kobieta, skakać
Wychowanie

Jak żyć z ADHD

Rodzice karcili cię za bałagan, w szkole nie mogłaś usiedzieć na lekcji. I, choć dawno już zdałaś maturę, twoje roztrzepanie wcale nie mija. Może masz taki charakter, a może to… ADHD.

Najgorzej było chyba w szkole. Kiedy wszyscy siedzieli grzecznie w ławkach, Magdę rozpierała energia. W środku klasówki wychodziła na korytarz albo, zamiast rozwiązywać zadania, wpatrywała się w okno. Jedynie dzięki błyskotliwości udało się jej jakość przejść przez liceum i dostać na dobre studia. Ale pisanie magisterki było już prawdziwym koszmarem! Tydzień przed ostatecznym terminem złożenia prac tonęła jeszcze w stosach notatek i nie wiedziała, od czego zacząć. W ostatniej chwili wstąpiły w nią jakieś nadludzkie siły i w trzy dni uporała się z napisaniem 120 stron! Niestety, w życiu zawodowym nie szło jej już tak dobrze. Ciągle zapominała o ważnych terminach, miała mnóstwo pomysłów, ale zaczynała kilka rzeczy naraz i… nie kończyła ani jednej. Po trzecim wypowiedzeniu poszła po pomoc do terapeuty. Psycholog zasugerował, że Magda może cierpieć na ADHD. Na początku było jej w to trudno uwierzyć. Do tej pory ADHD kojarzyło jej się z chorobą wieku dziecięcego, a ona miała przecież już 35 lat.

Zły demon czy geny?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD (attention deficit hyper-activity disorder) to zaburzenie neurologiczne, które objawia się głównie impulsywnością oraz problemami z koncentracją. Zaburzenie zostało opisane i nazwane dopiero na początku XX wieku. Wcześniej reakcje osób cierpiących na nadpobudliwość przypisywano wadom ich charakteru. Szczególnie poszkodowane były dzieci, które nie potrafiły dostosować się do dyscypliny panującej w szkole. Jeszcze w XIX wieku powszechne było przekonanie, że opanował je zły duch. Demona starano się wygnać, stosując najróżniejsze kary fizyczne. Trzeba przyznać, że wiedza o ADHD rozwijała się bardzo opornie. Kiedy już odkryto, że nadmiar energii oraz kłopoty z koncentracją nie są skutkiem działania złych mocy ani brakiem wychowania, pojawiły się dziesiątki różnych koncepcji na temat przyczyn zaburzenia. Wiele z nich było dość kontrowersyjnych, jak np. teoria głosząca, iż przyczyną choroby są barwniki dodawane do żywności. Ta informacja wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. Po przebadaniu sprawy odkryto jednak, że barwniki były całkowicie bezpieczne. Za ADHD obwiniano także niewłaściwe wychowanie czy problemy rodziców. Kolejnym mitem, który pokutuje do dziś, jest twierdzenie, że zaburzenie to dotyczy jedynie dzieci i zawsze wyrasta się z niego w okresie dojrzewania.
Ważne! Dziś wiadomo, że ADHD mogą być dotknięte zarówno dzieci, jak i dorośli. Tylko 1/3 osób cierpiących na to zaburzenie wyrasta z niego, wchodząc w okres dojrzewania. Reszta zmaga się z nim przez całe życie. Specjaliści szacują, że aż do 6 procent dorosłej populacji może cierpieć na ADHD. Co więcej, zaburzenie to należy do tzw. uwarunkowanych genetycznie. Oznacza to, że nie można się nim zarazić ani nabyć w ciągu życia, np. będąc za bardzo rozpieszczanym przez rodziców. ADHD jest zapisane w genach i bardzo często dziedziczne.

Między euforią a depresją
W mózgu osób dotkniętych ADHD następuje zbyt szybki rozpad niektórych neuroprzekaźników. Są to substancje chemiczne, które odpowiadają za przenoszenie informacji od jednej komórki nerwowej do drugiej. Jeżeli rozpadają się zbyt szybko, dochodzi do zakłóceń na nerwowych łączach i myśli „zaczynają ulatywać”. Dlatego osobom z ADHD ciężko jest się skupić. Czytając książkę, mogą kilka razy przebiegać wzrokiem ten sam akapit i nie pamiętać, co było w nim napisane. Łatwo zapominają też o swoich obowiązkach, często coś gubią. Nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników zmniejsza też umiejętność selekcjonowania spraw według ich ważności. Większość z nas skupia się na wykonywanym zadaniu, np. pisząc e-maila, przestaje zwracać uwagę na to, co dzieje się za oknem. Tymczasem mózg osób z ADHD ma trudności z oddzieleniem rzeczy ważnych od nieistotnych. Ich uwagę może rozproszyć dosłownie wszystko – przejeżdżające auto, dioda migająca w komórce, a nawet wspomnienie ze szkolnej dyskoteki. Ponieważ umysł w ograniczonym stopniu blokuje pojawiające się informacje, ciężko jest też zapanować nad emocjami.
Ważne! Ludzie z ADHD często przeżywają huśtawkę nastrojów, mogą na przemian wpadać w euforię i w depresję. Mówią i działają spontanicznie. Myśli i emocje dosłownie kłębią się w ich głowach – nie ma między nimi pauzy, którą można wykorzystać na zastanowienie się.
Magda twierdzi, że po spotkaniu z terapeutą poczuła ulgę. – Wreszcie zrozumiałam, że coś, co gnębiło mnie przez całe życie, nie było wadą charakteru, lecz chorobą, która miała swoją nazwę – opowiada Magda. – Słysząc o kolejnych symptomach ADHD, miałam wrażenie, że to mnie opisuje terapeuta. Zawsze czułam się tak, jakbym wsiadła do rozpędzonego pociągu, w dodatku bez hamulca bezpieczeństwa. Łatwo wpadałam we frustrację. Kiedy ktoś zanudzał mnie przydługą opowieścią, nie wytrzymywałam i mówiłam, żeby się pośpieszył. Rozpraszałam się byle czym, gubiłam dokumenty. Nawet przy rodzinnej kolacji nie mogłam spokojnie usiedzieć w miejscu, tylko bębniłam palcami o blat stołu.

Bez przerwy w ruchu
Jednym z największych problemów osoby z ADHD jest nieustanna krytyka…
– Wszyscy nazywali mnie urwisem, bałaganiarą, nerwusem – wspomina Magda. – W szkole ciągle dostawałam burę z powodu niedokończonych prac domowych. Rodzice próbowali zmusić mnie do nauki. Wiem, że chcieli jak najlepiej, ale ich metody wywoływały wręcz odwrotny skutek. Kiedy nie mogłam skupić się na zadaniach domowych, za karę kazali mi przepisywać podręcznik. Wtedy po prostu wariowałam… i dostawałam kolejne kary. Niestety, w tamtym okresie nie mówiło się jeszcze o ADHD.
Ważne! Osoby z ADHD nie są ani leniwe, ani mniej uzdolnione od osób zdrowych. Po prostu postrzegają świat w zupełnie inny sposób i potrzebują odpowiednich warunków, aby rozwinąć skrzydła. Wbrew pozorom, wcale też nie muszą być nadmiernie aktywni ruchowo. U wielu osób zamiast tzw. nadruchliwości pojawia się… rozmarzenie.
Skupienie na zadaniu jest dla cierpiących na ADHD rzeczą trudną, ale nie niemożliwą. Muszą być tylko dostatecznie zmotywowani. Paradoksalnie, cierpiącym na ADHD zdarzają się momenty nadzwyczajnej koncentracji, wtedy ich uwaga jest bardziej wyostrzona niż u osób zdrowych. Wiedząc o ADHD, można zacząć pracować nad złagodzeniem negatywnych objawów i pełnym wykorzystaniem zalet, jakie przynieść może w życiu prywatnym i zawodowym „pokręcona” logika osoby dotkniętej tym zaburzeniem.
– Żałuję, że wcześniej nie wiedziałam o swojej chorobie – wyznaje Magda. – Tak naprawdę w wielu rzeczach byłam dobra. Potrafiłam przygotowywać oferty klientów i robiłam to dużo szybciej niż reszta zespołu. Myślę, że gdyby szef wiedział o moim problemie, może pozwoliłby mi na nienormowany czas pracy, większą swobodę działania i wyznaczył jakiś inny pokój. Odchodziłam od zmysłów, siedząc za biurkiem! Zawsze wolałam załatwiać ważne telefony, spacerując po korytarzu.

Jak kameleon
ADHD jest trudne do zdiagnozowania, bo może przybierać różne formy i mieć rozmaite natężenie. Często też objawy ADHD maskowane są przez inne choroby. Zaburzeniom uwagi może towarzyszyć depresja, patologiczne zmiany nastroju, alergie czy wszelkiego rodzaju uzależnienia. Objawy podobne do ADHD daje nawet zatrucie ołowiem czy nadmierne spożycie kawy albo coli. Dlatego lekarz może badać pacjenta pod kątem innych dolegliwości.
– Jako nastolatka byłam leczona na depresję – opowiada Magda. – Leki poprawiały mi nastrój, ale wciąż byłam roztrzepana. – Na studiach dużo imprezowałam. Podczas balang w akademiku ostro drinkowałam, paliłam marihuanę, a nawet przegrywałam w karty swoje niewielkie stypendium. Mama tak bardzo się o mnie martwiła, że zaprowadziła mnie do poradni odwykowej. Wiele to nie dało, ale na szczęście moje alkoholowe szaleństwa minęły wraz z zakończeniem studiów. Później terapeuta wytłumaczył mi, że obniżenie nastroju oraz skłonność do nałogów są częste wśród chorych na ADHD.
Cierpiący na ADHD, oprócz problemów z koncentracją, mają także trudności z kończeniem rozpoczętych działań. Są roztargnieni, nerwowi, łatwo i szybko się złoszczą. W życiu potrzebują silnych wrażeń, dlatego często uprawiają sporty ekstremalne. Przeważnie nie potrafią dostosować się do wymagań otoczenia. Zapominają o swoich obowiązkach i mają trudności w trzymaniu się ustalonych zasad. Jednak takie zachowania pojawiają się także u zupełnie zdrowych osób.
Ważne! Objawy ADHD mogą być przez długi czas wiązane jedynie ze stylem bycia oraz ciężkim charakterem danej osoby, a nie uwarunkowanym genetycznie zaburzeniem.

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

ADHD, objawy ADHD, nadpobudliwość psychoruchowa, deficyt uwagi, dziecko z ADHD, złe zachowanie, trudne dziecko, agresja
Fotolia
Wychowanie
ADHD nie istnieje? Obalamy mity o nadpobudliwości u dzieci
Ktoś ci mówił, że ADHD nie istnieje, a może przekonywał, że nadpobudliwe są tylko dzieci zaniedbane lub źle wychowane? Razem z psychologiem i psychoteraputą, dr n. med. Tomaszem Srebnickim, ustalamy, co jest prawdą o ADHD, aby dotknięte nim dzieci traktować ze zrozumieniem i otoczyć je odpowiednią opieką.

ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi istnieje i wymaga leczenia – potwierdzają eksperci. Do jego objawów należą nasilone problemy z koncentracją uwagi , nadruchliwość i impulsywność. Ponieważ na temat ADHD krąży wiele mitów, łącznie z tym, że zaburzenie to wymyśliły firmy farmaceutyczne z chęci zysku, próbujemy się z nimi rozprawić, aby dzieci cierpiące na to zaburzenie w porę otrzymały potrzebną pomoc. Bez niej ich życie będzie trudniejsze. 1. ADHD to skutek złego wychowania Nieprawda – o nadpobudliwości najczęściej decydują geny (dzieje się tak w ponad 70 proc. przypadków). ADHD się dziedziczy tak jak wzrost – nieuważni rodzice mogą mieć nieuważne dziecko, tak jak wysocy rodzice mają większą szansę na posiadanie wysokiego potomka. Istnieje również ADHD nabyte (niezależne od genów). Jego przyczyną jest uszkodzenie struktur mózgu odpowiadających za kontrolę uwagi i impulsywności, spowodowane np. paleniem papierosów w ciąży lub niedotlenieniem dziecka podczas porodu. 2. ADHD mają zaniedbane dzieci Trudno obwiniać rodziców o to, że swoimi metodami wychowawczymi doprowadzili do powstania  nadpobudliwości u dziecka. Rodziny, w których jest dziecko z ADHD często wkładają dużo więcej wysiłku w opiekę i są bardziej zaangażowani niż rodzice maluchów, które nie mają tego zaburzenia. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy mama i tata nie umieją postępować właściwie – ponieważ wiele dzieci z ADHD ma nadpobudliwych rodziców , są oni bardziej tolerancyjni wobec pewnych zachowań (zawsze się spóźniałem, więc dziecko także nie jest punktualne). 3. Dziecko z ADHD robi na złość Dziecko dotknięte zaburzeniem rozwoju , jakim jest nadpobudliwość, nie jest krnąbrny, niegrzeczny i nie robi czegoś celowo . Od swoich rówieśników różni się tym, że częściej niż oni ujawnia pewne...

Wychowanie
Nowa dziecięca epidemia
Źle wychowane, nadpobudliwe, a może chore? Co zrobić, kiedy Twoje dziecko doprowadza wszystkich do białej gorączki?

Termin ADHD (nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi) zrobił ostatnio dużą karierę. Nadużywają go i rodzice, i nauczyciele. Dziecko szaleje na przerwie w szkole? Jest nadpobudliwe. Nie odrabia zadań domowych, przeszkadza na lekcji? To przez jego ADHD. Tymczasem nie każde dziecko aktywne, ruchliwe, zapominalskie, krzykliwe ma ADHD. Jak rozpoznać to poważne schorzenie i nie pomylić go z nadpobudliwością, która wymaga innego postępowania? Piękny umysł Mózg dziecka z ADHD funkcjonuje inaczej niż u innych dzieci. Uniemożliwia mu kontrolowanie swoich zachowań. Takie dziecko nie ma więc czegoś za dużo, ale ma za mało: brakuje mu zdolności do wewnętrznej kontroli. Są trzy główne kryteria służące zdiagnozowaniu choroby: 1. NADMIERNA IMPULSYWNOŚĆ: dziecko ciągle rozmawia na lekcji, do odpowiedzi wyrywa się nie pytane, przerywa dzieciom, nie umie czekać itd. 2. NASILONE ZABURZENIA UWAGI: dziecko jest nieuważne, zapomina o tym, co było zadane, nie umie sobie zorganizować pracy nad lekcjami, stale gubi różne rzeczy, przypadkowo je niszczy, wszystko „leci mu z rąk” itd. 3. NADMIERNA RUCHLIWOŚĆ: dziecko wierci się, nie umie siedzieć spokojnie. Ten objaw jest najbardziej widoczny, dlatego stał się powszechnym wyznacznikiem choroby, często wprowadzającym w błąd. Jak rozpoznać chorobę? ADHD wymaga szczegółowego rozpoznania. Przeprowadza je para specjalistów (psycholog i psychiatra) na podstawie testów psychologicznych, rozmów z rodzicami, nauczycielami, wielotygodniowej obserwacji dziecka w różnych środowiskach. Każdy przypadek musi być zdiagnozowany indywidualnie. Podział specjalistyczny zakłada istnienie ADHD z nadpobudliwością psychoruchową i ADHD bez nadpobudliwości. Jeśli natomiast skupimy się na kryterium braku koncentracji, może się okazać, że nie zauważymy chorego dziecka, które miewa okresy nadmiernego skupiania się. Niemniej życie...

paulina holtz, słynne mamy
ONS
Mama
Ważne pytania do Pauliny Holtz
Paulina Holtz ma 34 lata i dwie wspaniałe córeczki: pięcioletnią Antoninę i trzyletnią Marcysię. Popularność zdobyła rolą Agnieszki Lubicz w serialu „Klan”.

Miłośnicy jej talentu mogą oglądać ją na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie – debiutowała jako dziecko w spektaklu Andrzeja Wajdy. Jest ambasadorką kampanii szczepień ochronnych „Stop pneumokokom”. Magda Klimkowska: Moja pierwsza myśl, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży… Paulina Holtz: Nareszcie! Magda Klimkowska: Po raz pierwszy poczułam się mamą, gdy… Paulina Holtz: Wyszłam na ulicę już jako mama, ale bez... dziecka. Nagle świat wydawał się zupełnie inny. Magda Klimkowska: Zaskoczyło mnie, że moje córeczki… Paulina Holtz: Choć z tych samych rodziców, tak różnią się od siebie. Dziewczynki mają zupełnie inne charaktery. Magda Klimkowska: Nie miałam pojęcia, że bycie mamą… Paulina Holtz: Tak bardzo może wpływać na pracę nad własnym charakterem. Magda Klimkowska: Najpiękniejsza chwila… Paulina Holtz: Wszystkie, w których moje córeczki wykazują się zaskakującą samodzielnością i dojrzałością. Magda Klimkowska: Chciałabym, żeby córki… Paulina Holtz: Wyrosły na niezależne, silne babki z poczuciem humoru. Magda Klimkowska: Często mówię do nich… Paulina Holtz: Do starszej: „ty słodziaku”, a do młodszej: „ty łotrze”. Magda Klimkowska: Najgłupsza rada, jaką dostałam… Paulina Holtz: Dzieci muszą jeść dużo słodyczy, bo inaczej mają nieszczęśliwe dzieciństwo. Magda Klimkowska: Najlepsza rada… Paulina Holtz: Słuchaj swojej intuicji i zadawaj dużo pytań. Magda Klimkowska: Gdy córki będą duże… Paulina Holtz: Ja będę powoli robić się coraz mniejsza :) Magda Klimkowska: Najważniejsza zmiana, jaka we mnie zaszła… Paulina Holtz: Jestem łagodniejsza, bardziej skłonna do kompromisu. Magda Klimkowska: Kiedy patrzę na inne dzieci… Paulina Holtz: Widzę, jakie błędy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak