mama, dziecko, zabawa, uśmiech
Wychowanie

Możesz nauczyć dziecko optymizmu

Optymizm wydaje ci się wyłącznie kwestią charakteru? Nieprawda. To, czy dziecko będzie potrafiło w każdej sytuacji znaleźć plusy, zależy także od jego wychowania. Co zatem powinnaś robić, by wychować optymistę? Oto kilka podpowiedzi.

Radosny stosunek do siebie i świata to nie tylko sprawa genów, ale i wychowania. Poznaj zasady, dzięki którym dziecko będzie pogodnym i wesołym człowiekiem. Przyda mu się to i w dzieciństwie – kiedy wszystkiego będzie próbować po raz pierwszy, i w dorosłości – kiedy pojawią się niepowodzenia.

Nie skąp dziecku pieszczot

Dzieci potrzebują całego oceanu czułości. Tylko wtedy czują się kochane, szczęśliwe i bezpieczne. Dlatego wykorzystuj każdą okazję – kąpiel, karmienie, przewijanie – do pieszczot z maleństwem. Im częściej będzie głaskane, kołysane, przytulane, tym lepiej! Pogodne usposobienie można też budować, tańcząc z dzieckiem w objęciach czy kołysząc je w ramionach. Te czynności, wykonywane w atmosferze radości i akceptacji, sprawiają, że dziecko rośnie w przekonaniu, iż świat jest mu bardzo przyjazny.

Czytaj też: Jak mądrze rozpieszczać dziecko

Mów i słuchaj

Spędzając dzień z niemowlęciem, mów mu, co teraz robisz, śpiewaj piosenki, naśladuj głosy zwierząt. A kiedy zacznie gaworzyć, rozmawiaj z nim. Dziecko bardzo to lubi, bo wtedy wie, że to, co „mówi”, jest dla innych ważne.

Walcz z nudą

Proponuj dziecku wspólne zabawy, np. granie na instrumentach (bębenku, cymbałkach), teatrzyk domowy, gry w chowanego. Z raczkującym dzieckiem można bawić się np. w „uciekaj, aż cię złapię”, turlanie piłeczki, którą dziecko goni na wyścigi z również raczkującym tatą lub mamą. Dziecko w ten sposób uczy się, jak przyjemnie organizować sobie czas, by się nie nudzić.

Zobacz: 6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka

Chwal i podziwiaj swoje dziecko

Zasłużona pochwała działa jak nagroda. Pomaga dziecku budować poczucie własnej wartości i umacnia pozytywne zachowania („Warto się starać!”). Próbuj każdego dnia dostrzec u dziecka choć kilka rzeczy, które warto pochwalić. Możesz np. powiedzieć: „Ale grzeczny byłeś dzisiaj w sklepie” lub: „Cieszę się, że nie przeszkadzałeś, gdy rozmawiałam z ciocią”. Mały człowiek poczuje, jak rozpiera go duma! Nigdy natomiast nie strasz dziecka, że jak będzie nieposłuszne, to przestaniesz je kochać. Lepiej powiedz, że nie podoba ci się jego postępowanie, a nie ono samo. W przeciwnym razie może poczuć się odrzucone i bardzo nieszczęśliwe.

Traktuj dziecko z szacunkiem

Nawet najmłodsze dziecko ma prawo do własnych opinii czy upodobań. Dziecko, którego głos brany jest w rodzinie pod uwagę, czuje się kimś ważnym. Później, w dorosłym życiu, nie będzie nikomu pozwalało rozstawiać się po kątach. Zrozumie również, że może mieć duży wpływ na to, co się z nim dzieje.

Ucz dziecko uprzejmości

Uprzejme dzieci traktują wszystkich z szacunkiem i dzięki temu łatwo zjednują sobie sympatię innych. To wyjątkowo cenny kapitał na dalsze życie! Już roczniaka możesz uczyć machać na pożegnanie rączką i wołać „pa, pa”.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi

Dodawaj dziecku otuchy

Każde dziecko pragnie mieć rodziców, na których może polegać. Chce mieć pewność, że będą przy nim zawsze, gdy ich potrzebuje. Jeśli dziecko płacze, że boi się spać w ciemnym pokoju, nie nazywaj go beksą, ale przytul i pociesz. Zostaw mu przy łóżku zapaloną lampkę lub po prostu bądź z nim, póki nie uśnie. To będzie procentowało w przyszłości zaufaniem do świata i do ciebie.

Samodzielność w cenie

Parasol ochronny rozpięty przez nadopiekuńczą mamę sprawia, że dziecko traci pewność siebie i częściej szuka pomocy u innych. Gorzej też radzi sobie z wszystkimi trudnościami. Dlatego:

  • Nie wyręczaj. Niech dziecko samodzielnie sznuruje buciki czy je zupę, jeśli woła: „Ja sam!“. Zabraniaj i nakazuj tylko wtedy, kiedy to jest naprawdę konieczne.
  • Daj się wyszaleć. Pozwalaj dziecku wybiegać się i wyskakać. Dzięki temu wyrzuci z siebie złe emocje.
  • Nie izoluj. Zachęcaj dziecko do zabawy z rówieśnikami i dzielenia się zabawkami. Poproś dziecko, by samo poszło poczęstować kolegę cukierkiem

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

kobieta, lustro, sprzątanie, szczęśliwa kobieta, zmęczenie
fotolia
Mama
Szczęśliwe kobiety to samolubne matki, czyli ile mogę zrobić dla samej siebie
Samolubna – wiele matek myśli o sobie w ten sposób, gdy koncentruje się na własnych potrzebach. Sprawdź, jak w prosty i bardzo skuteczny sposób sprawiać sobie przyjemności bez wyrzutów sumienia!

Dlaczego tak często kobiet nie traktują siebie, własnego ciała z należytym szacunkiem lub robią jedynie minimum, aby czuć się zdrowo. Boimy się, że zostaniemy posądzone o s amolubstwo. Dlaczego, gdy uda nam się wyjść poza słowo na „s” i skupimy się na sobie samej, automatycznie zakładamy, że inni będą nas negatywnie oceniać? Młode mamy patrzą na to z tej perspektywy – możemy znaleźć czas dla siebie, wydawać pieniądze na własne potrzeby, czy bardziej dbać o siebie tylko wtedy, gdy: Zrobiłyśmy już wszystko, co miałyśmy do zrobienia przy dziecku, w domu i w pracy Dziecko nie potrzebuje nas w tym momencie Mamy dodatkowe pieniądze do wydania. Pod powierzchnią każdego z tych błędnych pojęć jest przekonanie, że twój własny czas nie jest wart tak dużo, jak innych. Musisz zobaczyć się, że zasługujesz na więcej. Jesteś warta tego, żeby znaleźć czas tylko dla siebie , wydawać pieniądze na własne potrzeby . Sprawdź: Jaką jesteś mamą? - test >> Zmień myślenie o sobie, postrzeganie siebie samej, odnajdź i pielęgnuj własną miłości w nowy, odważny sposób! Nasza podróż wystartuje, gdy zaczniesz częściej mówić do siebie „ Tak! ”, aby dać sobie pozwolenie na obdarzanie siebie taką samą miłością, jaką obdarowujesz innych. Skreśl ze swojego słownika słowa takie jak: poczucie winy, samolubstwo itp. Dlaczego warto spróbować  lepiej traktować samą siebie? Jesteś tego warta – tak samo, jak każda inna kobieta – zasługujesz na własną miłość. Czytaj też: 6 kroków do zniszczenia wiary w siebie po porodzie >> Jak w prosty i bardzo skuteczny sposób zostać szczęśliwszą kobietą?   Stworzenie nowych przyzwyczajeń, nawyków może zająć kilka tygodni. Zacznij od: Powiedz „ Nie! ”  braniu na siebie większej odpowiedzialności – nie jesteś...

dziecko, maluch, zabawa, mama, śmiech
Wychowanie
Naucz dziecko pewności siebie
Chciałabyś, by dziecko z uśmiechem wyruszyło na podbój świata? Naucz go pewności siebie. Dzięki temu szybciej nawiąże przyjaźnie, przyzwyczai się do przedszkola, szkoły, pracy.

Doskonale wie, czego chce, ale potrafi również zaakceptować zdanie innych. Lubi nowe wyzwania, choć jeszcze ciągle najlepszym miejscem pod słońcem są dla niego ramiona rodziców. Tak właśnie wygląda pewny siebie dwulatek . Twoje dziecko także może nim zostać. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek. Kochaj dziecko z całych sił Tak to już jest, że pewność siebie nierozerwalnie jest związana z miłością. Jeśli ją okazujesz dziecku, mówisz tym samym: jesteś kimś bardzo ważnym i wartym kochania. W ten sposób dziecko uczy się kochać siebie , zaczyna lubić swoje cechy i je akceptować. Dzięki temu w tym nowym dla niego świecie czuje się bezpiecznie. A to poczucie pozwala mu nie bać się nowych wyzwań (np. stawiania pierwszych kroczków , jazdy na rowerku itp.). Miłość warto (i trzeba!) okazywać dziecku na różne sposoby. Nie wystarczy tylko mówić, jak bardzo się kocha. Potrzebne są również czułe gesty, przytulanie, wspólne śmiechy i wygłupy podczas zabawy. Potrzebna jest w odpowiednich momentach uwaga, którą rodzice skupiają na dziecku w stu procentach. Dlatego mów, jak bardzo kochasz, przytulaj, baw się z dzieckiem, śmiej i nie zostawiaj go samemu sobie, gdy płacze (nawet gdybyś była na niego zła czy zmęczona jego zachowaniem). Bądź oparciem dla dziecka Dziecko, które może zawsze na ciebie liczyć , czuje się pewniej i bezpieczniej. Łatwiej mu wtedy podejmować się nowych zadań, bo wie, że w razie trudności przyjdziesz mu z pomocą: pokażesz, jak włożyć klocek do pudełka i co zrobić, gdy dokuczają koledzy w piaskownicy. Pamiętaj, że dziecko oparcie znajduje nie tylko w słowach otuchy, ale także w ciepłej atmosferze. Twoje dziecko na pewno bardzo lubi, gdy przytulasz się do swojego męża, bo wtedy czuje, że jest częścią kochającej się rodziny. Łatwiej mu wtedy nabrać pewności siebie , bo dom jest jego ostoją. Pozwól dziecku na...

pedagogika Montessori
Adobe Stock
Wychowanie
Pedagogika Montessori: wspieraj wybór dziecka, nie narzucaj, co ma robić
Pedagogika Montessori opiera się na jednej podstawowej zasadzie: bacznego obserwowania dziecka i jego zainteresowań oraz ich wspieraniu. Kładzie nacisk na indywidualny i swobodny rozwój dziecka, nieograniczanie jego spontaniczności i twórczości. Nauczyciel przedszkolny jest obserwatorem podążającym za dzieckiem i ułatwiającym zaspokojenie jego potrzeb rozwojowych. Niczego dziecku nie narzuca.

Metody wychowania dziecka wprowadzone przez włoską pedagog Marię Montessori niezmiennie cieszą się zainteresowaniem i uznaniem rodziców. W Polsce działają zarówno żłobki, przedszkola, jak i szkoły pracujące według zasad Montessori. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem takiej placówki dla dziecka, zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, na czym polega wychowanie dziecka według zasad pedagogiki Montessori. Oto jej najważniejsze założenia. Pedagogika Montessori: indywidualny rozwój dziecka wolność wyboru samodzielność dziecka nauka empatii i odpowiedzialności prostota zabawy utrzymywanie porządku młodsi bawią się ze starszymi praca w ciszy przykazania Montessori stosowanie zasad w domu książki poświęcone metodzie Dziecko rozwija się w swoim tempie – uszanuj to Maria Montessori uważała, że w wychowaniu dziecka najważniejsze jest podążanie za dzieckiem i wspieranie tych jego umiejętności, które w sposób naturalny wykazuje. Chodzi o to, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie można w związku z tym stosować wobec maluchów jednej miary. Jedno dziecko szybciej nauczy się samodzielnie ubierać, drugie z kolei wcześniej opanuje naukę jazdy rowerem, a jeszcze inne w tym czasie nauczy się czytać lub liczyć. Trzeba pozwolić dziecku na rozwijanie się w według jego własnych możliwości. W sposób swobodny i indywidualny. Jeżeli uszanujemy odrębność dziecka, damy mu swobodny wybór, to maluch będzie uczył się sam z siebie. Nie można mu niczego narzucać. Dzięki temu dziecko rozwija się najbardziej harmonijnie. Dziecko ma wolność wyboru W wychowaniu Montessori zostawia się dziecku dużo swobody w wyborze czasu, miejsca, jak i rodzaju aktywności . Także od malucha zależy, jak dużo czasu poświęci danej zabawie i czy będzie pracowało samo, czy w grupie. Takie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak