Joanna Luberadzka-Gruca
Andrzej Muliński
Wychowanie

Pomaganie innym uzależnia – mówi szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko

Każdy ma coś, czym się może podzielić, tylko trzeba to coś w sobie odnaleźć – przekonuje Joanna Luberadzka-Gruca, wiceprezes i dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko i radzi, jak mądrze pomagać innym i nauczyć tego swoje dziecko.

O pomaganiu wiesz niemal wszystko. Czy, aby komuś pomagać, trzeba się na tym znać?

Wielokrotnie spotykam się z poglądem, że nie trzeba mieć żadnych umiejętności, doświadczenia, kompetencji, aby pracować w organizacji pozarządowej i pomagać. Bo przecież pomaganie to taka oczywista rzecz. Każdy z nas komuś w życiu pomógł, każdy się na tym zna i doskonale wie, jak to robić.
Tymczasem pomaganie obliczone na osiągnięcie prawdziwego efektu, czyli takie, które ma przynieść rzeczywistą zmianę, jest bardzo, bardzo trudne. 

I nie wiedząc jak, możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc? 

Niestety, tak. Bardzo dobrym przykładem, jak nie powinno się tego robić, jest sposób, w jaki ludzie pomagają tym, którzy żebrzą na ulicy. Często tym procederem trudnią się szajki, które cynicznie wykorzystują do tego  innych ludzi. Weźmy choćby przesiadujące na ulicy kobiety o ciemnej karnacji, z dziećmi, które spały niezależnie od tego, w jakim były wieku. Dzięki nim kobiety wzbudzały litość, więc przechodnie dawali im drobne pieniądze. A to napędzało ten biznes. 

I te dzieci były jego elementem? Elementem dobrze prosperującego biznesu?

Właśnie. Znam kilkoro dzieci, które zabrano tym kobietom. W żadnym przypadku nie były to ich dzieci. I nigdy nie miały legalnych dokumentów. Niektóre były ofiarami handlu ludźmi. Zostały kupione i przywiezione do Polski tylko po to, by wykorzystywać je do tego procederu. Bywały celowo niedożywiane, krępowane. Wiadomo, im mniejsze dziecko, tym większą wzbudza litość...

Jak najlepiej pomóc w tej sytuacji? Wystarczy nie dawać pieniędzy?

Nie, nie wystarczy. Jeśli chce się naprawdę pomóc tym dzieciom, czyli rzeczywiście coś zmienić w ich życiu, to trzeba zadzwonić na policję. 

Nie dajemy pieniędzy na ulicy. Nie przechodzimy obojętnie, ale reagujemy, gdy widzimy żebrzące dziecko. Czego jeszcze nie należy robić? 

Na przykład nie należy przekazywać pieniędzy indywidualnie, bez fundacji lub stowarzyszenia, na fundusz stypendialny bez sprawdzenia sytuacji rodzinnej dziecka i tego, w jaki sposób otrzymuje ono te środki finansowe. Chodzi o to, by mieć pewność, że służą one jemu i jego edukacji, a nie wspierają np. nałogu rodziców. Czasami to się, niestety, zdarza.

Przeczytaj także: Nie każdy zasługuje na dziecko

Boję się, by niektórzy po przeczytaniu tego nie pomyśleli, że skoro nie wiedzą jak, to nie będą pomagali w ogóle...

To nie jest argument, by nie pomagać! Chcąc mieć pewność, że nasza pomoc przyniesie komuś rzeczywistą korzyść, możemy zdać się chociażby na organizacje pozarządowe, które wiedzą, jak to robić i działają w sposób transparentny (co oznacza m.in., że dysponując pieniędzmi społecznymi lub niekiedy publicznymi, są zobowiązane do ujawniania swoich sprawozdań finansowych). Jest ich wiele i każdy kto chce, znajdzie taką, która działa w bliskim mu obszarze. Jedne organizacje wspierają dzieci, inne zwierzęta, jeszcze inne ekologię. Wystarczy chcieć! 

I wtedy mamy pewność, że nasza pomoc trafi tam, gdzie chcemy, by trafiła i naprawdę będzie efektywna?

Staramy się, by tak było. Temu służą np. określone procedury, których przestrzegamy i które wciąż doskonalimy. Mamy w Fundacji Polki Mogą Wszystko taką zasadę, że nie przekazujemy swoim podopiecznym pieniędzy (wyjątkiem są stypendia), ale finansujemy ich ważne potrzeby. Na przykład nie dajemy pieniędzy na leczenie czy rehabilitację dzieci niepełnosprawnych, ale pomagamy im, płacąc za turnus rehabilitacyjny czy leki. Wszystko po to, aby pieniądze, które trafiają do nas jako organizacji pozarządowej, były przeznaczone na to, na co powinny, a nie na inne cele.
Dlatego uważam, że lepiej – jeśli chcemy i możemy pomagać finansowo – robić to za pośrednictwem organizacji pozarządowej właśnie. 

Ale nie każdy może i chce pomagać finansowo. 

Oczywiście. Choć jest też tak, że ci, którzy sami nie mają zbyt wiele, często są bardziej skłonni do pomocy aniżeli osoby będące w dobrej sytuacji materialnej. Znam np. emerytów, którzy nie mając za wiele pieniędzy, gotują więcej zupy, by nakarmić dziecko sąsiadów, które potrzebuje takiego wsparcia, bo nie dojada i jest głodne.. 

Pomagać może każdy z nas?

Uważam, że absolutnie każdy! I każdy może to robić w ramach swoich możliwości. Istnieje wiele form pomocy pozafinansowej. Przede wszystkim wolontariat. Również ten nieformalny, odbywający się poza organizacjami pozarządowymi. Przykładem jest choćby pomoc sąsiedzka, czyli np. zrobienie zakupów starszej czy chorej sąsiadce. 

Poznaj: 8 prostych sposobów, by pomagać potrzebującym dzieciom

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Owsiak
Archiwum WOŚP, Łukasz Widziszowski
Aktualności
Na co w 2015 r. gra WOŚP: mówi Jurek Owsiak
Tysiące wolontariuszy i serduszek, miliony złotych na najnowocześniejszy sprzęt, który od lat ratuje życie dzieciom: to bilans 23 lat istnienia WOŚP. A z drugiej strony: pojawiające się zarzuty dotyczące finansowania Fundacji WOŚP. Co na to Jurek Owsiak?

Na co w 2015 roku zagra Orkiestra? WOŚP zawsze gra dla dzieci, tylko zwykle grała dla trochę młodszych. Jednak odziały intensywnej terapii noworodka i oddziały niemowlęce są już świetnie wyposażone w nasz sprzęt. Są tam inkubatory hybrydowe – każde takie urządzenie to mały szpital. Wprowadziliśmy system Infant Flow – najnowsze urządzenia do ratowania oddechu: to malutka rureczka, która leży na nosku noworodka, a urządzenie o wartości samochodu wymusza oddech. Dzięki temu nie jest niezbędny respirator , który co prawda ratuje życie, ale już zawsze dziecko będzie miało problemy z płucami. Takich urządzeń mamy najwięcej na świecie w stosunku do liczby rodzących się dzieci. Niedawno kupowaliśmy inkubatory ratunkowe do SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych). Kupujemy najlepszy sprzęt: nie najtańszy, tylko najnowocześniejszy. W tym roku uznaliśmy, że trzeba pochylić się nad dziećmi, które trafiają do szpitala z już rozpoznaną chorobą. Postawiliśmy na diagnostykę, bo warto wydać pieniądze, żeby jak najszybciej rozpoznać u dziecka np. chłoniaka , problemy ze słuchem, wzrokiem. Gramy dla reumatologii, pulmonologii , chcemy też kupić sprzęt dla kardiochirurgii dziecięcej i onkologii – tam jest potrzebny sprzęt kosmiczny, gwarantujący dobre leczenie. On się zużywa. Czytaj też: Nowotwory u dzieci można wyleczyć Kto decyduje, na co w danym roku gra Orkiestra? Jurek Owsiak, lekarze? Wszyscy razem! Czytelnicy też mogą współdecydować. Każdy może przysłać maila z propozycją. Młode mamy piszą do nas w wielu sprawach. To właśnie dzięki nim powstał program cukrzycowy , dzięki któremu każda kobieta w ciąży, która ma cukrzycę w ciąży , może na czas planowania ciąży i samej ciąży otrzymać bezpłatnie pompę insulinową. Nie ma dnia, żebym nie dostał listu od młodych mam. Niedawno dostałem list od mamy z Krakowa, której 6-letni jest...

serce na dłoni, pomoc, wolontariat, WOŚP
Adobe Stock
Aktualności
Pomaganie ma cudowną moc – mówi Dorota Zawadzka, Superniania i... wolontariuszka WOŚP [WYWIAD]
Osoba, która pomaga, zmienia świat i... siebie. O magicznej sile niesienia pomocy rozmawiam z Supernianią, czyli psycholożką Dorotą Zawadzką, która kwestowała w naszym sztabie podczas trzech Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dorota Zawadzka została wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , bo jak sama twierdzi, pomaganie jest jej filozofią życiową. Uważa także, że do pomocy warto zachęcać już najmłodsze dzieci. W tym wywiadzie udzielonym nam w 2019 roku wyjaśnia, dlaczego wspiera WOŚP i radzi, jak nauczyć dziecko empatii i wpoić mu chęć pomagania potrzebującym. W naszym wydawnictwie już od kilku lat zakładamy przed Finałem sztab WOŚP. Gdy zaprosiliśmy Cię do udziału, Ty natychmiast zgodziłaś się zostać wolontariuszką. Dlaczego?  Dorota Zawadzka: - Prawda jest taka, że jestem wolontariuszką w bardzo wielu miejscach i często pomagam potrzebującym. Ale rzeczywiście nie robiłam tego jeszcze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory nikt mnie nie zaprosił do udziału w Finale, a sama jakoś nigdy na to się nie zdobyłam, choć zawsze wrzucałam pieniądze do puszek. Żeby było ciekawiej, w tym roku dostałam dwa zaproszenia – od was i ze sztabu w Irlandii. Jednak, ponieważ unikam latania, wybór był dla mnie prosty. Teraz jestem szalenie podekscytowana i czekam z niecierpliwością na 13 stycznia. [W 2021 roku 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia - przyp. red.] Co daje pomaganie? Dlaczego warto to robić? Oprócz takiego oczywistego powodu, że dzięki temu osoby wymagające pomocy mają szansę ją otrzymać. - Nie chcę na to pytanie odpowiadać za wszystkich. Dlatego powiem w swoim imieniu. Mój zawód polega na pomaganiu, więc to trochę moja misja. Niesienie pomocy jest też moją filozofią , czymś, bez czego nie potrafiłabym żyć. Dzięki temu czuję się osobą potrzebną – mogę zrobić coś dobrego, uczestniczyć w czymś ważnym, potrzebnym. Jestem otwarta na ludzi, uważna – dostrzegam tych, których łatwo przeoczyć. A oni często wymagają pomocy, choć boją się czy wstydzą o nią poprosić. Tak...

dzieci zbierające na WOŚP
archiwum domowe
Aktualności
Rodzeństwo mówi, dlaczego chce zbierać na WOŚP – 8 dziecięcych powodów
Dla dzieci WOŚP nie ma żadnego związku z polityką. I dobrze! Dlaczego dzieci chcą być kolejny raz wolontariuszami? Oto, poruszająco szczere, odpowiedzi.

Jagoda ma 10 lat, Kacper 13. 11 stycznia 2015 roku pod moją opieką (to konieczne w wypadku niepełnoletnich) kolejny raz zbierali na WOŚP . Oczywiście jestem za! Cieszę się, że znowu spędziliśmy kilkanaście godzin na nogach, trochę na mrozie, i mogliśmy namawiać do wrzucania do puszki dla dzieci i seniorów . Jestem „za” od samego początku. I z każdym rokiem coraz bardziej. Choć wiem, że nie wszyscy są. Narzekaczy nie brakuje. Nie umiem ich zrozumieć. Przecież każdy, kto ma dziecko, wie, że sprzęty kupione przez WOŚP są w każdym szpitalu pediatrycznym w Polsce! Polecam: WOŚP zmieniła polską pediatrię: mówi znany kardiochirurg Nie mam już sił pisać o inkubatorach ratujących życie wcześniaków , o tych wszystkich nowoczesnych sprzętach. Nie chcę pisać o obrączce mojego zmarłego taty, którą mama oddała na orkiestrę. Tych wzruszających, prawdziwych historii jest tak dużo. Ale część dorosłych i tak wie swoje, i widzi świat inaczej. Trudno. Nie będę nikogo przekonywać. Spytałam moje dzieci, dlaczego chcą być wolontariuszami WOŚP . Oto ich odpowiedzi. Proste, dziecięce i bardzo szczere. Bez „poprawek”, bez dodawania niczego od mamy. Jagoda ma 10 lat, pierwszy raz była wolontariuszką w 2012 roku, miała wtedy 7 lat. 1. Dzięki WOŚP dzieci czują się kochane Chodzi mi o to, żeby chore dzieci nie czuły się inne, zapomniane. Żeby wiedziały, że wszyscy je bardzo kochają. A nawet bardziej. I dlatego właśnie zbierają się i zbierają pieniądze. 2. Tak ratuje się życie Po prostu dzięki tym pieniądzom ratuje się życie dzieci i staruszków . To jest bardzo ważne. Najważniejsze. Chyba nie trzeba tego tłumaczyć, że ratowanie życia jest ważne, prawda? 3. Bycie wolontariuszem daje dużo radości To takie miłe – zrobić coś dobrego dla innych! Każdy powinien wiedzieć, jakie to wspaniałe uczucie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta