higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka
Wychowanie

5 sposobów, by nauczyć dziecko higieny

Wiadomo, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Jednak każdy maluch musi się w końcu nauczyć podstawowych zasad dbania o siebie. Sprawdź, jak mu to ułatwić.

Dziecko samo z siebie nie zadba, by być czyste. Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się zasad higieny, przyswoiło codzienne zabiegi higieniczne, musisz je ich nauczyć.

1. Opowiadaj dziecku bajki o zarazkach

Dziecko w wieku przedszkolnym chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach, które siedzą na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko dbanie o higienę, częste mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła. Z pomocą przyjdzie też czytanie odpowiednich książek np. kultowej już pozycji Olgi Woźniak pt. „Brud".

Pamiętaj: Opowiadając dziecku o zarazkach i bakteriach, łatwo je wystraszyć. Bądź delikatna, opisując choroby, jakie mogą spowodować.

2. Ucz dziecko higieny z bajkowymi postaciami

Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego dziecka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”.

Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania dziecka, niż wytykać złe.

3. Tłumacz, dlaczego trzeba dbać o czystość

Trzyletnie dziecko jest tak przejęte, że musi trafić do muszli sedesowej, że nie w głowie mu pilnowanie, by była czysta. Ale dziecko w wieku czterech czy pięciu lat musisz już na to uczulać. Tłumacz mu za każdym razem, gdy pobrudzi toaletę, że tak nie można, i pokaż, jak po sobie ją wycierać (nie wyręczaj!). Dziecko wkrótce samo będzie o tym pamiętać. Nie zapominaj o uczeniu dziecka, że po każdym skorzystaniu z sedesu należy zamykać muszlę i dopiero wtedy spuszczać wodę, żeby się nie rozprzestrzeniły zarazki, bo bakterie to stali lokatorzy łazienek. 

Pamiętaj: Gdy dziecko skończy cztery lata, możesz uczyć je samodzielnego wycierania pupy. Na początek pomocne w tym będą różnego rodzaju chusteczki nawilżane, które zawsze warto mieć przy sobie. Szalenie ułatwiają zadanie!

4. Pokazuj dziecku, jak sama dbasz o higienę

Wydaje ci się, że przestrzegasz zasad higieny? Pewnie tak, ale może czasem zapominasz umyć ręce? Albo myjesz je mimochodem, na odczepnego? Od dziś po spacerze razem wchodźcie do łazienki umyć ręce, a wieczorne szybkie mycie zębów przed położeniem się do łóżka zamień na wspólne mycie zębów z dzieckiem. Dla ciebie będzie to motywacja, by już więcej tego wieczora nic nie jeść, a dla dziecka to najskuteczniejszy sposób, by powiedzieć stop próchnicy.

Pamiętaj: Dobrze, jeśli twój nowy zwyczaj wspólnego dbania o higienę przejmą pozostali domownicy.

Sprawdź też: Próchnica atakuje sześciolatków

5. Zamień dbanie o czystość w zabawę

Nawet dziecko, które jest zagorzałym przeciwnikiem kąpieli, zamienisz w jej miłośnika. Postaraj się, by w wannie zawsze czekały na dziecko ciekawe zabawki do kąpieli: nowa maszynka do puszczania baniek, pojemniczki do nalewania wody, fajna łódka itd.


Pamiętaj: Jeśli dziecko boi się mycia głowy prysznicem, nie przekonuj go do niego na siłę. Może sposobem na oswojenie takiego mycia będzie kąpiel pod wodospadem, czyli w kabinie prysznicowej? A może kupno gogli takich, jak na teledysku z wielkim przebojem, który też pomoże zachęcić dziecko do mycia. 

 
 

Kultowa piosenka „Mydło lubi zabawę", wykonywana przez zespół Fasolki.
Możesz śpiewać ją z dzieckiem np. podczas mycia rączek.
Dzięki niej czas nie będzie się tak dziecku dłużył.
Obejrzenie teledysku może przekonać dziecko do polubienia kąpieli.
 

 

Przedszkolakf

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama, dziecko
Wychowanie
Lekcja dobrych manier
Jak każdy rodzic chcesz, by twoje dziecko miał zasady savoir-vivre’u w małym paluszku. Podpowiemy ci zatem, jak wychować małego dżentelmena i małą damę.

Etykieta przy stole Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną . Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić. Już niespełna roczne dziecko  może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie . Nie oczekuj jednak, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek. Pamiętaj: Dwulatka możesz śmiało angażować do nakrywania stołu, pytaj go, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Zwracaj także uwagę, że jedzeniem nie należy się bawić. Sprzątanie zabawek Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w sprzątanie. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki nie skończy czterech, pięciu lat. Pamiętaj: Tłumacz dziecku, dlaczego porządkowanie jest ważne, że dzięki niemu łatwiej znaleźć zabawki. Kup kolorowe pudła na klocki – łatwiej będzie je segregować. Magiczne słowa: „dzień dobry”, „proszę”, „przepraszam” Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić. Już 10-miesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby . Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi. Pamiętaj: Dziecko może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Możesz wtedy np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia albo zwyczajnie mu o nich przypomnieć. Mycie rączek przed posiłkiem To ważny nawyk, bo chroni dziecko przed chorobami . Regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście zacząć, gdy maluch zacznie raczkować...

światowy dzień mycia rąk
Wychowanie
O Jasiu, co nie lubił mydła
Twoje dziecko ucieka na widok mydła? Nic dziwnego, mnóstwo kilkulatków ma czystość w nosie. W końcu szczęśliwe dziecko to zwykle... dziecko brudne.

Dziecko nie chce się myć? Spójrzmy prawdzie w oczy: czystość to nie jest mocna strona małych dzieci. Bo i niby czemu miałaby być? Fajnie jest się bawić, biegać po kałużach, malować rączkami, kruszyć ciastka po całym stole, mieć wąsy z kakao – słowem, cieszyć się światem i poznawać możliwości swojego ciała, a nie pamiętać, by było ono wypucowane, wymyte, wykąpane. To zadanie dla mamy! Jak w takim razie sprawić, by przedszkolak zaprzyjaźnił się z codzienną higieną? Sprawdź także: Wychowanie czyścioszka   To łatwiejsze niż myślisz! Wymyślaj historyjki o zaletach czystości Trzy- lub czterolatek z zainteresowaniem wysłucha opowieści o złośliwych zarazkach, które uwielbiają brud i siedzą na skórze, dopóki ich nie pogonimy. A najbardziej boją się mydła! To jest nasza superbroń do walki z tą zgrają łobuzów. Oprócz mydła mamy płyny do kąpieli, szampon, dorośli używają też środków czystości do sprzątania... Pięcio- lub sześciolatka można powoli wprowadzać w świat „wiedzy tajemnej” o organizmie człowieka: opowiadać mu o krwi, systemie obronnym, dobrych i złych bakteriach.   Śpiewajcie piosenki o myciu i kąpieli Śpiewajcie piosenki znane np. „Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję...” i wymyślajcie własne. O myciu rączek po powrocie z dworu może przypominać ustalone zaklęcie (zamiast: „Umyj ręce, znów zapomniałaś!”, mówisz np.: „Woda czeka na człowieka”). UWAGA!   Nie strasz przesadnie zarazkami. Mrożąca krew w żyłach historia o okrutnych bakteriach, które kryją się w zakamarkach ciała i czyhają na nasze zdrowie, jeśli tylko raz zapomnimy umyć rąk, może porządnie przerazić wrażliwego kilkulatka!     Ucz dobrych manier Na niektóre dzieci działa dość prosty sposób. Wystarczy, jeśli mama tłumaczy, że: „Prawdziwa dama...

Nauka higieny
AdobeStock
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko dbania o higienę?
Kiedy jest najlepszy czas na naukę zasad higieny i jakich użyć sposobów, aby nauczyć dziecko mycia rąk i mycia zębów.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było coraz bardziej samodzielne w wykonywaniu czynności higienicznych, aby czyniło postępy w zakresie dbania o siebie i swoje zdrowie. Kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych u dzieci to często niezliczone lekcje trwające miesiącami, a nawet latami. Warto więc ten czas nauki przeżyć jak najlepiej, choć z pewnością będą się zdarzały bunty i napięcia oraz pomyłki i wpadki. Zasady higieny: nie tylko mycie rąk Każda z czynności higienicznych takich jak korzystanie z toalety, mycie rąk i zębów składa się z pewnych określonych etapów. Warto więc w jak najbardziej przystępny i czytelny sposób przedstawić dziecku poszczególne „elementy” tych codziennych czynności. Pokazać na przykład, że przed umyciem rąk należy podwinąć rękawy, nauczyć dziecko jak dokładnie umyć dłonie, jak odkręcić i zakręcić wodę oraz wytrzeć ręce w ręcznik, a na końcu odwinąć rękawy, zgasić światło w łazience. Te poszczególne etapy każdej z czynności można narysować na kartce, którą kolejno umieścimy w widocznym miejscu w łazience, albo ubrać w słowa wymyślonej piosenki, którą będziecie śpiewać przy okazji wykonywania danej czynności. Kiedy jest najlepszy czas na naukę higieny u dziecka? Jak mycie rąk to przed posiłkiem, po spacerze, po skorzystaniu z toalety, gdy są brudne po pracach plastycznych. Jak mycie zębów to po przebudzeniu lub po śniadaniu i przed snem. Takie jasne postawienie sprawy i konsekwentne przestrzeganie panujących u was w domu zasad z pewnością ułatwi dziecku przyjęcie tych reguły jako swoich. Wsparciem w kształtowaniu pozytywnych nawyków higienicznych mogą być także książki, wiersze, w których również bohaterowie dbają o swoją higienę i odpowiednie załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Rodzice mogą posiłkować się wierszami Jana Brzechwy pt. „Brudas”; „Grzebień i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak