gąsienica fisher price
materiały prasowe
Wychowanie

Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?

Twoja pociecha uwielbia się z Tobą bawić? Doskonale! Powinna jednak potrafić również sama zorganizować sobie czas. Dlaczego i jak sprawić, by maluch umiał bawić się również bez Ciebie?
Zabawa rodziców z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla rozwoju malucha – wzmacnia rodzinne więzi, daje poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziecko powinno jednak potrafić bawić się również wtedy, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Dlaczego?

Dlaczego dziecko powinno umieć bawić się samo?

Kiedy dziecko się bawi? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, gdy nie ma innych zajęć, które musi wykonać (np. zjeść posiłku, umyć się, uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych itp.). Zabawą maluch wypełnia więc swój wolny czas. Pomyśl teraz, co by było, gdybyś każdą sekundę swojej pociechy dokładnie zaplanowała i przygotowała scenariusz nawet na czas wolny? W pierwszej chwili być może pomyślisz: „Byłoby świetnie! Dziecko nie nudziłoby się ani minuty”. To jednak złudne wrażenie. Okazuje się bowiem, że nuda… jest potrzebna maluchowi! Z niej właśnie rodzą się najlepsze pomysły i rozwija kreatywność. Nawet jeśli brzdąc chwilę pomarudzi, że nie ma co robić, możesz być pewna, że za chwilę znajdzie sobie fascynujące zajęcie. Wystarczy tylko mu w tym nie przeszkadzać. Bo przecież nie zaplanujesz każdej sekundy w całym życiu swojej pociechy – dziecko kiedyś dorośnie i będzie musiało samo wypełnić sobie wolny czas i efektywnie go wykorzystać. Tego właśnie uczy samodzielna zabawa. Rozwija także pomysłowość i wyobraźnię, a także skłania brzdąca do kontaktów z rówieśnikami. Jest jeszcze jedna zaleta sytuacji, gdy dziecko bawi się bez Twojego udziału. Jaka? W tym czasie Ty masz wolną chwilę, w której możesz zając się swoimi obowiązkami lub po prostu trochę odpocząć. Wiesz już, że powinnaś bawić się razem z dzieckiem, a jednocześnie nauczyć go samodzielnej zabawy. No dobrze, ale jak to zrobić?

fisher price gąsienica
materiały prasowe

Co zrobić, by dziecko chciało i potrafiło bawić się samo?

  1. Daj swobodę. Za każdym razem, gdy bawisz się z dzieckiem, dokładnie ustalasz scenariusz i cały czas mówisz mu, co ma robić? Jeśli tak, to najwyższy czas z tym skończyć. Pamiętaj, że zabawa ma służyć dziecku, a nie Tobie i to ono powinno odgrywać w niej główną rolę. Dlatego pytaj brzdąca, na co ma ochotę, co chciałoby namalować albo zbudować z klocków i po prostu podążaj za wyborami swojej pociechy. Możesz oczywiście coś zasugerować, ale niczego nie narzucaj, nie mów: „Zrób tak, bo ja wiem, że tak będzie lepiej”. Może i lepiej, ale nie dla rozwoju dziecka. Wieża z klocków wcale nie musi być prosta i bardzo wysoka, powinna natomiast być zbudowana z pasją i radością. Gdy będziesz właśnie w taki sposób bawić się z brzdącem, zobaczysz, że wkrótce Ty będziesz tylko inicjować zabawę, a dalej maluch sam popłynie na ocean kreatywności.

  2. Bądź wyrozumiała. Po samodzielnej, zwłaszcza kreatywnej zabawie pokój malucha może wyglądać tak, jakby dopiero przeszło przez niego tsunami. Być może nie jest to najprzyjemniejszy widok, tym bardziej jeśli niedawno sprzątałaś, ale nie powinnaś złościć się na malucha. Właściwie wręcz przeciwnie – bałagan to oznaka bardzo udanej i pełnej pomysłów zabawy. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Poprosić swoją pociechę, by posprzątała, lub pomóc jej w tym, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli natomiast nakrzyczysz na dziecko za panujący nieporządek, następnym razem, by Cię nie zdenerwować, zamiast rysować pastelami czy układać klocki, po prostu obejrzy bajkę w telewizji.
  3. Podsuwaj ciekawe zabawki. Na początku samodzielna zabawa może być dla dziecka trudna, zwłaszcza jeśli do tej pory to Ty zawsze grałaś pierwsze skrzypce w czasie zabaw i wymyślałaś ich scenariusze. Dlatego warto dawać przedszkolakowi angażujące zabawki, które zmotywują go do zrobienia czegoś samemu, a przy okazji nauczą wielu ciekawych rzeczy. Co więc wybrać? Godna polecenia z pewnością jest sterowana gąsieniczka od Fisher-Price, która… nauczy Twoje dziecko logicznego myślenia oraz pomoże zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Zabawka składa się z 9 łatwych do łączenia elementów, które maluch może dowolnie układać, sprawiając, że gąsienica porusza się na różne sposoby: do przodu, w lewo i w prawo, tańczy lub zatrzymuje się. Dziecko może ustawić elementy w taki sposób, że gąsieniczka podąży do rozstawionych po pokoju celów. Głowa z mrugającymi oczkami świeci i wydaje dźwięki, a sterowana gąsieniczka wygląda jak żywa! Gdy maluch zrozumie sposób działania sekwencji, przeżyje swoją pierwszą przygodę z programowaniem i zdobędzie podstawowe umiejętności rozwiązywaniem problemów! Możesz być pewna, że dzięki sterowanej gąsieniczce maluch zapomni o całym świecie na długie godziny i trudno będzie oderwać go od zabawy.
  4. Stwórz okazję do zabawy z innymi dziećmi. Wbrew pozorom obecność innych dzieci sprzyja samodzielnej zabawie. Jak to możliwe? Maluchy w wieku 2–3 lat nie potrafią jeszcze nawiązać takich relacji, które umożliwiają zgodną, wspólną zabawę z innymi. Nie mniej jednak potrafią doskonale naśladować zachowania, które obserwują. Dlatego będąc wśród dzieci, nawet jeśli nie wejdą z nimi w żadne interakcje, to jest duża szansa, że zaczną naśladować to, co robią rówieśnicy, a stąd już tylko krok do samodzielnej zabawy.
  5. Okaż zainteresowanie. Gdy maluch podczas zabawy stworzy jakieś swoje „dzieło”, z pewnością będzie chciał się pochwalić nim przed najważniejszą dla niego osobą, czyli Tobą. Nawet jeśli jesteś bardzo zajęta, okaż maluchowi zainteresowanie. Nie mrucz bezwiednie: „Aha, widzę”, nie odrywając wzroku od ekranu komórki czy laptopa, ale spójrz na to, co chce pokazać Ci dziecko, i porozmawiaj z nim o tym. To da mu poczucie, że jego wysiłki nie idą na marne i zachęci do podejmowania kolejnych kreatywnych działań.
Edipresse
Tata
Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?
Może wybierzesz się z maluchem na spacer? Spójrz na świat jego oczami, pokaż mu coś ciekawego, pobawcie się. Wrócicie do domu pełni wrażeń i w świetnych humorach! Warto się przekonać.

Czas na spacer. Najbliższą godzinę spędzicie na doskonałej i bardzo rozwijającej (również dla ciebie!) zabawie. Będzie jeszcze fajniej i więcej okazji do zabawy, jeśli zamiast do wózka włożysz dziecko do nosidełka albo wyciągniesz sanki. Przed wyjściem z domu na spacer Przed wyjściem z domu nakarm dziecko lub poproś o to żonę. Zapakuj też jedzenie dla dziecka , np. podgrzany obiadek w słoiczku (w specjalnym termoopakowaniu) albo ciepłą wodę w termosie i butelkę z porcją mleka w proszku. Ubierz malucha na cebulkę. Zimą nie zapomnij też o kocu do sanek. A potem do dzieła! Zabawę możecie już zacząć, gdy wychodzicie z domu. To wprawi was oboje w doskonały humor. Nie przedłużaj jednak etapu ubierania. Zabawa na śniegu: Hop, do góry Od trzeciego miesiąca Jak się bawić: Obsypane śniegiem gałęzie zachęcają, by je rozbujać. Podnieś dziecko wysoko do góry, będzie miało większą frajdę, widząc twoje poczynania. A może sam wyciągnie rączkę. Gdy odrobina świeżego białego puchu obsypie dziecko, będzie zaskoczone, co to. Jeszcze bardziej, gdy poczuje na rączce, że śnieg jest zimny i znika. Pamiętaj jednak, by obserwować reakcję dziecka i nie wystraszyć go. Na koniec możecie schylić się do małego krzaczka. Co to daje: Ćwiczy zmysły, równowagę, koordynację ruchu. Zimowa zabawa na spacer: Ludzik z rękawiczki Od drugiego miesiąca Jak się bawić: Kiedy robicie przerwę na jedzenie, możesz przy okazji sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło , czy nie ma zimnych rączek. Nałóż sobie na palce jego rękawiczkę albo swoją. Pomachaj nią jak kukiełką i powiedz śmiesznym głosem: „Ojej, gdzie mała rączka?” A potem szukaj rączki malucha, powtarzając: „Gdzie ta mała rączka, zaraz ją znajdę”. W końcu złap ją przez rękawiczkę i roześmiej się głośno. Co to daje: Rozwija świadomość własnego ciała, rozwesela. Zabawa na...

auto, fotelik, niemowlę
Gry i zabawy
Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem
Dzieci zaczynają się nudzić już po kilkunastu minutach jazdy samochodem. Czym zająć malucha i w co się z nim bawić, by podróż nie stała się udręką?

Długa podróż samochodem z małym dzieckiem nie musi być męczarnią. Gdy mój syn, Bartek,  był zbuntowanym dwulatkiem,  wybraliśmy się z nim aż na południe Włoch. Wyjeżdżaliśmy z duszą na ramieniu, zwłaszcza, że nasi znajomi stukali się w czoło. "Zwariujecie"- straszyli. Nie zwariowaliśmy, za to dużo się nauczyliśmy. Na przykład tego, że: Zawsze trzeba brać pod uwagę potrzeby i możliwości małego podróżnika. Jedną z najważniejszych potrzeb dziecka jest to, by się nie nudzić w czasie jazdy. Zaspokojenie tej potrzeby jest ważne także  dla kierowcy: trudno prowadzić, zwłaszcza którąś godzinę z rzędu, gdy na pokładzie jest rozeźlone, marudzące albo płaczące dziecko.   Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie W co się bawić z dzieckiem w aucie? Małemu pasażerowi można zapewnić rozrywkę na tysiąc sposobów. Oto zabawy na podróż , które w naszym przypadku sprawdziły się najlepiej: Polecamy : 12 sposobów na marudę 1. Śmieszne, podróżne rytuały.  W naszym przypadku jednym z nich było chóralne wołanie "Uuuuuuu" podczas przejazdów przez tunele, których Bartek bardzo się bał. Szybko mu przeszło: nie mógł doczekać się kolejnego, by znów sobie pobuczeć. Bojowe okrzyki można wznosić także na mostach, światłach ("Zie-lo-ne! Zie-lo-ne!) i przy innych okazjach.   2. Wspólne śpiewanie.  Można  fałszować, bo wtedy jest zabawniej. Można też przekręcać słowa znanych piosenek ("Wlazł piesek na płotek i mruga") - czujny malec na pewno to wyłapie i będzie miał dodatkowy powód do radości. Warto  nie ograniczać się do dziecięcego repertuaru.  Śpiewaliśmy na przykład piosenkę o ... Czterech Pancernych. Dzięki temu dziecko  miało okazję usłyszeć także tatę.   3. Zabawa w "Co wiezie ta ciężarówka?"  Domniemamy...

Pielęgnacja
Jak przygotować dziecko do rozstań?
Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane.

Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane. Pierwsze rozstanie Twoje dziecko przeżywa już w chwili przecięcia pępowiny. Potem w jego życiu tych rozstań będzie dużo. Niektóre maluchy znoszą je lepiej, inne radzą sobie z nimi bardzo źle. Dużo zależy od postawy rodziców. Oto kilka rad, które pomogą Ci przygotować Twoją pociechę do rozstań i lepiej je znosić. Naucz, że rzeczy niewidoczne nie znikają na zawsze Niemowlęta są przekonane, że jak czegoś nie widać, to tego nie ma. Niektóre maluchy jeszcze w drugim a nawet w trzecim roku życia martwią się, że jeśli mama wyjdzie, to zniknie na zawsze. Możesz pomóc dziecku poradzić sobie z tym niepokojem bawiąc się z nim w akuku lub w chowanego mówiąc do niego gdy Cię nie widzi. Początkowo „znikaj” tylko na kilka sekund i stopniowo wydłużaj ten czas do około minuty. Pamiętaj o bezpieczeństwie - czy dziecku nic się nie stanie, jeśli spuścisz go na chwile z oka? Poświęcaj mu dużo czasu i uwagi Poczucie bezpieczeństwa pomaga dzieciom w rozstaniach. A to poczucie daje m.in. bliski kontakt fizyczny, uwaga i czułość, jaką dostają od rodziców. Zachęcaj do samodzielnej zabawy Nie musisz stale zabawiać dziecka i proponować mu wciąż nowych aktywności. Samodzielna zabawa jest jednym z elementów, które uczą malucha niezależności. Urozmaicaj dziecku towarzystwo Staraj się już od pierwszych miesięcy urozmaicać dziecku towarzystwo – niech maluch spędza czas nie tylko z Tobą, ale i z innymi osobami - tatą, babcią, wśród znajomych. Najpierw niech kontaktuje się z innymi dorosłymi w Twojej obecności, potem zacznij przyzwyczajać je do krótkich rozstań. Zatrudnij opiekunkę Nawet jeśli jesteś z dzieckiem w domu, warto rozejrzeć się za kimś, z kim maluch mógłby zostać od czasu do czasu. Dwie godziny spędzone na dobrej zabawie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz