mama, dziecko, komputer
Wychowanie

Jakie gry są dobre dla dzieci?

Tak naprawdę nie jest ważne, czy gra jest komputerowa czy planszowa. Liczy się, że rozwija dziecko i daje mu dużo frajdy. Czy wiesz, jak taką grę rozpoznać?

Granie na komputerze kojarzy ci się z mało rozwijającą rozrywką i przesiadywaniem godzinami przed monitorem? A gry planszowe z nudą? Nie musi tak być. Razem z dzieckiem możecie mieć i w komputerze, i w planszy przyjaciół, a nie wrogów.

Gry komputerowe mogą wiele nauczyć

Operowanie myszką i obsługa klawiatury, rysowanie, kolorowanie na ekranie rozwija koordynację ręka–oko. Będzie ona niebawem niezbędna – gdy dziecko zacznie uczyć się pisać. Klawiatura to wymarzone narzędzie do nauki liter, natomiast klawisze strzałek ułatwiają rozpoznawanie prawej i lewej strony, orientację w przestrzeni. Zabawy przy komputerze pomagają też ćwiczyć sztukę koncentracji, spostrzegawczość i myślenie analityczne. Niektóre rozwiną zdolności plastyczne, inne – matematyczne. Dają także możliwość zapoznania się ze światem roślin, zwierząt czy innymi krajami. A wiedza, jaką przekazują, bywa bogatsza od tego, co sami potrafimy dziecku opowiedzieć. Właśnie. Nowoczesne zabawy wcale nie muszą być nudne także dla ciebie! Wspólne granie dostarcza wszystkim rozrywki. Może twój autorytet wzrośnie, gdy jako jedyna pokonasz np. groźnego przeciwnika?

Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka

W Polsce nie istnieje jednolity system oznaczeń wiekowych gier, ale większość producentów podaje zalecenia na opakowaniach – trzymaj się tego. I nie kupuj przedszkolakowi takich, które zawierają sceny przemocy. Kilkulatek nie potrafi oddzielić świata gry i towarzyszących jej emocji od rzeczywistości. Może się zdarzyć, że zacznie naśladować zachowania, które zobaczył w komputerze. Postaw na pewniaki – gry, które dają gwarancję scen bez przemocy. Mogą to być przygody bohaterów znanych dziecku z bajek, takich jak „Reksio” czy „Noddy”. Także ciekawe, bezpieczne serie, np. gry dla przedszkolaków „Pluszaki Rozrabiaki” wydawnictwa Egmont. Bohaterami jest pięć pluszowych postaci zamieszkujących Pluszakowo – sklep z zabawkami prowadzony przez dziadka Ambrożego. Gry mają za zadanie wspierać rodziców w wychowaniu dzieci poprzez zaproponowanie nowego rodzaju zabaw – atrakcyjnych i rozwijających zarazem. „Pluszaki Rozrabiaki” pozwalają dziecku poznać własne emocje i zmierzyć się z nimi, wzbogacają słownictwo, wiedzę o świecie i środowisku, pomagają zrozumieć pojęcia.

Czytaj też: Jak wspierać inteligencję dziecka – 7 sprawdzonych rad

Kontroluj, co dziecko robi w internecie

Aby kontrolować oglądane przez dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną i komunikatory, należałoby ciągle stać za plecami pociechy. Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie na komputerze cyberniani. To blokada rodzicielska – jej zakres ustalają opiekunowie internauty. Z cyberniani możesz korzystać za darmo. Wystarczy, że ściągniesz z internetu Beniamina (www.beniamin.pl). Polecamy też płatnego Cenzora (www.cenzor.pl).

Nie rezygnuj z gier planszowych

Jeśli wciąż nie czujesz się zbytnio przekonana do wirtualnej rozrywki, organizując dziecku czas, nie zapominaj o grach planszowych. W sklepach jest teraz mnóstwo propozycji dla dzieci i całej rodziny. Na pewno znajdziecie grę, która stanie się waszą wspólną pasją. Ważne, żeby w zabawie brali udział wszyscy domownicy. Młodsza siostra może grać z tatą itp. Gdy złapiecie bakcyla, Monopoly Junior czy Grzybobranie będą zawsze wspaniałym lekiem na nudę.

Sprawdź w katalogu produktów: Gry planszowe dla dzieci

Ogranicz czas przed komputerem

Już u uczniów szkoły podstawowej obserwuje się objawy uzależnienia od komputera (a zaczyna się to zwykle wcześniej!). Dbaj więc, by granie nie było głównym zajęciem dziecka. Jeśli zauważysz, że dziecko pozbawione możliwości zabawy na ekranie jest rozdrażnione, ogranicz mu czas przed komputerem. A najlepiej nie włączaj go dziecku przez kilka tygodni.

Czytaj też: Tablet i spółka – czy dzieci powinny korzystać z nowych technologii?

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
Dziecko w wirtualnym świecie
Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem . A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat? Komputer od najmłodszych lat Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych. Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor , ikona, drukarka , spacja, program itd. Komputer zabawkowy czy prawdziwy? Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces. W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym...

Planszówki dla dzieci
AdobeStock
Zakupy
Najlepsze planszówki dla dzieci (w dobrej cenie!). Warto je mieć na półce
Granie w gry to świetna i pożyteczna zabawa, wato zarazić tą pasją malucha.

Grając w planszówki, dzieci uczą się nie tylko liczyć, czytać, nazw kolorów i miesięcy. Uczą się też życia. Jak polubić przegrywanie, a także i jak odnaleźć się w grupie. Postaraj się wśród natłoku zajęć znaleźć czas, choć na jedną partyjkę przy planszy. Na rynku nie brakuje ciekawych propozycji zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Planszówka to świetny pomysł na upominek dla dziecka z okazji urodzin, Dnia Dziecka, pod choinkę, a także bez okazji. Gra idelana dla 3-latka Planszówki dla 4- i 5-latka Gry rodzinne Zalety gier planszowych Jak nauczyć dziecko przegrywania? Pierwsze gra dla malucha Kiedy kupić pierwsza planszówkę? Im wcześniej, tym lepiej, bo łatwiej zachęcić do gry malucha niż nastolatka. W ten sposób przyzwyczajamy się do bycia razem , do robienia czegoś wspólnie. Jeśli malca nie interesuje planszówka, trzeba mu odpuścić, ale grać samemu. Pokazać, jak można się świetnie bawić. Dziecko czasem boi się wejść w grę, bo nie zna reguł, bo boi się porażki. Obserwując rodziców, widzi, jak reagują, jak odnoszą się do siebie. By zachęcić 3-latka do zabawy, warto mieć na półce kilka różnych gier. Planszówka dla przedszkolaka Jeśli w domu masz 4-5-latka, wachlarz możliwości jest większy. Oprócz klasycznych gier z planszą i kostką warto na półce mieć coś mniej standardowego. Dzięki różnorodności nie tylko poznasz preferencje dziecka, ale z pewnością nie będzie nudno. Gry dla całej rodziny Nie bój się nudnej zabawy przy planszy, na rynku jest dużo ciekawych gier towarzyskich, w które możesz grać także z dzieckiem. Bardzo dobrym rozwiązaniem są klasyczne planszówki w uproszczonej wersji jak np. Monopoly. Istnieje także wiele ciekawych gier bez planszy za to z samymi kartami. To super zabawa dla całej rodziny! Gramy, by poznać emocje Zdaniem psychologów...

dziecko, maluch, komputer
Przedszkolak
Trzylatek i komputer
Komputer to nie tylko gry. Jeśli właściwie go wykorzystasz, będzie świetną pomocą naukową dla twojego dziecka. Zobacz, ile trzylatek może się przy nim dowiedzieć.

Jeśli trzylatka ciekawi komputer, wyjdź naprzeciw tym zainteresowaniom. Oswajanie z wirtualnym światem przyda się już w niedalekiej przyszłości. A chwile, które wspólnie spędzicie przed monitorem, będą dla was przyjemną zabawą. Pierwsze zabawy trzylatka na komputerze Weź malucha na kolana i pozwól mu przyjrzeć się klawiaturze. Niech naciska dowolne klawisze. Potem możecie szukać znajomych literek lub cyfr, jeśli dziecko się nimi już interesuje. W dzisiejszych czasach klawiatura często zastępuje elementarz, i to z dobrym rezultatem. W edytorze tekstu ustaw dużą czcionkę i zachęć malucha do pisania literek. Niech robi to tak, jak chce. Tak może powstać pierwszy list do mamy, który pozornie nic nie znaczy, a jednocześnie znaczy wiele. Kolejną zabawą będzie przyciskanie klawiszy raz paluszkami prawej, raz lewej rączki. To doskonali koordynację wzrokowo--ruchową, podobnie jak klikanie myszką. Pokaż dziecku w Internecie zjawiska, które je interesują – tak pogłębisz jego zainteresowania. Możecie przy okazji np. liczyć zwierzątka na ekranie, wskazywać największe, najmniejsze, najbardziej kolorowe. Jeśli maluch lubi psy, obejrzyj z nim ich fotografie, a tę, która podoba mu się najbardziej, wydrukuj. Wytłumacz w prostych słowach, jak to się dzieje, że wkładasz do urządzenia czystą kartkę, a wychodzi taka z obrazkiem. Komputer dla trzylatka - etap zaawansowany Kiedy dziecko oswoi się z klawiaturą i myszką, pomóż mu robić bardziej skomplikowane rzeczy, np. laurkę na Dzień Babci . Uzupełnianie kolorowanki za pomocą klikania w ikonę z farbką pozwoli zrozumieć zależność między myszką a monitorem, a dzięki prostym programom graficznym maluch rozwinie wyobraźnię przestrzenną. Możecie też wysłać e-maila do cioci: dziecko podpowie ci, co napisać, i kliknie, by wysłać wiadomość. Teraz pozostaje tylko czekać w napięciu na odpowiedź. Prawda, że nie tylko gry...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj