dziecko i książki
materiały prasowe
Wychowanie

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Dużo mówi się o tym, że czytanie książek przynosi ogromne korzyści. Nie tylko poszerza wiedzę o otaczającym nas świecie, ale także, szczególnie na początku przygody z książka, rozwija podstawowe umiejętności. Warto, by dziecko sięgało po książki także wtedy, kiedy przestaniemy mu czytać. Ale jak to zrobić?

Aby zachęcić nasze dzieci do czytania książek, sami powinniśmy lepiej zrozumieć sposób odbierania i przeżywania tekstu przez maluchy. Dzieci przeżywają książki na kilku poziomach. Każdy z nich rozwija naszego malca, przygotowując go do bardziej skomplikowanych lektur. 

Jak dziecko przeżywa czytaną książkę?

Jednym ze sposobów przeżywania książki, najbardziej czytelnym i zrozumiałym dla dorosłych, jest rozmowa. Kiedy dziecko z wypiekami na twarzy streszcza treść bajki, mamy pewność, że mu się podobała. Często lektura książki rodzi pytania, zdarza się także, że nasza pociecha zainspirowana tekstem tworzy własną bajkę lub wymyśla alternatywne zakończenia. Jako dorośli jesteśmy zobligowani do tego, aby cierpliwie i z uwagą wysłuchać malca oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące go pytania. Można także zainicjować wspólne pisanie własnej historyjki, do której przygotujemy ilustracje na wzór bardzo popularnych picturebooków, jak np. Kevin sam w domu.
 

dziewczynka i książka
materiały prasowe


Czasem wydaje nam się, że książka nie zainteresowała naszego malucha. Gdy jednak uważnie się przyjrzymy, okazuje się, że nasze dziecko wplata do swej zabawy zdarzenia, które pojawiły się w książce. To kolejny ze sposobów przeżywania i odczytywania tekstu, jakie według badaczy wykorzystuje dziecko. Bardzo często maluch przyswaja treść przez zabawę. Może wcielać się w bohaterów przeczytanych tekstów, narysować ciekawą przygodę lub ulepić z plasteliny swoją ulubioną postać. Jeśli chcemy uatrakcyjnić lekturę, możemy wykorzystać jej fragmenty do wspólnej zabawy lub np. wymyślić zagadki do tekstu. Czasem taką pomoc znajdziemy w książkach. Najnowsze przygody Bolka i Lolka (Bolek i Lolek. Szalony pościg) zawierają na końcu Poradnik podróżnika, a w nim mnóstwo zabaw, quizów i zagadek.

Odkrywanie walorów książki to także skupienie się na jej warstwie dźwiękowej. Dzieci uwielbiają naśladować dźwięki i bawić się nimi. Doskonale wyczuwają melodię słów. Naśladowanie galopu, warkotu samolotu i wymyślanie własnych rymowanek wydaje się dość błahe i mało znaczące, ale, poza doskonałą zabawą, uwrażliwia nasze dziecko na warstwę brzmieniową tekstu i zachęca do eksperymentowania ze słowem. Czytając dziecku, warto więc starać się jak najwierniej oddawać odgłosy pojawiające się w tekście. Warto też wymyślać z dzieckiem własne wierszyki.
 

dzieci i książki
materiały prasowe


Dzieci potrafią także przeżywać tekst, podświadomie odkrywając w nim ukryte sensy, wartości i wzorce. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że na pozór proste pytania naszych pociech kryją za sobą bardzo poważne rozważania. Jako przewodnicy po świecie lektur, starajmy się podsuwać naszym dzieciom propozycje, które będą pomagać im w odnajdywaniu odpowiedzi na te najtrudniejsze pytania. Wśród oferty wydawniczej znajdziemy sporo książek, które nam w tym pomogą. Ostatnio nakładem Znaku Emotikon ukazał się "Mały Książę" w wersji dla najmłodszych. Doskonała propozycja, aby rozpocząć swe metafizyczne poszukiwania.

Dziecko stara się łączyć wszystkie sposoby odczytania dzieła. Wspierajmy go w tych próbach, zachęcając do zabaw i eksperymentowania, szczególnie w przypadku książek, które sprawiają mu trudność. W ten sposób nie zniechęci się do ambitniejszych lektur, ale będzie szukać sposobu na ich zrozumienie. Takie podejście zaprocentuje w późniejszym okresie, kiedy to dziecku przyjdzie zmierzyć się z tymi obowiązkowymi, ale mniej atrakcyjnymi lekturami.
 

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Gry i zabawy
Co czytać, gdy nie umie się jeszcze czytać?
Książki obrazkowe pozwalają dziecku poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Jakie jeszcze zalety mają książki obrazkowe, spytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Co to jest książka obrazkowa (z ang. picture book)? Nie mamy dobrego polskiego terminu na określenie bardzo specyficznego rodzaju książki dla dzieci. Bo używając terminu „książeczka obrazkowa”, nie mamy na myśli książeczki dla najmłodszego czytelnika. To znaczy takiej z narysowanym ptaszkiem i podpisem „ćwir, ćwir” czy właśnie „ptaszek”. Nie dlatego, że deprecjonuję ich wagę, przecież są niezwykle potrzebne w rozwoju dziecka, ale dlatego, że mówimy o specyficznych książkach, które wymyślono całkiem niedawno. I są naprawdę wspaniałe! Otóż książka obrazkowa to książka przedstawiająca najczęściej równolegle, to znaczy nie linearnie, wiele różnych potencjalnych fabuł, bohaterów, ich przygód, i to wyłącznie za pomocą obrazka, np.  "Wielki piknik", „Miasteczko Mamoko”, czy seria o ulicy Czereśniowej.   Picture bookami nazywa się też takie książki, w których ilustracja pełni nadrzędną funkcję. Owszem jest tekst, ale dopełnia on rysunki, np. „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Rzeczywiście w książkach obrazkowych nie ma opowiadającego tekstu, bo to zadanie rysunków. Wiele z nich wydano na tak wysokim poziomie edytorskim, że są one jak dzieła sztuki (np. "Dom" z ilustracjami Roberto Innocentiego ), z którymi obcowanie rozwija człowieka niezależnie od wieku. Bo książki obrazkowe są dla małych i dużych czytelników.   Niektórzy rodzice, widząc książkę bez tekstu, stają się nieufni. Jeśli nie ma tekstu, to nie ma treści. Ależ jakiej treści nie ma? Jest, tylko nie jest ona wydrukowana! Ta treść jest potencjalnie zawarta w obrazkach, które składają się z wielu szczegółów. I to, co jest cudowne w książkach obrazkowych, żeby tę treść dostrzec, należy włożyć trochę wysiłku, a nie tylko się pogapić i omiatać wzrokiem strony. Trzeba uruchomić oko,...

Przygoda z czytaniem
mat. prasowe
Patronaty
Czytanie to pasja- rozbudźmy ją w dziecku!
Nauka czytania może być zabawą pełną przygód i radości, zwłaszcza gdy towarzyszą jej najlepsi przyjaciele znani z małego i dużego ekranu.

Z KSIĄŻKĄ OD NAJMŁODSZYCH LAT Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i ćwiczy myślenie analityczne. Książki poprawiają humor i uczą empatii! Dlatego warto czytać i zachęcać dzieci do obcowania z książką od najmłodszych lat. Warto też pamiętać, że kluczową rolę w rozwijaniu pasji czytelniczych ma sam proces nauki czytania. Ważne jest, żeby kojarzyła się ona dziecku z przyjemnością, dlatego nie powinna być wysiłkiem czy szkolnym stresem. Psycholog Zuzanna Sentkowska podkreśla, że kluczem do rozwoju dzieci jest nauka przez zabawę. Podobnie wygląda to w przypadku nauki czytania – jeśli będzie ona miała charakter zabawy, a pierwszym doświadczeniom dziecka będą towarzyszyć pozytywne emocje, to jest ogromna szansa, że dziecko będzie sięgało po książki z przyjemnością już zawsze. ŻEBY CZYTANIE BYŁO PRZYGODĄ… Seria książek edukacyjnych opracowanych przez wydawnictwo Ameet Przygoda z Czytaniem powstała, żeby dawać dzieciom radość z nauki czytania i zamienić ją w niezwykłą przygodę. Książki z serii Przygoda z Czytaniem pomagają dzieciom opanować trudną sztukę, jaką jest umiejętność czytania, w przyjemny i bezstresowy sposób. Idea książek opiera się na nauce przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya. O PROGRAMIE I METODACH Seria Przygoda z czytaniem jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli takich, które rozpoczynają właśnie naukę czytania, i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już zaczęły czytać i pracują nad umiejętnością samodzielnego i płynnego czytania.  Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe, aż do analityczno-syntetycznego – z programu mogą korzystać i młodsze, i starsze przedszkolaki. Książki powstały pod opieką Anny Koralewskiej...

Ameet
Materiały od klienta Ameet
Patronaty
Moja pierwsza książka – jak wybrać właściwy tytuł?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy nastąpi dobry moment, by wprowadzić swoje maleństwo w świat książek. Odpowiedź jest prosta – nigdy nie jest za wcześnie. Ktoś może zadać też pytanie, po co czytać niemowlakowi, skoro on nic nie rozumie. Nic bardziej mylnego. Liczne badania naukowe dowodzą, że korzyści są nie do przecenienia.

Czytanie od kołyski – to ma sens Badania naukowców z dziedziny psychologii i pedagogiki pokazują, że czytanie dziecku pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny , emocjonalny i społeczny . Dzieci, którym rodzice regularnie czytają książki od pierwszych dni życia zaczynają wcześniej mówić, łatwiej koncentrują się na jednej czynności, mają także lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. Na tym jednak nie koniec – udowodniono, że wspólne czytanie ma bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie więzi dziecka z rodzicem , daje przestrzeń do wspólnego przeżywania emocji i poznawania świata. Przede wszystkim jednak jest okazją do spędzania razem czasu, daje poczucie bliskości i radości. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to poczucie jego wartości i wiary w siebie. Jak wybrać właściwą książkę Coraz więcej mam czyta swojemu dziecku podczas trwania ciąży. Na tym etapie można się swobodnie kierować swoim gustem, ważne są: melodia, rytm, intonacja głosu. Warto jednak pamiętać, że kiedy dziecko pojawi się już na świecie, dobrze jest tak dobierać tytuły, by były odpowiedzią na aktualne potrzeby pociechy i uwzględniały możliwości poznawcze maluszka. Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku 0–3 lata jest program wydawniczy Disneya . To kompleksowa propozycja zawierająca zarówno książki z wierszykami czy pierwszymi słówkami , jak i te  rozwijające zdolności manualne . Propozycja na start Wydawnictwo AMEET dla najmłodszych czytelników przygotowało serię książek twardostronicowych. To tytuły, w których wszystko dostosowane jest do wieku odbiorcy. Kolorowe przyciągające wzrok dziecka ilustracje , bohaterowie, którzy zachęcają do zabawy oraz treści idealne dla grupy wiekowej od 0 do 2 lat. „Kształty” i „Liczby” to propozycje, które w naturalny sposób pozwalają przyswajać nowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj