dziecko, dziewczynka, uśmiech
Wychowanie

Jak rozbudzić poczucie humoru u dziecka?

Optymistom i ludziom z poczuciem humoru żyje się łatwiej. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie było ponurakiem i rozbawiaj je nie tylko od święta.

Pewnie jako kochający rodzic chcesz, by twoje dziecko wyrosło na pogodnego, aktywnego i pełnego wiary w siebie dorosłego. Jak tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę i jakie właściwości rozwijać u dziecka, żeby to osiągnąć? Czy być rodzicem zasadniczym i nastawionym zadaniowo, czy pozwolić sobie czasem na „zabawę rzeczywistością” i nie traktować wychowania śmiertelnie poważnie?

Pierwszy uśmiech

Jak co wieczór położyliśmy córeczkę po kąpieli do łóżeczka. Usiedliśmy z mężem i nagle usłyszeliśmy nasze dziecię. Mała śmiała się do kaczorów na ochraniaczu łóżeczka i rozmawiała z nimi po swojemu. Pierwszy raz coś takiego miało miejsce – mówi mama pięciomiesięcznej Zosi.

Prawdziwy uśmiech, który nie jest przypadkowym grymasem, pojawia się ok. 6–7. tygodnia życia. Na tym etapie trudno jeszcze mówić o poczuciu humoru, ale można zaobserwować różnice w usposobieniu dzieci. Jedne śmieją się sporadycznie, inne na wszystko reagują radosnym gulgotem. Prawdziwy śmiech tym różni się od przypadkowego, że dziecko cieszy się „całą buzią”.
Warto wiedzieć: Niemowlęta, do których dużo się mówi, z którymi często się bawi i często przytula, wcześniej zaczynają się uśmiechać. Dzieci śmieszy już samo brzmienie niektórych słów, wyraźny rytm, proste rymy, powtórzenia, wyrazy dźwiękonaśladowcze, niektóre zachowania mamy. Możesz dziecko rozbawić, łaskocząc je w piętkę, tańcząc z nim przed lustrem, powtarzając krótkie, rytmiczne wierszyki. Obserwuj, czy woli, jak dmuchasz mu w karczek, czy raczej jak robisz do niego śmieszne miny.

Śmiechy podczas zabawy

Kiedy bawię się z synkiem w „Zaraz cię złapię”, zaśmiewa się do utraty tchu. Gdy jednak próbował bawić się z nim tak mój kolega, który bardzo wczuł się w rolę, wydając dziwne dźwięki i robiąc miny, Adaś się rozpłakał – mówi tata dziesięciomiesięcznego Adasia.

Wczesne zabawy społeczne, jak „A kuku” czy „Zaraz cię złapię” pomagają w rozwijaniu poczucia humoru. Trzeba jednak zachować pewne reguły, a scenariusz zabawy musi być dziecku znany. Bawiąc się w „Zaraz cię złapię” dorosły wykonuje wolne ruchy, skrada się na niby, aby zaskoczyć dziecko, które czeka na taką reakcję. Dziecko czuje się pewnie, bo wie, co się zdarzy. Takie zabawy powinny powodować u niego śmiech, nie płacz. Aby przyniosły oczekiwany skutek, najlepiej, gdy bawią się z nim osoby, które zna i akceptuje.
Warto wiedzieć: Nie należy przesadnie wczuwać się w rolę. Nawet tata udający złego wilka, robiąc straszne miny i przeraźliwie wyjąc – przestraszy dziecko.

Sprawdź: Czego boją się dzieci

Śmieszne słowa

Po zjedzeniu zupki pytam syna: „Karolku, a co się mówi, jak się zje zupkę? Dzie…” – podpowiadam. A synek wesolutko: „Dzie dlugie?”– opowiada mama dwuletniego Karolka.

Dzieci celowo używają błędnych nazw, z lubością powtarzają te same sylaby, tworzą nowe słowa. Wiele radości daje im przekręcanie słów i zabawa ich brzmieniem. Dziecko przez godzinę potrafi powtarzać, zanosząc się śmiechem, że po łące latają „tymole”. Nieraz pewnie widziałaś, jak, przypisuje przedmiotom cechy niezgodne z ich przeznaczeniem.
Warto wiedzieć: Inicjuj i podtrzymuj żartobliwe relacje z dzieckiem. To uczy odróżniania prawdy od pozoru, rozwija pomysłowość, wzbogaca wiedzę o świecie. Żarty dziecka przyjmuj z zainteresowaniem i śmiechem, by podtrzymać jego motywację. Odpowiadaj pozytywnie na językowe fantazje i rozwijaj je przez czytanie książek.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko, dziewczynka, język
Wychowanie
Jak obchodzić prima aprilis z dzieckiem, czyli wszystko o dziecięcych wygłupach
Wreszcie maluch może robić to, co lubi najbardziej – bezkarnie nabierać innych. Przekonaj się, że już trzylatek uwielbia żartować!

Skąd pochodzi prima aprilis? Geneza tego najweselszego ze wszystkich świąt nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że pochodzi ono z Francji, kiedy to król Karol IX zreformował kalendarz, zmieniając pierwszy dzień nowego roku z pierwszego kwietnia na pierwszy stycznia. Związane z tym zamieszanie spowodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji. Jak przygotować dziecko do żartów z okazji prima aprilis? Trzy-, czterolatkom wystarczy wyjaśnić, że tego dnia wszyscy robią sobie różne dowcipy, oszukują się na niby, żeby było weselej. Dziecko w tym wieku dopiero uczy się żartować , więc można mu podpowiedzieć, jak nabrać innych w wesoły sposób, np. mówiąc tacie, że w najbliższą sobotę mama zaprosiła do domu całą grupę przedszkolaków, a braciszkowi, że na podwórku pojawił się dziś hipopotam, który uciekł z zoo. I jaka będzie radość, gdy uwierzą i maluch będzie mógł zakrzyknąć: „Prima aprilis, uważaj, bo się pomylisz!”. Trzeba jednak wytłumaczyć, że dowcipy nie powinny sprawiać nikomu przykrości , np. że nie mówi się wracającej z przedszkola siostrzyczce, że jej ulubiony piesek zachorował, a babci, że tata nastąpił na jej jedyne okulary i je roztrzaskał.   Spontaniczny śmiech, podobnie jak spontaniczne wyrażanie innych uczuć, to dla dziecka bardzo ważne doświadczenie, bo pozwala poczuć się w pełni sobą. Wyzwala też hormony szczęścia, odpręża, pomaga pokonać trudności. Dzięki pozytywnym uczuciom dzieci lepiej dają sobie radę z lękiem. Wiedzą o tym wolontariusze z Fundacji „Dr Clown” odwiedzający małych pacjentów w szpitalach, a lekarze opiekujący się dziećmi mówią, że zdrowienie przebiega szybciej, gdy jest wiele okazji do śmiechu. Niech nie zabraknie wam okazji do wesołych żartów przez cały rok! Prima aprilis z dzieckiem okazją do śmiechu Małe dzieci śmieją się bardziej spontanicznie i spostrzegają w...

Fotolia
Aktualności
Od kiedy zaczęłam myśleć tylko o „kupkach”? - zwierzenia młodej mamy
O czym tak naprawdę myślą mamy? Jak zmienia się ich życie? 9 zabawnych i … prawdziwych tematów.

Życie kobiety po narodzinach dzieci zmienia się nieodwracalnie. Świeżo upieczona mama zaczyna myśleć i mówić o sprawach, które do tej pory wydawały jej się albo zbyt banalne, by o nich mówić, albo zbyt wstydliwe . Wyobrażacie sobie panie na prestiżowych stanowiskach, gadające w kółko o kolorze i konsystencji kupek ich dzieci? Tak! To właśnie rewolucja, która przychodzi jak tsunami! Posłuchajcie, o czym tak naprawdę myśli mama - blogerka amerykańska, Karen Veenstra. 1. Gorący prysznic Po urodzeniu dziecka, z braku czasu, nie robisz już wszystkiego na co masz ochotę. Zaczynasz wybierać: Drzemka, czy oglądanie tv? Drzemka, czy jedzenie? Jeść trzeba, tak samo jak myć się. Ale to prysznic, daje nam upragniony odpoczynek. Chwila pod prysznicem, w samotności, bez asysty wiecznie o coś pytających dzieci i męża, potrafi zastąpić wszystko co dobre na świecie. To chwila naprawdę wyłącznie dla nas.  2.Wyglądam jak bezdomna! Nieważne ile mamy specjalnych ciuchów do karmienia, zawsze będzie za mało. Dziecku odbija się w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, nie zawsze wtedy kiedy my tego chcemy i cierpliwie trzymamy niemowlę 5 minut, by nie ulało. 3. Powiedzenie „Nie płacz nad rozlanym mlekiem”, jest najgorsze! Powiedzcie to mamie, która godzinę siedziała z laktatorem w dłoniach, a potem niefortunnie postawiła butelkę na zabawce dziecka! Widok rozlanego mleka, potrafi doprowadzić do łez. 4. Ciągle płaczesz, albo mówisz o płaczu. Mężowie patrzą na nas przerażeni, gdy nagle, bez powodu, zalewamy się łzami. Czasem będzie to widok innego dziecka, a czasem wiadomości w telewizji. Hormony! 5. Kiedy słyszę „będzie lepiej”, mam ochotę pobić kogoś! Nie, nie jest lepiej. Kiedy jesteś niestabilna emocjonalnie i marzysz o choć jednej przespanej nocy, słuchanie o tym, jak to kiedyś będzie lepiej,...

co zrobić, kiedy dziecko zwymiotuje
Facebook/Ben Patterson/kolaż babyonline.pl
Aktualności
Nie uwierzycie, co zrobił ten tata, kiedy jego syn zwymiotował!
Dla tego taty wieczorna przejażdżka zamieniła się w koszmar, kiedy jego synek zwymiotował w samochodzie. Co zrobił mężczyzna? Chwycił za telefon i napisał do żony. Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście!

Co robicie, kiedy wasze dziecko wymiotuje? Zagryzacie zęby, bierzecie szmatę i sprzątacie. Myjecie dziecko, a potem siebie. Wietrzycie pokój, samochód, pościel. Wszyscy doskonale wiemy, że sprzątanie po wymiotującym dziecku to nic przyjemnego. Większość z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że to nieunikniona część rodzicielstwa i na którymś etapie trzeba będzie się z tym zmierzyć. Ten tata chyba nie był tego świadomy... Ben Patterson zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia 19 (!) wiadomości, które wysłał do żony, po tym jak ich syn zwymiotował w samochodzie . To był wieczór, kiedy jego żona umówiła się z przyjaciółmi, a on miał zaopiekować się ich dzieckiem. Cały internet śmieje się z tej historii, uważając, że jest przezabawna, niektórzy zastanawiają się, czy jego żona, Stephanie, celowo nie odpowiadała na wiadomości Bena. Ja mam taką nadzieję, bo gdybym była na jej miejscu, nie byłabym zachwycona tym, że zamiast po prostu zająć się synkiem, chce zrzucić odpowiedzialność na mnie. Wyuczona bezradność – to nie jest zabawne! A wy – jak oceniacie zachowanie Bena? Czy te teksty są zabawne, czy irytujące, bo pokazują, że w kwestii partnerskiego podziału obowiązków przy dziecku świat nadal potrzebuje pracy u podstaw? Przeczytajcie zapis całej jednostronnej korespondencji Bena . Zaczynała się oczywiście od zdjęcia ich synka, zrobionego zaraz po tym, jak chłopiec zwymiotował:    To się właśnie wydarzyło. Zatrzymałem samochód i staram się sam nie zwymiotować. Zadzwoń do mnie. Właśnie zwymiotowałem próbując go wyczyścić. To TAK STRASZNIE śmierdzi. Stoję na poboczu i głęboko oddycham, nie mogę wrócić do auta, bo to takie okropne . Naprawdę nie wiem, co robić, wymiotuję, jak tylko próbuję go wyczyścić. Właśnie rzygam w ogródku jakiejś kobiety w Burlingame i wyszła mnie zapytać, czy piłem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj