jak wydawać dziecku polecenia
Fotolia
Wychowanie

Skuteczne wydawanie poleceń: metoda 6 kroków

Jeśli twoje dziecko nie słucha poleceń, być może źle je wydajesz! Sprawdź, jak sprawić, żeby dziecko posłuchało, kiedy prosisz o sprzątnięcie zabawek, ubranie się czy umycie zębów. Nie zapomnij wypróbować tego w domu!

Nie chce się ubrać, nie słyszy, nie reaguje? Twoja frustracja sięga zenitu? Behawioryści są zdania, że można to zmienić! Aby dziecko posłuchało polecenia rodzica, powinien starać się wydawać nie więcej niż 1 polecenie naraz i tylko, gdy chce i może wyegzekwować jego wykonanie.

Skuteczne wydawanie poleceń

Artur Kołakowski i Agnieszka Pisula, psychiatrzy i terapeuci poznawczo-behawioralni, autorzy książki "Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna", proponują technikę 6 etapów skutecznego wydawania poleceń:

  1. Podejdź do dziecka.
  2. Zdobądź jego uwagę (dotknij ramienia, nawiąż kontakt wzrokowy, zwróć się do niego po imieniu).
  3. Polecenie musi być krótkie (2-3 wyrazy) i jednoznaczne.
  4. Poproś dziecko, by powtórzyło polecenie.
  5. Powtórz polecenie raz, poproś dziecko, by powtórzyło je ponownie.
  6. Dopilnuj wykonania polecenia (nie odchodź od dziecka, dopóki go nie wykona).

Przeczytaj, jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek.

Co zrobić, jeśli dziecko nie reaguje na polecenie?

Jak wygląda powyższa metoda w praktyce?  Nie każemy dziecku posprzątać pokoju, krzycząc do niego z kuchni, gdzie jesteśmy zajęci przygotowywaniem kolacji. Nie irytujemy się po 15 minutach, że dziecko nie przerwało zabawy. Zamiast tego kończymy spokojnie kolację, idziemy do bawiącego się dziecka, stosujemy metodę 6 kroków, a następnie, w zależności od zachowania dziecka:

  • dziecko wykonuje polecenie – chwalimy, stosując techniki behawioralne;
  • dziecko dyskutuje, nie wykonuje polecenia – przypominamy zasady (powtarzamy nasze oczekiwania, np.: przed kolacją klocki mają być na półce). Wykonuje polecenie – chwalimy, odmawia zmiany zachowania – przypominamy zasady, konsekwencje ich nieprzestrzegania i wyciągamy konsekwencje, na które umówiliśmy się wcześniej.

Zobacz też:


konkursy na Babyonline.pl

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

przedszkolak, emocje, złość, dziecko
Wychowanie
9 powodów, dla których dzieci nie słuchają
Dziecko nie zawsze z chęcią słucha twoich próśb, poleceń i zakazów? Wbrew pozorom dziecko nie chce zrobić ci na złość swoim nieposłuszeństwem. Nie słucha, bo ma ku temu ważny powód. Sprawdź, jaki!

Dziecko głuchnie na dźwięk słowa „obiad”,  choć jeszcze przed chwilą doskonale słyszało, co szeptałaś na ucho jego tacie? Chowa się pod stołem, gdy każesz mu myć zęby? Nie rozumie słowa „Nie!”, choć samo używa go znacznie częściej, niż jesteś w stanie znieść? Ma wiele powodów, by to robić. Oto najważniejsze. 1. Chcę decydować o sobie Każdy chce mieć wpływ na własne życie, nawet przedszkolak. „Głuchnięcie” jest jedną z metod walki o niezależność („A właśnie, że nie umyję zębów/nie założę zielonych sztruksów/namaluję na ścianie słoneczko”) – dzięki temu choć przez chwilę może się czuć panem własnego losu. Pewnie dlatego najbardziej przekorne bywają dzieci, które najrzadziej mają prawo decydowania o swoich sprawach. Te, które ciągle coś muszą i ciągle czegoś nie mogą.  Czytaj też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności 2. Nie wiem, co mi wolno, a czego nie Dzieci, którym w ogóle nie wyznacza się granic , próbują zaprowadzić własne porządki. Dlatego warto wprowadzić jasne, konkretne zasady. Kilkulatkowi trzeba jasno powiedzieć, co mu wolno, a czego nie. 3. Sprawdzam! My, rodzice, bywamy niekonsekwentni: raz każemy dziecku sprzątać zabawki zanim pójdzie spać, innym razem sprzątamy za nie (bo będzie szybciej) albo jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby w ogóle zawracać sobie tym głowę. Podobnie jest z wieloma innymi sprawami. Ignorując nasze polecenia, dziecko sprawdza, czy zakaz lub nakaz jest nadal aktualny. Sprawdź: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad 4. Halo, tu jestem! Dziecko woli, gdy się na nie złościmy, niż gdy w ogóle nie zwracamy na nie uwagi . Czasem robi nam na przekór, bo chce być zauważone. Bywa także, że robi coś, czego nie powinno (np. gasi światło w łazience, w której kąpie się tato), żeby...

niemowlę
Fotolia
Rozwój
Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
Jak rozpoznać nieprawidłowości w rozwoju malutkiego dziecka? Czy z niemowlakiem można iść do psychologa? Rozmowa z Małgorzatą Dąbrowską, dziecięcym psychologiem klinicznym i terapeutą integracji sensorycznej.

Dlaczego już z niemowlakiem warto iść do psychologa? Już u niemowlaków, które ukończyły 3 miesiące życia, psycholog jest w stanie zaobserwować zachowania, które mogą świadczyć o pewnych trudnościach rozwojowych. A jeśli się je zaniedba na etapie niemowlęcym, w przyszłości mogą skutkować problemami w rozwoju fizycznym, psychicznym, emocjonalnym lub intelektualnym. Zobacz: Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu. Ważne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na te niemowlęta, które miały problemy psychoruchowe, wynikające na przykład z obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego lub na te, które asymetrycznie się układały — są to to dzieci, które warto obserwować również w późniejszym okresie życia. Zachowania i reakcje tak maleńkich dzieci są bardzo trudne do rozszyfrowania dla rodziców. Kiedy można zauważyć jakieś nieprawidłowości? Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to okres adaptacyjny. Niemowlak przystosowuje się do życia w świecie zewnętrznym, poza łonem matki, więc nic jego rytm dobowy (sen, czuwanie, jedzenie) może być nieregularny. W porównaniu ze środowiskiem płodowym niemowlę doświadcza bardzo mocnych wrażeń zmysłowych. Natomiast po ukończeniu 3-4 miesięcy, większość niemowlaków, zaczyna coraz lepiej radzić sobie w otaczającym je świecie i wówczas łatwiej jest już coś powiedzieć o ich temperamencie czy występujących zaburzeniach. Jakie zachowanie niemowlaka można uznać za pierwszy niepokojący sygnał? Przede wszystkim są pewne etapy, które stanowią wyznaczniki prawidłowego rozwoju niemowlaka. Jeżeli dziecko w znacznym stopniu odbiega od tych norm, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Natomiast jednym z pierwszych sygnałów, że coś może być nie tak, jest nerwowe zachowanie niemowlęcia przy piersi. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki do...

Chłopiec zasłonił sobie uszy/ dziecko nie słucha
Fotolia
Wychowanie
5 najczęstszych błędów, które popełniamy w komunikacji z dzieckiem
Czy zdarza ci się prosić o coś dziecko, a ono to ignoruje? Ile razy słyszałaś "zaraz", "za minutę"? Ile razy po bezskutecznych prośbach, robiłaś coś co miały zrobić dzieci? Czy jesteś w takich sytuacjach sfrustrowana? 

Jeśli nasze dziecko nie stosuje się do naszych poleceń, może warto zastanowić się, w jaki sposób je komunikujemy. Zdarza się, i to wcale nierzadko, że nasze prośby lub polecenia nie są właściwie przez dzieci odbierane, bo dajemy im sprzeczne sygnały . Ale to nie jedyny powód. Przeczytaj, dlaczego dziecko może nas nie słuchać.  Wydajemy zbyt wiele poleceń na raz Gdy sięgam pamięcią do dzieciństwa, przypomina mi się wizyta cioci i rodzinny obiad przy stole. Ciocia, co chwilę strofowała mnie i brata. Słyszeliśmy: "Wyprostuj plecy", "Zdejmij łokcie ze stołu", "Jak trzymasz widelec?", "Nie odzywaj się w czasie jedzenia" itp. Liczba uwag i poleceń oszołomiła nas. Nie wiedzieliśmy już, co zrobić, by zadowolić ciocię. Gdyby nie szybka interwencja rodziców, którzy poprosili ją o większą wyrozumiałość dla kilkulatków, pewnie stracilibyśmy całkowicie apetyt.  Jeśli wydajemy dziecku setki poleceń w ciągu dnia, przestaje nas ono słuchać. Nasz głos staje się szumem, tłem. W takich sytuacjach często dochodzi do konfliktów . Gdy dziecko nas nie słucha, zaczynamy podnosić głos, ono nas wciąż ignoruje i... awantura gotowa.  Rada: Dostosuj się do możliwości swojego dziecka. Niektórym dzieciom wystarczy powiedzieć: "posprzątaj pokój" i one wiedzą, że trzeba poukładać zabawk i i klocki, poskładać ubrania i wyrzucić śmieci do kosza. Innym trzeba dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania: "Poustawiaj pluszaki na półce", "Włóż skarpetki do szuflady" itp. Co ważne, kolejne polecenia wydajemy, gdy jedno zostanie wykonane! Nie dajemy dzieciom jednoznacznych komunikatów Dobór słów i forma komunikatu mają ogromne znaczenie w porozumiewaniu się z dzieckiem. Jeśli chcemy, by dziecko coś zrobiło od razu, komunikat musi być jednoznaczny : "Idź do łazienki i umyj zęby",...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz