dziecko, piłka
Panthermedia
Wychowanie

Jak rozwijać zdolności dziecka?

Co pociecha zwykle robi w wolnym czasie? Kopie piłkę, maluje, brzdąka na gitarze? Warto zwrócić na to uwagę, aby odkryć i pielęgnować drzemiące w dziecku talenty.

Najlepszy sposób na rozwijanie wyjątkowych uzdolnień dziecka to zachęcanie go do odpowiednio dobranych zajęć i zabaw. Spróbuj zatem określić obszar talentu syna czy córki i pomóż im zabłysnąć!

Dziecko ma zdolności literackie

Jeśli np. wcześnie garnie się do nauki czytania, pisania czy chętnie bawi się w układanie wierszyków.
Jak rozwijać dar dziecka ze zdolnościami literackimi? Podsuwaj dziecku ciekawe książki i zachęcaj, by układało własne zakończenia przeczytanych opowieści. Bawcie się też słowami (np. szukajcie nazw kwiatów na daną literę).

Dziecko z talentem sportowym

Talent sportowy przejawia dziecko, które, np. samo rwie się do nauki pływania, uwielbia zabawy z piłką, jazdę na rowerze, łyżwach czy deskorolce.
Jak rozwijać talent sportowy dziecka? Kup mu (np. na urodziny) wymarzone łyżwy czy deskorolkę. Chodź z nim na basen, pozwalaj, by wyhasało się na boisku. A jeśli twój siedmiolatek zapragnie uprawiać np. tenis – zapisz go na takie zajęcia.

Sprawdź, jak uzdolnione jest twoje dziecko – test

Dziecko z talentem artystycznym

Plastyk dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny. Plastycznie uzdolnione dziecko często zauważa też drobne różnice w kolorach (np. dostrzega różne odcienie błękitu nieba).
Pociecha śpiewa bez fałszowania, wystukuje na cymbałkach proste melodyjki czy nawet sama wymyśla oryginalne melodie? To talent muzyczny!
Jak rozwijać talent artystyczny dziecka? Plastykowi dostarczaj przybory do prac artystycznych (kolorowe kredy, papiery do wyklejanek, modelinę, itp.). Posyłaj dziecko na zajęcia plastyczne (np. do dziecięcego klubu).
Muzykowi puszczaj płyty z jego ulubionymi nagraniami. Pytaj, z czym mu się kojarzą różne dźwięki (może np. z deszczem?). Gdy dziecko zechce uczyć się na czymś grać, kup mu np. małą gitarę i zapisz go do ogniska muzycznego.

Zobacz też: Odkryj talenty malucha

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

panthermedia
Edukacja
Jak wybrać przedszkole
Choć twoje dziecko po raz pierwszy pójdzie do przedszkola dopiero we wrześniu, już teraz musisz zdecydować, gdzie je zapiszesz. Sprawdź zatem, jak wybrać przedszkole najlepsze dla swojego dziecka.

Wybierz przedszkole dla dziecka a nie siebie Jeśli mieszkasz w mieście, a rodzinny budżet pozwala na posłanie dziecka do prywatnego przedszkola, wybór może nie być łatwy. Chcesz, by maluch wszechstronnie się rozwijał. Podejrzewasz, że ma artystyczny talent albo marzysz o tym, by wychowywać go w duchu ekologicznym? Stop: to tylko twoje pragnienia! Czy aby na pewno podziela je dziecko? Może wcale nie jest zainteresowane nauką języka angielskiego, ma za to ogromną ochotę na grę w piłkę? Dobrze się zatem zastanów. Dopiero, gdy już będziesz potrafiła rozdzielić swoje pragnienia od tego, czego potrzebuje dziecko, możesz zastanowić się nad wyborem przedszkola. Pamiętaj, że w edukacji przedszkolnej nie chodzi głównie o to, by maluch poznał jak najwięcej literek i wierszyków . Dziecko musi przede wszystkim nauczyć się współżycia z innymi ludźmi, jak się z nimi dogadywać, przyjaźnić i rozwiązywać konflikty. Zastanów się, co lubi robić twoje dziecko Są dzieci, które uwielbiają rysować i mogłyby to robić dosłownie godzinami. Można wtedy pomyśleć o wysłaniu takiego malca do przedszkola artystycznego. Możesz jednak także wybrać tradycyjne przedszkole, w którym po prostu zapiszesz dziecko na dodatkowe zajęcia plastyczne. Jeśli maluch jest uzdolniony muzycznie, wybierz przedszkole o takim właśnie profilu lub zapisz je na lekcje w ośrodku kultury. Gdy dziecko chętnie chodzi na górskie wyprawy, zastanów się nad przedszkolem steinerowskim (mało jest w nim tradycyjnych zabawek, najważniejsze są przedmioty naturalne: drewno, kamienie, szyszki) lub montessoriańskim (dzieci są małymi odkrywcami świata i np. ze spacerów przynoszą różne przedmioty: kamyki, konary drzew, szyszki). Przedszkola profilowane są zazwyczaj sporo droższe od tych tradycyjnych i nie każdego rodzica na nie stać. Pamiętaj, że talentu nie da się ot tak, po prostu zgubić. Jeśli dziecko jest uzdolnione,...

badania genetyczne na wykrywanie talentu dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Jakie uzdolnienia ma twoje dziecko? - ta metoda natychmiast to wyłapie
Czy twoje dziecko będzie zdolnym matematykiem, chemikiem lub jest uzdolnione językowo? Jest metoda, która błyskawicznie odpowie ci na to pytanie.

Wygrywają najlepsi. Tak było, jest i będzie. A już zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja jest ogromna. Może najlepiej od małego szlifować zdolności dziecka, tylko jak się zorientować które? Zapisać na różne zajęcia dodatkowe? Bez sensu. Dziecko będzie przemęczone, stracisz dużo pieniędzy, a po roku okaże się, że to jednak nie to. Są rodzice, którzy znaleźli o wiele skuteczniejszą metodę. Bardzo szybko wyławia wszelkie możliwe talenty dziecka. Jedno badanie i już wszystko jasne Rodzice coraz chętniej robią badania genetyczne wykrywające talenty dziecka , dzięki którym od razu wiedzą, w jakich dziedzinach dziecko ma uzdolnienia i w jakim kierunku je rozwijać. Szczególnie w Chinach badania takie cieszą się dużą popularnością. Rodzice płacą niemałe pieniądze firmom, które obiecują, że na podstawie badań genetycznych są w stanie określić ukryte talenty dziecka. Podobne firmy powstają także w Stanach Zjednoczonych. To kusząca propozycja, rodzice nie muszą tracić czasu na wożenie dziecka na zajęcia dodatkowe np. gry na skrzypcach, tylko od razu wiedzą, że nie będzie z niego skrzypka. Dzięki badaniom mogą od razu dać maluchowi odpowiednią edukację, która najlepiej wykorzysta drzemiący w nim potencjał. Test na 200 cech dziecka Siedzibę firmy China Bioengineering Technology Group co tydzień odwiedza od 100 do 200 rodziców, którzy chcą wykonać testy genetyczne swoich dzieci. Malucha można przetestować na ponad 200 cech. Dzięki testom rodzice mogą poznać, czy dziecko jest np. uzdolnione muzycznie lub matematycznie, jak i też dowiedzieć się o  cechach jego osobowości, np. czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem. Najtańszy test, który określa tylko 10 talentów, kosztuje 160 dolarów , najdroższy aż 4 tys. 500 dolarów.  Genetyka da odpowiedź na wszystko? Wydaje się, że idea wychowania dziecka pod kątem tego, w...

inteligencja wieloraka
fotolia.com
Wychowanie
Na co postawić w rozwoju dziecka? Pomysły na zabawy i zajęcia
Teoria Inteligencji Wielorakich zakłada, że każde dziecko ma wyjątkową kombinację 8 rodzajów inteligencji. Zobacz, która z nich jest najsilniejsza u twojego dziecka i sprawdź, jakie zdolności warto u niego rozwijać.

Autor koncepcji – słynny amerykański psycholog Howard Gardner – rozłożył inteligencję na 8 części i przekonał miliony ludzi, że w każdym człowieku tkwi unikatowy potencjał. Dziecko, które wychowuje się w Bogocie, rozwinie zupełnie inne umiejętności niż dziecko wychowujące się na podlaskiej wsi. Ale każde z nich ma swój wyjątkowy potencjał, który można zamienić na konkretne umiejętności. Sęk w tym, że współczesna szkoła nie bierze tego pod uwagę. Uczy wszystkich jednakowo.  Dlatego – to druga ważna teza Gardnera – powinniśmy zapomnieć o jednym stylu nauczania dla wszystkich dzieci. Każde dziecko ma własny, niepowtarzalny profil intelektualny i – według psychologa – to nauczyciel powinien się do niego dostosować i starać się wydobyć  z dziecka jego potencjał.  W jakim kierunku warto rozwijać umiejętności dziecka Bywa tak, że inteligencja logiczno-matematyczna nie jest najmocniejszą stroną dziecka. Dzieci mogą być też uzdolnione muzycznie, ruchowo, przestrzennie itd. Wszystkie wyszczególnione przez Gardnera rodzaje inteligencji są równie cenne. Każdy z nich można przełożyć na konkretne umiejętności, a później – być może – zawód. Przedszkole lub szkoła nie stają na wysokości zadania? Dlatego proponujemy wykres, z którego możesz wyczytać, jakie zajęcia (dodatkowe lub nie) pomogą twojemu dziecku rozwinąć jego potencjał. 8 rodzajów inteligencji, czyli w co się bawić z dzieckiem Inteligencja lingwistyczna – jeśli dziecko lubi opowiadać, pisać (rysować) historyjki i ma do tego smykałkę, jeśli lubi czytać książki, ma bogaty zasób słownictwa. Warto postawić na naukę języków obcych, zapisać dziecko do lokalnej biblioteki. Starsze dziecko można zapisać na kurs storytellingu (dostępne także za darmo online), grać z nim w scrabble.  Inteligencja muzyczna –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak