Dziecko u lekarza
Fotolia
Wychowanie

Jak oswoić dzieci ze strachem przed wizytą u lekarza?

Wizyta u lekarza często jest dla dziecka ogromnym stresem. Psycholog podpowiada, jak przygotować dziecko do takiej wizyty.

Zadaniem każdego rodzica jest nauczenie swojego dziecka ważnej lekcji życia – tego, jak sobie radzić ze strachem w związku z wizytą u lekarza oraz jak taką wizytę dobrze przetrwać. To nauka na całe życie, z której dziecko będzie czerpało nie tylko w okresie swojego dzieciństwa, ale również w dorosłym życiu. Wiedzę zdobytą na ten temat będzie też przekazywało innym – koleżankom, kolegom, być może w przyszłości swoim dzieciom i wnukom. Dlatego warto, by rodzice dobrze się przygotowali do przekazania swojemu dziecku tej wiedzy.

Dlaczego dziecko się boi?

Dziecko reaguje strachem w sposób zupełnie naturalny. Dzieje się tak, dlatego, że jest to naturalna reakcja w sytuacji choroby, pobytu w nowym miejscu, wśród nowych, nieznanych osób, podczas  badania, dotykania, oglądania dziecka przez osoby trzecie, wśród nowych zapachów, podczas różnego rodzaju interwencji medycznych, w chwilach doświadczanego bólu czy dyskomfortu związanego z chorobą. W takiej sytuacji poczucie bezpieczeństwa dziecka jest zagrożone. Maluch często nie wie, czego się spodziewać. A czasami strach wynika z tego, iż właśnie dziecko już dobrze wie, co go może spotkać, bo ma za sobą trudne doświadczenia medyczne.
W obydwu przypadkach pierwszą rzeczą, którą rodzice powinni przekazać dziecku to właśnie informacja, że strach i niepokój, jeśli się pojawiają, są normalne w tej sytuacji i zupełnie zrozumiałe. I, że rodzice po prostu go przyjmują i akceptują i razem z dzieckiem spróbują poszukać sposobów by nie był tak dotkliwy, by go załagodzić, by sobie z nim poradzić, mądrze go wykorzystać. Takie podejście i nam rodzicom daje duże odciążenie: nie musimy walczyć z uczuciami dziecka, zaprzeczać im, negować ich, mówiąc „nie ma się czego bać”, czy poniżać zdaniami „takie duże dziecko, a się boi, no kto to widział.” Strach jest elementem życia. A odwaga to nie robienie czegoś bez uczucia strachu, ale prawdziwa odwaga to podejmowanie działania pomimo strachu.

Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Ponieważ wizyty lekarskie najczęściej zdarzają się stosunkowo rzadko, gros wysiłku związanego z kształtowaniem odpowiedniej postawy dziecka wobec lekarza i wizyt u niego warto zainwestować w czasie pomiędzy wizytami u specjalistów. Jest wiele inspirujących zabaw i pomysłów na to, jak oswajać dziecko ze strachem przed lekarzem.
Warto zaopatrzyć się w zestaw małego medyka (gotowy zabawkowy lub przygotować własny bazujący na strzykawkach, stetoskopie, plastrach, bandażach, patyczkach po lodach do oglądania gardła) i bawić na przemiennie w pacjenta i lekarza z dzieckiem, misiami i lalkami na tyle, na ile fantazja i chęci dopiszą.
Można dziecku czytać książki, w których bohaterowie chorują, odwiedzają lekarzy, doświadczają strachu, dyskomfortu i w końcu zaczynają się czuć lepiej, zdrowieją („Panda u lekarza”, „Ja Ciebie wyleczę powiedział miś”).
Warto wykorzystać okazję zainteresowania dziecka ciałem do zgłębienie o nim wiedzy – wspaniale się do tego nadają encyklopedie o ciele dedykowane najmłodszym.
Dobrze jest przemycać wiedzę w postaci zabawy, proponując dziecku gry poświęcone tematyce ciała, wizyt lekarskich, profilaktyce zdrowia takich, jak na przykład Gra Operacja lub Gabinet lekarski na stronie ciufcia.pl
Fajnie jest raz na jakiś czas pójść z dzieckiem na swoją wizytę lekarską, czy pozwolić mu towarzyszyć podczas oddawania krwi lub szczepienia. Modelowanie rodzicielskie jest jedną z bardziej skutecznych form kształtowania dziecięcych postaw. W ramach kształtowania postaw można też opowiedzieć o jakimś swoim trudnym doświadczeniu medycznym czy bólu, z którym udało się rozprawić.
Dobrze jest zadbać o wybór możliwe najlepszego lekarza pediatry, z którym zarówno, rodzic, jak i dziecko będą się dobrze czuć. Bo dziecko ma tak samo, jak my dorośli – też lubi mieć swoich zaufanych lekarzy np. dentystę.
Należy unikać straszenia dziecka lekarzem, zastrzykami, bo co prawda może to zaowocować chwilowym posłuchem, ale na dłuższa metę może sprawić poważny kłopot w relacji dziecka z lekarzem.

Polecamy: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty 

Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?

nocne, strachy, sen, dziecko
Wychowanie
Jak oswoić dziecięce lęki?
Gdy dziecko się boi, biegnie do rodziców. Podpowiadamy, jak nie zawieść jego oczekiwań i pomóc mu uporać się z lękiem.

Każde dziecko przeżywa czasem chwile grozy, chwile prawdziwego, paraliżującego strachu i nie jesteśmy w stanie go przed tym uchronić. Możemy jednak sprawić, by sytuacje te nie zdarzały się często, a przede wszystkim, by dziecko poczuło się lepiej a w przyszłości  umiało zapanować nad lękiem. Ale po kolei... Zobacz także: Czego boją się dzieci? Strach jest potrzebny Odczuwając strach , dziecko uczy się, że nie wszystko mu wolno. Że istnieją pewne ograniczenia, których przekroczenie powoduje przykre następstwa. W takim strachu nie ma nic złego, przeciwnie, jest bardzo pomocny w prawidłowym rozpoznawaniu, co jest dobre, a co złe. Strachu nie można bagatelizować Zdarza się, że malec czuje lęk , który nam, dorosłym, wydaje się nam zupełnie nieuzasadniony. Zwykle rodzice starają się zlekceważyć sprawę, mówiąc dziecku, że nie ma się czego bać lub że boją się tylko “baby i beksy”.  To błąd! – Nie wolno zaprzeczać uczuciom dziecka — apelują psychologowie. Strach zawsze jest prawdziwy Nawet jeśli źródło lęku wydaje się nam absurdalne, to strach , jaki dziecko odczuwa, jest jak najbardziej prawdziwy. Warto sobie tu uświadomić, że powód strachu, który z naszego punktu widzenia jest nierozsądny, z perspektywy dziecka może mieć jak najbardziej racjonalne podstawy. Przestraszone dziecko potrzebuje wsparcia To, co powinnaś dać swemu malcowi w chwili, gdy odczuwa on strach, to całkowite, bezwarunkowe wsparcie . Na tłumaczenie, że nie ma powodu do obaw, przyjdzie czas później, gdy malec się uspokoi. W chwili gdy płacze, krzyczy, lub powodowany irracjonalnym lękiem odmawia wykonania jakiejś czynności (na przykład umycia się w wannie lub wyjścia z domu), powinnaś przede wszystkim pomóc mu zapanować nad silnymi emocjami. Na pewno nie uspokoisz dziecka krzycząc , grożąc mu lub lekceważąc jego uczucia czy...

dziecko, szpital, zdrowie dziecka, lekarz
Panthermedia
Wychowanie
Lęk przed szpitalem i lekarzem - skuteczne rady
Kontakt z lekarzem i pobyt w szpitalu są czasem konieczne, choć dla większości dzieci taka wizyta wiąże się z ogromnym stresem. Jak postępować, by złagodzić lęk przed szpitalem i ułatwić rozłąkę z rodzicami?

Dzieci w starszym wieku, które pamiętają wszystkie nieprzyjemne sytuacje związane z pobytem u lekarza (np. badania, zastrzyki, pobieranie krwi), boją się kolejnych wizyt. Aby nie potęgować strachu dziecka, należy przede wszystkim podejść ze zrozumieniem do jego lęków i nie bagatelizować ich. Przed każdą kolejną wizytą trzeba dziecko nastawić psychicznie , opowiadać o spotkaniu z lekarzem i przedstawić możliwy scenariusz wydarzeń. Bardzo ważne są częste rozmowy na ten temat, odpowiadanie na każde pytanie, czytanie książek i oglądanie obrazków lekarzy i pielęgniarek, a także zabawa w lekarza, aby dziecko przywykło do tego tematu. Przy każdej wizycie trzeba dziecku okazać maksymalnie dużo wsparcia, zapewniając jak największe poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest wziąć dziecku jego ulubioną zabawkę, która może się okazać dla niego dużym wsparciem psychicznym. Dobry skutek przynosi też obietnica dziecku jakiejś nagrody po wizycie u lekarza. Pobyt dziecka w szpitalu Pobyt dziecka w szpitalu jest zawsze koniecznością i wiąże się z dużym stresem, lękiem i poczuciem osamotnienia. Źródłem lęku jest zazwyczaj brak wiedzy i wyobrażeń na temat szpitala i tego, co tam się dzieje. Dlatego, aby zmniejszyć negatywne uczucie, należy dziecko jak najlepiej przygotować na czekające go przeżycia. Pierwszym krokiem jest wyczerpująca rozmowa (do której dziecko może wracać przez kilka kolejnych dni), w czasie której rodzice powinni wytłumaczyć dziecku: co to jest szpital , co się tam robi, po co dzieci tam chodzą. Trzeba się postarać wytworzyć dobre nastawienie dziecka do szpitala i znajdujących się tam lekarzy i pielęgniarek. Trzeba również nastawić swoje dziecko, że rodzice najprawdopodobniej nie będą mu towarzyszyć cały czas i będzie musiało pobyć tylko z personelem medycznym i z innymi dziećmi które też tam poszły żeby się wyleczyć; ale również trzeba...

Przestraszony chłopiec leży w łóżku i boi się zasnąć
Fotolia
Aktualności
Co robić, gdy dziecko się boi? Odpowiedź nie jest oczywista!
Twój ciekawy świata maluch nagle zaczął się wycofywać. Boi się, częściej się do ciebie przytula, nie ma ochoty na zabawę. Zacząć panikować czy odpuścić?

Gdy widzisz, że twój 2-letni maluch się boi, sama zaczynasz się bać. W twojej głowie pojawiają się różne myśli. Czy to normalne, że 2-letnie dzieci boją się karuzeli, basenów z kolorowymi piłeczkami i zjeżdżalni ? Dlaczego to, co sprawia innym dzieciom radość, przeraża moje dziecko? Uspokajamy: strachu malucha nie trzeba się bać! Maluch się boi – rodzic panikuje Każdy zna kogoś, kto boi się przejażdżki kolejką górską, zjeżdżania na ślizgawce w parku wodnym czy skoku do wody z trampoliny. Strach nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dzieci. Jeśli dorosły może bać się przejażdżki na diabelskim młynie, dlaczego 2-latek nie może odczuwać strachu? Malec może być przerażony, bo jak na razie, jego główną potrzebą w życiu jest bliskość i miłość najbliższych. 2-latek chce być blisko mamy, chce czuć jej ciepło i wsparcie. Gdy dorosły rozmawia w zatłoczonym korytarzu, koncentruje się wyłącznie na rozmówcy, dobiegające dźwięki są tłem. Dla 2-latka to zbyt dużo bodźców docierających w tym samym czasie. Jest zaniepokojony, a jego jedyną myślą jest być blisko mamy, bo przy mamie jest bezpiecznie. Dla dziecięcego mózgu to zbyt dużo informacji, by móc czuć się komfortowo i pewnie. Co sprawia, że dziecko się boi? Zmuszanie. Nie popychaj i nie ciągnij malca na siłę. Będzie bać się nie tylko tego, do czego go zmuszasz, ale także ciebie. Nagradzanie albo karanie . To najgorszy sposób, żeby przekonać do czegoś dziecko. W ten sposób nie wygrasz z jego strachem! Chwalenie. Nie mów "będzie świetnie, zobaczysz". To nie działa, wręcz przeciwnie – malec czuje, że wywierasz presję. Porównywanie. Nigdy nie mów dziecku, że jest tchórzem, a inne dzieci są "takie odważne". Będzie czuł się gorszy, a tego nie chcesz. Co sprawi, że maluch poczuje się bezpiecznie? Szanowanie odmowy dziecka. Jeśli pytasz, czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak