łóżko, zabawa, dziecko, mama, poranek
fotolia
Wychowanie

Jak mądrze kochać swoje dziecko?

Czy swoje pociechy można rozpieszczać? Nawet należy! Ważne jednak, aby czułej troski i wyrozumiałości nie mylić z nadmiernym pobłażaniem dziecku.

Psycholodzy zauważają, że dzieci coraz częściej są roszczeniowe, zapatrzone w siebie i nie liczą się z innymi. Przeczytaj więc, jak mądrze kochać swoje dziecko, by nie zepsuć go swoją bezgraniczną miłością.

Młodzi ludzie potrzebują granic

Boisz się, że zakazując czegoś dziecku (np. kolejnego batonika), skrzywdzisz go? Pamiętaj, dzieci wolą, gdy to dorośli ustalają, co wolno im robić, a czego nie. Inaczej czują się zagubione i tracą poczucie bezpieczeństwa.

  • Nie zgadzaj się, aby pociecha objadała się słodyczami, czy godzinami przesiadywała przed telewizorem, bo tak lubi. Ty przecież lepiej wiesz, co dla dziecka jest dobre, bezpieczne i zdrowe, a co mu nie służy.
  • Nie pytaj przedszkolaka, czy chce np. położyć się spać albo zjeść obiad. O takich sprawach powinni decydować rodzice, nie kilkulatek. Traktując go po partnersku, wrzucasz mu na barki odpowiedzialność, do której jeszcze nie dorósł. Dzieci wcale tego nie chcą.
  • Nie ulegaj dziecku zbyt często (np. za każdym razem, gdy domaga się kosztownej zabawki). Jeśli bowiem zawsze od razu ma to, o czym tylko zamarzy, żądaniom nie ma potem końca.

Sprawdź, jak wyznaczać dziecku granice.

 

Nie obawiaj się stawiać mądrych wymagań

Wszystkie dzieci potrzebują wsparcia i czułej bliskości rodziców. Dzieci jednak trzeba też zachęcać do samodzielności i uczyć obowiązkowości.

 

  • Synek próbuje sam włożyć skarpetkę czy zapiąć kurtkę? Nie spiesz od razu z pomocą. Pozwól dziecku cieszyć się z małych sukcesów, osiąganych własnym wysiłkiem.
  • Już kilkulatka wciągaj do różnych domowych prac. Ścieranie kurzu z mebli czy pieczenie ciasta z mamą to dla przedszkolaka frajda!
  • Ze starszakiem uzgodnij konkretnie, w czym ma ci pomagać w domu. A potem pilnuj, by się z tych zadań wywiązywał. Gdy przywyknie do obowiązków, będzie mu się łatwiej żyło!

Czasem trzeba, niestety, dziecko ukarać

Nie sądź, że karząc dziecko za złe zachowania, odmawiasz mu miłości.
W ten sposób uczysz dziecko ponoszenia odpowiedzialności za złe postępki.

  • Gdy karzesz, panuj nad emocjami. Dziecko nie chce sprzątać zabawek? Zamiast krzyczeć, powiedz: „Proszę zaraz włożyć klocki do pudełka”. Zdecydowany ton też dyscyplinuje!
  • Unikaj wielokrotnego powtarzania próśb. Uprzedź tylko, co się stanie, gdy dziecko cię nie posłucha (np. nie obejrzy dobranocki) i bądź potem konsekwentna.
  • Kary stosuj zaraz po złym zachowaniu. Bo dziecko szybko zapomni, że coś przeskrobało, i gdy następnego dnia nie dasz mu deseru, uzna to za zwykłą niesprawiedliwość.

Kiedy możesz ulec?

Choć twoje słowo często musi być ostatnie, zauważaj też sytuacje, gdy możesz uwzględnić prośbę dziecka. Kiedy warto to zrobić?

  • Jest już pora spania, a dziecku żal kończyć zabawę. Ustal, że np. bawi się jeszcze przez kwadrans, a potem już bez żadnego marudzenia pomaszeruje do łóżka.
  • Na kolację są kanapki, a twoje dziecko woli parówkę. Pozwól mu zjeść to, na co ma ochotę. Dziecko wzmocni wtedy swoją samoocenę, bo będzie wiedziało, że jego zdanie też się liczy.

Zobacz też: Tych błędów w wychowaniu dziecka nie popełniaj!

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko, maluch, zabawa, mama, śmiech
Wychowanie
Naucz dziecko pewności siebie
Chciałabyś, by dziecko z uśmiechem wyruszyło na podbój świata? Naucz go pewności siebie. Dzięki temu szybciej nawiąże przyjaźnie, przyzwyczai się do przedszkola, szkoły, pracy.

Doskonale wie, czego chce, ale potrafi również zaakceptować zdanie innych. Lubi nowe wyzwania, choć jeszcze ciągle najlepszym miejscem pod słońcem są dla niego ramiona rodziców. Tak właśnie wygląda pewny siebie dwulatek . Twoje dziecko także może nim zostać. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek. Kochaj dziecko z całych sił Tak to już jest, że pewność siebie nierozerwalnie jest związana z miłością. Jeśli ją okazujesz dziecku, mówisz tym samym: jesteś kimś bardzo ważnym i wartym kochania. W ten sposób dziecko uczy się kochać siebie , zaczyna lubić swoje cechy i je akceptować. Dzięki temu w tym nowym dla niego świecie czuje się bezpiecznie. A to poczucie pozwala mu nie bać się nowych wyzwań (np. stawiania pierwszych kroczków , jazdy na rowerku itp.). Miłość warto (i trzeba!) okazywać dziecku na różne sposoby. Nie wystarczy tylko mówić, jak bardzo się kocha. Potrzebne są również czułe gesty, przytulanie, wspólne śmiechy i wygłupy podczas zabawy. Potrzebna jest w odpowiednich momentach uwaga, którą rodzice skupiają na dziecku w stu procentach. Dlatego mów, jak bardzo kochasz, przytulaj, baw się z dzieckiem, śmiej i nie zostawiaj go samemu sobie, gdy płacze (nawet gdybyś była na niego zła czy zmęczona jego zachowaniem). Bądź oparciem dla dziecka Dziecko, które może zawsze na ciebie liczyć , czuje się pewniej i bezpieczniej. Łatwiej mu wtedy podejmować się nowych zadań, bo wie, że w razie trudności przyjdziesz mu z pomocą: pokażesz, jak włożyć klocek do pudełka i co zrobić, gdy dokuczają koledzy w piaskownicy. Pamiętaj, że dziecko oparcie znajduje nie tylko w słowach otuchy, ale także w ciepłej atmosferze. Twoje dziecko na pewno bardzo lubi, gdy przytulasz się do swojego męża, bo wtedy czuje, że jest częścią kochającej się rodziny. Łatwiej mu wtedy nabrać pewności siebie , bo dom jest jego ostoją. Pozwól dziecku na...

Szumiący Miś Whisbear
materiały prasowe
Rozwój
Jak utulić maluszka do snu w 6 prostych krokach
Twój maluszek znów nie może zasnąć? Radzimy, jak utulić dziecko do snu w 6. prostych krokach

Nadchodzi wieczór, kładziesz swoją pociechę do łóżeczka i dajesz całusa na dobranoc . Maluszek uśmiecha się słodko i spokojnie zasypia, a ty gasisz światło, zamykasz drzwi i masz czas tylko dla siebie. To właśnie sytuacja, która… nigdy nie przytrafiła się tobie? Jeśli tak, przeczytaj, jak w 6 prostych krokach utulić niemowlę do snu . 1. Podążaj za rytmem snu i czuwania dziecka Problem z usypianiem maluszka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, niepokoi większość mam. Zachowaj jednak spokój, to normalne, że na początku brzdąc może mieć problemy z zaśnięciem lub budzić się co jakiś czas. Każde dziecko śpi inaczej, niektóre przesypiają nawet kilka godzin, inne budzą się co 20 minut, żeby znowu usnąć. Już nie długo twoje dziecko nauczy się dobowego rytmu i regularnego spania. Na początku jednak podążaj za potrzebami dziecka i nie denerwuj się, jeśli malec nie chce zasypiać codziennie o tej samej porze – na to przyjdzie jeszcze pora. 2. Zaspokój potrzeby dziecka Zanim położysz dziecko spać, upewnij się, że brzdąc jest najedzony, ma suchą pieluszkę , jest mu wygodnie, ciepło i czuje się bezpiecznie. Z pewnością sama doskonale wiesz, że bez kolacji czy w niewygodnym łóżku trudno zasnąć. 3. Wycisz maluszka Do codziennego rytmu dnia warto wprowadzić tzw. rytuały zasypiania . Będzie to sygnał dla dziecka, że zbliża się pora spania. Jak może wyglądać taki rytuał zasypiania? Tak naprawdę możecie włączyć do niego wszystko to, co relaksuje dziecko. Możesz zacząć od kąpieli w ciepłej wodzie, przy delikatnym oświetleniu i cichych dźwiękach relaksującej muzyki. Następnie, nawilżając skórę dziecka, możesz wykonać także prosty masaż . Potem karmienie i chwila tylko dla was na wieczorne czułości. Najważniejsze jest to, byś tę samą sekwencję czynności powtarzała co wieczór. Maluszek szybko nauczy się, że jest...

BLW, niemowlę je owoce, Fotolia_81071025
Fotolia.com
Dieta
Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW?
Marchewka czy ziemniak, dynia czy jabłko – niezależnie od tego, jak zaczynasz rozszerzanie diety dziecka, powinno być ono na taką rewolucję gotowe. Sprawdź, czy twój maluch może rozpocząć przygodę z nowymi smakami.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na pierwszy niemleczny posiłek? Oto kilka oznak świadczących o tym, że możesz zacząć rozszerzanie diety metodą BLW dziecka. Pamiętaj, że dziecko jest gotowe na pierwszy stały posiłek, gdy te elementy występują jednocześnie. Zobacz 13 zasad żywienia dziecka metodą BLW 1. Dziecko umie prosto siedzieć (samodzielnie lub na kolanach mamy czy taty). Dzięki temu jego przełyk jest drożny i swobodny. Wystarczająco silne mięśnie grzebietu i brzucha sprawią, że posiłek będzie naprawdę przyjemnością, nie okupioną wysiłkiem utrzymania się w pionie. 2. Dziecko chwyta drobne przedmioty i potrafi je celnie podnieść do ust. Większość niemowląt potrafi schwytać łatwe do trzymania w paluszkach przedmioty, podnieść je i włożyć do buzi. Zaobserwujesz to nawet podczas zwykłej zabawy. 3. Maluch gryzie zabawki i robiąc to, wykonuje twarzą ruchy podobne do tych, jakie robimy przeżuwając. Prawidłowy rozwój niemowlaka , a konkretnie doskonalenie mięśni żuchwy, odkrywanie, że język potrafi ich zawartość przemieszczać, a dziąsła zgniatać, to prawdziwy krok milowy do samodzielnego gryzienia jedzenia. 4. Dziecko samo sięga po jedzenie i chce włożyć je do ust. Daj mu zatem taką możliwość! Nie licz jednak, że zje taką porcję jedzenia . Jeszcze nie ma skoordynowanych ruchów języka, szczęk i policzków. Nie zdziw się, że jedzenie na początku będzie z małej buzi wypadać. Wszystkiego trzeba się nauczyć! Uwaga! Twoje dziecko jeszcze nie ma ząbków ? Niemowlęta do jedzenia naprawdę nie potrzebują zębów. Ich silne dziąsła z powodzeniem wystarczają do gryzienia, rozdrabniania i przeżuwania jedzenia.  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak