucając na kogoś winę, można go skrzywdzić. Jednak lepiej nie przesadzać z karami. Zdarza się, że srogo karane dziecko zamiast oduczyć się mijania z prawdą, koncentruje się na tym, by następnym razem nie dać się przyłapać. Można odwoływać się do sumienia dziecka („Serduszko podpowie ci, czy zrobiłeś dobrze”).

Czytaj też: 6 niewychowawczych zachowań, które wywołują w nas wyrzuty sumienia

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko, mówić, zakaz
Panthermedia
Wychowanie
Czemu dziecko kłamie?
Powodów jest wiele, ale większość z nich ma związek z rodzicami. Sprawdź, które kłamstwa powinny cię zaniepokoić, a które są tylko dowodem bujnej wyobraźni dziecka.

Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne , czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. Dlaczego dzieci zmyślają? Oto najważniejsze powody: Kłamie, bo nie odróżnia prawdy od fikcji  Kiedy kilkulatek opowiada o swojej podróży w kosmos czy pobycie u króla Juliana z kreskówki, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię i zgodnie z jego życzeniem, zwracać się per „panie kapitanie" czy „wasza wysokość". Mieszanie fikcji z rzeczywistością może się utrzymywać nawet do szóstego roku życia!  Sprawdź: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię? – test Kłamie, bo chce uniknąć kary  Zdarza się, że srogo karane dziecko zamiast oduczyć się mijania z prawdą, koncentruje się na tym, by następnym razem nie dać się przyłapać. Ważne jest to, by nie ganić dziecka, które samo się przyznało, np. do zbicia cennego wazonu czy wymalowania farbami całej kuchni. Kilkulatek powinien widzieć, że mówienie prawdy jest w waszym domu cenione. Niech karą dla niego będzie poniesienie konsekwencji tego, co zrobił. Pomazaną kredkami ścianę trzeba umyć, plamę soku na dywanie wytrzeć, a niedomyte uszy wyszorować.  Czytaj: Jak karać dziecko? Kłamie, bo o czymś marzy Fantazje bywają odbiciem pragnień dziecka . Gdy dziecko opowiada o swym nieistniejącym piesku, może to znaczyć, że marzy o zwierzątku. Gdy twierdzi, że potrafi kopnąć piłkę na dach wieżowca – może chciałoby zostać piłkarzem? Warto...

Po czym poznać, że dziecko kłamie
Fotolia
Aktualności
Po czym poznać, że dziecko kłamie?
"Nie będzie bolało", "wszystkie mamy tak robią", "to minie" – to najczęstsze kłamstewka, które powtarzasz i sobie, i dziecku. Po czym poznać, że tym razem to twój maluch mija się z prawdą?

Chcesz, aby twoje dziecko było z tobą szczere i nie kłamało, jednak tobie też zdarza się czasem nie powiedzieć całej prawdy... W końcu każda mama potrzebuje kilku niewinnych kłamstw, by przetrwać . Nic dziwnego, że twoje dziecko uczy się od najlepszych. Dziecięce kłamstwa są najczęściej niewinne i nikogo nie krzywdą, jednak warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Skąd wiadomo, że dziecko kłamie? 1. Unika kontaktu wzrokowego Klasyka, nie tylko wśród maluchów. Unikamy kontaktu wzrokowego, bo jesteśmy zawstydzeni i mamy poczucie winy, że zawiedliśmy czyjeś zachowanie – w przypadku dzieci i dorosłych działają te same mechanizmy. 2. ...lub patrzy prosto w oczy Unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć o zawstydzeniu i poczuciu winy. Nieco bardziej przebiegłe kłamczuszki doskonale wiedzą, że muszą zrobić wszystko, żebyś im uwierzyła. Dlatego też patrzą ci w oczy wzrokiem, który mógłby wzniecić pożar. Niestety, zdolności hipnotyczne maluchów są znikome, więc jeśli twoje dziecko patrzy ci w oczy i nie mruga, możesz podejrzewać, że kłamie. 3. Jego historia nie ma sensu... Kłamstwo ma krótkie nogi. Im opowieść dziecka jest uboższa w szczegóły, nieprawdopodobna i dziwna, tym te nogi są krótsze. Zawsze możesz spisać na kartce historię swojego dziecka. Kto wie, może w przyszłości będzie pisarzem? 4. ...lub wręcz przeciwnie, jest bardzo szczegółowa Kiedy maluch kłamie, jego opowieści mogą być tak szczegółowe, że aż podejrzane. Nie ukrywajmy, dorośli też tak robią – wydaje nam się, że przygotowując całą historię od A do Z, znając odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania, jesteśmy wiarygodni. Nie jesteśmy. Maluchy też nie są. 5. Wierci się i dziwnie się zachowuje Jeśli podczas swojej opowieści maluch nie może ustać w miejscu, wierci się, kręci, przeskakuje z nogi na nogę i nie wie, co zrobić z rączkami,...

Dlaczego dzieci kłamią?
Adobe Stock
Wychowanie
Dlaczego dzieci kłamią? Powody mogą być bardzo różne
Dlaczego dzieci kłamią? Powodów może być wiele - mniejszym dzieciom myli się czasami fikcja z rzeczywistością. Kłamstwo u dzieci nie zawsze musi być spowodowane złą wolą. Niekiedy dziecko boi się zbyt surowej reakcji rodzica. Dziecko zmyśla czasami także w sytuacji, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Dziecko kłamie notorycznie? Dowiedz się, jakie mogą być tego powody. Zmyślanie u dzieci może być spowodowane myleniem fikcji z wyobraźnią, strachem, silną potrzebą posiadania czegoś, ale także... naśladowaniem rodziców, którzy mijają się z prawdą. „Moje dziecko kłamie” - ta myśl może paraliżować rodziców, jednak warto zastanowić się, dlaczego maluch to robi.  Spis treści:  Dlaczego dzieci kłamią? Miesza im się świat rzeczywisty z wyobraźnią Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi  Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią? Dlaczego dzieci kłamią? Bo się boją Dzieci kłamią, bo bardzo chcą coś mieć Dzieci naśladują rodziców, którzy czasem mijają się z prawdą Co robić, gdy dziecko kłamie? Dziecko kłamie, że jest bite Kłamstwo jest dobre dla mózgu Dlaczego dzieci kłamią? Mylenie świata rzeczywistego z wyobraźnią To naturalna sytuacja w rozwoju dzieci w wieku 3–4 lat. Granica między tymi światami jest dla kilkulatka bardzo płynna, dziecko często zapomina, co sobie wymyśliło, a co zdarzyło się naprawdę, stąd biorą się niezwykłe opowieści o pożarach, w których gaszeniu brał udział kilkulatek lub o wymyślonych postaciach, które np. mieszkają w pokoju za szafą. Rozwiąż test: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi  Dzieci zmyślają, aby zwrócić na siebie uwagę. Robią tak głównie starsze przedszkolaki. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą świadomie zmyślać. Często zdarza się to bardziej wygadanym, kreatywnym kilkulatkom , które mają zdolności aktorskie. Jest to sposób na zyskanie zainteresowania kolegów. Gdy raz przekonają się, że to działa, mogą kłamać częściej.  Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią? Powody tego, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj