siostry
fotolia.com
Wychowanie

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka

Inteligencja emocjonalna to szeroka umiejętność rozumienia swoich i cudzych emocji. Odpowiednio rozwinięta bardzo pomaga w… codziennym życiu. Przeczytaj jak możesz wspomóc rozwój inteligencji emocjonalnej u dziecka - podpowiada psycholog Anna Salwa-Kazimierska.

Po co dziecku inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia dziecku, a później dorosłemu człowiekowi, funkcjonowanie społeczne. Mówiąc prościej - sprawia, że dziecko jest lubiane i łatwiej radzi sobie w szkole, później w pracy itd. Jest ona także cennym dopełnieniem „tradycyjnej” inteligencji (IQ), ponieważ wspomaga podejmowanie racjonalnych decyzji.

Dobrze, żeby kształtowanie inteligencji emocjonalnej opierało się na dwóch filarach:

  • własnym przykładzie dawanym przez rodziców
  • nazywaniu rzeczywistości – mówi psycholog Anna Salwa-Kazimierska.

Dziecko, zwłaszcza małe – roczne, czy kilkuletnie – nie nauczy się samo radzić ze swoimi emocjami. Np. przedszkolaki są w wieku egocentryzmu, więc trudno jest im wczuwać się w cudze emocje. Ale mogą się tego z czasem nauczyć od rodziców. 

Właśnie dlatego tak ważny jest dla niego przykład płynący z góry. Byłoby wspaniale, gdyby rodzic sam był na tyle stabilny, żeby niestabilność emocjonalna dziecka go nie przytłaczała. Jeżeli do tego rodzic umie nazwać to, co się z nim samym dzieje („jestem zmęczony, pogadajmy za godzinę”; „jestem taka szczęśliwa, że udało ci się strzelić bramkę!”), to połowa sukcesu!

Rodzic w kontakcie emocjonalnym

Żeby dać dziecku dobry przykład, rodzic powinien być w kontakcie emocjonalnym z dwiema osobami: dzieckiem i sobą samym. Wtedy nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi, ponieważ inteligencja emocjonalna dziecka rozwija się sama. Wystarczy, że rodzic jest dla dziecka dostępny i na bieżąco reaguje na jego emocje. 

Oczywiście, może się zdarzyć, że rodzic sam jest bardzo zmęczony, zdenerwowany, zmartwiony. Wtedy trzeba dziecku po prostu wytłumaczyć, dlaczego właśnie w tej chwili nie jest w stanie się zareagować na jego smutek albo inną emocję.

Widzę-robię, czyli jak dzieci naśladują rodziców

Dzieci uczą się przez osmozę - mówi psycholog. Powtarzają zachowania, które znają; najczęściej są to zachowania rodziców. To nie znaczy, że rodzicowi nigdy nie wolno wybuchnąć przy dziecku. Wolno, ale gdy już trochę ochłonie, warto powiedzieć „źle zrobiłam, powinnam zareagować spokojniej”.  

Pamiętaj, że małe dziecko na początku nie odróżnia swoich emocji, tylko czuje jakieś napięcie. Rolą rodzica jest pomóc mu to napięcie nazwać – „widzę, że jesteś smutna”; „chyba jesteś zazdrosny o brata” – i pozwolić wyrazić, co czuje - radzi Anna Salwa-Kazimierska

Dobre pomysły na rozwijanie inteligencji emocjonalnej dziecka

Rodzic, który chce skutecznie wytłumaczyć dziecku zależności między emocjami (jestem zły), a zachowaniem (kopię w krzesło), skomplikowane teorie powinien zachować dla siebie. Lepiej sięgnąć po środki, które będą dla dziecka zrozumiałe. 

Dobre przykłady technik opanowania impulsów emocjonalnych mamy w bajce Dora i Przyjaciele - podpowiada Anna Salwa-Kazimierska. Dziecko to zrozumie. 

Natomiast angażowanie dziecka w jednorazowe akcje charytatywne, zbiórki żywności nie mają większego sensu, jeżeli nie idzie za tym stały przykład altruistycznych zachowań rodziców. To może zadziałać u nastolatków, ale dla małych dzieci jest zbyt abstrakcyjne. 

Kodeks złości a inteligencja emocjonalna

Jak mówi psycholog – rodzic powinien dać dziecku przestrzeń na jego emocje. Wszystkie emocje są dziecku potrzebne i rodzic powinien to zaakceptować, co nie znaczy, że ma się zgodzić na każde zachowanie, które z nich wynikają.

Rodzice często niechętnie przyjmują dziecięcą złość. Zwłaszcza, kiedy jest wyrażona krzykiem, rzucaniem się na ziemię itp. Nazwanie rzeczy po imieniu – „jestem zły, dlatego, że… ” wymaga od dziecka sporej dojrzałości. Można ją osiągnąć, ale to wymaga trochę pracy. 

Jeżeli chcemy, żeby dziecko kontrolowało swoje emocje, musimy je tego nauczyć. Dobrym pomysłem może być wspólne przygotowanie np. Kodeksu Złości - podpowiada Anna Salwa-Kazimierska.  

Wspólnie z dzieckiem trzeba ustalić, jakie sposoby wyrażania złości są dopuszczalne (np. tupanie, ściskanie rodzica za rękę), a jakie zdecydowanie nie (rzucanie przedmiotami). 

Czytaj też: Jak silna jest inteligencja emocjonalna twojego dziecka - psychotest

Anna Salwa-KazimierskaPsycholog, mediator rodzinny PCM. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Udziela pomocy psychologicznej w zakresie problemów rodzinnych, komunikacji w parach, trudności w relacjach dzieci i rodziców. Prowadzi konsultacje w zakresie wychowania dzieci z ADHD. 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czy jesteś kreatywną mamą? Psychotest
Konkurs "Wspieramy nasze maluchy"
materiały prasowe
WYNIKI Wygraj 1 z 10 książek "Dodaj mi skrzydeł!". Konkurs "Wspieramy nasze maluchy"
Weź udział w naszym konkursie „Wspieramy nasze maluchy" - dodaj naszego wątku konkursowego kilka zdań o tym, jak wspieracie w swoim dziecku pewność siebie. Do wygrania aż 10 książek "Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?".
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz