Nauka higieny
AdobeStock
Wychowanie

Jak nauczyć dziecko dbania o higienę?

Kiedy jest najlepszy czas na naukę zasad higieny i jakich użyć sposobów, aby nauczyć dziecko mycia rąk i mycia zębów.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było coraz bardziej samodzielne w wykonywaniu czynności higienicznych, aby czyniło postępy w zakresie dbania o siebie i swoje zdrowie. Kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych u dzieci to często niezliczone lekcje trwające miesiącami, a nawet latami. Warto więc ten czas nauki przeżyć jak najlepiej, choć z pewnością będą się zdarzały bunty i napięcia oraz pomyłki i wpadki.

Zasady higieny: nie tylko mycie rąk

Każda z czynności higienicznych takich jak korzystanie z toalety, mycie rąk i zębów składa się z pewnych określonych etapów. Warto więc w jak najbardziej przystępny i czytelny sposób przedstawić dziecku poszczególne „elementy” tych codziennych czynności. Pokazać na przykład, że przed umyciem rąk należy podwinąć rękawy, nauczyć dziecko jak dokładnie umyć dłonie, jak odkręcić i zakręcić wodę oraz wytrzeć ręce w ręcznik, a na końcu odwinąć rękawy, zgasić światło w łazience. Te poszczególne etapy każdej z czynności można narysować na kartce, którą kolejno umieścimy w widocznym miejscu w łazience, albo ubrać w słowa wymyślonej piosenki, którą będziecie śpiewać przy okazji wykonywania danej czynności.

Kiedy jest najlepszy czas na naukę higieny u dziecka?

Jak mycie rąk to przed posiłkiem, po spacerze, po skorzystaniu z toalety, gdy są brudne po pracach plastycznych. Jak mycie zębów to po przebudzeniu lub po śniadaniu i przed snem. Takie jasne postawienie sprawy i konsekwentne przestrzeganie panujących u was w domu zasad z pewnością ułatwi dziecku przyjęcie tych reguły jako swoich. Wsparciem w kształtowaniu pozytywnych nawyków higienicznych mogą być także książki, wiersze, w których również bohaterowie dbają o swoją higienę i odpowiednie załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Rodzice mogą posiłkować się wierszami Jana Brzechwy pt. „Brudas”; „Grzebień i szczotka”, opowiadaniami Aleksandra Fredry pt. „Małpa w kąpieli” czy Alony Frankel „Nocnik nad nocnikami” (książeczka ma dwie wersje dedykowane dla chłopców i dziewczynek). Jest również coraz więcej dostępnych gier wspierających kształtowanie pozytywnych nawyków higienicznych u najmłodszych. 

Jak zachęcić dziecko do nauki higieny?

Podstawowym językiem dzieci jest zabawa i to właśnie z niej warto jak najwięcej korzystać również przy tak poważnym temacie, jakim jest kształtowanie pozytywnych nawyków higienicznych. Podczas mycia zębów możecie posadzić na blacie łazienki ulubione misie i lale, a nawet samochody Twojego dziecka – niech podziwiają, jak ich mały opiekun świetnie sobie radzi z myciem zębów czy rąk. Pozwól dziecku wyszorować lalce ząbki i ręce, niech wytłumaczy jej jak i dlaczego warto to robić. Idąc do łazienki – możecie wysoko podnosić nogi, albo klaskać w dłonie lub podskakiwać na jednej nodze zamiast narzekać i denerwować się na niechętnego do współpracy malucha. Raz na jakiś czas wyróżnij swoje dziecko dając mu możliwość wyboru mydła, szczotki, pasty do zębów, papieru toaletowego lub nocniczka albo podkładki na deskę sedesową – w ten sposób jeszcze bardziej zaangażujesz dziecko w dbanie o siebie i przestrzeganie zasad higieny. I pamiętaj, że wspólne mycie zębów z rodzicem i rąk z pewnością będzie wspaniałym sposobem dla dziecka na utwierdzenie się, że te nie zawsze chętne wykonywane czynności higieniczne są czymś ważnym i naturalnym.

 


Justyna Kuczmierowska, psycholog

 

Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?

higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
5 sposobów, by nauczyć dziecko higieny
Wiadomo, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Jednak każdy maluch musi się w końcu nauczyć podstawowych zasad dbania o siebie. Sprawdź, jak mu to ułatwić.

Dziecko samo z siebie nie zadba, by być czyste . Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się zasad higieny , przyswoiło codzienne zabiegi higieniczne , musisz je ich nauczyć. 1. Opowiadaj dziecku bajki o zarazkach Dziecko w wieku przedszkolnym chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach , które siedzą na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko dbanie o higienę, częste mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła . Z pomocą przyjdzie też czytanie odpowiednich książek np. kultowej już pozycji  Olgi Woźniak pt. „Brud". Pamiętaj: Opowiadając dziecku o zarazkach i bakteriach, łatwo je wystraszyć. Bądź delikatna, opisując choroby, jakie mogą spowodować. 2. Ucz dziecko higieny z bajkowymi postaciami Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego dziecka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”. Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania dziecka, niż wytykać złe. 3. Tłumacz, dlaczego trzeba dbać o czystość Trzyletnie dziecko jest tak przejęte, że musi trafić do muszli sedesowej, że nie w głowie mu pilnowanie, by była czysta. Ale dziecko w wieku czterech czy pięciu lat musisz już na to uczulać. Tłumacz mu za każdym razem, gdy pobrudzi toaletę, że tak nie można, i pokaż, jak po sobie ją wycierać (nie wyręczaj!). Dziecko wkrótce samo będzie o tym pamiętać. Nie zapominaj o uczeniu dziecka, że po każdym skorzystaniu z sedesu należy zamykać...

światowy dzień mycia rąk
Pielęgnacja
5 pomysłów na wyrobienie u dziecka nawyków higienicznych
Nawyki higieniczne wyniesione z rodzinnego domu mają duży wpływ na jakość życia. Jeśli będą dobre, ze zdrowego maleństwa kiedyś wyrośnie zdrowy dorosły. Na ich kształtowanie nigdy nie jest za późno i... za wcześnie!

Nie da się całkowicie wyeliminować bakterii z naszego otoczenia – to nie tylko niemożliwe, ale także niepożądane. Właściwa higiena oznacza umiejętność życia w otoczeniu mikroorganizmów, przy zminimalizowaniu ryzyka choroby. Dlatego dobrych nawyków higienicznych warto zacząć uczyć dziecko jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko przypominanie o myciu rączek, ale też dawanie dobrego przykładu przez rodzica. Co jeszcze zadziała na dziecko? 1. Bądź wzorem dla dziecka Rodzice są dla swojego dziecka modelami. Dziecko obserwuje zachowania mamy i taty i stara się być taki jak oni. Rodzicielska perswazja jest jednak skuteczna wtedy, gdy jest wyważona i poparta zachowaniem spójnym z jej treścią. Innymi słowy, jeśli mama tłumaczy dziecku, że po każdym skorzystaniu z toalety (nocniczka) należy myć ręce , sama nie może o tym zapominać. Jeśli mówi, że każdy członek rodziny powinien mieć swój ręcznik, nie może używać tego należącego do taty. Jeśli opowiada, że po każdej kąpieli należy umyć wannę, nie może odłożyć tego na później, nawet jak nie ma na to ochoty. Po pewnym czasie dziecko zacznie traktować te czynności jako oczywiste i nie będzie go trzeba do nich namawiać. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia? 2. Ucz higieny przez zabawę Uczenie dziecka zachowań prozdrowotnych (jakimi niewątpliwie są nawyki higieniczne) może odbywać się w trakcie zabawy. Nie musi więc być ciężką pracą lub przykrym obowiązkiem ani dla dziecka, ani dla rodzica. Ważne jest jednak, aby dziecko miało jasność, jaki jest cel danej czynności. Przykład? Codzienne mycie może być połączone z zabawą – kąpaniem lalki czy kaczuszki – lecz nie powinno być przedstawiane dziecku jako zabawa: „Chodź, pobawisz się teraz w łazience”. 3. Postaw na systematyczność Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim...

dziecko, toaleta, sedes
Pielęgnacja
Dziecko uczy się zasad higieny
Przestrzeganie zasad higieny nie gwarantuje zdrowia, ale ich zaniedbywanie stanowi dla niego zagrożenie. Dlatego od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, jak ważne są najprostsze czynności: mycie rąk czy opuszczanie klapy w toalecie.

Związek między zdrowiem a tempem rozwoju psychofizycznego jest najbardziej widoczny w okresie noworodkowym i niemowlęcym, lecz pozostaje znaczący przez całe dzieciństwo i okres dorastania. Zdrowe dzieci nie tylko szybciej rosną, są bardziej sprawne i silniejsze, ale też są pogodne, ciekawe świata, mają więcej energii i szybciej się uczą. Utrzymaniu dziecka w dobrym zdrowiu sprzyja przestrzeganie podstawowych zasad higieny . Na wyrobienie dobrych nawyków nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Przykład? Regularnie kąpany noworodek, a potem niemowlę przyzwyczaja się do tego, że całe ciało jest myte każdego dnia. Jeśli odbywa się to w odpowiedni sposób, czynność ta staje się dla dziecka czymś bardzo naturalnym i oczywistym, co stwarza bardzo dobrą podstawę do ukształtowania trwałego nawyku . Oczywiście wraz z wiekiem dziecka zmienia się sposób wykonywania tej czynności, lecz jej cel pozostaje ten sam. Jak kształtować dobre nawyki i nauczyć dziecko zasad higieny Dziecko uczy się przez naśladownictwo . Rodzice są dla dziecka wzorem. Dziecko obserwuje ich i stara się być takie jak oni. Dlatego, chcąc wykształcić u dziecka określone zachowanie, sami muszą być jego „żywym przykładem”. Sztuka argumentacji. Aby skutecznie przekonać dziecko, trzeba mu spokojnie przedstawić zrozumiałe dla niego argument y – dlaczego coś jest dobre lub niedobre dla jego zdrowia. Przykład? Jeśli chcesz wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest mycie rąk czy zamykanie klapy przed spuszczeniem wody w toalecie, opowiedz mu o tym, że każdego dnia z jednej bakterii w toalecie może rozwinąć się nawet kilka miliardów, które po spłukaniu mogą dosłownie wypełnić całą toaletę. Jedno spłukanie wystarczy, by wystrzeliły na terytorium całej łazienki, osiadając na wszystkim, co znajduje się wokół: ręcznikach, zabawkach kąpielowych czy szczoteczkach do zębów....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz